نمایندگان سر به هوا تغییر موضع وکلای ملت پس از رای گیری خبرنامه دانشجویان ایران

به گزارش گروه سیاسی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛در صورت تأیید مصوبه مجلس شورای اسلامی در لایحه برنامه هفتم توسعه توسط شورای نگهبان، سقف سن بازنشستگی در مردان به ۶۲ سال و در زنان به ۵۵ سال خواهد ‌رسید. به این معنا که بعد از این سن افراد نمی‌توانند در شغل دولتی ادامه فعالیت دهند. اعضاء کمیسیون تلفیق با افزودن یک بند اظهار داشتند که افراد در صورت تمایل برای ادامه کار بعد از بازنشستگی می‌بایست حق بیمه‌ پرداخت کنند اما این موضوع در صحن مجلس شورای اسلامی حذف گردید.

مفاد مصوبه مجلس درخصوص سن بازنشستگان

با این مصوبه خانم‌ها با سنوات خدمت ۳۰ سال و آقایان با سنوات ۳۵ سال بازنشسته می‌شوند یا به عبارت دیگر خانم‌ها تا سن ۵۵ سال و آقایان تا سن ۶۲ سال می‌توانند خدمت کرده و بعد از آن بازنشسته شوند. در واقع باید یکی از این دو شرایط برای بازنشستگی افراد رخ دهد. حال اگر خانمی از ۴۰ سالگی مشغول به کار شده باشد این فرد می‌تواند تا ۵۵ سالگی به فعالیتش ادامه دهد و بعد از آن باید بازنشسته شود. میزان حقوق دریافتی او هم براساس قوانین فعلی خواهد بود.

اگر به ابعاد دیگر این موضوه بپردازیم درمی‌یابیم خانمی که از ۴۰ سالگی مشغول به کار شده و بیمه برای او رد شده است تا ۵۵ سالگی می‌تواند برایش کارا باشد و بعد از آن به مدت ۱۵ سالی که حق بیمه رد کرده مشمول دریافت حقوق می‌شود. ناگفته نماند که در حال حاضر این موضوع در رویه جاری است. به عنوان مثال اگر کسی ۱۰ سال سابقه بیمه داشته باشد و در سن ۶۰ سالگی بازنشسته شود، براساس همان ۱۰ روزی که حق بیمه پرداخت کرده حقوق بازنشستگی دریافت خواهد کرد و یک سوم حقوق مشمول او خواهد شد.

دلایل نمایندگان موافق و مخالف

علی بابایی کارنامی از مخالفان این طرح عنوان کرد: در این بند سن بازنشستگی برای گروه‌های مختلف شاغلان افزایش پیدا کرده است. قطعا تصویب این بند تبعات اجتماعی به همراه خواهد داشت و باعث ایجاد نگرانی در شاغلان می‌شود. از طرف دیگر شیوه پرداخت حقوق و دستمزد را برهم می‌زند. در این بند فرمول پیچیده‌ای برای تعدادی از شاغلان در نظر گرفته شده و سن بازنشستگی را افزایش دهد.

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در موافقت با این بند از لایحه بیان کرد: دولت نیز با آن موافق است. اکنون در دنیا میانگین سن بازنشستگی بالای ۶۳ سال است، از سوی دیگر در کشور ما به دلیل تقویت سلامت و بهداشت امید به زندگی افزایش پیدا کرده اما سن بازنشستگی ۵۰ سال است فرد بازنشسته نمی‌رود در خانه بنشیند بلکه جای دیگر مشغول کار می‌شود و این امر برای جذب جوانان در عرصه اشتغال مفید نیست.

ارکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: دولت به علت عدم توان مدیریت صندوق‌های بازنشستگی و تأمین اجتماعی به دنبال رفع ناترازی این صندوق‌ها است اما مجلس همه تلاش خود را کرده تا با کنترل تصمیمات دولت در این حوزه، کمترین فشار به مردم بیاید.

محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق در دفاع از این بند از لایحه برنامه بیان کرد: اکنون سن امید به زندگی به ۷۶ سال و در زنان به ۷۸ سال رسیده است و در یک سازمانی مانند آموزش و پرورش میانگین سن بازنشستگی ۴۸ تا ۵۰ سال می‌باشد، یعنی فرد بازنشسته از ۵۰ سالگی تا ۷۸ سالگی شغلی ندارد.

تغییر موضع پس از رأی‌گیری

برخی از نمایندگان پس از تصویب این طرح در کمیسیون و وصول در صحن علنی مجلس و اعلام رأی موافق، اظهار پشیمانی کردند و اظهار داشتند:

مجتبی ذوالنوری، نایب‌رئیس مجلس: در موضوع بازنشستگی بعضی از نماینده‌ها متوجه نشدند و رأی دادند از جمله خود بنده. الآن هم با صدای بلند عذرخواهی می‌کنم.

جعفر قادری، نماینده مجلس: در کمیسیون تلفیق مراقب بودم که افزایش ۵ ساله سن بازنشستگی تصویب نشود. نمی‌دادم چطور شب آخر این پیشنهاد در کمیسیون تصویب شد. الآن حضور ذهن ندارم که زمانی که این پیشنهاد به صحن آمد به چه شکلی رأی دادم ولی معمولاً خیلی از نمایندگان این‌طور رأی می‌دهند که زمانی که ببینند دولت و کمیسیون تلفیق با پیشنهادی موافق هستند، رأی موافق می‌دهند.

احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم: در زمان تصویب مصوبه افزایش سن بازنشستگی گفتم که این موضوع ابهام دارد. بعد از این که رأی مخالف دادم، رفتم تا نمایندگان دیگر را هم قانع کنم که رأی مخالف بدهند که یکی از همکاران رأی من را عوض کرد! از این اتفاق‌ها زیاد می‌افتد.

نظر کارشناسان درباره این طرح چیست؟

ناهید حیدری کارشناس امور بیمه‌ای و بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماع می‌گوید «تغییر در نحوه محاسبه و میزان سن بازنشستگی به صورت ناگهانی منطقی نیست». سازمان تامین اجتماعی دارای مشترکین فعلی است که براساس قوانین فعلی مشترک سازمان تامین اجتماعی شده‌اند لذا نحوه اصلاح سن بازنشستگی باید با آهنگ رشد آرام صورت گیرد و در این راستا باید ساز و کاری در تغییر اصلاحات دیده شود تا بیمه‌شدگان بالقوه‌ای که تمایل دارند مشترک صندوق باشند بتوانند با شرایط روز و با علم به این موضوع وارد صندوق شوند.

جیهانی کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه می‌گوید افزایش سن بازنشستگی از ۳۰ سال حداقل به ۳۵ سال منطقی است اما افراد نخبه با اختیار دستگاه و سازمان مربوطه، بازنشسته شوند نه اینکه لزوماً با ۳۰ سال سابقه مجبور به بازنشستگی شوند.

او همچنین به ضریب اکچوئری (نسبت پشتیبانی افراد شاغل نسبت به بازنشستگان،) اشاره می کند و می‌گوید در حالی که در ابتدای انقلاب ضریب پشتیبانی، هفت بیمه‌پرداز در مقابل یک مستمری‌بگیر بود، این ضریب الان به حدود ۳.۵ بیمه‌پرداز به یک مستمری‌بگیر کاهش یافته از طرفی نرخ بازگشت عایدی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بازنشستگی بسیار پایین است و این دو مسئله موجب بروز بحران صندوق‌های بازنشستگی شده است. بحران صندوق‌ها موجب شده است که هر سال حدود ۲۵ درصد از منابع عمومی بودجه به صندوق‌های تأمین بازنشستگی و تأمین اجتماعی اختصاص پیدا کند.

کارگران از افزایش سن بازنشستگی متضرر می‌شوند

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، معتقد است که این مصوبه باید تبعیض میان کارگران و کارمندان را رفع می‌کرد؛ که اگر یک کارگر بعد از دوره بازنشستگی بر اساس نیاز، در جایی مشغول کار شد، تامین اجتماعی برای حقوق بازنشستگی‌اش مشکلی ایجاد نکند. در صورتی که کارمندان پس از بازنشستگی باز هم می‌توانند بدون هرگونه مشکلی مشغول کار شوند.

احمد دلبری رئیس مرکز تحقیقات سالمندی و انجمن علمی سالمندان ایران می گوید نباید به بهانه ایجاد اشتغال به جوانان به دیگران بازنشستگی پیش از موعد دهیم تا خانه نشین شوند در حالی که تجربه سالمندان در کنار نیروی جوانان باعث توسعه می شود.
حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز می‌‌گوید افزایش سن بازنشستگی، به ضرر قشر کارگران خواهد بود؛ انگیزه بیمه پردازی را کاهش می‌دهد و باعث افزایش بیکاری می شود. این مصوبه تاب‌آوری سازمان را از بین می‌برد. او معتقد است یک شاغل، با ۳۰ سال خدمت، «دچار فرسودگی شغلی و استهلاک جسمی و روحی »، می‌شود، و با افزایش این سن، او نمی‌تواند کارآمدی مناسبی داشته باشد.

محمدسعید احدیان دستیار سیاسی رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرده است اصلاح طلب‌ها افزایش پلکانی سن بازنشستگی را نتیجه سوء مدیریت صندوق‌ها می‌دانند، اما پرسش این است که چگونه خودشان را به فراموشی می‌زنند درحالی که مسئولیت ۸ سال دولت آقای روحانی به دوش آنها است حالا که دولت و مجلس می خواهند خرابکاری آنها را با تدبیر درست کنند با چه رویی بجای پاسخگویی، منتقد می‌شوند.

گزارش از عرفان عباسی#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی شورای نگهبان گفته بود: تعداد ۵۲۰ درخواست تغییر حوزه از سوی نامزد‌های انتخابات نمایندگی مجلس را داشتیم.

یک ربع پیش

ستادهای انتخاباتی برخی کاندیداهای مجلس حال و هوای عجیبی دارند.

نیم ساعت پیش

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به انتخابات پیشرو و ضرورت نقش آفرینی جوانان، خواص و بانوان در انتخابات گفت: مشارکت قوی در انتخابات عامل اقتدار و امنیت کشور است.

نیم ساعت پیش

مدیرعامل پشتیبانی امور دام گفت: در ۴ ماه گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده بین جامعه تولیدکنندگان کشور توزیع شده است.

نیم ساعت پیش

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش از اجرای غربالگری اختلالات یادگیری برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی خبر داد.

نیم ساعت پیش

مسئله کلاهبرداری کوروش کمپانی را نباید محدود به تبلیغات کرد در حالی که بسترهای چنین کلاهبرداری همچنان از بین نرفته است و باید هرچه سریعتر نسبت به بسترزدایی و جلوگیری از اقدامات مشابه اقدام شود.

نیم ساعت پیش

حرم مطهر رضوی با همکاری مواکب خدمت‌رسان مردمی، آماده پذیرایی ویژه از زائران و مجاوران این سرای قدسی در ایام میلاد حضرت مهدی موعود(عج) و عید فرخنده نیمه شعبان است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...