دیروز
2 بازدید

کاربران سرشناس توییتر بدون فیلتر را بشناسید | اقتصاد آنلاین

به گزارشاقتصادآنلاینبه نقل از همشهری، کاراکترهای محدود، کلمه‌محور‌بودن، ‌هشتگ‌های گسترده و بی‌مرزی، از توییتر رسانه متفاوتی ساخته است؛ رسانه‌ای مدرن که اگرچه در ایران فیلتر شده و دسترسی آسانی به آن وجود ندارد، اما تقریبا تمام مسئولان در آن برای خود حساب کاربری ساخته‌اند تا از این تریبون با مردم در تماس باشند، چراکه به‌خوبی به کارکرد این رسانه آگاهند. محمدجواد ظریف، یکی از پرطرفدارترین‌های توییتر فارسی است که یک میلیون و 600هزار فالوور - تا لحظه تنظیم این گزارش- او را دنبال می‌کنند. بعد از ظریف،محمدجواد آذری‌جهرمیاست که حسابی در توییتر گرد و خاک می‌کند. او با بیش از 230هزار فالوور، تقریبا هر چندوقت یکبار به‌خاطر توییتی جنجالی سر زبان‌ها می‌افتد. وزیر جوان بارها گفته که وزارت ارتباطات این رسانه را فیلتر نکرده که آن را رفع فیلتر کند و خودش علاقه زیادی به استفاده از توییتر دارد. تقریبا تمام کابینه روحانی، شهردار، شورای شهری‌ها و... در این شبکه اجتماعی حضور دارند و به قول آذری‌جهرمی، از نوع بدون فیلتر آن، استفاده می‌کنند.

محمدجواد آذری‌جهرمی؛ وزیر ارتباطات

234هزار و 200فالوور

او بارها و بارها درتوییترحاشیه‌ساز شده است. یکی از مهم‌ترین محورهای حاشیه‌ساز برای او، پاسخ آرام و طنزآمیزش به کاربران عصبانی است. عموما وقتی کسی به او درباره موضوعی ناسزا می‌گوید با آرامش و لحن دوستانه به آن کاربر پاسخ می‌دهد. «ولله بسته‌شدن سایت‌های دانلود فیلم به من مربوط نیست. دادستانی به ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی وب دستور داده، این وسط من هیچ‌کاره‌ام!»‌؛ این پاسخ وزیر ارتباطات به کاربری عصبانی بود که نسبت به بسته‌شدن سایت‌های دانلود فیلم اعترض شدیدی کرده بود. یا در موردی دیگر این وزیر در پاسخ به پرسش تند یکی از کاربران درباره روند مقابله با سرویس‌های ارزش‌افزوده، نوشت: «حاجی دهنم صاف شده. ولی خدا بزرگه. دو‌هفته‌ای بهم زمان بدید». همچنین مدتی قبل هم او در توییتی هیجانی، به اشتباه، لباس فضانوردی مخصوص جشن هالووین را به‌عنوان لباس ایرانی ناسا معرفی کرده بود که بعد از انتشار این توییت مجبور به عذرخواهی شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم توییتر را ابزار مناسبی برای دیپلماسی عمومی، برقراری ارتباط با مردم دنیا و اظهارنظر درباره موضوعات مختلف می‌داند و کاربران در این شبکه اجتماعی عموما رابطه صمیمانه و خارج از تعارفی با او دارند و به‌راحتی جهرمی را در توییت‌های مختلف‌شان منشن (صدا) می‌کنند.

سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد 

54هزار و 800فالوور

با فواصل زیادی توییت می‌کند. بازدید‌کننده زیادی ندارد. با توییت‌هایش هم کمتر حاشیه‌سازی کرده است و بازخوردهای چندان بالایی دریافت نمی‌کند. عباس صالحی کمتر در حوزه‌های تخصصی خودش فعالیت توییتری دارد و عموما درباره خبرهای روتین و جاری جامعه می‌نویسد. وقتی هفدهم مهرماه درباره شجریان و اندوه از دست دادن او توییتی نوشت، موجی از کامنت‌های انتقادی به سمت او روانه شد که چرا وقتی خسرو آواز ایران زنده بود نگذاشتید در ایران برای مردم بخواند. یکی دیگر از توییت‌های پربازدید وزیر فرهنگ و ارشاد درباره شکست ترامپ در انتخابات و صلح بین آذربایجان و ارمنستان بود؛ «از رفتن ترامپ، تا خاموشی آتش جنگ در کنار مرزهای ایران. خداوند مهر خویش را از آسمان ایران و جان ایرانیان دور ندارد.» وزیر فرهنگ و ارشاد عموما کامنت‌های منفی دریافت نمی‌کند و البته پاسخی هم به ‌نظرات مردمی نمی‌دهد.

بیژن زنگنه؛ وزیر نفت 

15هزار و 400فالوور

«برای ارتباط پویا و مؤثرتر با مخاطبان داخلی و خارجی، به توییتر آمدم»؛ این نخستین توییت وزیر نفت بود. در لحظه نگارش این گزارش، اکانت وزیر نفت از دسترس خارج و در اصطلاح «ساسپند» شده است، اما تا پیش از آن درباره مسائل مهمی ری‌اکشن نشان داده است. بعضی منابع غیررسمی اعلام کرده‌اند که توییتر، حساب کاربری بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران را به‌دنبال اعمال تحریم‌های آمریکا علیه وی، تعلیق کرد. وزیر نفت هم مانند بسیاری از مسئولان از توییتر به‌عنوان تریبونی برای اطلاع‌رسانی در حوزه نفت و انرژی و اعتراض به تحریم‌های نفتی آمریکا استفاده می‌کرد.

محسن حاجی میرزایی؛ وزیر آموزش و پرورش 

10هزار فالوور

بعد از سخنرانی‌ای‌ که درباره حقوق معلمان داشت، آماج کامنت‌های منفی قرار گرفت تا جایی که بعد از آن ترجیح داد درباره متن آن سخنرانی توییتی بنویسد که «متأسفانه گفت‌وگوی من با معاونان و مدیران کل برای به‌کارگیری همه توان برای خدمت، به نادرست خطاب به معلمان و حقوق آنان تلقی شده. سختکوشی و خلاقیت معلمان در شرایط دشوار کرونایی موجب بالندگی و افتخار ایران است. در یک‌سال مسئولیتم از هیچ کوششی برای عادلانه‌سازی حقوق معلمان دریغ نکرده‌ام.» او از توییتر عموما چنین استفاده‌هایی دارد. بالا و پایین کردن صفحه او نشان می‌دهد که این وزیر بین توییتری‌ها چندان محبوبیت ندارد.

حجت نظری؛ عضو شورای شهر تهران 

 16هزار فالوور

تا پیش از این روزها او در این شبکه اجتماعی بسیار فعال بود، اما هم‌اکنون آخرین توییت او به روزهای فوت شجریان برمی‌گردد: دوست داشتم تصویر ایشان در زمان حیاتش و برای دعوت به کنسرتش روی بیلبوردهای شهر نصب شود، اما افسوس که نشد.  این عضو شورای شهر از توییتر برای اعتراض سازنده، بیان انتقادات و ارائه گزارش کار شورا استفاده می‌کند و در آن درباره خانه‌های تاریخی، تغییر نام خیابان‌ها و... می‌نویسد. به‌نظر کاربران یکی در میان پاسخ می‌دهد و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این حوزه، نسبتا صبور عمل می‌کند.

علی اعطا؛ عضو شورای شهر تهران 

12هزار و 700فالوور

خودش را شهروند تهران و اهل خوزستان معرفی کرده. او که سخنگوی شورا هم است حضور مستمر فعالی در توییتر دارد. رویکرد او هم مانند نظری، رویکردی انتقادی است که در توییت‌های پی‌درپی نسبت به مسائل مختلف موضع می‌گیرد.

 او هم مثل برخی از مسئولین به بعضی از کامنت‌ها - به‌خصوص کامنت خبرنگاران- پاسخ می‌دهد و به‌نظر می‌رسد بیشتر نظرات مردمی را می‌خواند، اما عموما واکنش‌های منفی دریافت می‌کند. شاید چون کاربران توییتر در اینگونه صفحه‌ها راحت‌تر می‌توانند خشم خود را خالی کنند.

امیر ناظمی؛ رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران 

15هزار و 300فالوور دارد

در صفحه خود عموما توییت‌هایی مرتبط با دستاوردهای وزرات ارتباطات دارد و تلاش می‌کند در این حوزه اطلاع‌رسانی کند. ناظمی مانند آذری‌جهرمی عموما به توییت‌ها و نظرات مردم واکنش نشان می‌دهد و تلاش می‌کند جوی صمیمانه در صفحه‌اش ایجاد کند.

رادیو چهرازی گوش می‌دهد، توییت‌های خود را عموما با زبان طنز می‌نویسد و جزو کابران بسیار فعال این شبکه اجتماعی است. بررسی بازخوردها نشان می‌دهد که کاربران کمتر نسبت به این مقام مسئول واکنش منفی نشان داده‌اند.

پیروز حناچی؛ شهردار تهران 

25هزار و 700فالوور

در توییتر گزیده‌گوی است و کمتر از سایر مسئولین از کاربران واکنش منفی دریافت می‌کند. عموما گزارش کار ارائه می‌دهد و تلاش می‌کند درباره «شهر» و «تهران» بیشتر بنویسد. یکی از توییت‌های پرحاشیه او فیلمی بود که از یک پاکبان در حال اذان گفتن هنگام سحر برداشته بود و گفته بود زحمت خالصانه این عزیزان باعث‌شده شهری مملو از ارزش‌های الهی داشته باشیم. البته این توییت با واکنش‌های مثبت و منفی مختلفی همراه شد. حناچی همچنین تصاویری از دوچرخه‌سواری خودش در خیابان‌ها برای رفتن به محل کارش منتشر کرده که در پاسخ به این توییت بسیاری از کاربران به او اعتراض کرده‌اند. این روزها مردم مدام برای شهردار می‌نویسند که کاهش ساعت مترو و اتوبوس اشتباه بزرگی‌ است که ترافیک انسانی را در ساعات اوج دوچندان کرده است. البته شهردار عموما پاسخی در توییتر به این اعتراض‌ها نمی‌دهد.

وزیر ارتباطات: فعالیت ایرانیان در توییتر ممنوع نیست


#‌اخبار
منبع: اقتصاد آنلاین


مطالب پیشنهادی

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

مطالب مرتبط