خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

لبنان چرایی تاخیر در تشکیل دولت جدید اختلافات داخلی یا ریشه های خارجی گزارش اختصاصی اخبار آسیای غربی اخبار بین الملل تسنیم Tasnim


لبنان و چرایی تأخیر در تشکیل دولت جدید؛ اختلافات داخلی یا ریشه‌های خارجی/ گزارش اختصاصی

یک کارشناس لبنانی می‌گوید قبل از هر چیز، موضوع تأخیر در تشکیل دولت جدید دلایل خارجی دارد که با دخالت آمریکا در منطقه و سیاست این کشور در لبنان به ویژه تهاجم آمریکا به سوریه از طریق لبنان در ارتباط است.

- اخبار بین الملل -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز بیروت، پرونده تشکیل دولت در لبنان،همچنان از جمله مسائل داغ مورد بحث این است در حالی که اختلاف نظر در تفسیر اختیارات قانونی بین شخص نخست وزیر مکلف و رئیس جمهور این کشور باعث شده تا داغی این مبحث دو چندان شود. این امر همچنین سبب شده تا ناظران بگویند که این اختلاف ریشه در جای دیگر یا ریشه‌های خارجی دارد، مسئله‌ای که اوضاع لبنان را پیچیده‌تر می‌کند.

 

 

«وئام وهاب» رئیس حزب التوحید العربی به خبرنگار تسنیم در بیروت می‌گوید: به نظر من، این موضوع نیازمند دخالت خارجی است تا راه حل ارائه شده را به همه طرفها تحمیل کند. در این بین از خارج، نخست وزیر به عدم تشکیل دولت یا طفره رفتن از تشکیل دولت تشویق می شود.

وی افزود: برخی می گویند، این با مشارکت حزب الله در ارتباط است، برخی دیگر می‌گویند که این موضوع به یک سوم سهم رئیس جمهور مرتبط است که به حالت تعلیق در آمده است، ولی ارزیابی من این است، اما من اصلا نمی توانم، موضوع طفره رفتن نخست وزیر از تشکیل دولت آن هم بر اساس معیارهای مشخص را درک کنم.

«حسن جونی» کارشناس لبنانی هم به تسنیم می‌گوید: قبل از هر چیز به نظر من، این موضوع دلایل خارجی داردکه با دخالت آمریکا در منطقه و سیاست این کشور در لبنان به ویژه تهاجم آمریکا به سوریه از طریق لبنان در ارتباط است، لبنان همچنین به عنوان اهرم فشاری برای تشدید محاصره سوریه به کار می‌رود. همین موضوع بر مقاومت لبنان و به طور کلی مردم لبنان منطبق است.

 

«آلان عون» عضو فراکسیون «لبنان القوی» در گفتگو با تسنیم تصریح می‌کند: ممکن است، عوامل خارجی وجود داشته باشد، ممکن است، چیزی در پس پرده باشد چون یکی می‌گوید که یک مشکل خارجی وجود دارد، اما نباید از حجم و اندازه مشکل داخلی نیز کاست که مانع شکل گیری این تشکیل می شود. فکر می‌کنم، آنچه مانع این امر می‌شود، سرسختی مواضع و دیدگاه‌هاست. در حالی که باید برای رسیدن به توافق به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشیم که بُعد قانونی تشکیل دولت را در نظر داشته باشد و همچنین عملا بُعد سیاسی را نیز در روند ایجاد موازنه، روند هم پیمانی و روند دستیابی به حداقل تفاهم را در نظر گیرد.

این در حالی است که در جامعه لبنان، بحران اقتصادی و بحران کورنا، بار سنگینی را بر دوش شهروند خسته از سیاست‌های دولت گذاشته است.

یک شهروند لبنانی به خبرنگار تسنیم می‌گوید: به نظر من جامعه جهانی نمی‌خواهد، برای یک لحظه هم شده این طیف موفق شو. بنابراین، آن را به حال خود رها می‌کند تا درون خود دست و پا بزند و هدف خروج کل سیستم است و از هم اکنون تا آن زمان، متأسفانه تنها این مردم هستند که بازنده میدان هستند.

شهروند دیگری در پاسخ به این سئوال که به نظر شما پس از تشکیل دولت، امروز چه اتفاقی افتد؟ خاطر نشان می‌کند: امروز دولتی وجود ندارد؟ 30 سال است که دولتی وجود ندارد، این موضوع بستگی به اوضاع دارد؟ ما به این موضوع عادت کرده‌ایم،  که فقط خدا به دادمان برسد، نمی‌دانید، شاید یک نفر بیاید و کشور را تعطیل کند بدون اینکه بدانید، کیست و از کجا سر برآورده است؟

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماجرای انتقاد میرسلیم از کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات 1400,واکنش میرسلیم به کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری,تاثیر مذاکرات وین بر انتخابات 1400

3 ساعت پیش

مشکل فاضلاب کوی عشایر باید تا ۴۵ روز آینده رفع شود

5 ساعت پیش

تعیین حداقل دستمزد برای کارگران عامل شکنندگی بازار کار شده است

5 ساعت پیش

عرضه اولیه فگستر بخریم یا نه,اعلام یک عرضه اولیه جدید پس از مدت‌ها,جزئیات عرضه اولیه فگستر,معرفی شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,درج نماد شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر در بازار دوم فرابورس,موضوع فعالیت و عمده تامین کنندگان مواد اولیه شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,هدف از پذیرش فگستر در بورس,سرمایه و ترکیب سهامداران گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,مقایسه فگستر با رقبا,مقایسه مالی فگستر با هم گرو هی هایش,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,سود تقسیمی گسترش صنایع روی ایرانیان طی 5 سال گذشته

5 ساعت پیش

دیدار مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با امام جمعه بندرعباس

5 ساعت پیش

تعرفه مهندسان نظام مهدسی در سال 1400,حق الزحمه های نظام مهندسی در سال 1400,جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال 1400,جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی,حق الزحمه نظام مهندسی

5 ساعت پیش

با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات صورت گرفته؛ هیات مدیره سازمان بورس؛متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن را مصوب کرد.

9 ساعت پیش

بر اساس اظهارات رضا برادران قانون جدید چک در سال 97 مطرح شد و در قالب آن، شاهد برخی نوآوری‌ها در راستای سیاست‌های پیشگیرانه، هستیم. به اعتقاد این فعال اقتصادی مهم ترین نوآوری به ماده 23 اصلاحیه قانون چک مربوط می‌شود که در آن روش جدید وصول چک در نظر گرفته شده است

10 ساعت پیش

مدیر عملیات بازار فرابورس ایران از عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام شرکت صنایع روی ایرانیان در فرابورس به عنوان اولین عرضه اولیه سال جدید در بازار سرمایه خبر داد و گفت: این عرضه اولیه چهارشنبه هفته جاری ۲۲ اردیبهشت‌ماه به روش ثبت سفارش انجام می‌شود و ناشر این سهام با هدف حمایت از این سهم، اوراق اختیار فروش تبعی با نرخ حدود ۲۰ درصد منتشر می‌کند.

11 ساعت پیش

گزارش بازار بورس در 19 اردیبهشت 1400,در بورس امروز چه گذشت,تحلیل بورس در 19 اردیبهشت 1400,پیش بینی بورس در 20 ادیبهشت 1400

12 ساعت پیش

آشنایی با خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,مشخصات خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,پیشرانه خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,ظاهر خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021

12 ساعت پیش

رئیس هیات مدیره بانک گردشگری گفت: شروع اجرای پروژه بانکداری دیجیتالی و ارائه خدمات بانکی به صورت الکترونیک، کاهش قیمت تمام شده پول، به ثمر رسیدن بسیاری از پروژه ها و ساماندهی بدهی بازار بین بانکی از مهم‌ترین دستاوردهای بانک گردشگری در سال 99 بود.

12 ساعت پیش

احکام و میزان زکات فطره سال 1400,مراجع تقلید میزان فطریه 1400 را اعلام کردند,نظر مراجع تقلید درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه ,زمان کنار گذاشتن فطریه و پرداخت آن ,مبلغ فطریه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی,مبلغ فطریه و کفاره روزه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی ,نظر آیت الله صافی گلپایگانی درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه 1400,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله سبحانی,میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله وحید خراسانی,اعلام مبلغ فطریه از سوی آیت الله سیستانی

12 ساعت پیش

پیش بینی آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,پیش بینی 3 روزه وضع آب و هوا,وضعیت آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,,,

12 ساعت پیش

این روزها بسته سیاستی ۳+۷ که به تصویب شورایعالی هماهنگی اقتصادی نیز رسیده موضوع اول صحبت های خانواده بازارسرمایه است، بسته ای که اجرای آن به زعم صاحب نظران بازار سرمایه، آثار مثبت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به همراه دارد. کارشناسان بازار سرمایه در خصوص این بسته می گویند: ۳+۷ و مجموعه اقدامات مکمل آن به همراه قیمت های جهانی و معادلات سیاسی بین المللی به زودی مسیر بازار سرمایه را تغییر می دهند.

15 ساعت پیش

بیشتر...