خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

طب ایرانی اسلامی از دیدگاه آیت الله جوادی آملی: تا مطلبی علمی نباشد دینی نیز نخواهد بود خبرآنلاین

طب ایرانی و اسلامی از دیدگاه آیت‌الله جوادی آملی: تا مطلبی ‎علمی نباشد ‎دینی نیز نخواهد بود

صفحه کاربری منتسب به آیت الله جوادی آملی درباره طب ایرانی و اسلامی توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاین، صفحه کابری منتسب به آیت الله جوادی آملی درباره طب ایرانی و اسلامی نوشت:

اگر بوعلی سینا هم امروز بود از شیوه های جدید ‎پزشکی استفاده می کرد اما اگر ما به دنبال شناخت گیاهان دارویی و استخراج خواص آنها برویم و به صورت ‎علمی و با ارائه مقاله آن را اثبات کنیم، این داروها با بدن ما سازگاتر خواهد بود.
‏دینی بودن علم، به دینی بودن موضوع علم است، لذا معیار دینی بودن طب به طبیب و بیمار نیست، بلکه به فهم دقیق موضوع است یعنی دینی بودن طب به فهم عمیق ابنا و ابدان است، اگر باور کنیم که موضوع علم طب، فعل خداست قطعا و لابد این علم دینی خواهد بود حتی اگر پزشک و بیمار ‎مسلمان نباشد.
‏‎طب سنتی باید به معنای دقیق کلمه علمی بشود و صرف اینکه فلان گیاه برای درمان فلان بیماری است کافی نیست؛ باید بدانیم تا مطلبی صد در صد ‎علمی نباشد ‎دینی نیز نخواهد بود!
‏طبیب باید بداند که ‎تاجر نیست و بیمار یک «انسان» است که موجودی ابدی است و با مردن نمی پوسد بلکه از پوست به در می آید لذا طبیب باید بخش مهمی از علم خود را از ‎اخلاق بگیرد و صرفا به آزمایشگاه موش و علم تجربی تکیه نکند و تا بیماری بیمار برای وی ثابت نشد نسخه تجویز نکند.
‏چراکه اگر پزشکی بدون شناخت بیماری و از روی آزمون و خطا دارو تجویز کند ضامن خواهد بود، پزشکی که نتوانست بیماری را تشخیص دهد باید بگوید من بیماری تو را نفهمیدم و بیمار را ارجاع بدهد به طبیب دیگر؛ این می شود ‎طب اسلامی!

بیشتر بخوانید:

معرفی عصاره های گیاهی برای تقویت مو

مداخله در درمان توسط عطاری ها ممنوع؛ از حجامت و فصد خون تا جا انداختن استخوان

47231#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ستاد مرکزی اربعین حسینی در اطلاعیه شماره یک، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعزام زائران اربعین را برای امسال اعلام کرد که تزریق دُز یادآور یکی از موارد مطرح شده برای تشرف به زیارت اربعین امسال است.

دیروز

ایرنا نوشت: معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج گفت: هر ساله از اواسط فرودین تا پایان تابستان حوادث زیادی در زمینه رویت مار توسط شهروندان به سازمان آتش نشانی گزارش می شود که آتش نشانان سریعا به محل اعزام می شوند.

دیروز

مینو محرز:«همین امروز از دیدن جمعیت زیادی از مردم که ماسک نمی‌زنند، وحشت کردم، حدود ۹۵ درصد مردم ماسک نداشتند. ادامه این روند وحشتناک خواهد بود.»

دیروز

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۲۵۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد.

دیروز

در دیدار اعضای فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با وزیر آموزش و پرورش؛ روند اجرایی شدن سند تحول، آخرین مراحل ابلاغ آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان و تامین و توزیع نیروی انسانی بررسی شد.

دیروز

تسنیم نوشت: یک کارشناس حیات گفت: افراد خرافاتی فکر می‌کنند که به همراه داشتن "ناموس کفتار" سبب وفاداری مرد به همسرش می‌شود! متأسفانه این ادعاها کاملاً غیرعلمی و بی‌اساس است و تنها باعث کسب درآمد افراد سودجو از ناآگاهی مردم می‌شود.

دیروز

ایسنا نوشت: سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: خطر گسترش بیماری آبله میمونی در منطقه اروپا از جمله در روسیه بالاست.

دیروز

رئیس قوه قضاییه در پی وقوع زمین‌لرزه در برخی نقاط استان هرمزگان در تماس با رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به همکاری با سایر دستگاه‌ها در راستای بسیج امکانات و تأمین امنیت و کمک به رفع گرفتاری و کاهش مشکلات حادثه‌دیدگان تاکید کرد.

دیروز

مهر نوشت: فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران - ساری با اشاره به استقرار و آماده باش دو فروند بالگرد برای امدادرسانی در حریق گفت: شمار حریق سال جاری ۸۰ درصد کاهش یافته است.

دیروز

بیشتر...