خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

کوچ زودهنگام پاییزی در اردبیل اخبار اردبیل اخبار استانها تسنیم Tasnim


کوچ زودهنگام پاییزی در اردبیل

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت: با سرد شدن هوا در دامنه‌های سبلان و ییلاقات، کوچ زودهنگام پاییزه عشایر شاهسون را شاهد هستیم.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز اردبیل، حاتم طهماسب‌پور شامگاه سه‌شنبه در جریان بازدید از مناطق عشایری دامنه‌های سبلان در مشگین‌شهر، اظهار داشت: از 19 هزار خانوار عشایری استان اردبیل به دلیل شرایط خشکسالی و پوشش کم گیاهی، کمتر از 10 هزار خانوار کوچ بهاره کرده بودند که در روزهای گذشته عملیات بازگشت آنها از دامنه‌های سبلان به قشلاق مغان آغاز شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی و سرد شدن هوا و احتمال بارش برف در دامنه‌های سبلان، انتظار می‌رود هر چه سریعتر عشایر ارتفاعات را ترک کرده و حداقل در میان‌بندها مستقر شوند.

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت: هر چند زمان کوچ پاییزه را اول تا دهم مهرماه اعلام کرده بودیم، اما سرمای زودرس پاییزی به کوچ زودهنگام عشایر منجر شده به طوری که تاکنون 20 درصد عشایر منطقه ییلاقی را ترک کردند.

طهماسب‌پور افزود: با هماهنگی دستگاه‌‌های مختلف به ویژه منابع طبیعی سعی بر این است تا عشایر در مسیر بازگشت به قشلاق دچار مشکل نشده و یا در دامنه‌های سبلان به دلیل بارش احتمالی برف زمین‌گیر نباشند.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری تمامی دستگاه‌های استانی سعی می‌کنیم تا تأمین سوخت، آرد و آب شرب مورد نیاز عشایر را انجام دهیم تا عشایر به همراه دام خود به سرعت دامنه‌های سبلان را ترک کرده و به سمت قشلاق حرکت کنند.

طهماسب‌پور اضافه کرد: ایل شاهسون با داشتن بیش از 40 طایفه، ایل بزرگ عشایری است که همه ساله در 2 مقطع بهار و پاییز کوچ خود را به ییلاق و قشلاق انجام می‌دهند که علاوه بر حضور در این مناطق، با توانمندی منحصر به فرد در جبهه اقتصادی نیز پیشرو و پیشتاز هستند.

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل تولیدات متنوع جامعه عشایری استان اردبیل را یادآور شد و بیان کرد: توانمندی جامعه عشایری استان اردبیل به حدی است که تولیدات آنها بخش عظیمی از بازارهای استانی و خارج از استان را تأمین کرده و امکان فرآوری محصولات لبنی عشایر نیز به شایستگی فراهم آمده است.

وی ادامه داد: تمام تلاش ما بر این است تا عشایر کوچ‌رو که در شهرستان‌های مختلف حضور دارند همچنان در عرصه تولید توانمند حاضر شده و به بیش از 6 هزار میلیارد تومان چرخه اقتصادی استان اردبیل کمک کنند.

انتهای پیام/131/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شهروندخبرنگار ما با ارسال پیامی خواستار افزایش آزمون ترمیم معدل برای داوطلبان کنکور شد.

یک ربع پیش

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: ۴۱ مرکز ارائه دهنده خدمات غیرمجاز سلامت در شیراز از ابتدای امسال تا کنون تعطیل شده اند.

یک ربع پیش

تعدادی از دفاتر انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور، در نامه به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول شدند.

یک ربع پیش

گروگان‌گیری و قدرتنمایی اشرار مسلح با ورود به موقع و مقتدرانه نیروهای ویژه (نوپو) با هلاکت یک شرور و دستگیری ۲ شرور دیگر به پایان رسید.

یک ربع پیش

رییس کل دادگستری کرمان گفت: برای اولین بار همایشی یک روزه با شش کارگروه در دستگاه قضایی استان برگزار شده است.

یک ربع پیش

فرمانده انتظامی مهدیشهر از دستگیری سارقان سیم و کابل و اماکن خصوصی در این شهرستان خبر داد.

یک ربع پیش

برنامه سلامت دهان و دندان دانش آموزان ۶ تا ۱۴ ساله با همکاری اداره کل آموزش پروش آغاز شد.

یک ربع پیش

در مراسمی به مناسبت روز آتش نشانی و ایمنی، از آتش‌نشانان برتر شهرداری سمنان تجلیل شد.

یک ربع پیش

مرحله شهرستانی مسابقات قرآن و عترت بسیج در شاهرود و مهدیشهر برگزار شد.

یک ربع پیش

بیشتر...