بازار نیوز |
۱ هفته پیش

مشکل چک‌های بی‌محل با قانون جدید حل می‌شود؟

چک‌های وصول‌نشده، بخشی از مطالبات غیرجاری بانک‌ها را تشکیل می‌دهند که در صورت افزایش، می‌توانند ریسک اعتباری بانک‌ها را افزایش دهند. قانون جدید چک را می‌توان راهکاری برای حل برخی از چالش‌های نظام بانکی در این حوزه دانست.

چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادرکننده، وجوهی را که نزد محال ‌علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌کند. این تعریفی است که ماده ۳۱۰ قانون تجارت از چک ارائه می‌دهد. محال‌ علیه در این تعریف به معنای بانک است. بنابراین چک یک سند تجاری کوتاه‌مدت است که صادرکننده می‌تواند به وسیله آن، پولی را که در بانک دارد برداشت کند یا به فرد دیگری واگذار کند.

قانون چک، یکی از قوانین قدیمی کشور است. در واقع نخستین  بار در سال ۱۳۴۴ قانون چک تصویب شد و پس از آن قانون کنونی در سال ۱۳۵۵ با نسخ قانون قبلی به تصویب رسید. بازنگری و اصلاح قانون چک در سال‌های ۱۳۷۲، ۱۳۸۲ و ۱۳۹۷ انجام شد.
تغییرات انجام شده در این قانون در سال ۱۳۹۷ توانست در به‌روزرسانی این سند تجاری نقش مهمی داشته باشد. قانون جدید چک پس از تغییرات سال ۱۳۹۷ به تدریج اجرا شده و به مرور زمان در هر مرحله، اجرای آن تکمیل شده است.

بازنگری قانون چک در سال ۱۳۹۷، بیشترین تأثیر را بر چک‌های عادی گذاشته است. چک عادی، چک تأیید شده، چک تضمین شده و چک مسافرتی انواع گوناگون چک هستند. چک عادی، وابسته به حساب‌های جاری افراد در بانک‌ها است و صادرکننده به پشتوانه مبلغی که در حساب خود دارد، چک را صادر می‌کند.

کوتاه شدن فرآیند اجرای چک در قانون جدید
از مهم‌ترین تغییرات قانون چک در بازنگری سال ۱۳۹۷ می‌توان به اصلاحات قابلیت اجرای آن اشاره کرد. قانون می‌گوید چک یک سند لازم‌الاجرا است. بنابراین اگر دارنده چک نتواند مبلغ درج شده در چک را دریافت کند و چک برگشت بخورد، باید مراحل دادرسی را پیگیری کند تا دادنامه برای انجام مراحل بعدی به صادرکننده چک ابلاغ شود.

این مراحل گاهی آنقدر به طول می‌انجامید که دارنده چک پس از گذشت حدود ۲ سال می‌توانست طلب خود را وصول کند، اما در قانون جدید چک، بدون ورود به مراحل طولانی دادرسی و در مدتی کمتر از ۲۰ روز طلب خود را وصول کند. بنابراین فرآیند رسیدگی به چک‌های برگشتی، کم‌هزینه‌تر، سریع‌تر و آسان‌تر شده است.

علت برگشت خوردن چک‌ها
چک‌هایی که بین مردم مبادله می‌شوند در دو گروه وصول‌شده و برگشتی تقسیم می‌شوند. چک وصول‌شده، چکی است که مورد تأیید بانک قرار می‌گیرد و مبلغ آن پس از کسر از حساب صادرکننده، به دارنده چک پرداخت می‌شود.

چک برگشتی به دلیل مشکلاتی که ممکن است در آن وجود داشته باشد، مورد تأیید بانک قرار نمی‌گیرد. مساله اساسی که موجب برگشت چک می‌شود، کسری موجودی یا خالی بودن حساب صادرکننده است.
البته دلایل دیگری نیز مانند مطابق نبودن امضا، نقص امضا، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضا یا مندرجات چک، مغایرت مبلغ حروفی با عددی چک، مسدود بودن حساب مورد نظر و مسدود بودن چک با شماره سری و سریال مرتبط نیز موجب برگشت خوردن چک می‌شود.

چند درصد از چک‌های مبادله‌شده برگشت می‌خورند؟
بر اساس آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی از آمار چک‌های مبادله‌ای، از فروردین ۱۳۹۶ تا آبان ۱۳۹۹، حدود ۸۰ درصد ارزش چک‌های صادر شده، وصول شده‌اند. البته سهم ۸۰ درصدی چک‌های وصول‌شده از کل چک‌ها، مربوط به فروردین سال ۱۳۹۹ و همه‌گیری کروناست که سهم چک‌های برگشتی از ارزش کل چک‌های صادرشده به بیشترین سطح خود یعنی بیش از ۱۹ درصد رسیده است.#‌اخبار
منبع: بازار نیوز


تبلیغات

مطالب مرتبط

بر اساس یک نظرسنجی مشخص شد که یک سوم آمریکایی‌ها بر این باورند که پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به واسطه "تقلب" بوده است.

6 ساعت پیش

عبدالستار چاکرزهی گفت: کاروان سلامت جمعیت هلال احمر چابهار 239 نفر از اهالی روستاهای گوادری شم این شهرستان و روستای عزیزآباد و غریب آباد کنارک را ویزیت رایگان کردند.

6 ساعت پیش

هرج و مرج. این توصیفی است که برای شرایط امروز بازار نشر کتاب‌های شعر به‌کار می‌رود و با انتشار اشعاری که به‌نظر بسیاری از کارشناسان کیفیت چندانی ندارند این هرج و مرج بیشتر و بیشتر هم می‌شود.

6 ساعت پیش

یک مسوول نظامی آمریکایی در نخستین سفر پس از حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم، امروز (سه شنبه) وارد خارطوم می شود.

6 ساعت پیش

شاخص کل در بازار بورس امروز (سه‌شنبه) ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید.

6 ساعت پیش

ثبت نام پیش فروش سایپا و ایران خودرو چند ماه است که با نظارت وزارت صنعت و قوه قضائیه انجام می شود تا خودرو به قیمت اصلی به دست مصرف کننده برسد اما سایپا با افزایش شدید قیمت کارخانه کوییک ثبت نام کنندگان را نقره داغ کرد.

6 ساعت پیش

پوسیدگی دندان و بیماری لثه در اثر پلاک ، ترکیبی چسبنده از باکتری و غذا ایجاد می شود. ظرف چند دقیقه پس از خوردن غذا پلاک روی دندان جمع می شود.

6 ساعت پیش

سارقان اماکن خصوصی در شهرستان ماهشهر به دام پلیس افتادند.

6 ساعت پیش

مدیرعامل سابق قرمزها توضیحاتی درباره استقلالی شدن مدافع چپ این تیم داد.

6 ساعت پیش

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای گفت: بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از روز سه شنبه هفته آینده در مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد.

7 ساعت پیش

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: تا چند هفته آینده، فاز دوم تست انسانی واکسن کوو ایران برکت را آغاز می کنیم.

7 ساعت پیش

رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری سارق مسلح طلافروشی در منطقه جوادیه خبر داد.

7 ساعت پیش

قیمت سکه امروز (سه شنبه 7 بهمن 99) در بازار ایران را دنبال کنید.

7 ساعت پیش

رییس شورای اسلامی شهر و شهردار سمنان از حمایت‌های رییس قوه قضاییه در آزادسازی و واگذاری کاروانسرای عباسی به شهرداری سمنان تقدیر و تشکر کردند.

7 ساعت پیش

گروه استان‌ها - قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره اینکه وضعیت امر به معروف و نهی از منکر قابل قبول نیست، گفت: عده‌ای در جامعه هستند که نمی‌خواهند اجازه دهند امر به معروف و نهی از منکر به جایگاهی که دارد برسد.

7 ساعت پیش