فلسفه پوشیدن لباس مشکی برای عزای امام حسین چیست all tv logo

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی یعقوبی گیلانی، کارشناس مذهبی و مدیر موسسه منبر آسمانی درمورد چرایی پوشیدن لباس مشکی برای عزای سید و سالار شهیدان (ع) بیان کرد: با شروع شدن ماه محرم ارادتمندان به ساحت مقدس آقا ابی عبدالله علیه‌السلام کوچه‌ها و مساجد را سپاهپوش کرده و لباس مشکی به تن می‌کنند و به عبارت دیگر تا دو ماه لباس نوکری خود را از تن بیرون نمی‌آورند.

او درمورد این سوال که آیا پوشیدن لباس مشکی کراهت دارد؟ گفت: بعضی‌ها این روز‌ها که حالت روشنفکری به خود گرفته اند و مشکلات همه جا را برطرف نموده اند و فقط فکر می‌کنند مشکل، لباس مشکی ایام محرم و عزاداران حسینی است، می‌گویند چرا این لباس را باید پوشید و اصلاً پوشیدن این لباس کراهت دارد و بر روحیه فرد تأثیر می‌گذارد.

با توجه به این مطلب سوال پیش می‌آید که پوشیدن لباس سیاه در این دو ماه چه حکمی دارد؟ آیا حکم کراهت در این جا هم جاری می‌شود یا نه؟

در این زمینه دو دیدگاه وجود دارد:

دیدگاه اول روشنفکران

آنها خلاصه استدلالشان این است که پوشیدن لباس سیاه مفهوم چندانی ندارد و یک عمل بی اثر است. عزادار واقعی کسی است که از درون و از دل غمگین باشد و با لباس سیاه پوشیدن که کار درست نمی‌شود و به عبارت واضح تر، این که لباس سیاه فی نفسه موضوعیت ندارد، آنچه که مهم است دل انسان است که با امام حسین علیه‌السلام باشد.

دیدگاه دوم ارادتمندان به امام حسین علیه السلام

حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گیلانی تصریح کرد: دیدگاه اهل معرفت به امام حسین علیه السلام است. خلاصه استدلالشان این است که ما به عشق امام حسین علیه السلام لباس سیاه می‌پوشیم و یک روز هم آن را در نمی‌آوریم.

حکم کراهت لباس عزای سیدالشهداء علیه‌السلام

این کارشناس مذهبی ادامه داد: بعضی از فقهاء قائلند که در ایام شهادت ائمه علیهم‌السلام حکم کراهت پوشیدن لباس سیاه مستثنی شده است.

شیعیان و محبان آن بزرگواران با به تن کردن جامه سیاه، حزن و اندوه خود را ابراز کرده و به سفارش ائمه علیهم السلام که فرموده اند: شیعیان در حزن ما محزونند، عمل می‌کنند.#‌اخبار_فرهنگی_هنری منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تا ساعاتی دیگر با مقصران تاخیر در پرداخت حقوق اسفند ۱۴۰۱ فرهنگیان در وزارت آموزش و پرورش برخورد می‌شود.

7 دقیقه پیش

افزایش یارانه معیشتی ایرانیان در قالب طرح فجرانه و اعلام زمان پرداخت عیدی کارگران و بازنشستگان دو خبر فراگیر وزارت کار و رفاه اجتماعی در هفته اخیر بود که درباره آن وزیر کار جزییات بیشتری را بیان کرده است.

یک ربع پیش

فرماندار شهرستان خاتم، از پیشرفت ۷۰ درصدی ساختمان اورژانس بین جاده‌ای خوانسار خبرداد.

یک ربع پیش

رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش گفت: پیگیری موضوع معوقات فرهنگیان با جدیت ادامه دارد و نتایج آن به فرهنگیان اعلام می‌شود.

یک ربع پیش

نیکی کریمی سوپراستار محبوب ایرانی در هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» شرکت کرد.

یک ربع پیش

اکبر رضایی معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه براساس تفاهمنامه حج ۱۴۰۲، ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر از حجاج کشورمان به سرزمین وحی مشرف می‌شوند گفت: اقدامات لازم اعم از برنامه ریزی‌های اجرایی در حاتل انجام است تا همانند همیشه حجی توام با عزت، کرامت، امنیت و سلامت داشته باشیم.

یک ربع پیش

در مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی بدون نیاز به حداقل خرید، شما می‌توانید از ۲۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی بهره بگیرید.

یک ربع پیش

سعید عزیزیان بازیکن سابق استقلال و پرسپولیس می گوید سپاهان بعد از پیروزی برابر زنیت مغرور شده بود.

11 دقیقه پیش

پیشکسوت پرسپولیس گفت: فوتبالی که در نقش جهان دیدیم یک جنگ واقعی بین دو قدرت اول فوتبال کشور بود.

یک ربع پیش

بیشتر...