شما نیوز |
2 روز پیش

ورق ST52 که به نام عامیانه ورق سیاه شهرت دارند، جزء ورق های فولادی با مقاومت بالا کربنی هستند که برا

ورق ST52
آنچه دیگران می خوانند:
  • قیمت پراید صعودی شد | جدول قیمت پراید 24 شهریور

  • اولین مصاحبه جنجالی بیاینا محمودی بعد از پایان گاندو | ماجرای حجاب شارلوت و زنده بودن محمد

  • عکس لورفته از شارلوت سریال گاندو در کنار همسر واقعی اش | مصاحبه جنجالی با شارلوت

  • سانسور زخم کاری صدای هانیه توسلی را درآورد | پشت صحنه سریال زخم کاری

  • عکس لورفته از شارلوت سریال گاندو در کنار همسر واقعی اش | مصاحبه جنجالی با شارلوت

    عکس لورفته از شارلوت سریال گاندو در کنار همسر واقعی اش | مصاحبه جنجالی با شارلوت

ورق ST52 که به نام عامیانه ورق سیاه شهرت دارند، جزء ورق های فولادی با مقاومت بالا و کربنی هستند که برای کاربرد محل هایی که نیاز به تحمل وزن بالا دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.   قدرت تسلیم بیش از ۳۵۵ مگا پاسکال و مقاومت کششی ۴۶-۶۳۰ مگاپاسکال را به عنوان خواص مکانیکی ورق st52 می توان نام برد و به واسطه کربنی بودن، سختی ورق های st52 بالا است و قابلیت تحمل ۵۲۰۰ کیلوگرم را در هر متر مربع دارد. این ورق قابلیت جوشکاری، خواص مکانیکی وهمچنین استقامت بالا در مقابل خمش، پیچش و عملیات های ارتجاعی را دارد.

 

کاربرد ورق ST52 چگونه است؟

ازورق st52در اسکلت ساختمان ها و ماشین آلاتی مانند بیل مکانیکی و جرثقیل، پل ها و… استفاده می کنند. در صنایع مختلف، کاربردهای گوناگونی را به خود اختصاص داده است همانند ساختن اسکلت فلزی برای برج‌ها و آسمان خراش‌ها، ساختن پل و زیر گذرها، ساختن سازه‌های دریا در مورد استفاده این ورق معمولا در ساخت انواع راه آهن های زیرزمینی مانند مترو، می توان بر روی ساختار با دوام و استاندارد بی نظیر این ورق حساب کرد، که البته ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و حتی برای تولید انواع ظرف های فلزی نیز این ورق به شکل خاصی مورد استفاده و کاربرد قرار می گیرد. ساختن پیچ و مهره، تجهیزات تلفن همراه،استفاده در لوله سازی و بسیاری دیگر از فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز که هرکدام به شکلی به این ورق نیاز دارند.

 

ورق ST52 دارای چه مشخصاتی است؟

ترکیب آلیاژهایی مانند آهن ، کربن ، منگنز  و آلیاژ نیکل سبب افزایش دوام و مقاومت ورق می شود و تحت استاندارد DIN17100 آلمان قرار گرفته است. این نوع ورق در بازار به نام های ورق سیاه و فولاد منگنز کم کربن نیز به فروش می رسد و دارای ۳ گرید مختلف با اعداد ۱و۲و۳ است و باید توجه داشته باشید که حرف N بعد از نام گرید نشانه نرمال بودن ورق است و معمولا با گرید۳N عرضه می شود و عدد پس از ST نشان دهنده استحکام کششی نهایی فولاد است. ورق های ST52 بر اساس کیفیت گرید بندی می کنند و با شماره‌های یک، دو و سه نشان می‌دهند.
این ورق جزء پرکاربردترین آلیاژی از فولاد است که خاصیت ضد خمش و آن در کنار خاصیت ارتجاعی بالا دیده می شود و ترکیباتی که در این ورق وجود دارد، عبارتند از:
۲ درصد عنصر کربن
۵۵ درصد عنصر سیلیسیم
۶ درصد عنصر منگنز
ورق ST52 در اثر فرآیند نورد گرم به وجود می‌آید. و پس از تولید، مانند هر محصول دیگری وارد فاز تست و آزمایش می گردد. در این فاز تست‌های متفاوتی بر روی ورق انجام می‌شود تا کیفیت مشخص شود و یکی از تست ها مانند پوسته پوسته شدن ورق، کج و معوجی در سطح، انقباض به راحتی نشان داده می شود که دستگاه التراسونیک انجام می شود.
 

قیمت ورق ST52 چگونه برآورد می شود؟

عوامل موثری بر روی قیمت ورق تاثیر می گذارد مانند:
هرچه ضخامت ورق بالاتر باشدیعنی مواد اولیه بیشتری برای ساخت و تولید مورد استفاده قرار گرفته است و بدین ترتیب، افزایش وزن به افزایش قیمت ورق های ST52 اشاره می کند. مهندسین با توجه به محاسبات خود متوجه می شوند چه ضخامت ورق ST52 برای کاربرد مورد نظر، مناسب است. 
فولاد آلیاژی است که از آهن به دست می‌آید و فلز آهن از سنگ آهن استخراج می‌شود و قیمت سنگ آهن، بر قیمت آهن و فلزات مشتق شده از آن (مثل فولاد) تأثیر می گذارد.
تغییرات نرخ ارز و دلار یکی از دلایل نوسان قیمت این ورق در بازار است.
همانطور که در ابتدا گفته شد این ورق را تحت عنوانورق سیاه  نیز می شناسند ، شما عزیزان هر گونه سول در باره لیست قیمت این ورق یا انواع ورق های دیگر داشته باشید می توانید با کارشناسان بازرگانی آهن یک در ارتباط باشید .
واردات محصول و یا حتی واردات برخی از اقلام مواد اولیه‌ای که در ساخت محصول به کار می‌رود، قیمت دلار را به عنوان شاخص نشان می دهد و  بر قیمت محصول نهایی تاثیر می گذارد. به همین دلیل تولیدات داخلی در زمینه‌ی مواد اولیه و محصول ورق باید به حد کافی برزند تا نیازی به واردات آن از خارج از کشور نباشد و اینچنین میتوان صادرات ورق را نیز به قصذ ارز آوری انجام داد. ورق‌هایی که جنس مرغوب‌تری دارند یا فرآیندهای بیش‌تری برای بالا بردن کیفیت و مرغوبیت ورق انجام شده است قیمت بالاتری را نشان می دهد. 

 

خواص مکانیکی ورق ST52 چگونه است؟

ابعاد در هر شرایط جوی مختلفی ثابت است و این یعنی ضریب انبساط نیز پایین است پس با تغییرات دمایی خسارت و آسیبی به وجود نمی آید. سختی ورق ST52 بسیار بالاست و استحکام قابل قبولی دارد. مقادیری کربن بسیار کم است که به آن خاصیت جوشکاری می‌دهد. وزن سبکی دارد و در مواردی که کاهش وزن سازه مهم است این ورق مورد استفاده قرار می گیرد. به خاطر وجود منگنز در ترکیبات این آلیاژ در برابر خمش و پیچش دوام  مناسبی دارد.
نوع دیگری از ورق های پرکاربرد ،ورق گالوانیزهمی باشد . که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی مربوطه مراجعه فرمایید.
مشخصات فنی فولاد st52 چگونه بررسی می شود؟
1. چگالی = ۷.۸۵ گرم بر سانتی متر مکعب
2. نقطه ذوب = ۱۴۲۰ الی ۱۴۶۰ درجه سانتی گراد
3. ضریب الاستیسیته = ۲۱۰ نیوتون بر میلی‌متر مربع
4. شروع سخت شدن = ۸۶۰ الی ۸۹۰ درجه سانتی گراد
5. دمای بازگشت = ۸۶۰ الی ۸۹۰ درجه سانتی گراد
6. فرجینگ = ۸۵۰ الی ۱۰۵۰ درجه سانتی گراد
آیا می توان ورق st52 را آنالیز کرد؟
بله، ترکیبات شیمیایی این ورق را می توان این چنین آنالیز کرد:
فسفر ۰.۰۴۵ درصد و گوگرد ۰.۰۴۵ درصد  که سبب افزایش خاصیت شکنندگی و تردی می شود.
سیلیسیوم ۰.۵۵ درصد به استحکام بالا، سختی بیش‌تر، افزایش مقاومت سایشی و کاهش شکل پذیری اشاره می کند.
کربن ۰.۲۴ درصد و منگنز ۱.۶ درصد نیز به برای استحکام بالاتر، سختی پذیری بیش‌تر، خاصیت جوشکاری و خاصیت آهنگری ترکیباتی مناسبی هستند.

 

چگالی ورق st52 چگونه ارزیابی می شود؟

به چگالی  جرم حجمی گفته می شود یعنی هر واحد حجم در هر کالایی  چقدر جرم دارد. پس چگالی ورق st52 یعنی  عددی که نشان دهنده هر واحد از حجم این ورق (طول * عرض * ضخامت)، است.  چقدر جرم دارد که چگالی ورق st52 برابر با ۷.۸۵ است و واحد چگالی، گرم بر سانتی‌متر مکعب است.

 

چه ترکیباتی سبب شده است که ورق st52 قابلیت جوشکاری داشته باشد؟

کربن ۰.۲۴ درصد و منگنز ۱.۶ درصد برای خاصیت جوشکاری و خاصیت آهنگری ورق مورد استفاده قرار میگیرد که هرکدام از ترکیباتی به ویژگی خاصی اشاره می کند.
هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد یعنی وزن بیشتری دارد وقیمت ورق نیز بالا برآورد می شود که برای اسکلت ساختمان ها و ماشین آلاتی مانند بیل مکانیکی و جرثقیل، پل ها از این ورق استفاده می شود.

 

 #‌اخبار منبع: شما نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

پریروز

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

پریروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

پریروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

پریروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

پریروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

پریروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

پریروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

پریروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

پریروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

پریروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

پریروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

پریروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

پریروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

پریروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

پریروز

بیشتر...