چطور |
4 ماه پیش

اختلال زوآنتروپی یا خود حیوان پنداری چطور

در این مقاله قصد داریم درباره یکی از عجیب‌وغریب‌تریناختلالات روانییعنی زوآنتروپی یا خود حیوان پنداری صحبت کنیم. افرادی که دچار این اختلال روانی عجیب‌وغریب هستند به‌دلیل رفتار متفاوتشان به‌راحتی شناسایی می‌شوند. فرد مبتلا از زندگی حیوانی خاص تقلید می‌کند، از رفتار ورژیم غذاییگرفته تا صداها و شخصیت حیوان. یعنی فرد خودش را نوعی حیوان می‌داند و مثل آن حیوان رفتار می‌کند. در ادامه مقاله، با مفهوم زوآنتروپی و علل آن آشنا می‌شویم و نمونه‌ای از این اختلال را ذکر می‌کنیم. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعهنمایش
زوآنتروپی چیست؟
چه چیزی منجر به اختلال روانی زوآنتروپی می‌شود؟
درمان زوآنتروپی
نمونه‌ای از زوآنتروپی
سخن پایانی
شما بگویید

زوآنتروپی چیست؟

زوآنتروپی اختلالی غیرعادی اما بسیار جدی است و زمانی که شخصی ارتباط خود را با واقعیت از دست می‌دهد، معمولا همراه باروان‌پریشیظاهر می‌شود. این کلمه از ریشه یونانی «zoion» به‌معنی «حیوان» و «anthrōpos» به‌معنی انسان گرفته شده است.

در این وضعیت:

  • بیمار مانند حیوان راه می‌رود؛
  • مثل انسان‌های معمولی صحبت نمی‌کند و ترجیح می‌دهد با دادوفریاد توجه دیگران را به خود جلب کند؛
  • ناگهان تغییر رفتار می‌‌دهد و رفتار، غذاخوردن، راه‌رفتن و هرگونه ویژگی حیوان مدنظرش را تقلید می‌کند.

برخی از افراد این اختلال را با ادراکات مذهبی مرتبط می‌دانند و بعضی دیگر فکر می‌کنند مربوط به دنیای جادوگری است. زوانتروپی می‌تواند جنبه دیگری ازبیماری‌های روانیاسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی باشد. به بیان ساده‌تر، ممکن است توهم فرد آن‌قدر شدید باشد که منجر به تغییر باور او به وجود انسانی‌اش شود.

چه چیزی منجر به اختلال روانی زوآنتروپی می‌شود؟

پاسخ به این سؤال دشوار است، زیرا اطلاعات بسیار کمی درباره عوامل ایجادکننده این وضعیت وجود دارد. علاوه بر این، تحقیقات کمی که انجام شده‌اند هم کاملا دقیق نیستند. با این‌ حال، شواهد می‌دهد که علائم زانتروپی با سایر بیماری‌های روانی مرتبط است. یکی دیگر از شرایطی که می‌تواند مسبب زوآنتروپی باشد، اختلال هذیانی یا روان‌پریشی پارانوئید است.

به هر حال منشأ این وضعیت هرچه باشد، واضح است که مشکلی روانی است و ربطی به جادو یا ادراکات مذهبی ندارد.

بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، شایع‌ترین تشخیص‌های روان‌پزشکی برای این مشکل عبارت‌ بوده‌اند از:

  • اسکیزوفرنی(۲۵درصد)؛
  • افسردگی(۲۳.۲درصد)؛
  • اختلال دوقطبی(۱۹.۶درصد)؛
  • اختلال روان‌پریشی (۱۲.۵درصد).

تأثیر داروهای توهم‌زا یا سایر مواد نیز جزو عوامل گزارش‌شده بوده‌اند.

درمان زوآنتروپی

علل ابتلا به زوانتروپی دقیق مشخص نشده‌اند، بنابراین درمان مشخصی هم برای آن وجود ندارد. بدیهی است انسانی که این رفتارهای خاص را داشته باشد، به کمک پزشک نیاز دارد. روان‌شناسانروان‌درمانیرا برای کمک به فرد برای ترک این حالت توهم پیشنهاد می‌دهند.

نمونه‌ای از زوآنتروپی

در این قسمت، درباره نمونه‌ای از خود حیوان پنداری می‌خوانیم که مقاله‌اش در مجله روان‌پزشکی بلژیکی (Tijdschrift voor Psychiatrie) منتشر شده است. این مقاله را گروهی از روان‌پزشکان بلژیکی در مرکز روان‌پزشکی دانشگاه شهر لوون بلژیک نوشته‌اند.

بیمار زنی ۵۴ساله بود که به‌خاطر رفتار عجیبش در بیمارستان بستری شده بود. برادر بیمار پس از اینکه که او را هنگام رفتارهای عجیب‌وغریب مانند تکان‌دادن بازوهایش و ایجاد صداهای عجیب‌ در باغشان دیده بود، او را به بخش اورژانس بیمارستان برده بود.

بیمار اصلا سابقه پزشکی مرتبط با این وضعیت یا مشکلسلامت رواننداشت به‌جز اینکه برای درمانغم ازدست‌دادنیکی از والدینش ۱۰ سال قبل از آن تحت درمان قرار گرفته بود. البته او چندین ماه قبل دچار افسردگی شده بود که ظاهرا ناشی از مشکلات کاری بود، اما سرنخ واقعی پیدا نشد که چه چیزی مسبب وضعیت عجیب او شده بود.

نویسندگان آن مقاله می‌گویند: «او شدید عرق می‌کرد، می‌لرزید، گونه‌هایش را باد می‌کرد و با صداهایی که درمی‌آورد به نظر می‌رسید از مرغ تقلید می‌کند. بعد از ۱۰ دقیقه چند ثانیه عضلاتش را سفت می‌کرد، صورتش قرمز می‌شد و مدت کوتاهی واکنشی نشان نمی‌داد. این علائم در فواصل چنددقیقه‌ای تکرار می‌شدند و هوشیاری او در حال نوسان بود.»

مدت کوتاهی پس از شروع معاینه بیمار، او دچار حملهصرعبا شواهد کبودی و کف‌کردن دهان شد. پس از درمان دارویی، چند ساعت به خواب عمیق فرو رفت. هنگامی که بیدار شد، هیچ نشانه‌ای از هذیان قبلی‌اش نداشت و همه علائم بالینی به حالت عادی بازگشته بودند. او همچنین دچار فراموشی تقریبا کاملی درباره اتفاقات چند روز گذشته شده بود.

دکتر آتنا بکرز، نویسنده اصلی این مقاله، در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفت:«در صورتی‌ که بیمار رفتار عجیبی از خود نشان دهد یا صدای حیوانات را دربیاورد، بیشتر مواقع بیماری‌اش تحت عنوان کلی روان‌پریشی قرار می‌گیرد.»

سخن پایانی

زوانتروپی اختلالی روان‌شناختی است که فرد مبتلا به آن دچار دگردیسی ذهنی می‌شود و خود را حیوان می‌پندارد. در طول قرن‌ها، نمونه‌های متعددی از خود حیوان پنداری ثبت شده است که معمولا در قالب افسانه‌ها مطرح شده‌اند. همان‌طور که در آمار و بررسی‌های پزشکی و روان‌شناختی گزارش شده است موارد واقعی بسیار نادرند.

شما بگویید

تا به‌ حال چیزی درباره زوانتروپی یا خود حیوان پنداری شنیده بودید؟ لطفا نظرات خود را از قسمت ارسال دیدگاه با ما و کاربران عزیز چطور به اشتراک بگذارید.#‌توسعه_فردی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خیانت اتفاق تلخی است که هیچ توجیهی برایش پذیرفته نیست. در این مقاله می‌خواهیم انواع خیانت را به شما معرفی کنیم.

1 ماه پیش

خونریزی غیر طبیعی رحم یا منومتروراژی به‌معنی خونریزی بین دوره‌های پریود، پریودهای طولانی یا خونریزی‌های سنگین است.

1 ماه پیش

قدیمی ترین کشور جهان کجاست؟ این سوال شاید پاسخ دقیقی نداشته باشد ولی ایران، مصر، چین، ژاپن و... از قدیمی ترین کشورهای جهان هستند.

1 ماه پیش

منتورینگ یکی از راه‌های بهبود دانش و مهارت‌هاست. پس از توضیح مفهوم منتور و منتورینگ، از فواید و انواع منتورینگ می‌گوییم.

2 ماه پیش

بازیافت وسایل دورریختنی اقدامی مثبت برای کاهش آلودگی است. ببینیم که با وسایل دور ریختنی چه بسازیم، چطور با وسایل قدیمی کاردستی‌ بسازیم.

۴ هفته پیش

اگر تازه وارد محیط کاری جدید شده‌اید، بهتر است بدانید که چطور خود را به دیگران معرفی کنید چون روابط دوستانه در این روزها کیمیا است.

1 ماه پیش

همه دوست دارند که حرفشان شنیده شود، دیده شوند و توجه دیگران را به خود جلب کنند. چطور می‌توان شنوندگان را به توجه و گوش‌دادن ترغیب کرد؟

1 ماه پیش

خیلی از ما انگشتمان را با کاغذ بریده‌ایم. این بریدگی کوچک و کم‌عمق درد و سوزش زیادی دارد. ببینید چرا بریدگی با کاغذ این‌قدر درد دارد.

1 ماه پیش

کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان می‌تواند شامل مزایای ویژه‌ای برای آنان باشد. در این متن به معرفی چندین کتاب مفید خواهیم پرداخت.

1 ماه پیش

بیشتر...