خبرآنلاین |
6 روز پیش

آمار سازمان پزشکی قانونی از مرگ بر اثر اعتیاد در سال ۱۴۰۰ خبرآنلاین

آمار سازمان پزشکی قانونی از مرگ بر اثر اعتیاد در سال ۱۴۰۰

در سال گذشته پنج هزار و ۳۴۲ نفر بر اثر سوءمصرف مواد و داروهای مخدر و محرک در کشور جان خود را از دست دادند. از این تعداد چهار هزار و ۵۶۱ نفر مرد و ۷۸۱ نفر زن بودند.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاینبه نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور،آمار تلفات سوءمصرف مواد در سال ۱۴۰۰ با رشد ۱۵.۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه بود و اعتیاد در این سال پنج هزار و ۳۴۲ نفر را به کام مرگ کشاند.

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان های تهران با یکهزار و ۳۳۷، فارس با ۴۴۷ و اصفهان با ۴۳۳ فوتی بیشترین و استان های خراسان جنوبی با ۲۵، ایلام با ۲۷ و خراسان شمالی با ۲۹ فوتی کمترین آمار تلفات اعتیاد را داشتند.

بیشترین مرگ ناشی از اعتیاد بر اساس نرخ جمعیت هر استان

اما آمار تلفات اعتیاد بر اساس جمعیت هر استان، رتبه بندی استان ها را در ثبت بیشترین تلفات متفاوت می کند. در سال ۱۴۰۰ استان های کرمانشاه، لرستان، تهران و مرکزی بیشترین و استان های آذربایجان غربی، هرمزگان و کردستان کمترین آمار تلفات را بر اساس جمعیت استان داشته اند.

بیشترین موارد فوت بر اثر مواد مصرفی

در سال گذشته بیشترین موارد تلفات اعتیاد مربوط به داروهای مخدر با دو هزار و ۴۱۷ فوتی بوده است که از این تعداد دو هزار و ۱۰۱ نفر بر اثر مصرف متادون، ۲۲۴ نفر ترامادول و ۹۲ نفر نیز سایر داروهای مخدر جان باخته اند.

در این مدت یکهزار و ۷۴ نفر نیز بر اثر مصرف مواد مخدر، ۲۸۲ نفر مواد محرک و یکهزار و ۵۶۹ نفر بر اثر مصرف همزمان چند دسته مواد و دارو جان خود را از دست داده اند.

هشدار تلفات بادی پکر و بادی سافرها

اما یکی از دلایل مرگ در حوزه مواد مخدر بلع مواد با هدف جابجایی است که متاسفانه در بسیاری موارد باز شدن بسته های بلعیده شده موجب مرگ افراد می شود. چندی پیش نیز خبری مبنی بر مرگ یک زن در قطار کرمان – مشهد منتشر شد که پس از انتقال به پزشکی قانونی مشهد علت مرگ او بلع مواد مخدر و باز شدن محتویات آن در معده زن عنوان شد.

در این حادثه یک کیلوگرم تریاک در ۳۴ بسته از معده زن کشف شد.

بر اساس این گزارش دکتر علی ضیایی کارشناس حوزه تشریح با هشدار در خصوص مرگ بادی پکر و بادی سافر گفت: بادی پکرها افرادی هستند که حجم بالایی از مواد مخدر را برای جابجایی و معمولا عبور از مرز می بلعند و و پس از دفع آنها را توزیع می کنند.

وی ادامه داد: اما بادی سافر فرد معتادی است که مواد مصرفی خود را برای مخفی کردن در پلاستیک های کوچک بسته بندی کرده و آن را می بلعد تا بتواند آن را دوباره مورد استفاده قرار دهد که در خیلی موارد مشاهده می شود این بسته ها در معده فرد نشتی داده و خطراتی را برای افراد ایجاد می کند.

این کارشناس حوزه تشریح با اشاره به اینکه معمولا در سال دو یا سه جسد از بادی پکرها به سالن تشریح کهریزک ارجاع می شود، تصریح کرد: در موضوع بادی پکرها از آنجا که حجم بسته های بلعیده شده بسیار زیاد است، افراد در صورت نشت مواد در معده یا روده هایشان به سرعت و حتی پیش از رسیدن به مرکز درمانی جانشان را از دست می دهند.

دکتر ضیایی به نمونه ارجاعی از بادی پکرها به سالن تشریح کهریزک اشاره کرد و گفت: در یکی از پرونده های ارجاعی فردی در فرودگاه دچار مسمومیت و پیش از رسیدن به بیمارستان فوت کرده بود. پس از ارجاع به سالن تشریح ۴۲ بسته مواد در روده های این شخص وجود داشت که به دلیل نشتی و حجم و غلظت بالا، فرد دچار نارسایی تنفسی و مرگ شده بود.

وی با بیان اینکه اغلب بادی پکرها برای سود مالی به این کار تَن می دهند، اظهار کرد: در موارد بلع مواد علاوه بر نشتی مواد در معده، گاهی انسداد روده‌ها نیز پیش خواهد آمد که پس از انتقال به مرکز درمانی علت آن مشخص می شود.

این کارشناس حوزه تشریح در خصوص برخی دلایل مرگ معتادان در زندان ها نیز تصریح کرد: گیرنده های درد در افراد معتاد به دلیل مصرف بالای مواد مخدر، فعال نیست و از آنجا که بیشتر معتادان دچار زخم معده و زخم های مزمن گوارشی هستند، بدون آنکه متوجه درد باشند بر اثر زخم های گوارشی و ریختن اسید معده در حفره شکمی جانشان را از دست می دهند.

دکتر ضیایی گفت: زخم های مزمن گوارشی معمولا با استرس هایی که به فرد وارد می شود عمیق تر شده و موجب سوراخ شدن و ریختن محتویات معده به حفره شکمی می شود که کشندگی بسیار بالایی دارد.

بیشتر بخوانید:

آخرین آمار پزشکی قانونی از مرگ معتادان در کشور

۴۷۴۷#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فارس نوشت: بخشدار پلان چابهار گفت: روز گذشته دختر بچه‌ای ۱۱ ساله در روستای «زهرآپ» با هدف سیراب کردن دام کنار هوتگی در نزدیکی روستا رفته که در پی سر خوردن داخل هوتگ افتاده و غرق می‌شود.

13 ساعت پیش

دکتر هادی خانیکی از آن دسته انسان‌هایِ کم‌تعدادِ چندساحتیِ دوران معاصر است.

14 ساعت پیش

ساعت ۴ بامداد امروز ۳۱ اردیبهشت‌ماه در یکی از اتاقک‌های زیرپله در راهروی ورودی بست شیخ بهایی، اتصالی یک دستگاه هیتر برقی، باعث دودگرفتگی شد.

13 ساعت پیش

فارس نوشت: رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: صبح امروز بر اثر واژگونی یک دستگاه مینی‌بوس در ۱۵ کیلومتری کوزران، ۱۳ نفر مصدوم شدند.

16 ساعت پیش

دکترنکست (بسینا) سامانه هوشمند سلامت الکترونیک از قابلیت درخواست «انجام آزمایش» و «چکاپ» خود، رونمایی کرد و از بهبود و ارتقا ویژگی «نوبت دهی» خبر داد.

13 ساعت پیش

سازمان وظیفه عمومی اعلام کرد با توجه به تأمین منابع بودجه‌ای حقوق سربازان از سوی دولت، متناسب با اعتبار واگذاری برای سال ۱۴۰۱ میانگین حقوق سربازان وظیفه نیروهای مسلح ۱۱۵ درصد افزایش یافت.

12 ساعت پیش

میزان نوشت: رئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.

12 ساعت پیش

فارس نوشت: دامپزشک حیات وحش که پیش از انتقال سه یوز نگهداری شده در پردیسان به عنوان کارشناس دامپزشکی در این پروژه فعالیت می کرد از جمله اشتباهات غیر قابل جبران در این پروژه را انتقال یوزهای موجود در اسارت (دلبر، کوشکی و ایران) به میانهٔ تنها زیستگاه شناخته شدهٔ بارور از یوزهایِ آسیایی اعلام کرد.

15 ساعت پیش

مهر نوشت: فرمانده مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: اجازه خروج کالاهای اساسی را از مرزهای کشور نخواهیم داد.

14 ساعت پیش

بیشتر...