خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

پهپادهای کوچک، قاتل تانک های ناتو در جنگ اوکراین ایسنا

پهپادهای کوچک، قاتل تانک‌های ناتو در جنگ‌ اوکراین

یک رسانه آمریکایی با اشاره به کاربرد تسلیحات پیشرفته در جنگ‌های مدرن، از جمله به‌کارگیری پهپادهای کوچک برای نابودی تانک‌ها در جنگ اوکراین، آینده عملیات‌های زمینی را با توجه به نقش این جنگ‌افزار مهم در میدان بررسی کرد.

به گزارش ایسنا، یک رسانه آمریکایی در گزارشی با اشاره به آسیب‌پذیری تانک‌ها در قبال تسلیحات مدرنی مانند پهپادهای انتحاری و پهپادهای دید اول شخص(FPV)، مطرح کرد، حتی قوی‌ترین تانک‌های آمریکایی نیز که اوکراین در عملیات‌های زمینی خود در میدان جنگ با روسیه به آن متکی است، از این قاعده مستثنی نیستند.

در این گزارش که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده، آمده است: جنگ پهپادی در اوکراین که شکل جنگ مدرن را تغییر داده است، تلفات سنگینی را به یکی از برجسته‌ترین نمادهای قدرت نظامی آمریکا، یعنی تانک‌ها، تحمیل کرده و این تهدید را ایجاد کرده است که نحوه استفاده از آن در درگیری‌های آینده را دگرگون خواهد کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی می‌گوید، در دو ماه گذشته، نیروهای روسیه پنج فروند از ۳۱ تانک «آبرامز ام‌۱» آمریکایی را منهدم کرده‌اند که پنتاگون پاییز گذشته به اوکراین فرستاده بود.

از سوی دیگر، سرهنگ «مارکوس راینر» یکی از آموزش‌دهندگان نظامی استرالیا که از نزدیک استفاده از تسلیحات در اوکراین را رصد می‌کند، می‌گوید که از زمان اعزام تانک‌ها به خط مقدم در اوایل سال میلادی جاری، حداقل به سه فروند دیگر نیز آسیب‌هایی وارد شده یا در طی جنگ گم شده‌اند.

طبق اعلام وبگاه تحلیلی نظامی اوریکس که طبق شواهد عینی، این خسارات و تلفات را بررسی می‌کند، این تنها تعداد کمی از ۷۹۶ تانک رزمی اصلی اوکراین است که از زمان آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲، تخریب شده، توقیف شده یا رها شده‌اند.

شمار زیادی از آن‌ها تانک‌های زمان اتحادیه جماهیر شوروی یا ساخت اوکراین هستند و ۱۴۰ فروند از تانک‌هایی که در طی جنگ تخریب شدند، از سوی کشورهای ناتو به اوکراین عرضه شده بودند.

طبق داده‌های اوریکس، روسیه تاکنون، بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ تانک خود را از دست داده است، اگرچه اوکراین مدعی است که این تعداد به بیش از ۷ هزار فروند می‌رسد.

پهپادهای کوچک، قاتل تانک‌های ناتو در جنگ‌ اوکراین
تانک آمریکایی «آبرامز» در یک دوره آموزشی در لهستان، ۲۰۲۲

طبق بررسی اوریکس، تانک‌های آلمانی لئوپارد نیز در اوکراین هدف قرار گرفته‌اند و حداقل ۳۰ فروند از آن‌ها منهدم شده‌اند. اما معمولا نظرها این است که آبرامز قوی‌ترین تانک جهان است.

«کان کاساپوغلو» یک تحلیلگر دفاعی در اندیشکده هادسون واشنگتن می‌گوید اینکه این تانک‌ها نیز بسیار آسان‌تر از آنچه برخی کارشناسان و مقامات تصور می‌کردند، طی این حمله‌های پهپادی قابل تخریب هستند، نشان‌دهنده دگرگونی ماهیت جنگ مدرن طی جنگ اوکراین است.

تانک‌ها به رغم‌ پرقدرت بودن، غیرقابل نفوذ نیستند و آسیب‌پذیرترین نقاط آن‌ها نازک‌ترین قسمت ساختار زرهی مستحکم آن‌هاست، یعنی در قسمت فوقانی، بدنه موتور پشتی و فضای میان بدنه تانک و برجک آن.

تانک‌ها تا چندین سال با تسلیحاتی مانند مین‌های زمینی، بمب‌های کنارجاده‌ای، آرپی‌جی‌ها و موشک‌های هدایت‌شونده ضدتانک هدف قرار می‌گرفتند. در اوایل جنگ اوکراین، از این تسلیحات به طور گسترده استفاده می‌شد، چراکه می‌شد با آن‌ها تانک‌ها را بالا و ۹۰ درصد اوقات هدف قرار دهند.

اما پهپادهایی که حالا در جنگ اوکراین از آن‌ها برای هدف قرار دادن تانک‌ها استفاده می‌شود، بسیار دقیق‌تر هستند.

این پهپادها که به آن پهپاد با نمای اول شخص گفته می‌شود، مجهز به دوربینی هستند که تصاویر آنی را به کنترل‌کننده خود پخش می‌کنند که می‌تواند این پهپادها را برای هدف قرار دادن تانک‌ها از آسیب‌‍پذیرترین نقاط آن‌ها هدایت کند.

سرهنگ راینر می‌گوید که در بسیاری از موارد پهپادهای دید اول شخص برای «یک‌سره کردن کار» تانک‌هایی استفاده شده است که با مین یا موشک‌های ضدتانک آسیب دیده‌اند. این کار برای جلوگیری از جمع‌آوری تانک‌های آسیب‌دیده و تعمیر آن‌ها انجام می‌شود.

پهپادهای کوچک، قاتل تانک‌های ناتو در جنگ‌ اوکراین
هدایت یک پهپاد دید اول شخص با عینک سه‌بعدی توسط سرباز اوکراینی در ماه مه در پناهگاهی در دونتسک

قیمت پهپادها به اندازه و پیچیدگی آن‌ها بستگی دارد و با ۵۰۰ دلار نیز قابل تهیه هستند. این مبلغ سرمایه‌گذاری ناچیزی برای از میان بردن تانک‌های ۱۰ میلیون‌دلاری آبرامز محسوب می‌شود.

به گفته سرهنگ راینر، برخی از پهپادها قابلیت حمله مهمات را نیز دارند که شدت انفجار آن‌ها را بیشتر می‌کند.

در ادامه این مطلب آمده است: «مایکل کافمن» یکی از اعضای ارشد برنامه روسیه و اوراسیا در بنیاد کارنگی واشنگتن می‌گوید «در این برهه، موثرترین راه برای غلبه بر پهپادهای دید اول شخص، جنگ الکترونیکی و انواع مختلف پدافند غیرعامل است، از جمله مجهز کردن تانک‌ها به سپرها و پوشش‌های زرهی اضافی.»

سرهنگ راینر با اشاره به اهمیت تانک‌ها می‌گوید، مهندسان نظامی از زمان به کارگیری تانک‌ها در میدان، به دنبال روش‌های جدیدی برای تخریب آن‌ها بوده‌اند و پهپادهای دید اول شخص باعث منسوخ شدن تانک‌های آبرامز و دیگر تانک‌های پیشرفته مانند لئوپاردهای آلمانی در اوکراین نشده‌اند.

او با اشاره به این که «تصرف زمین تانک می‌خواهد»، بیان کرد: پهپادهای دید اول شخص یکی از بخش‌های اصلی جریانی هستند که به گفته تحلیلگران، میدان جنگ را به زیر زمین خواهد کشاند که در آن، تسلیحات کنترل از راه دور روی زمین به فعالیت‌های رزمی می‌پردازند. با این شرایط، سربازان سامانه‌های تسلیحاتی را از پناهگاه‌های زیرزمینی در همان نزدیکی هدایت می‌کنند تا اطمینان بیابند که خطوط ارتباط تصویری و فرکانس رادیویی با این تسلیحات قطع نشود.

راینر می‌گوید، «این گونه نبردهای زمینی می‌تواند تا حد زیادی پهپادهای دید اول شخص را در قبال تسلیحات بدون سرنشین زمینی قرار دهد و باهم مانند فیلم «نابودگر» بجنگند.»

انهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی از حمله اشتباهی نظامیان این رژیم به محل اختفای یک گروه دیگر از صهیونیست‌ها خبر داد.

۱ هفته پیش

سیل برزیل که از هفته گذشته آغاز شده صد‌ها هزار نفر را مجبور به تخلیه منازل خود کرده و جان ۱۵۰ نفر را گرفته است.

۱ هفته پیش

اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در خصوص وقوع دوباره سیل در این استان هشدار نارنجی صادر کرد.

۱ هفته پیش

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ۲۵۰ هزار میلیارد تومان بیش از سقف ترازنامه بانک‌ها برای پروژه‌های پیشران و ملی به تصویب ستاد اقتصادی دولت رسیده است.

۱ هفته پیش

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور از تشدید سامانه بارشی در روزهای آینده برای استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، مناطق مرکزی و شرقی فارس خبر داد.

۱ هفته پیش

رویداد ملی جوانی جمعیت با شعار «هر فرزند هدیه‌ای از بهشت» در باغ موزه دفاع مقدس استان قم برگزار شد.

۱ هفته پیش

شاهدان دروغگو یا دلالان کذاب، افرادی هستند که مقابل مجتمع‌های قضایی برای شهادت دروغ در محاکم در ازای دریافت پول حاضر می‌شوند؛ موضوعی که در قانون جرم‌انگاری شده و قوه قضاییه درصدد است با رصد هوشمند این پدیده مذموم از وقوع و تکرار آن جلوگیری کند.

۱ هفته پیش

بارش شدید باران مجددا از شامگاه پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مشهد آغاز شد.

۱ هفته پیش

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: در رابطه با خودروهای تانک‌بر ما یک قرارداد با سوئد داشتیم و ۱۵۰ دستگاه خریداری کرده بودیم. تا امارات نیز آمدند آما آمریکایی‌ها متوجه شدند و آن را برگرداندند. ما گفتیم هیچ اشکالی ندارد. روی پای خود ایستادیم و حتی تا یک ماه آینده یک تانک‌بر هم در نیروی زمینی کسری نداریم. با توجه به علم و نوآوری این اتفاق رقم خورد. این همایش می تواند کمک کند دستاوردهای علمی خود را بین همه مراکز علمی به اشتراک بگذاریم. جهاد و کوشش و تلاش ما با تایید مهر ولایت معنای جهاد می یابد. تلاش ما دانش بنیان کردن نیروی زمینی است./ ایسنا

۱ هفته پیش

بیشتر...