خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

کشفیات شگفت انگیز ناسا درباره حیات فرازمینی در سیاره سکونت پذیر خبرآنلاین

کشفیات شگفت انگیز ناسا درباره حیات فرازمینی در سیاره سکونت پذیر!

دیجیاتو نوشت: گروهی از پژوهشگران دریافته‌اند که در اقیانوس زیرسطحی انسلادوس، قمر زحل، فسفر وجود دارد. این ماده برای تشکیل حیات کلیدی است.

گروهی از محققان از جمله از موسسه تحقیقات جنوب غربی در تگزاس آمریکا به تازگی مدرک جدیدی درباره یکی از بلوک‌های مهم سازنده حیات در اقیانوس زیرسطحی انسلادوس، قمر زحل، پیدا کرده‌اند که جستجو به دنبال حیات فرازمینی را جذاب‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید:

  • عکس | تویوتا لندکروز شش چرخ زره‌پوش ضدگلوله

مدل‌سازی‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد که اقیانوس قمر زحل احتمالا باید به‌طور نسبی پر از فسفر حل‌شده باشد. این ماده یکی از اجزای کلیدی برای تشکیل حیات محسوب می‌شود. دکتر «کریستوفر گلین»، اقیانوس‌شناس موسسه تحقیقات جنوب غربی که یکی از پژوهشگران اصلی این مطالعه بوده، می‌گوید: «انسلادوس یکی از اهداف اصلی در تلاش ما برای جستجو به دنبال حیات در منظومه شمسی است. از زمانی که فضاپیمای کاسینی ناسا از سامانه زحل دیدن کرد، پشت سر هم از اکتشافاتی که با اطلاعات این فضاپیما به دست آمده، شگفت‌زده شده‌ایم

فضاپیمای ناسا آب مایع زیرسطحی انسلادوس را کشف و نمونه فواره‌های یخ و گاز پرتاب شده به بیرون از سطح این کره را بررسی کرده بود. گلین می‌گوید: «آن‌چه فهمیدیم این است که فواره‌ها حاوی تقریبا همه ملزومات اساسی حیاتی هستند که ما می‌شناسیم. اگرچه خود فسفر هنوز به‌طور مستقیم شناسایی نشده، تیم ما مدرکی از وجود آن در اقیانوس زیر پوسته یخی این قمر را کشف کرده است.»

پژوهشگر موسسه تحقیقات جنوب غربی می‌گوید کشف آن‌ها باعث می‌شود تلاش برای یافتن حیات در منظومه شمسی تغییر پیدا کند. محققان حالا احتمالا به دنبال جستجو برای بلوک‌های سازنده حیات از جمله مولکول‌های آلی، آمونیاک و کشف انرژی شیمیایی لازم برای حیات می‌روند. گلین می‌گوید: «فسفر مورد جالبی است چون در مطالعات قبلی گفته شده بود که ممکن است در اقیانوس انسلادوس نادر باشد، در نتیجه شانس حیات پایین در نظر گرفته شده بود.»

محققان برای بررسی این قمر زحل مدل‌سازی‌های ترمودینامیکی و کینتیکی را اجرا کردند تا شرایط فسفر را بر اساس مشاهدات کاسینی شبیه‌سازی کنند. آن‌ها در این مطالعات پرجزئیات‌ترین مدل ژئوشیمیایی تاریخ را پیرامون چگونگی حل شدن مواد معدنی کف دریا در اقیانوس انسلادوس به وجود آوردند و پیش‌بینی کردند که کانی‌های فسفات به شکلی غیرمعمول در آن‌جا قابل حل شدن باشند.

گلین می‌گوید: «ژئوشیمیِ پایه در این بحث چنان ساده است که وجود فسفر حل‌شده را اجتناب‌ناپذیر می‌کند و آن را به سطحی در نزدیکی یا حتی بالاتر از آب دریاهای مدرن در زمین می‌رساند. این برای اختربیولوژی به این معناست که حالا بیشتر از قبل می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که انسلادوس سکونت‌پذیر است.»

۵۸۵۸#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اژه‌ای رئیس قوه قضائیه گفت: کسانی که با امکانات و حمایت‌های نظام جمهوری اسلامی معروف شدند و در روزهای اخیر زبان ناطق دشمن بودند، باید هزینه بپردازند. منبع: دانشجو

دیروز

همشهری آنلاین نوشت: برخی میوه‌ها علاوه بر داشتن انواع ویتامین‌ها می‌تواند شما را در رژیم لاغری نیز کمک کند.

دیروز

باشگاه خبرنگاران نوشت: دانشمندان در تحقیقات اخیر خود نوعی بیماری عضلانی کشنده را کشف کردند.

13 ساعت پیش

ایسنا نوشت: بر پایه آمار ثبت احوال کشور در بهار سال ۱۴۰۱ در کل کشور ۱۴۲ هزار و ۲۹۸ ازدواج و ۴۴ هزارو ۱۵۹ طلاق به ثبت رسیده است.

14 ساعت پیش

گجت نیوز نوشت: دانشمندان دانشگاه هاروارد در صدد زنده کردن ماموت ۵ میلیون ساله و ادغام ژن‌های آن با فیل هستند تا از این طریق موجوداتی هیبریدی را تولید کنند که در سرمای قطب شمال دوام میاورند.

12 ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: سرهنگ علی اصغر شریفی اظهار کرد: در حال حاضر بار ترافیکی خاصی در معابر شهر تهران مشاهده نگردید و رفت و آمد خودروها به سهولت انجام و ترافیک روانی را شاهد هستیم.

دیروز

وقتی صحبت از موریانه به میان می‌آید، احتمالا اکثر ما به آسیب‌هایی که ممکن است موریانه‌ها به وسایل چوبی منزل‌مان وارد کنند فکر خواهیم کرد. اما واقعیت این است که تنها ۴% از گونه‌های موریانه درسراسر جهان، آفاتی هستند که به سراغ وسایل چوبی منازل‌مان می‌روند.

15 ساعت پیش

گجت نیوز نوشت : یدترین سال تاریخ بشریت، متعلق به کدام دوره زمانی است و ابعاد اتفاقات وحشتناک نظیر مرگ و میر و قحطی، تا چه حد در آن دوران گسترده بوده است؟

13 ساعت پیش

در مقایسه با زمانی که مردم مجبور بودند چند روز در میان نامه‌های خود را به این طرف و آن طرف ارسال کنند، برنامه‌های پیام‌رسان زندگی ما را زیر و رو کردند.

14 ساعت پیش

بیشتر...