ناسا با هدف استفاده از انرژی هسته ای در ماه با سه شرکت خصوصی قرارداد بست

ناسا با هدف استفاده از انرژی هسته‌ای در ماه با سه شرکت خصوصی قرارداد بست
ناسا برای تحقق اهداف پروژه «آرتمیس» و ساخت پایگاه‌ در ماه، نیاز به تامین نیرو به کمک شکافت هسته‌ای در سطح این کره دارد و حالا سه قرارداد 12 ماهه 5 میلیون دلاری با شرکت‌های «لاکهید مارتین»، «وستینگهاوس» و «IX» برای تامین انرژی هسته‌ای در ماه منعقد کرده است.

به گزارشسراج24؛ ناسا برای تحقق اهداف پروژه «آرتمیس» و ساخت پایگاه‌ در ماه، نیاز به تامین نیرو به کمکشکافت هسته‌ایدر سطح این کره دارد و حالا سه قرارداد12 ماهه 5 میلیون دلاریبا شرکت‌های «لاکهید مارتین»، «وستینگهاوس» و «IX» برای تامین انرژی هسته‌ای در ماه منعقد کرده است. هنوز طرح‌های دقیقی برای سیستم قدرت هر شرکت فاش نشده، اما این سیستم‌ها باید ظرفیک دهه آیندهشروع به کار کنند تا توانایی خود را به نمایش بگذارند.

استفاده از انرژی هسته‌ای روی ماه

این سیستم‌ها باید نسبتاسبکومستحکمباشند و توانایی تولیدحداقل 40 کیلووات نیرورا داشته باشند. ناسا عقیده دارد این مقدار نیرو برای تامین برق30 خانهبه مدت10 سالکافی است. این نیروگاه‌ها به دلیل ماهیت هسته‌ای خود، قادرند 24 ساعت شبانه روز وهفتروز در هفته برق تولید کنند. بدین ترتیب، ناسا حتی بدون استفاده ازنور خورشیدنیز می‌تواند انرژی مورد نیاز پایگاه‌ها و ماموریت‌های خود را به کمک انرژی هسته‌ای در ماه تامین کند.

این شرکت‌ها به تنهایی کار نمی‌کنند. لاکهید مارتین با «BWXT» و «Creare» شریک است. همچنین وستینگهاوس با «Aerojet Rocketdyne» همکاری می‌کند و در نهایت IX (که سرمایه‌گذاری مشترک میان «Intuitive Machines» و «X-Energy» است) با «بوئینگ» و «Maxar» شراکت دارد.

پروژه آرتمیس ناسا اهداف شگفت‌انگیزی دارد: فروداولین زنواولین فرد رنگین پوستروی ماه تا سال2024توسط این ماموریت محقق می‌شود. خدمه آرتمیس همچنین اولین انسان‌هایی خواهند بود که در52 سالگذشته روی ماه قدم می‌گذارند. به گفته ناسا، این پروژه قرار است بیش از هر زمان دیگری در سطح ماه کاوش کند.

علاوه بر ماموریت‌های ماه، چندین شخصیت برجسته از جمله «ایلان ماسک»، مالک شرکت فضایی «اسپیس ایکس» در مورد فرستادن انسان به مریخ صحبت کرده‌اند. با این‌حال، مطالعات نشان می‌دهند پیش از حضور در مریخ، نیاز داریم تا با حضور در ماه تجربه‌های لازم را کسب کنیم. پیش از این انسان تنها یکبار دیگر و در سال1972موفق به قدم گذاشتن بر سطح ماه شده است.

«جیم رویتر»، معاون مدیر فضایی ناسا در اداره ماموریت فناوری معتقد است کاوش در ماه، ما را مریخ و سیارات فراتر خواهد برد. این تحقیقات به ما کمک می‌کنند تا زمینه لازم برای زندگی طولانی مدت در فضا را در فراهم کنیم.

ناسا می‌گوید: «هدف اصلی ما در این مرحله جمع‌آوری اطلاعاتی است که در نهایت منجر به ساخت یک سیستم قدرتمند شکافت هسته‌ای با مجوز پرواز می‌شود.»

سال گذشته ناسا با پنج نهاد خصوصی در زمینه طراحی فرودگر جدید ماه قرارداد بست که آن‌ها مجموعا146 میلیون دلاربرای مشارکت خود دریافت کردند.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس قوه قضائیه گفت: دغدغه امروز دولت مسأله معیشت مردم است و همه توان خود را بکار می برد و قوه قضائیه هم هر جا نیاز باشد کمک حال آنان است.

-49 دقیقه پیش

خلاصه بازی داماش ۲ - فولاد نوین ۰ در مسابقات پلی آف لیگ دسته دو را ببینید

یک ربع پیش

لحظاتی بعد از گل مساوی استقلال در دربی، ساپینتو با کارت قرمز زاهدی فر اخراج شد، اما برای خیلی‌ها ابهام وجود داشت، چرا سرمربی آبی‌ها پس از گلزنی تیمش در آن دقیقه، اخراج شد؟

یک ربع پیش

بازار سرمایه در هفته دوم خردادماه روندی نوسانی داشت و این بالا و پایین شدن شاخص های بورس در نهایت منجر به بازدهی منفی بازار سهام برای سهامداران شد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که خروج سنگین پول حقیقی از بازار سرمایه طی هفته اخیر می تواند دلیل اصلی این ریزش باشد.

-28 دقیقه پیش

حمید بهزادی‌بخش با بیان اینکه موضوع تولید مسکن از برنامه‌های اولویت‌دار مجلس و دولت است، اظهار داشت: سازوکارهای قانونی تولید مسکن مشخص شده و وزارت راه و شهرسازی هم سامانه‌های لازم را برای تولید مسکن مشخص کرده است تا اقدامات لازم در حوزه ساخت مسکن مانند تخصیص زمین رایگان و کمک‌های مالی هدفمند انجام شود.

-26 دقیقه پیش

امارات متحده عربی روز پنجشنبه اجرای ۹ درصد مالیات بر شرکت‌ها را با معافیت برای مناطق آزاد که زیربنای اقتصاد این کشور هستند، آغاز کرد.

-30 دقیقه پیش

مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در خصوص الزام ناشران جهت فراهم کردن امکان مشاهده آنلاین جلسات مجامع توسط سهامداران، مصوبه‌ای را ابلاغ کرد.

-29 دقیقه پیش

بازی اول از فینال این فصل بین دو تیم دنور ناگتس - میامی هیت در لیگ حرفه‌ای بسکتبال NBA را ببینید.

12 دقیقه پیش

مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت رفاه اعلام کرد: مرحله جدید طرح ملّی کالابرگ الکترونیک از ۱۳ خردادماه سال‌جاری برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در دهک های اول تا سوم اجرایی می‌شود.

10 دقیقه پیش

بیشتر...