خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

مبارزه با آفات زراعی با توجه به کاهش بارش بسیار ضروری است ایسنا

مبارزه با آفات زراعی با توجه به کاهش بارش‌ بسیار ضروری است

ایسنا/کردستانرئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به شروع خشک سالی از اسفند ماه تاکنون اعلام کرد که به دلیل کاهش بارش‌ها مزارع استان مورد حمله آفات قرار می‌گیرند که مبارزه به موقع و اصولی با آن‌ها حائز اهمیت است.

فرید سپری در جلسه توسعه سرمایه‌گذاری با حضور مدیر امور شعب بانک کشاورزی اظهار کرد که بانک کشاورزی و مراکز جهاد کشاورزی سراسر استان در یک سال گذشته کارهای بسیار قابل تقدیری را انجام داده‌اند.
وی افزود که ۳۷ هزار و ۸۵۵ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که منجر به پرداخت یک هزار ۸۴۲ میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی شد.
رئیس جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد که این اعداد و ارقام نمایانگر حمایت‌های همیشگی جهاد کشاورزی برای مدرن سازی کشاورزی در کردستان است.
وی عنوان کرد که رسالت سالجاری بر اساس شعار سال باید بیشتر بر مانع‌زدایی و پشتیبانی متمرکز باشد تا به هدف اصلی که تولید و اشتغالزایی است برسیم.
سپری ادامه داد که وجود تسهیلات ارزان قیمت که برای جذب آن ضرب‌العجلی نباشد می‌تواند در آینده کمک شایانی به رونق بخش کشاورزی کردستان بکند.
وی با اشاره به کمبود بارش در سالجاری خاطرنشان کرد که اسفند گرم و بهار گرم و خشک زنگ خطر برای بخش کشاورزی را به صدا درخواهد آورد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: پدیده جمع شدگی برگ گیاهان که به واسطه حفظ آب و جلوگیری از دریافت زیاد تشعشعات خورشید صورت می‌گیرد از هم اکنون در گیاهان مشاهده می‌شود که عمق فاجعه را نشان می‌دهد.
وی اظهار کرد که میانگین بارش‌ها نسبت به مقیاس بلند مدت ۱۷ درصد کاهش داشته است و نبود بارندگی در این فصل برای گیاهان بسیار مضر است.
سپری افزود که خبرها حاکی از آن است که در خوزستان به دلیل کم آبی گندم را به عنوان قسیم جمع آورده کرده و کارشناس استان فارس از کاهش ۶۰ درصدی تولید گندم نسبت به سال گذشته خبر می‌دهند.
وی تصریح کرد که امسال سال بسیار جدی در بخش کشاورزی است، جلسات و نظارت‌ها باید به صورت روزانه و مستمر باشد زیرا امنیت غذایی در مخاطره قرار دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد که توجه به تولید بذر یکی از نکات حائز اهمیت است زیرا در سال گذشته با وجود اینکه شرایط از سالجاری به مراتب بهتر بود ولی بازهم مشکل تامین بذر وجود داشت.
وی ادامه داد که در صورتی که به وضعیت تولید بذر توجه نشود بذری برای کاشت در سال ۱۴۰۰_۱۴۰۱ وجود نخواهد داشت.
سپری خاطرنشان کرد که با وجود شرایط بارشی نامناسب همچنان به تولید محصول در کردستان به دلیل وجود شب‌های خنک امیدواریم پس باید این امیدواری را نیز به کشاورزان منتقل کنیم.
وی گفت: محلول پاشی‌ها با نظر کارشناسی می‌تواند گیاهان را در مقابل تنش آبی مقاوم تر و به نوعی بازسازی کند تا در فصل مورد نیاز گیاه بتواند دانه‌های خود را به اصطلاح پر نماید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به ضرورت توجه به بخش زراعت اظهار کرد که باید بیش از پیش به بخش زراعت توجه کرد زیرا توسعه بخش‌های مهم دیگر همچون دامپروری در گروه توسعه زراعت است.
وی افزود که در استان‌هایی از کشور با شندیدن اخبار خشکسالی اقدام به کشتار دام‌های مولد کرده‌اند که کاری بسیار نادرست است.
سپری درپایان یادآور شد که بانک‌ها به ویژه بانک کشاورزی با توجه به شرایط ویژه امسال و شروع خشکسالی از اواسط اسفند ماه نقش ویژه‌ای در تولید پایدار محصول دارند.
خلیل فعله‌گری با بیان اینکه تسهیلات بخش کشاورزی در سال ۹۹ از منابع مختلفی تامین شده است اظهار کرد که ۳۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض آبیاری تحت فشار، خط مکانیزاسیون ۱۳۹ میلیارد تومان، اشتغال پایدار روستایی ۳۸ میلیارد تومان و بند الف تبصره ۱۸ نیز ۶۰ میلیارد تومان در سال گذشته پرداخت شده است.
وی افزود که یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی بانک کشاورزی در بخش کشاورزی در سال گذشته تسهیلات پرداخت شده است.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد که از منبع سرمایه در گردش بانک‌های تجارت، توسعه تعاون و ملی در سال گذشته و در بخش کشاورزی ۱۶۱ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که عمده‌ی آن توسط بانک ملی انجام گرفته است.
وی درپایان یادآور شد که تاکنون جمعا یک هزار ۸۴۲ میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی پرداخت شده است.
انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در دورانی که همه در رابطه با <a href='https://w

6 دقیقه پیش

ایرنا نوشت:در پی احضار سفیر روسیه در انگلیس به وزارت امور خارجه این کشور و اعلام حمایت لندن از تحریم های واشنگتن علیه مسکو، دبورا برونرت سفیر انگلیس به وزارت خارجه روسیه احضار شد.

12 دقیقه پیش

شاید عجیب‌ترین منظره‌ای که ممکن است با آن روبرو

یک ربع پیش

با شیوع ویروس کرونا و خیز چهارم آن فروشگاه اینترنتی افق کوروش به منظور حفظ سلامت شهروندان در شهرهای وضعیت قرمز ایران ارسال محصولات سوپرمارکتی را رایگان و در کمتر از یک ساعت کرد.

یک ربع پیش

حامد لک که بیشترین کلین شیت را در لیگ برتر ایران را دارد در لیگ قهرمانان آسیا هم در همان هفته اول به صدر جدول کلین شیت گلرهای ایرانی رسید.

یک ربع پیش

هیأت تحریریه نشریه آمریکایی نیویورک پست در یک مقاله انتقادی علیه دولت بایدن درباره مذاکرات برجام که در وین در جریان است، نوشت تیم مذاکراتی بایدن در برابر ایران کوتاه آمد و خود هیچ امتیازی بدست نیاورد.

یک ربع پیش

بروز سردرد و راهکارهای رفع آن در ایام روزه داری را در این گزارش بخوانید.

نیم ساعت پیش

چهارمین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش که جمعه (۲۷ فروردین) به صورت مجازی برگزار شد، با انتشار بیانیه‌ای پایان یافت.

نیم ساعت پیش

&nbsp;«مهدی المشاط»، رئیس شورای عالی سیاسی یمن سالروز استقلال سوریه را به «بشار اسد»، رئیس جمهوری این کشور تبریک گفت.

نیم ساعت پیش

وزیر امور خارجه کشورمان چرایی گفت‌وگوی ایران با طالبان و سفر آن‌ها به تهران را تشریح کرد.

نیم ساعت پیش

رئیس جمهور کره جنوبی روز جمعه نخست وزیر و شش نفر دیگر از اعضای کابینه را برکنار کرد تا بتواند حزب خود را پس از شکست‌های سنگین در انتخابات محلی احیا کند.

نیم ساعت پیش

گفت‌وگوی عراقچی با پرس تی وی درباره مذاکرات وین/ ارزیابی سیدحسن خمینی از وضعیت کنونی کشور/ اولویت‌های دولت در ۱۰۰ روز پایانی کار خود از زبان رییس جمهور/ بازتاب بیانات رهبری درباره مذاکرات وین در رسانه‌های خارجی و... در صدر اخبار مورد توجه و پربازدید ۲۶ و ۲۷ فروردین ماه مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود که می‌توانید آنها را در این گزارش مرور کنید.

نیم ساعت پیش

هافبک تیم فولاد ایران می‌گوید در این تیم، رفاقت حرف اول و آخر را می‌زند و کل تیم نیز حول محور سرمربی تیم متحد است.

نیم ساعت پیش

یک متخصص چشم گفت: دیابت بیشترین تغییرات را در شبکیه چشم که لایه اصلی بینایی چشم است، ایجاد می‌کند.

نیم ساعت پیش

در کنیا در حالیکه ۹ زرافه "روتشیلد" در معرض خطر غرق شدن بودند، یک انجمن محیط زیستی در قالب اجرای پروژه‌ای چند ماهه توانست بالاخره این زرافه‌ها را نجات داده و آنها را به ساحل امنی برساند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...