خبر 24 |
۱ هفته پیش

بیماری‌هایی که باعث کوررنگی می‌شود | خبر24

بیماری‌هایی که باعث کوررنگی می‌شود
به گزارشخبر24، افرادی که به بیماری کوررنگی دچار هستند نمی‌توانند رنگ‌های قرمز، سبز یا آبی را به درستی تشخیص دهند. در شبکیه چشم انسان سه گیرنده نوری وجود دارد که در برابر رنگ‌هایی حساس هستند که واکنش شیمیایی آن‌ها و سپس سیگنال الکتریکی را به عنوان رنگ شناسایی می‌کنند.

علل کوررنگی
زمانی که سلول‌های شبکیه چشم، به طول
موج‌ها پاسخی اشتباه می‌دهد، فرد دچار کوررنگی می‌شود.
از جمله علل دیگری که می‌تواند باعث بروز کوررنگی شود عبارت است از:
بیماری پارکینسون
آب مروارید
افرادی که به این بیماری دچار هستند لنز چشمی کدرتری دارند که این موضوع به کوررنگی در آن‌ها منجر و باعث می‌شود که رنگ‌ها را به درستی تشخیص ندهند.
سندروم کالمن
این بیماری نیز باعث کوررنگی در افراد می‌شود.
تشخیص
تشخیص کوررنگی اغلب با استفاده از چارت‌های رنگی به نام «صفحات آزمون ایشیهارا» انجام می‌شود. در این صفحات اعدادی متشکل از نقطه‌های رنگی در زمینه‌ای متشکل از نقاطی به رنگ دیگر قرار گرفته اند که تشخیص آن‌ها برای افراد کوررنگ مشکل است. در صورتی که مشکلی در دید رنگی بیمار تشخیص داده شود از تست‌های دقیق‌تر استفاده می‌شود. آزمایش‌های فراوانی برای تشخیص کوررنگی وجود دارد که آزمون ایشیهارا یکی از مورد استفاده‌ترین آن‌ها ست. در این آزمایش تصاویری رنگی به فرد داده می‌شود که کنتراست رنگ‌ها در هرکدام موجب قابل تشخیص شدن عدد یا شکلی می‌شود. فرد کوررنگ قادر به تشخیص برخی از این اعداد یا اشکال نخواهد بود. امروزه این اختلال در مدارس اغلب کشور‌ها در کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال تشخیص داده می‌شود.
درمان کوررنگی
به طور کلی درمان خاصی برای کوررنگی وجود ندارد. اگرچه بیمار می‌تواند از فیلتر‌های رنگی یا لنز‌های تماسی برای تشخیص بهتر رنگ‌ها استفاده کند. اپتومتریست‌ها اغلب برای بیمار یک لنز تماسی تجویز می‌کنند که روی چشم بیمار قرار داده می‌شود. کوررنگی بیماری ارثی است که می‌تواند از مادر به کودک انتقال پیدا کند.
مشاوره ژنتیک می‌تواند شانس عبور این شرایط را به کودک شما نشان دهد. تشخیص به موقع این بیماری می‌تواند به جلوگیری از مشکلات یادگیری کودکان در مدرسه کمک کند.
 منبع: خبر 24


تبلیغات

مطالب مرتبط

جشنواره فیلم فجر امسال میزبان سه فیلم اولی است که برای نخستین تجربه فیلم سازی خود ترجیح داده اند لوکیشن هایی خارج از تهران و کمتر به تصویر کشیده را محور فیلم خود قرار دهند.

لحظاتی پیش

باشگاه آرسنال در نظر دارد بند خرید در قرارداد مارتین اودگارد قرار بدهد، اما رئال‌مادرید راضی نمی‌شود.

2 دقیقه پیش

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفت: آنچه برای ما در دولت جدید آمریکا مهم است و به آن توجه خواهیم کرد رفتار دولت بایدن در حذف عملی تحریم هایی هست که در دوران ترامپ بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد.

9 دقیقه پیش

رقابت بر سر مدافع قرمزها جدی شد

11 دقیقه پیش

نمایشگاه داخلی سازی محصولات گروه بهمن امروز با

یک ربع پیش

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد از شناسایی بیشترین موارد ابتلای روزانه به کووید ۱۹ در ماه بهمن در استان خبر داد.

یک ربع پیش

پس از قبول استعفای علی رغبتی و مهدی رسول‌پناه از هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس، جعفر سمیعی و سیدمجید صدری به هیئت مدیره اضافه شدند.

یک ربع پیش

رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی نسبت به بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته ای هشدار داده و مدعی شد که این اقدام موجب اشاعه تسلیحات هسته‌ای در منطقه می شود.

یک ربع پیش

خودروسازی فردا خیراً شرایط فروشی را برای کراس ا

نیم ساعت پیش

در یک مطالعه میزان سمیت نانوذرات اکسید آهن در سلول‌های بنیادی مشتق شده از غشای آمنیوتیک مورد بررسی قرار گرفت و تایید شد که این نانوذرات در غلظت‌های کم‌تر از ۱۰۰ میکروگرم در میلی‌لیتر، می‌توانند برای ردیابی سلول‌های بنیادی استفاده شوند.

نیم ساعت پیش

منابع از ادامه اعتراضات در تعدادی از مناطق لبنان علیه وضعیت اقتصادی خبر دادند.

نیم ساعت پیش

داود گلی گفت: نحوه فعالیت مدارس بر اساس دستورالعمل ارسالی از وزارت آموزش و پرورش خواهد بود و دستورالعمل بازگشایی مدارس و مفاد مندرج در آن، فصل الخطاب همه کارکنان آموزش و پرورش استان است.

نیم ساعت پیش

سخنگوی قوه قضاییه در حالی دیروز از مسدودنشدن هیچ پیام‌رسانی در دوره تحول این قوه گفت که کاربران با مسدود شدن پیام‌رسان سیگنال مواجه شده‌اند.

نیم ساعت پیش

مرتضی فنونی زاده، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس درباره بازی روز گذشته ۲ تیم پرسپولیس و آلومینیوم اراک صحبت کرد.

نیم ساعت پیش

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: حرکات بازار بورس مانند دونده‌ای است که به او فشار وارد می‌کنید تا با سرعت بیشتری بدود. در این میان هرچه کمتر استراحت کند، در زمان استراحت خود دیگر حال مساعدی نخواهد داشت. افت بازار بورس نیز به دلیل رشد غیرمنطقی در ابتدای سال جاری بود.

نیم ساعت پیش