راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

آخرین اخبار بارش های سیل آسا در لرستان راهبرد معاصر

تداوم بارش‌های باران و برف در چند روز اخیر سبب مسدود شدن راه‌های اصلی و جاده‌های روستایی و مفقود شدن یک نفر بر اثر ریزش کوه در استان لرستان شده است.

به گزارش راهبردمعاصر،با فعال شدن موج جدید بارشی بر آسمان استان لرستان همانگونه که سازمان هواشناسی هشدار سطح نارنجی را در استان اعلام کرده بود، از روز جمعه با آب گرفتگی معابر، ایجاد رواناب‌های سطحی، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها به ویژه رودخانه‌های فصلی، کاهش دید و اختلال در تردد که از مهمترین مخاطرات ایجاد شده توسط این سامانه در استان لرستان بوده، مواجه شده‌ایم.

کولاک برف در گردنه‌های مناطق جنوب شرقی، راه دسترسی بسیاری از روستاهای الیگودرز را قطع کرده و هم اکنون در محورهای اصلی این شهرستان شاهد کولاک و باد شدید هستیم.

بارش شدید باران در شهرستان پلدختر و استان‌های جنوبی نیز سبب ریزش کوه و مسدود شدن راه ارتباطی قدیم پلدختر و مسدود شدن آزادراه خرم‌آباد- پل زال از روز گذشته تاکنون شده و راه ارتباطی لرستان با استان خوزستان را قطع کرده است.

براساس گزارش‌های رسیده، محور بروجرد - اراک در گردنه زالیان نیز به دلیل بارش برف و کولاک مسدود شده بود که با تلاش‌های نیروهای اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان این مسیر بازگشایی شده و اکنون در تردد در آن برقرار است.

جاده خرم‌آباد به اندیشمک به طور کامل بسته شد

مهدی پازوکی مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان نیز با بیان اینکه به دلیل بارش‌های رگباری و نقطه‌ای بخشی از آزادراه خرم‌آباد به پل زال تخریب شد گفت: بخشی از آزادراه خرم‌آباد به سمت اندیمشک دچار آبشستگی شد که دسترسی به سمت اندیمشک به طور کامل قطع شده است.

وی اظهار داشت: به دلیل شدت بارندگی و آبگرفتگی در سطح جاده دسترسی پلدختر به اندیمشک جاده قدیم پلدختر هم بسته شد که با کمک راهداری توانستیم ارتباط را مجدد در محور قدیم برقرار کنیم اما ارتباط آزادراه خرم‌آباد - پل زال همچنان قطع است چون بخشی از این محور را سیل تخریب کرده و عملیات بازسازی این قطعه بیش از 10 روز به به طول خواهد انجامید.

پازوکی با اشاره به اینکه به دلیل ناایمن بودن جاده قدیم از تردد خودروهای سنگین در این محور جلوگیری می‌شود ولی تردد خودروهای سواری انجام می‌شود افزود: خودروهای سنگین باید از مسیر کوهدشت به سه راهی بابازید و پلدختر به سمت استان خوزستان حرکت کنند تا زمانی که جاده دسترسی آزادراه بازگشایی نشود قطعا ارتباط ما برای خودروهای سنگین ناایمن است و از تردد خودروهای سنگین در این محور جلوگیری می‌شود.

مدیرکل بحران استانداری لرستان با بیان اینکه محور خرم‌آباد به بروجرد در منطقه حیراب شب گذشته به سبب بارش برف و کولاک برای ساعت‌ها مسدود شد عنوان کرد: با کمک عوامل راهداری این محور بازگشایی شده و به جزو محور خرم‌آباد به پل زال و گردنه گله بادوش الیگودرز تردد در همه محورهای استان برقرار و عادی است.

وی بیان کرد: چون میزان بارندگی در سطح استان خیلی زیاد نبود همه شهرهای استان از نظر تهدید سیلاب ایمن هستند و به سبب بارش نقطه‌ای و رگباری بخشی از آزادراه خرم آباد به پل زال تخریب شد.

پازوکی گفت: برف و کولاک راه ارتباطی 200 روستا در شهرستان الیگودرز و 30 روستا در شهرستان ازنا را قطع کرده است و به سبب بارش برف در سطح این شهرستان‌ها مدارس این دو شهرستان تعطیل و ادارات هم با یک ساعت تاخیر در محل کار حاضر شدند.

آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال مسدود شد

عباس شرفی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان نیز گفت: آزاد راه خرم‌آباد ـ پل زال بر اثر ریزش کوه مسدود شد. با توجه به بارش باران شدید حدود 20 تا 30 سانتی‌متر آب به‌روی سطح آسفالت جریان پیدا کرد که سبب ریزش کوه در کیلومتر 90 آزاد راه خرم‌آباد ـ پل زال شد.

شرفی با اشاره به محورهای جایگزین افزود: رانندگانی که از طرف اندیمشک به خرم‌آباد در حال تردد هستند می‌توانند از محور پاعلم ـ پلدختر تردد کنند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان عنوان کرد: از همان ساعت‌های اولیه مسدود شدن آزاد راه تلاش عوامل آزادراه با همکاری راهداری برای بازگشایی این محور ادامه دارد.

وی بیان کرد: با توجه به شدت تخریب، برای بهسازی و برقراری تردد حداقل یک هفته زمان لازم است که در این مدت محورهای جایگزین برای خودروهای سبک محور خرم‌آباد-پلدختر و برای خودروهای سنگین نیز محور خرم‌آباد-کوهدشت-پلدختر-اندیمشک می‌شود.

سیلاب یکی از نیروهای آزادراه خرم‌آباد - پل زال را مفقود کرد

صارم رضایی مدیرعامل هلال احمر استان لرستان نیز با بیان اینکه سیلاب یکی از نیروهای آزاد راه خرم‌آباد - پل زال را مفقود کرد اظهار داشت: در بازدید از محور آزادراه خرم‌آباد- پل زال متاسفانه به دلیل حجم بالای بارندگی و آب یکی از نیروهای آزادراه که با ماشین چراغ گردان در حال رفع مشکلات آزاد‌راه بوده مفقود شده است.

وی با بیان اینکه جستجو جهت پیدا کردن فرد مفقود شده ادامه دارد افزود: از شب گذشته تاکنون 5 اکیپ هلال احمر در مسیر در جستجوی فرد مفقود شده هستند که تاکنون موفق نشده‌اند و در صورت لزوم درخواشت خواهیم کرد که اکیپ‌هایی از استان خوزستان نیز در این جستجو کمک کنند.

مدیرعامل هلال احمر استان لرستان عنوان کرد: در کیلومتر 95 مخور آزادراه خرم‌آباد- پل زال جاده کاملا تخریب شده و امکان هیچ گونه ترددی وجود ندارد همچنین در شهرستان الیگودرز و ازنا به دلیل بارش شدید برف گردنه گله بادوش، شیخان و زالیان به ماشین‌های در راه مانده امدادرسانی داشته‌ایم.

رضایی گفت: مشکل اساسی با توجه به حجم بالای تخریب و وجود ماشین‌های سنگین در مسیر بود که در بحث اسکان هماهنگی لازم انجام شده و آنها را هدایت کردیم در مسیر خرم‌آباد-کوهدشت- خوزستان تردد کنند و خودروهای سبک نیز از مسیر قدیم پلدختر تردد کنند.

برف راه دسترسی روستاهای الیگودرز را قطع کرد

غلامعباس عباسی مدیر راهداری و حمل و نقل جاده‌ای الیگودرز نیز با بیان اینکه برف راه دسترسی تمام روستاهای الیگودرز را قطع کرده است گفت: هم اکنون در محورهای اصلی شاهد کولاک و باد شدید هستیم.

وی در رابطه با وضعیت راه‌های اصلی و روستایی این شهرستان با توجه به بارش برف اظهار داشت: راه‌های اصلی شهرستان الیگودرز هم اکنون باز است اما تردد وسایل نقلیه تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

عباسی با اشاره به اینکه اکثر محورهای شهرستان الیگودرز بیش از 50 سانت برف دارد افزود: هم اکنون در این محورهای اصلی شاهد کولاک و باد شدید هستیم.

مدیر راهداری و حمل و نقل جاده‌ای الیگودرز عنوان کرد: جاده‌های اصلی را بازگشایی کردیم اما مجدد کولاک راه را می‌بندد و نیروها همچنان مشغول برف‌روبی مسیرها هستند.

وی با بیان اینکه راه دسترسی تمامی روستاهای الیگودرز بر اثر بارش برف شدید مسدود است گفت: بازگشایی راه‌های روستایی تا ظهر انجام می‌شود.

مدارس الیگودرز و ازنا تعطیل شد

براساس اعلام روابط عمومی آموزش و پرورش الیگودرز با تصمیم ستاد مدیریت بحران، کلاس‌های حضوری شیفت صبح مدارس ابتدایی شهر تعطیل و آموزش از طریق فضای مجازی و شبکه‌شاد پیگیری شد.پیش از این نیز آموزش و پرورش شهرستان ازنا اعلام کرده بود که بدلیل بارش برف تمامی مدارس شهرستان روز شنبه تعطیل‌اند. براساس اعلام سازمان هواشناسی فعالیت این سامانه بارشی صبح دوشنبه در استان لرستان پایان می‌یابد.

ماشالله نعمتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درالیگودرز نیز در رابطه با آخرین وضعیت راه‌های اصلی و روستایی الیگودرز با توجه به بارش برف شدید اظهارداشت: برابر اعلام سازمان هواشناسی ستاد مدیریت بحران شهرستان الیگودرز بلافاصله تشکیل شد و به همه دستگاه‌های امدادی و به ویژه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام شد که آمادگی کامل را برای بارش احتمالی برف داشته باشند.

وی افزود: خدا را شاکریم که شب گذشته در شهرستان الیگودرز این بارش برف صورت گرفت و در مزکز شهرستان ارتفاع برف بین 30 تا 40 سانتی متر و در نقاط برفگیر ما به ویژه گردنه‌ها ارتفاع این برف بین 60 تا 70 سانتی متر رسید.

فرماندار الیگودرز عنوان کرد: هم اکنون پنج اکیپ راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ما در سطح راه‌های روستایی فعال‌اند و در حال برفروبی هستند.

وی بیان کرد: اکنون حدود 230 روستای الیگودرز به ویژه بخش های زز و ماهرو و بخش ذلقی تعدادی از روستاهای بربرود شرقی، غربی و حتی بخش مرکزی راه‌ها مسدود است که تلاش نیروهای راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای بازگشایی ادامه دارد.

نعمتی گفت: با توجه به اینکه هم اکنون وضعیت هوا مناسب است این احتمال وجود دارد تا ساعاتی دیگر این راه ها بازگشایی شوند و تلاشمان این است در کوتاه ترین زمان نیز این کار انجام گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به بارش برف سنگین در حال حاضر ما مدارس هم شیفت صبح و هم شیفت عصر را به لحاظ لغزندگی که در سطح خیابان‌ها وجود دارد و به ویژه مدارس روستایی تعطیل اعلام کردیم./تسنیم#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همزمان با افتتاح مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی بستر افزایش جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های سراسر استان فراهم خواهد شد.

2 دقیقه پیش

مولوی خلیل رسولی زاده گفت: افضل بودن حضرت فاطمه(س) بر تمام زنان ثابت شده چون او روح و روان رسول خدا است.

3 دقیقه پیش

سرمربی تیم ملی فوتبال عراق پس از دیدار تدارکاتی مقابل اوگاندا فهرست نهایی بازیکنان تیم ملی این کشور به منظور دیدار با ایران و لبنان را اعلام کرد.

6 دقیقه پیش

مدیرفنی تیم ملی تکواندو گفت: تکواندو رشته المپیکی است و خوب نیست بلاتکلیف بماند و مسئولان رده اول کشور خود را متعهد بدانند که این موضوع هر چه سریعتر مشخص شود.

13 دقیقه پیش

سرمربی پیشین سردار آزمون درباره انتقال او به بایرلورکوزن صحبت کرد.

13 دقیقه پیش

خسارات فراوان سیل اخیر استان کرمان باعث شد دکتر رئیسی در بازدید اخیر خود از مناطق سیل زده بار دیگر بر انجام طرح های آبخیزداری و آبخوانداری تاکید کند.

14 دقیقه پیش

تیم فوتبال شارلوا با حضور 90 دقیقه‌ای علی قلی‌زاده در خانه متوقف شد.

یک ربع پیش

به نظر می‌رسد پرونده حضور رشید مظاهری به فولاد بسته شده و فولادی‌ها به دنبال دیگر گزینه‌های خرید خود هستند.

یک ربع پیش

عضو «کمیسیون صنایع و معادن» مجلس شورای اسلامی گفت: امسال دولت قول داده که ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن را به چرخه فعالیت‌های معدنی و همچنین به استان‌ها بازگرداند البته این عدد کم، اما قابل قبول است و اگر این امر محقق شود امری مطلوب به نظر می‌رسد.

نیم ساعت پیش

تناقضات موجود در عمل و گفتار طرف‌ های غربی حاضر در مذاکرات وین و فضا سازی‌ های رسانه‌ های غربی، باعث شده است که مسیر گفت‌ و گوها با سرعتی بسیار کند پیشرفت کرده و مذاکره‌ کنندگان را از دستیابی به توافق دور کند.

نیم ساعت پیش

یک کارشناس علوم قرآنی گفت: در احادیث نقل شده از «پیامبراکرم (ص)» بیان شده کسی که حیا ندارد دین ندارد با تکیه بر این مهم باید توجه داشت که برای حفظ دین باید عفت و حیا را در پیش گرفت این در حالی است که حضرت «فاطمه زهرا (س)» الگوی عفت و حیا هستند.

نیم ساعت پیش

اتحادیه اروپا سال ۲۰۲۲ میلادی را با گسترش غیر قابل پیش بینی و سریع ویروس اومیکرون و هراس از تشدید بحران نظامی در مرز بین اوکراین و روسیه شروع کرده با رسانه های صربستان با ارایه تحلیل و گزارش های مختلف به مسائل و بحران های احتمالی سیاسی و اقتصادی این بلوک پرداختند.

نیم ساعت پیش

«دادگاه عالی انتخابات برزیل» (TSE) که برترین مقام  انتخاباتی این کشور به حساب می آید، مشغول انجام بررسی هایی است تا پیام رسان تلگرام را در بازه انتخابات این کشور در ماه اکتبر مسدود کند.

نیم ساعت پیش

آنچه باعث شده تا آجورلو به مخالفت با جدایی مظاهری بپردازد احتمال مصدومیت سید‌حسین حسینی و فقدان یک دروازه‌بان مطمئن در بازی‌های سخت نیم فصل دوم است.

نیم ساعت پیش

یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس در این فصل، بعد از جدایی چند بازیکن دچار اپیدمی کمبود ستاره در تیمش شد. او این کمبود را احساس می‌کند و به همین دلیل، باید بهترین بهره را از حضور در بازار زمستانی نقل و انتقالالت ببرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...