خبر 24 |
1 ماه پیش

بازگشت فوتبالیست نامدارِ مخالف نظام به کشور خبر24

به گزارشخبر24،کمیته ملی المپیک از ماه‌های آغازین ورود صالحی امیری در حال ساخت و تکمیل موزه ورزش ایران است. در این پروژه قرار است تندیس های بزرگان و اسطورهای ورزش و فوتبال ایران نیز ساخته شود. تندیس 15 فوتبالیست بزرگ ایران به انتخاب مسئولان و کارشناسان کمیته ملی المپیک و مشورت آن ها با فوتبالی‌ها و همچنین تندیس 15 فوتبالیست دیگر به پیشنهاد کانون مربیان ساخته می شود. تندیس پرویز قلیچ‌خانی نیز در این پروژه ساخته می شود و در موزه ورزش کمیته ملی المپیک قرار می گیرد.طبق صحبت‌های حسین شمس گویا سیدرضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک ساخت تندیس پرویز قلیچ خانی را به کانون مربیان اعلام کرده و همچنین خبر از تماسش با قلیچ خانی داده است. گویا صالحی امیری به کانون مربیان اعلام کرده حتی با پرویز قلیچ خانی برای بازگشت او به ایران تماس گرفته و از این پیشکسوت فوتبال ما دعوت کرده تا به کشور بازگردد.

قلیچ خانی که در دوره پهلوی به دلیل مبارزات سیاسی اش از سوی ساواک دستگیر شده بود و برای مدتها پیراهن تیم ملی را از دست داد، هنگام پیروزی انقلاب در تیم سن خوزه آمریکا بازی می‌کرد و پس از پایان دوران حرفه‌ای بازی، مدتی هم فعالیت های سیاسی در مخالفت با جمهوری اسلامی داشت اما اکنون سالهاست که فعالیت پررنگ و جدیدی نداشته است.

پرویز قلیچ‌خانی ۶۶ بازی ملی به همراه ۱۴ گل ملی در کارنامه دارد که تا قبل از انقلاب دومین بازیکن از لحاظ تعداد بازی ملی بعد از علی پروین بوده است. او همراه تاج یا همان استقلال فعلی در سال ۱۹۷۰ قهرمان جام باشگاه های آسیا شد و در سال‌های ۴۴ و ۵۱ ، عنوان مرد سال فوتبال ایران را کسب کرد.

بازگشت او به کشور احتمالا باید با برخی نهادهای امنیتی و نظارتی کشور از جمله شورای عالی امنیت ملی هماهنگ شده باشد، وگرنه صالحی امیری قطعا خودسر دست به چنین اقدامی نمی‌زد.

باید دید موجبات بازگشت یکی از بزرگان تاریخ فوتبال ایران به کشور فراهم می شود و آیا پرویز قلیچ خانی به ایران باز می گردد؟

قلیچ خانی پیش از انقلاب اسلامی در سال ۵۷ ، یکی از نوادر فوتبال ایران بود که در قهرمانی های سه گانه تیم ملی در جام ملت‌ها نقشی کلیدی و پررنگ ایفا کرد و درخشش او از صفحات تاریخ فوتبال آسیا حذف ناشدنی است. هنوز هم رکورد سه قهرمانی پیاپی او در قاره آسیا دست نخورده باقی مانده است.

نام او در تاریخ فوتبال ایران در کنار و همردیف علی پروین، علی دایی، علی کریمی، مهدی مهدوی کیا، ناصر حجازی، حسین کلانی ، احمد عابدزاده و ... جزو اسطوره‌های فراموش ناشدنی به حساب می‌آید.

اگر ادعای حسین شمس صحیح باشد، بازگشت قلیچ خانی می تواند به سالها دوری ستاره های ملی و سابق ورزش کشور از وطن پایان دهد و آغاز موج بازگشت آنها با سلیقه‌های مختلف به دامن خاکی که برای آن افتخار آفریدند، باشد.

دیروز سید ابراهیم رییسی ، رئیس جمهور منتخب در انتخابات سیزدهمین دوره، در کنفرانس خبری بین‌المللی برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور اظهار علاقه و امیدواری کرد و اعلام نمود که دولت او اقداماتی را در این زمینه انجام خواهد داد. باید منتظر ماند و اتفاقات ماه‌های آتی را به نظاره نشست.


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از آن‌جا که هشدار هرچه زودتر حمله یا سکته قلبی در افراد اهمیت زیادی دارد، محققان پچ پوستی ساخته‌اند که با ارسال پالس‌های فراصوت بروز چنین خطراتی را هشدار می‌دهد.

4 روز پیش

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

4 روز پیش

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تهران و البرز از امروز (شنبه) اعلام شد.

4 روز پیش

فروغی به فینال تیراندازی در ماده تپانچه 10 متر بازی های المپیک توکیو 2020 راه یافت.

4 روز پیش

مدیر گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در یادداشتی، جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را عاملی مؤثر برای ورود پژوهش‌محور محققان و اندیشمندان دانشگاهی به این حوزه دانست.

4 روز پیش

با وجود اعلام قبلی معاون گردشگری برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی از نیمه تیرماه، اما نماینده وزارت امور خارجه می‌گوید: ویزای توریستی به دستور ستاد ملی کرونا همچنان صادر نمی‌شود و متوقف است.

4 روز پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با تعطیلات عید سعید قربان 28 گشت ویژه راهداری و ترابری استان به منظور تشدید نظارت ها در شبکه راههای استان خدمات ارائه دادند.

4 روز پیش

لبنان از دستگیری یک تبعه آمریکایی که اقدام به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی می‌کرده خبر داد. وی در فرودگاه بیروت دستگیر شده است. 

4 روز پیش

دختر نوجوانی که در جریان یک درگیری دخترانه در یکی از بوستان‌های اصفهان قمه‌کشی کرده بود ضمن تعهد به تکرار نکردن این رفتار باید دوره‌های آموزشی و تربیتی را بگذراند.

4 روز پیش

دسترسی به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات این روزها به یک نیاز تبدیل شده و محدود به شهرها نیست، کارنامه دولت تدبیر و امید در توسعه فناوری اطلاعات با پوشش صد درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار یزد و افزایش ۴۸ برابری پهنای باند اینترنت استان بیانگر اقدامات موثر دولت در این زمینه است.

4 روز پیش

زن جوان که به‌دنبال اختلاف خانوادگی دچار افسردگی و اعتیاد شده بود خودش را از پشت‌بام خانه به پایین پرت کرد. به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، چند روز قبل ساکنان یک ساختمان با شنیدن صدای مهیبی به کوچه دویدند و ناگهان با پیکر در هم شکسته و خونین زن جوان همسایه رو به رو شدند که روی زمین افتاده بود. با اعلام ماجرا به امدادگران اورژانس و مأموران پلیس دقایقی بعد تیم جنایی در محل حاضر شد، امدادگران اورژانس مرگ وی را تأیید کردند و بدین ترتیب تحقیقات آغاز شد.

4 روز پیش

طبق زمان‌بندی اعلام شده قاعدتا باید حقوق همه‌ی گروه‌های بازنشستگی واریز شده باشد و تا چند روز آینده نیز باید وام ۱۰ میلیون تومانی برای بیش از ۲۰ هزار بازنشسته پرداخت شود.

4 روز پیش

هر روز بر میزان استفاده از روبات‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی بشر افزوده می‌شود. حالا دیگر روبات‌ها در صنایع، کشاورزی، ساخت‌وساز، مراقبت‌های پزشکی، جراحی و... مورد استفاده قرار می گیرند و هرچند تلاش می‌شود تا روبات‌های ساخت بشر ارتباط نزدیکی با انسان‌ها داشته باشند اما هنوز هم به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به این مرحله راه درازی در پیش باشد.

4 روز پیش

دو دختر 60 و 65 ساله پدر سرطانی خود را به قتل رساندند.

4 روز پیش

شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان با اشاره به واقعه‌ای منحصربه فرد در تاریخ اسلام گفت: کجا سابقه داشته در یک امتی یا یک شهری ۲۰۰ شهید ببرند و یک روزه تشییع جنازه کنند و ۳۰ کیلومتر طول تشییع‌کننده‌ها باشد.

4 روز پیش

بیشتر...