هنوز تصمیمی درباره دور بعدی مذاکرات با عربستان گرفته نشده آزادی نمازی ربطی به موضوعات دیگر ندارد

هنوز تصمیمی درباره دور بعدی مذاکرات با عربستان گرفته نشده/ آزادی نمازی ربطی به موضوعات دیگر ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که آزادی باقر نمازی اقدامی انساندوستانه بوده و مرتبط با هیچ موضوع دیگری نبوده و سیامک نمازی هم بعد از پایان دوران مرخصی به زندان بازمی‌گردد.

به گزارشسراج24؛ناصر کنعانی سخنگویوزارت امور خارجهجمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۱ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا با اشاره به روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی گفت: براساس آماری که در منابع رسمی و موجود منتشر شده رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه دوم الاقصی در سال ۲۰۰۲ میلادی تا الان ۲ هزار و ۲۳۰ کودک فلسطینی را به شهادت رسانده‌ است و ۱۹ هزار کودک و نوجوان کمتر از ۱۸ سال را بازداشت کرده و از سال ۲۰۲۰ میلادی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک فلسطینی را در دادگاه‌های رژیم صهیونیستی به دور از هرگونه عدالت مورد محاکمه قرار داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: روز نیروی انتظامی را به همه عزیزان پرتلاش و زحمتکش نیروی انتظامی تبریک می‌گویم که به حق از ارکان امنیت ملی و امنیت مردم ایران و از ستون‌های استوار امنیت کشور هستند و به آنها خداقوت و خسته نباشید، عرض می‌کنیم. یاد و خاطره شهدای گرانقدر نیروی انتظامی و عزیزانی که در این روزها جان خود را در راستای امنیت کشور و امنیت شهروندان از دست دادند، گرامی می‌داریم.

* تبادل پیام‌ها با آمریکا در جریان است

کنعانی درباره اظهارات وزیر خارجه قطر در گفت‌وگوی تلفنی باامیرعبداللهیانمبنی بر آمادگی طرف آمریکایی برای رایزنی به منظور حصول توافق و بازگشت به برجام اظهار داشت: در موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها تلاش‌ها از طریق هماهنگ کننده اروپایی و برخی واسطه‌ها از جمله وزرای خارجه کشورهای همسایه، تبادل پیام‌ها برای رسیدن به نقطه توافق همچون سابق در جریان است.

وی با بیان این‌که اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل هم فرصتخوبیبرای انجام یکسری مذاکرات جانبی بود، ادامه داد: در حاشیه این نشست گفت‌وگوهای دو و چندجانبه‌ای در آنجا برگزار و از طریق واسطه‌ها هم از طریق (انریکه مورا) مذاکره کننده اروپایی و مقامات عالی برخی کشورها پیام‌هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل شد. همچنان تأکید می‌کنیم که برای دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم و به روند گفت‌وگوها پایبند هستیم برای این‌که این روند به یک نتیجه مطلوب و در چارچوب منافع مشترک منتهی شود.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: پاسخ ایران به متن جمع بندی نهایی پیشنهادی مذاکره کننده اروپایی قبلا داده شده بود و تلاش ایران هم این بود که در آن پاسخ، پاسخی شفاف داده شود که به جمع بندی نهایی و شکل گیری توافق کمک کند و تلاش جمهوری اسلامی ایران در آن پاسخ این بود که نقاط ابهام در جمع بندی مذاکره کننده اتحادیه اروپا برطرف شود که در صورت انجام توافق، شاهد یک توافق پایدار باشیم و از تفسیرهایی که می‌تواند مخل اجرای توافق باشد، پیشگیری شود.

*همچنان امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد

وی ادامه داد: در این زمینه تلاش کرده و پاسخ خود را دادیم و در این مسیر پایبند روند دیپلماسی و مذاکره هستیم. از هرگونه تلاش‌های توأم با حسن نیت کشورهای همسایه و کشورهایی که با دو طرف مناسبات خوبی دارند، استقبال می‌کنیم. همچنان در روند مذاکرات و تعامل و تبادل پیام حضور داریم.

کنعانی همچنین گفت: همچنان امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد و این امکان هست که در صورتی که طرف مقابل، مشخصا دولت آمریکا، اراده سیاسی خودش را بروز و ظهور دهد، این توافق در زمان کوتاهی شکل بگیرد. معتقدیم فرصت همچنان برای احیای توافق باقی است.

* تعرض به نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تعرضات صورت گرفته به تعدادی از سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور اظهار داشت: در نتیجه تحولات اخیر در برخی از کشورها و مشخصا تعدادی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی‌های ما مورد تعرض افراد منتسب به جریان‌های معاند و ضد انقلاب و گروه‌های خشونت طلب قرار گرفت و در بخشی از کشورها، مهاجمان موفق شدند در نتیجه عدم وجود حفاظت کافی و عدم توجه اولیه از سوی نیروهای تامین کننده امنیت به برخی از نمایندگی‌های ما به ویژه در اماکن بیرونی و جدار بیرونی نمایندگی‌های ما حملاتی صورت داده و بعضی از بخش‌های نمایندگی مورد تعرض قرار گرفته است.

این دیپلمات ارشد کشورمان یادآور شد: بر مبنای کنوانسیون وین کشورهای پذیرنده موظف هستند همه امکانات و تدابیر لازم را برای فعالیت امن نمایندگی‌های دیپلماتیک، سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها فراهم کنند و این جزو وظایف ذاتی کشورهای پذیرنده است و در شرایطی که این احتمال می‌رود که به صورت غیرعادی یک نمایندگی سیاسی و سفارتخانه در معرض تهدید و آسیب باشد، اقدامات پیشگیرانه انجام دهند. متاسفانه تعدادی از نمایندگی‌ها ما مورد تعرض قرار گرفت و بلافاصله اطلاع رسانی لازم از سوی سفارتخانه‌های ایران به مقامات محل صورت گرفت و در تهران هم وزارت خارجه از طریق تماس با سفارتخانه‌های آن کشورها در تهران اقدام فوری را انجام داده و بر مسؤولیت آنها برای تامین امنیت تأکید کرده و این مسؤولیت به آنها یادآوری شد.

*تقویت تدابیر حفاظتی و امنیتی از سوی کشورهای پذیرنده

وی ادامه داد: بعد از روزهای اولیه شاهد تقویت تدابیر حفاظتی و امنیتی از سوی کشورهای پذیرنده بودیم و نمایندگی‌های ما نیز در این زمینه اقدامات تکمیلی خود را انجام دادند و تدابیر اضافه صورت گرفت.

وی گفت: نقطه تأسف این است که عده‌ای در این کشورها به عنوان اعتراض سیاسی به خشونت آمیزترین روش‌ها متوسل شدند. علاوه به حمله به اماکن دیپلماتیک که براساس مقررات بین‌المللی و کنوانسیون وین دارای مصونیت هستند، حتی نسبت به استفاده از روش‌های غیراخلاقی و تهدید دیپلمات‌ها و ایجاد فضای ناامنی تلاش کردند که فعالیت عادی بعضی از نمایندگی‌های ما در خارج از کشور را متاثر کنند.

کنعانی یادآور شد: البته دیپلمات‌های مابه صورتمعمول در ایام کاری در نمایندگی‌ها حاضر و وظایف سیاسی خود را پیگیری کرده و ارائه خدمات کنسولی را با جدیت انجام دادند. در برخی حوزه‌های نمایندگی‌ها، مهاجمان و کسانی که ادعای حمایت از حقوق بشر و ادعای رویکرد سیاسی برای بیان دیدگاه‌های خودشان را دارند، حتی به مراجعان به نمایندگی‌ها و بخش‌های کنسولی مابی احترامیکرده و فضای رعب را برای شهروندان ایرانی در آنجا ایجاد کردند که مانع شوند که آنها برای دریافت خدمات کنسولی به سفارتخانه‌ها و بخش‌های کنسولی مراجعه نکنند. فضای رعب ایجاد کرده و به روش‌های غیراخلاقی متوسل شدند. این موارد به کشورهای پذیرنده ابلاغ و تذکرات لازم داده و اقدامات تکمیلی در اغلب کشورها انجام شد.

کنعانی اضافه کرد: خوشبختانه تا الان شرایط نسبتا خوبی وجود دارد. سفارتخانه‌های ما در اروپا که امروز اولین روز کاریشان است فعالیت خود را آغاز کردند و البته تدابیر تکمیلی وجود دارد. بخش‌های کنسولی هم تأکید کردند که در نمایندگی‌ها همچون سابق حضور داریم و وظایف خود را انجام می‌دهیم.

وی به کشورهای پذیرنده و مشخصا برخی کشورهای اروپایی مسؤولیت‌های آنها را برمبنای کنوانسیون وین برای تامین حداکثر امنیت اماکن دیپلماتیک و فضای کاری مناسب و امنیت دیپلمات‌ها و کارکنان آنها یادآور شد.

* ایران در سخت‌ترین شرایط عراق کنار آن بود

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره فعالیت برخی گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق و حملات اخیر ایران به مقر این گروهک‌ها نیز اظهار داشت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جمهوری عراق و کشور برادر و دوست احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت سرزمینی این کشور و کمک به ثبات و امنیت در این کشور است. این یک شعار نیست و یک سیاست رسمی و اعلام شده و اثبات شده جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد:‌ ایران در عمل اثبات کرد و در سخت‌ترین شرایط عراق که این کشور مورد هجوم تروریست‌های مسلح و جریان سیاه تروریستی داعش و گروه‌های تکفیری قرار گرفت، اولین کشوری بود که در سریع‌ترین و کوتاه‌ترین زمان به کمک دولت و ملت عراق هم در بخش دولت مرکزی و هم در حوزه اقلیم کردستان عراق شتافت که بتواند از امنیت این کشور و شهروندان عراق دفاع کند و تا روزی که این کشور در معرض آسیب و خطر بود، ایران با تمام توان در کنار برادران عراقی، نیروهای مسلح و مردم عراق بود.

وی گفت: درباره رخدادی که در حوزه اقلیم کردستان عراق شاهد بودیم، باید اشاره کنم که جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت عدم تبدیل سرزمین‌های مجاور به مرکز تهدید امنیت خودش، به دولت مرکزی عراق و همچنین دولت اقلیم کردستان عراق و مقامات محلی اقلیم تذکر و توجه داد. متاسفانه در بخش‌هایی از مناطق اقلیم کردستان سال‌های طولانی است که گروه‌های مسلح، تجزیه طلب و تروریست پایگاه‌ها و مراکزی را تاسیس کرده و در مقاطع زمانی مختلف امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را مورد تهدید و در عمل مورد خدشه قرار دادند. هم به نیروهای مسلح ما تعرض کردند و شهدای زیادی را در مناطق شمال غرب کشور در سال‌های طولانی گذشته در نتیجه تعرض مسلحانه گروه‌های تروریست و تجزیه طلب تقدیم کردیم و هم شهروندان زیادی را در این مناطق و استان‌های همجوار را در نتیجه این اقدامات مسلحانه از دست دادیم.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پیام رهبر انقلاب به ملی پوشان پس از برد تاریخی مقابل تیم ملی ولز را ببینید.

2 ساعت پیش

نمایش تیم ملی فوتبال آمریکا در برابر انگلیس که منجر به نتیجه مساوی بدون گل شد این ذهنیت را برای برخی ایجاد کرده است که تیم ملی فوتبال ایران برای صعود کار بسیار سختی پیش رو دارد.

1 ساعت پیش

گمانه زنی‌ها در دوحه قطر حکایت ازآن دارد که احتمالا دانیله اورساتو، داور ایتالیایی دیدار حساس ایران و آمریکا را سوت خواهد زد.

2 ساعت پیش

علیرضا فغانی و تیم داوری ایرانی در دیدار دو تیم برزیل و صربستان بالاترین نمره را از کمیته داوران فیفا دریافت کردند.

2 ساعت پیش

لیونل اسکالونی، سرمربی تیم ملی آرژانتین، سعی دارد از دیگو مارادونا برای الهام بخشیدن به شاگردانش استفاده کند.

1 ساعت پیش

پاداش بازیکنان تیم ملی فوتبال بعد از پیروزی مقابل ولز به زودی پرداخت خواهد شد.

1 ساعت پیش

رهبر انقلاب اسلامی به پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل ولز واکنش‌ نشان داد

3 ساعت پیش

پای ارطغرول ساغلام ممکن است بار دیگر به ایران باز شود.

1 ساعت پیش

اعلان وضعیت اضطراری ساعت هوشمند کارلوس کی‌روش پس از گل اول ایران به ولز نشان می‌دهد سرمربی تیم ملی هیجان خطرناک و بالایی را پشت سر می‌گذاشت.

2 ساعت پیش

بیشتر...