خودروتک |
10 ماه پیش

راهکارهای طلایی برای از بین بردن بوی بد خودرو

راهکارهای طلایی برای رفع بوی بد خودرو

رسیدگی به خودرو فقط به نکات فنی مربوط به موتور خودرو ختم نمی‌شود؛ بلکه نظافت و تمیزی خودرو هم نشان دهنده وجود یک راننده حرفه‌ای است.

به گزارشخودروتک، بو‌هایی مثل نم زدگی، بویسیگاریا بوی بد عرق که می‌تواند نشستن در خودرو را نامطبوع کند. به همین خاطر در این گزارش قصد داریم شما را با شیوه‌هایی آشنا کنیم تا از شر بو‌های نامطبوع و سمجخودروخلاص شوید.

ریختن مایعات، کشیدن سیگار، جاماندن خوراکی و … می‌تواند دلیل اصلی بوی نامطبوع خودرو باشد که با گرم شدن هوا در فصل تابستان و برخورد نور مستقیم آفتاب به قطعات داخلی، بوی بد خودرو می‌تواند شدیدتر هم بشود.

اما آزار دهنده‌ترین بو‌های داخل خودرو می‌توانند به خاطر مسائل زیر باشند.

بوی کهنگی

از موارد آزار دهنده‌ای که غالبا در خودرو‌ها وجود دارد، بوی کهنگی است. بوی کهنگی بیشتر در زمان روشن کردن بخاری یا کولر خودرو به مشام میرسد و دلیل آن، به وجود آمدن کثیفی و کپک در لوله‌های انتقال هوا به کابین است. برای برطرف کردن بوی کهنگی باید بخاری یا کولر را خاموش کرد و فن را با سرعت بالا روشن کنید. این بو بعد از پیمودن چند کیلومتر از بین خواهد رفت؛ و لازم نیست تا نگران آن باشید.

راه‌های موثر برای رفع بوی بد در خودرو

بوی رطوبت

یکی دیگر از عوامل ایجاد بوی بد در ماشین، رطوبت است که به علت موکت یا کف پوش خیس که بر اثر گذاشتنکفشخیس یا ریختنمواد غذاییایجاد می‌شود. برای خشک کردن رطوبت موکت یا کف پوش خیس داخل خودرویتان می‌توانید از سشوار استفاده کنید یا کف پوش و موکت خیس داخل خودرو را برای خشک شدن در هوای آزاد قرار دهید.

بوی سیگار

اگر مرتب داخل ماشین سیگار بکشید بوی سیگار همیشه داخل ماشین ماندگار می‌شود، بهتر است این کار را بیرون از ماشین انجام دهید. اما اگر با وجود استفاده از خوش بو کننده‌ها ماشینتان همچنان بوی سیگار می‌داد، آب و سرکه را به نسبت مساوی ترکیب کنید و دستمال تمیزی را به مخلوط آب و سرکه آغشته کرده و سطوح داخل خودرو را با آن تمیز کنید. همچنین داخل دریچه‌های بخاری را هم مقداری بوگیر خودرو بزنید.

روش‌های از بین بردن بوی بد خودرو

در اولین راهکار شما می‌توانید از خوشبو کننده‌ها استفاده کنید. در برخی موارد که علل بیرونی دخیل نیستند (مثلا بوی تازگی و نو بودن) شما فقط به زمان نیاز دارید و می‌توانید از انواع اسپری‌های خوشبو کننده خودرو استفاده کنید. هر وقت خودرو را به مدت طولانی خاموش می‌کنید (مثلا شب ها)، کمی خوشبو کننده داخل خودروی تان اسپری کنید و درب‌ها را ببندید تا بوی غالب اتاق خودروی شما سریع‌تر رفع شود.

شستن کفی‌های خودرو

کفی‌های خودروی تان را شست و شو دهید، در زمان‌هایی که خواسته و ناخواسته مواد خوراکی و غیر خوراکی کف خودرو می‌ریزند در اولین فرصت کفی‌های ماشین خود را بشوئید، اگر از کفی‌ها استفاده نمی‌کنید: به یک سطل، دو عدد ابر و یک دستمال نخی بزرگ نیاز دارید.

در یک سطل مواد شوینده غیر سفید کننده را در آب ولرم حل کنید، ابر را به آن آغشته کنید و قسمتی از کف خودرو که بو گرفته را بشوئید. سپس با یک ابر خیس تا جایی که می‌توانید مواد شوینده را پاک کنید و بعد یک دستمال نخی یا پنبه‌ای را روی سطح خیس فشار دهید تا مقداری از رطوبت ایجاد شده را جذب کند، در آخر درب‌های خودروی تان را باز بگذارید تا کف خودرو خشک شود و در اولین فرصت برای خرید کفی خودرو اقدام کنید.

استفاده از قهوه،چایخشک، ذغال

قهوه، چای خشک و ذغال بوگیر‌های طبیعی و بسیار کاربردی هستند. می‌توانید در یک ظرف یا بطری مقاوم مقداری قهوه، چای خشک یا ذغال بریزید و درون خودرو قرار دهید. این مواد خشک علاوه بر جذب بو و رطوبت، فضای داخل خودروی شما را خوشبو می‌کنند.

راه‌های موثر برای رفع بوی بد در خودرو

از خواص جوش شیرین بهره بگیرید

یکی از مهم‌ترین خواص جوش شیرین این است که می‌تواند نم را از روی صندلی‌ها و دیگر قطعات پارچه‌ای خودرو از بین ببرد. بوی تعریق بدن و یا بوی نم پس از باران، به راحتی توسط کمی جوش شیرین از بین می‌رود؛ کافی است به اندازه یک قاشق غذاخوری بر روی صندلی‌ها بریزید تا خیلی زود بوی بد از درون کابین خودروتان رفع شود.

سرکه اسپری کنید

محلول سرکه و آب را بر روی قطعات داخلی خودرو اسپری کنید و سپس شیشه‌های خودرو را باز بگذارید؛ خیلی زود متوجه خواهید شد که این محلول تمام بو‌های بد داخل خودرو را از بین برده است.

استفاده ازپوستمرکبات

چنانچه نمی‌خواهید ازمواد شیمیاییبرای خوشبو کردن داخل خودرو استفاده کنید و این نظر را دارید که ممکن است این مواد حساسیت‌زا باشد، پیشنهاد می‌کنیم از پوستمرکباتهمچون پرتقال در داخل کابین خودرو خود استفاده کنید.

باز گذاشتن پنجره‌ها

باز گذاشتن پنجره‌ها و به اصطلاح هوا دادن داخل کابین خودرو را فراموش نکنید. گاهی اوقات مدت زمان زیادی پنجره‌ها بسته مانده و ماندگی هوا داخل کابین، موجب ایجاد بویی ناخوشایند می‌شود. در یک روز خوب، پنجره‌های خودرو را کاملا پایین آورده و اجازه دهید تا هوا کاملا داخل کابین جریان پیدا کند.

راه‌های موثر برای رفع بوی بد در خودرو

از واکس استفاده کنید

واکس داشبورد یکی از موادی بشمار می‌رود که در حوزه دیتیلینگ خودرو استفاده‌های بی‌شماری دارد. واکس‌ها ضمن اینکه می‌توانند روی داشبورد اتومبیل شما را براق و درخشنده کنند و از ترک خوردگی آن جلوگیری کنند، قادرند قطعات داشبورد خودروی شما را ضدعفونی و از به‌وجود آمدن بوی بد در داخل کابین اتومبیلتان جلوگیری کنند.

کارواش کامل خودرو به صورت دوره‌ای

نخستین قدمی که برای از بین بردن بوی بد خودرو باید بردارید، نظافت کردن کامل داخل کابین است. هر جایی از فضای داخلی خودرو، می‌تواند آلوده به غذای مانده یا هر چیز دیگری بوده و بوی نامطبوعی ایجاد کرده باشد. به خوبی همه جا را جستجو کرده و با دقت هر تکه را تمیز کنید؛ به ویژه شستشوی صندلی‌های خودرو را با وسواس انجام دهید. حتی اگر چیز خاصی در این جستجو نیابید، نظافت و غبارروبی؛ می‌تواند از بوی ناخوشایند فضای داخلی خودرو بکاهد.

از همه این‌ها گذشته، با استفاده از کارواش کامل خودرو (کارواش روشویی و توشویی)، در فواصل زمانی معین و به طور مرتب؛ هرگز به این نقطه نمی‌رسید که به دنبال راه چاره برای برطرف ساختن بوی بد خودروی خود باشید. کارواش منظم خودرو، در صورتی که مشمول توشویی نیز باشد، بهترین چاره و در واقع روش پیشگیری به حساب می‌آید.

این موضوع در خصوص بدنه خودرو نیز صادق است. در صورتی که آلودگی‌های روی بدنه برای مدت زمان زیادی به همان صورت باقی بمانند، جلا و زیبایی رنگ بدنه رفته رفته از بین می‌رود و خودرویی کهنه را مقابل خود خواهید داشت. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتما از کارواش خودرو در دو بخش روشویی و توشویی استفاده کرده و استهلاکزیباییو ظاهری اتومبیل خود را کم کنید.

منبع: ایرنا

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس در سوچی دیدار کرد و دو کشور برای استقرار تسلیحات هسته‌ای روسی در خاک بلاروس از ماه آینده میلادی، توافق کردند.

یک ربع پیش

در جلسه هم‌اندیشی مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت عمران صدرا با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر احداث زیرساخت‌های خدماتی و عمرانی شهر صدرا متناسب با رشد جمعیت تاکید شد.

نیم ساعت پیش

سرمربی تیم امید ۲۳ بازیکن را برای حضور در تورنمنت عراق معرفی کرد.

یک ربع پیش

دیدار تیم‌های سپاهان اصفهان و الکویت کویت در رقابت‌های جام باشگاه‌های هندبال آسیا با نتیجه 33 بر 32 به سود الکویت کویت پایان یافت.

نیم ساعت پیش

فوت ناشی از کرونا در جهان با رشد ۲۹ نفر در یک روز به شش میلیون و ۸۸۹ هزار و ۵۱۵ نفر رسیده است.

یک ربع پیش

سرمربی تیم فوتبال امید ابراز امیدواری کرد که با قول‌های داده شده از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان بتوانند اتفاقات خوبی رقم بزنند.

نیم ساعت پیش

سرپرست باشگاه استقلال گفت: در یکی دو روز آینده سرمربی جدید استقلال مشخص خواهد شد.

یک ربع پیش

کاخ سفید که ده‌ها میلیارد دلار سلاح و تجهیزات پیشرفته در اختیار اوکراین برای روشن نگه داشتن آتش جنگ قرار داده و البته به اهدافش هم نرسیده است، بار دیگر اتهامات بی اساس علیه ایران را تکرار کرد.

نیم ساعت پیش

نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از شکست پروژه جنجال‌آفرینی در نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران، در تداوم اتهام‌زنی‌ها علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان ادعا کرد که دیپلماسیِ تنها در قبال ایران کار نمی‌کند و تل‌آویو هرکاری که لازم باشد برای دفاع از خود انجام می‌دهد.

یک ربع پیش

بیشتر...