2 روز پیش
2 بازدید

طرحی برای تربیت جوانان تراز انقلاب اسلامی | آستان نیوز - پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی - حرم مطهر امام رضا علیه السلام

در روزگاری که پرداختن به فعالیت‌های فرهنگی به ویژه قرآن کریم چون گذشته‌ رونق ندارد، آستان قدس رضوی و چند نهاد فرهنگی شهر مشهد برای تربیت نسل جوان تراز انقلاب اسلامی بر مبنای مفاهیم و معارف قرآنی از مسیر تلاوت آیات نورانی کلام الله مجید گرد هم جمع شده اند و طرح ملی تلاوت قرآن کریم را اجرا می کنند.

در گفت‌وگویی با حسین مقدم کیا، دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت با عنوان «شباب‌ الرضا(ع)» از جزئیات این طرح جویا می شویم:

آقای مقدم کیا، اول از همه بفرمایید که هدف از طراحی و اجرای این طرح چه بوده؟

نهمین دوره طرح ملی تلاوت برگرفته از فرمایشات ائمه معصومین(ع) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در باب انس نسل جوان با قرآن طراحی شده است. نگاه ما بر تربیت قاری و حافظ صرف نبوده، بلکه تربیت و تحویل شخصیت همه جانبه قرآنی به جامعه است چرا که مطابق منابع روایی، وقتی باطن قاری از معارف و مفاهیم قرآنی پر شود، قرائت او بر دل مستمع هم می نشیند. با آموختن تلاوت قرآن کریم، نوجوانان و جوانان صدای خودشان را در مسیر صحیح خرج می کنند و استعداد آنها به هدر نمی رود و چه بسا ده ها نفر را با صدای دلنشین‌شان به مسیر درست هدایت کنند. هدف غایی ما از اجرای این طرح این است که یک مبلغ قرآنی برای جمهوری اسلامی ایران تربیت شود که بتواند در عرصه‌ بین المللی حاضر شود و توانایی های قرآنی خود و کشورش را به نمایش بگذارد.

در ادامه، به دست اندرکاران اجرای این طرح ملی اشاره ای بفرمایید.

ستاد اجرایی این طرح از سال 1391 زیر نظر معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد اسلامی تشکیل شده و طی دو سال اخیر هم مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی از این دوره قرآنی حمایت می‌کند. آستان قدس رضوی با در اختیار گذاشتن کارشناسان قرآنی  و محل برای ارزیابی و پایش مراکز قرآنی مستقر در دیگر استانها و حمایت مالی از ستاد مرکزی طرح در مشهد از این طرح پشتیبانی کرده و قرار است که گستره این حمایت ها بیشتر شود.

شرایط نام‌نویسی و شرکت علاقه‌مندان به قرآن آموزی را هم بیان کنید.

پسران 8 تا 14 سال و دختران 10 تا 15 سال در همه استان های کشور امکان شرکت در این طرح ملی را دارند. با استقبال صورت گرفته از آغاز ثبت نام از اول آبان ماه، علاقه‌مندان برای ثبتنام اولیه بایستی تا 10 آذرماه مهلت دارند تا از طریق سایت طرح ملی تلاوت به نشانیwww.melitelavat.irاقدام کنند. بلافاصله پس از ثبت نام واجدین شرایط، دوره آموزشی یک ماه و نیمه پیش نیاز آغاز میشود و پس از برگزاری یک آزمون و انتخاب نفرات واجد شرایط، نتایج آن، دی ماه اعلام خواهد شد و دوره دوساله از اواسط بهمن ماه شروع به کار خواهد کرد.

آیا همه شرکت کنندگان باید در مشهد دوره های در نظر گرفته شده طی کنند؟

مسلماً خیر. در هر استانی یک مؤسسه به عنوان مجری و نماینده اجرای طرح تلاوت انتخاب شده و برگزیدگان آزمون و دوره مقدماتی، دوره ها را در استان خودشان می گذرانند. هر هفته دو روز جلسه حضوری با تدریس اساتید مجرب قرآنی انجام می شد. اما با شیوع بیماری کرونا، وبینار طرح ملی تلاوت از تابستان امسال سامان پیدا کرده است و به صورت کلی آموزش ها از طریق مجازی انجام می شود. به واسطه همین امکان استفاده آنلاین از دوره‌ها، ثبت نام و حضور در این طرح محدودیت خاصی ندارد و همه علاقه‌مندان به فراگیری قرآن، امکان استفاده از این فرصت معنوی را در اقصی نقاط کشور دارند.

درخصوص جزئیات سطوح مختلف آموزش قرآن کریم در این طرح توضیحاتی ارائه کنید.

این طرح در سه سطح 6 ساله اعم از سطح یک «دوره مقدماتی» به مدت دوسال، سطح دو «دوره پیشرفته»به مدت دو سال و سطح سه «دوره عالی» به مدت دوسالتعریف شده است. دوره های آموزشی تخصصی در مراکز آموزشی پیش بینی شده و هر دوره با برگزاری آزمون تعیین سطح به پایان می رسد. قرآن آموزان ضمن آشنایی با مباحث تجوید، صوت و لحن، ترجمه و مفاهیم، توانایی قرائت حفظ، سبک زندگی قرآنی را با توجه به مطالب آموخته شده کسب خواهند کرد.در حال حاضر در مقاطع مختلف این طرح، قریب به 1000 نوجوان در حال دوره دیدن هستند.

در صورتی که به هر دلیل، یک قرآن آموز تمایلی به ادامه مسیر 6 ساله نداشته باشد، چه سرنوشتی پیدا می کند؟

اگر سطح قرآن آموزی یک نوجوان تنها یک دوره دو ساله باشد، مدرک گذراندن همان سطح را از مؤسسه دریافت می‌کند. این افراد دوره دیده و آشنا با قرآن در منطقه خودشان چهره و شناخته می شوند و می توانند برای مردم محله و برپایی محافل و کرسی های مساجد مفید باشند. افرادی که دو ساله دوم را می گذرانند، در سطح استانی و دو ساله سوم در سطح کشور معرفی می شوند. برنامه ریزی های آموزشی به شکلی است که هر دوره دو ساله، کامل و پر محتواست و برای فراگیران آورده مناسب دارد.

اگر شرکت در این طرح به جز تلاوت و حفظ، نقاط قوت دیگری هم برای فراگیران دارد، خوب است اشاره بفرمایید.

بله. جنبه‌های دیگری هم در قالب این طرح دیده شده که برپایی محافل و کرسی های هفتگی به سبک سنتی تلاوت قرآن کریم، یکی از ویژگی های این طرح است. در این بین از چهار سال گذشته، مسابقات قرآن کریم با عنوان «شوق تلاوت» درسطح استانی و کشوری برنامه ریزی و اجرا می‌شود تا ضمن ایجاد رقابت بین قرآن آموزان و جنبه های انگیزشی آن، نقاط قوت و ضعف تلاوت بچه‌ها مشخص شود. به علاوه، افراد نخبه در طرح ملی تلاوت طبق استانداردهای تعیین شده در ستاد اجرائی، درصورت امکان، طرح هر ساله جهت انجام برنامه های تبلیغی به محافل داخل و خارج از کشور از جمله عراق، لبنان و سوریه اعزام می شوند. شناسایی استعدادهای درخشان قرآنی از میان قرآن آموزان و برنامه ریزی ویژه جهت ارتقاء و معرفی ایشان به عنوان چهره های جهانی در تلاوت قرآن کریم نیز از دیگر ابعاد طرح تلاوت است.

تهیه و تنظیم: سارا صالحی#‌اخبار
منبع: آستان نیوز


مطالب پیشنهادی

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

با مسیح مهاجری؛ از دلتنگی برای هاشمی تا اختلافات در حزب جمهوری

حجت الاسلام مسیح مهاجری می گوید: آقای هاشمی در سال‌های آخر عمر خودشان هیچ نفوذی به عنوان لابی در شورای نگهبان نداشتند و حتی خیلی از افراد به دلیل ارتباط با آقای هاشمی رد صلاحیت می‌شدند؛ شما فکر می‌کنید اگر آقای هاشمی بودند با لابی کردن در شورای نگهبان صلاحیت افرادی می‌شد تأیید شود؟ خیر برعکس بود.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط