ناسا با هدف استفاده از انرژی هسته ای در ماه با سه شرکت خصوصی قرارداد بست

ناسا با هدف استفاده از انرژی هسته‌ای در ماه با سه شرکت خصوصی قرارداد بست
ناسا برای تحقق اهداف پروژه «آرتمیس» و ساخت پایگاه‌ در ماه، نیاز به تامین نیرو به کمک شکافت هسته‌ای در سطح این کره دارد و حالا سه قرارداد 12 ماهه 5 میلیون دلاری با شرکت‌های «لاکهید مارتین»، «وستینگهاوس» و «IX» برای تامین انرژی هسته‌ای در ماه منعقد کرده است.

به گزارشسراج24؛ ناسا برای تحقق اهداف پروژه «آرتمیس» و ساخت پایگاه‌ در ماه، نیاز به تامین نیرو به کمکشکافت هسته‌ایدر سطح این کره دارد و حالا سه قرارداد12 ماهه 5 میلیون دلاریبا شرکت‌های «لاکهید مارتین»، «وستینگهاوس» و «IX» برای تامین انرژی هسته‌ای در ماه منعقد کرده است. هنوز طرح‌های دقیقی برای سیستم قدرت هر شرکت فاش نشده، اما این سیستم‌ها باید ظرفیک دهه آیندهشروع به کار کنند تا توانایی خود را به نمایش بگذارند.

استفاده از انرژی هسته‌ای روی ماه

این سیستم‌ها باید نسبتاسبکومستحکمباشند و توانایی تولیدحداقل 40 کیلووات نیرورا داشته باشند. ناسا عقیده دارد این مقدار نیرو برای تامین برق30 خانهبه مدت10 سالکافی است. این نیروگاه‌ها به دلیل ماهیت هسته‌ای خود، قادرند 24 ساعت شبانه روز وهفتروز در هفته برق تولید کنند. بدین ترتیب، ناسا حتی بدون استفاده ازنور خورشیدنیز می‌تواند انرژی مورد نیاز پایگاه‌ها و ماموریت‌های خود را به کمک انرژی هسته‌ای در ماه تامین کند.

این شرکت‌ها به تنهایی کار نمی‌کنند. لاکهید مارتین با «BWXT» و «Creare» شریک است. همچنین وستینگهاوس با «Aerojet Rocketdyne» همکاری می‌کند و در نهایت IX (که سرمایه‌گذاری مشترک میان «Intuitive Machines» و «X-Energy» است) با «بوئینگ» و «Maxar» شراکت دارد.

پروژه آرتمیس ناسا اهداف شگفت‌انگیزی دارد: فروداولین زنواولین فرد رنگین پوستروی ماه تا سال2024توسط این ماموریت محقق می‌شود. خدمه آرتمیس همچنین اولین انسان‌هایی خواهند بود که در52 سالگذشته روی ماه قدم می‌گذارند. به گفته ناسا، این پروژه قرار است بیش از هر زمان دیگری در سطح ماه کاوش کند.

علاوه بر ماموریت‌های ماه، چندین شخصیت برجسته از جمله «ایلان ماسک»، مالک شرکت فضایی «اسپیس ایکس» در مورد فرستادن انسان به مریخ صحبت کرده‌اند. با این‌حال، مطالعات نشان می‌دهند پیش از حضور در مریخ، نیاز داریم تا با حضور در ماه تجربه‌های لازم را کسب کنیم. پیش از این انسان تنها یکبار دیگر و در سال1972موفق به قدم گذاشتن بر سطح ماه شده است.

«جیم رویتر»، معاون مدیر فضایی ناسا در اداره ماموریت فناوری معتقد است کاوش در ماه، ما را مریخ و سیارات فراتر خواهد برد. این تحقیقات به ما کمک می‌کنند تا زمینه لازم برای زندگی طولانی مدت در فضا را در فراهم کنیم.

ناسا می‌گوید: «هدف اصلی ما در این مرحله جمع‌آوری اطلاعاتی است که در نهایت منجر به ساخت یک سیستم قدرتمند شکافت هسته‌ای با مجوز پرواز می‌شود.»

سال گذشته ناسا با پنج نهاد خصوصی در زمینه طراحی فرودگر جدید ماه قرارداد بست که آن‌ها مجموعا146 میلیون دلاربرای مشارکت خود دریافت کردند.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معضل سگ‌های ولگرد و حمله آنها به انسان‌ها اما معضل تازه‌ای نیست. سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مورد حمله سگ‌ها قرار می‌گیرند و آمارها می‌گویند اغلب این قربانیان کودکان هستند

2 ساعت پیش

سومین نمایشگاه شهر هوشمند ایران که از صبح امروز یکشنبه ۱۲ تیرماه همزمان با برگزاری نمایشگاه «شهر نوآور» در مصلی امام خمینی(ره) تهران آغاز به کار کرده است، در آیین افتتاحیه میزبان احمد وحیدی وزیر کشور بود.

2 ساعت پیش

منابع لبنانی از ورود سومین نفتکش ایرانی به سواحل سوریه خبر دادند

2 ساعت پیش

نرخ تورم ماهانه موارد خوراکی در خرداد ماه ۱۴۰۱ اعلام شد.

2 ساعت پیش

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از شناسایی ۴۸۰ متخلف کنکور امسال خبر داد و گفت: تا اینجا می‌توان قسم خورد که تا حالا اتفاق نیفتاده است و تا جلسه آزمون هیچ کس سؤالات را ندیده است.

2 ساعت پیش

سرمربی جدید تیم فوتبال تراکتور تبریز امروز وارد ایران شد.

2 ساعت پیش

مهدی یاراحمدی خراسانی - مدرس دانشگاه

3 ساعت پیش

فعال سیاسی اصلاح طلب در واکنش به هدف گذاری ها و اقدامات اخیر ستاد امر به معروف ، انتقاد تندی مطرح کرد.

2 ساعت پیش

غلامرضا بنی اسدی - روزنامه نگار

2 ساعت پیش

بیشتر...