خودروتک |
۱ هفته پیش

راهکارهای طلایی برای از بین بردن بوی بد خودرو

راهکارهای طلایی برای رفع بوی بد خودرو

رسیدگی به خودرو فقط به نکات فنی مربوط به موتور خودرو ختم نمی‌شود؛ بلکه نظافت و تمیزی خودرو هم نشان دهنده وجود یک راننده حرفه‌ای است.

به گزارشخودروتک، بو‌هایی مثل نم زدگی، بویسیگاریا بوی بد عرق که می‌تواند نشستن در خودرو را نامطبوع کند. به همین خاطر در این گزارش قصد داریم شما را با شیوه‌هایی آشنا کنیم تا از شر بو‌های نامطبوع و سمجخودروخلاص شوید.

ریختن مایعات، کشیدن سیگار، جاماندن خوراکی و … می‌تواند دلیل اصلی بوی نامطبوع خودرو باشد که با گرم شدن هوا در فصل تابستان و برخورد نور مستقیم آفتاب به قطعات داخلی، بوی بد خودرو می‌تواند شدیدتر هم بشود.

اما آزار دهنده‌ترین بو‌های داخل خودرو می‌توانند به خاطر مسائل زیر باشند.

بوی کهنگی

از موارد آزار دهنده‌ای که غالبا در خودرو‌ها وجود دارد، بوی کهنگی است. بوی کهنگی بیشتر در زمان روشن کردن بخاری یا کولر خودرو به مشام میرسد و دلیل آن، به وجود آمدن کثیفی و کپک در لوله‌های انتقال هوا به کابین است. برای برطرف کردن بوی کهنگی باید بخاری یا کولر را خاموش کرد و فن را با سرعت بالا روشن کنید. این بو بعد از پیمودن چند کیلومتر از بین خواهد رفت؛ و لازم نیست تا نگران آن باشید.

راه‌های موثر برای رفع بوی بد در خودرو

بوی رطوبت

یکی دیگر از عوامل ایجاد بوی بد در ماشین، رطوبت است که به علت موکت یا کف پوش خیس که بر اثر گذاشتنکفشخیس یا ریختنمواد غذاییایجاد می‌شود. برای خشک کردن رطوبت موکت یا کف پوش خیس داخل خودرویتان می‌توانید از سشوار استفاده کنید یا کف پوش و موکت خیس داخل خودرو را برای خشک شدن در هوای آزاد قرار دهید.

بوی سیگار

اگر مرتب داخل ماشین سیگار بکشید بوی سیگار همیشه داخل ماشین ماندگار می‌شود، بهتر است این کار را بیرون از ماشین انجام دهید. اما اگر با وجود استفاده از خوش بو کننده‌ها ماشینتان همچنان بوی سیگار می‌داد، آب و سرکه را به نسبت مساوی ترکیب کنید و دستمال تمیزی را به مخلوط آب و سرکه آغشته کرده و سطوح داخل خودرو را با آن تمیز کنید. همچنین داخل دریچه‌های بخاری را هم مقداری بوگیر خودرو بزنید.

روش‌های از بین بردن بوی بد خودرو

در اولین راهکار شما می‌توانید از خوشبو کننده‌ها استفاده کنید. در برخی موارد که علل بیرونی دخیل نیستند (مثلا بوی تازگی و نو بودن) شما فقط به زمان نیاز دارید و می‌توانید از انواع اسپری‌های خوشبو کننده خودرو استفاده کنید. هر وقت خودرو را به مدت طولانی خاموش می‌کنید (مثلا شب ها)، کمی خوشبو کننده داخل خودروی تان اسپری کنید و درب‌ها را ببندید تا بوی غالب اتاق خودروی شما سریع‌تر رفع شود.

شستن کفی‌های خودرو

کفی‌های خودروی تان را شست و شو دهید، در زمان‌هایی که خواسته و ناخواسته مواد خوراکی و غیر خوراکی کف خودرو می‌ریزند در اولین فرصت کفی‌های ماشین خود را بشوئید، اگر از کفی‌ها استفاده نمی‌کنید: به یک سطل، دو عدد ابر و یک دستمال نخی بزرگ نیاز دارید.

در یک سطل مواد شوینده غیر سفید کننده را در آب ولرم حل کنید، ابر را به آن آغشته کنید و قسمتی از کف خودرو که بو گرفته را بشوئید. سپس با یک ابر خیس تا جایی که می‌توانید مواد شوینده را پاک کنید و بعد یک دستمال نخی یا پنبه‌ای را روی سطح خیس فشار دهید تا مقداری از رطوبت ایجاد شده را جذب کند، در آخر درب‌های خودروی تان را باز بگذارید تا کف خودرو خشک شود و در اولین فرصت برای خرید کفی خودرو اقدام کنید.

استفاده از قهوه،چایخشک، ذغال

قهوه، چای خشک و ذغال بوگیر‌های طبیعی و بسیار کاربردی هستند. می‌توانید در یک ظرف یا بطری مقاوم مقداری قهوه، چای خشک یا ذغال بریزید و درون خودرو قرار دهید. این مواد خشک علاوه بر جذب بو و رطوبت، فضای داخل خودروی شما را خوشبو می‌کنند.

راه‌های موثر برای رفع بوی بد در خودرو

از خواص جوش شیرین بهره بگیرید

یکی از مهم‌ترین خواص جوش شیرین این است که می‌تواند نم را از روی صندلی‌ها و دیگر قطعات پارچه‌ای خودرو از بین ببرد. بوی تعریق بدن و یا بوی نم پس از باران، به راحتی توسط کمی جوش شیرین از بین می‌رود؛ کافی است به اندازه یک قاشق غذاخوری بر روی صندلی‌ها بریزید تا خیلی زود بوی بد از درون کابین خودروتان رفع شود.

سرکه اسپری کنید

محلول سرکه و آب را بر روی قطعات داخلی خودرو اسپری کنید و سپس شیشه‌های خودرو را باز بگذارید؛ خیلی زود متوجه خواهید شد که این محلول تمام بو‌های بد داخل خودرو را از بین برده است.

استفاده ازپوستمرکبات

چنانچه نمی‌خواهید ازمواد شیمیاییبرای خوشبو کردن داخل خودرو استفاده کنید و این نظر را دارید که ممکن است این مواد حساسیت‌زا باشد، پیشنهاد می‌کنیم از پوستمرکباتهمچون پرتقال در داخل کابین خودرو خود استفاده کنید.

باز گذاشتن پنجره‌ها

باز گذاشتن پنجره‌ها و به اصطلاح هوا دادن داخل کابین خودرو را فراموش نکنید. گاهی اوقات مدت زمان زیادی پنجره‌ها بسته مانده و ماندگی هوا داخل کابین، موجب ایجاد بویی ناخوشایند می‌شود. در یک روز خوب، پنجره‌های خودرو را کاملا پایین آورده و اجازه دهید تا هوا کاملا داخل کابین جریان پیدا کند.

راه‌های موثر برای رفع بوی بد در خودرو

از واکس استفاده کنید

واکس داشبورد یکی از موادی بشمار می‌رود که در حوزه دیتیلینگ خودرو استفاده‌های بی‌شماری دارد. واکس‌ها ضمن اینکه می‌توانند روی داشبورد اتومبیل شما را براق و درخشنده کنند و از ترک خوردگی آن جلوگیری کنند، قادرند قطعات داشبورد خودروی شما را ضدعفونی و از به‌وجود آمدن بوی بد در داخل کابین اتومبیلتان جلوگیری کنند.

کارواش کامل خودرو به صورت دوره‌ای

نخستین قدمی که برای از بین بردن بوی بد خودرو باید بردارید، نظافت کردن کامل داخل کابین است. هر جایی از فضای داخلی خودرو، می‌تواند آلوده به غذای مانده یا هر چیز دیگری بوده و بوی نامطبوعی ایجاد کرده باشد. به خوبی همه جا را جستجو کرده و با دقت هر تکه را تمیز کنید؛ به ویژه شستشوی صندلی‌های خودرو را با وسواس انجام دهید. حتی اگر چیز خاصی در این جستجو نیابید، نظافت و غبارروبی؛ می‌تواند از بوی ناخوشایند فضای داخلی خودرو بکاهد.

از همه این‌ها گذشته، با استفاده از کارواش کامل خودرو (کارواش روشویی و توشویی)، در فواصل زمانی معین و به طور مرتب؛ هرگز به این نقطه نمی‌رسید که به دنبال راه چاره برای برطرف ساختن بوی بد خودروی خود باشید. کارواش منظم خودرو، در صورتی که مشمول توشویی نیز باشد، بهترین چاره و در واقع روش پیشگیری به حساب می‌آید.

این موضوع در خصوص بدنه خودرو نیز صادق است. در صورتی که آلودگی‌های روی بدنه برای مدت زمان زیادی به همان صورت باقی بمانند، جلا و زیبایی رنگ بدنه رفته رفته از بین می‌رود و خودرویی کهنه را مقابل خود خواهید داشت. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتما از کارواش خودرو در دو بخش روشویی و توشویی استفاده کرده و استهلاکزیباییو ظاهری اتومبیل خود را کم کنید.

منبع: ایرنا

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیر کل پزشکی قانونی استان گفت: مرگ و میر ناشی از حوادث کار طی چهار ماهه امسال ۴۷ نفر شامل ۴۵ مرد و ۲ زن بودند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد افزایش داشته است.

6 ساعت پیش

خیریه همت رضاشهر با ارسال نامه ای به عصر ایران، خواستار

6 ساعت پیش

فرنگی‌کاران اوزان ۸۷ و ۱۳۰ کیلوگرم ایران راهی دیدار نهایی رقابتهای قهرمانی کشورهای اسلامی در قونیه شدند و ۳ فرنگی کار دیگر ایران نیز به دیدار رده بندی رفتند.

6 ساعت پیش

بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران با بیان اینکه مقاطع ساختمانی استاندارد ذوب آهن اصفهان پیش نیاز طرح نهضت ملی مسکن است، گفت: اصول اولیه طراحی ساختمان در دنیا بر اساس استفاده از تیرآهن های بال پهن است اما متاسفانه کم کم و به دلایل غیرمنطقی به سمت استفاده از تیر ورق رفتند.

6 ساعت پیش

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نهاوند گفت: اهدای اعضای بدن دختر نوجوان نهاوندی که دچار مرگ مغزی شده بود به ۴ بیمار نیازمند حیات دوباره بخشید.

6 ساعت پیش

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی گفت: با توجه به نیازهای موجود، کاهش چشمگیر اعتبار بهداشتی استان در اعتبارات محرومیت زدایی قابل توجیه نیست و موارد در مرکز پیگیری خواهد شد.

6 ساعت پیش

ملی‌پوش ایرانی ۲۰ بار در سال ۲۰۲۲ گلزنی کرده و در مقابل خود تنها امباپه و بنزما هر دو با ۲۴ گل و انکونکو از لایپزیگ با ۲۲ گل می‌بیند. طارمی با دبل مقابل ماریتیمو با روبرت لواندوفسکی ستاره بارسلونا برابری کرد.

6 ساعت پیش

هشدار رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا درباره نحوه ورود و سرمایه‌گذاری مردم در بازار رمزارز را ببینید.

6 ساعت پیش

ما برای کسب حق پخش تلویزیونی همراه سایر باشگاه‌ها و باشگاه استقلال بدنبال تلاش برای تعامل سازنده و ارائه راه حل های مسئولانه هستیم و معتقدیم باید مشکلات را در کنار یکدیگر، در چهارچوب قوانین کشور، بصورت منطقی و رعایت احترام متقابل حل نماییم.

6 ساعت پیش

بیشتر...