واکنش ها به مراسم رژه فراعنه در مصر ایران آنلاین

واکنش‌ها به مراسم رژه فراعنه در مصر

خیابان های شهر قاهره شامگاه شنبه شاهد مراسم رژه مجلل انتقال اجساد ۲۲ پادشاه و ملکه مومیایی شده مصر باستان سوار بر مرکب هایی طلایی بود که به عقیده تحلیلگران تلاشی برای تحریک احساسات ملی گرایانه درسایه شکاف های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این کشور به شمار می رود.

مقامات مصر شامگاه شنبه مطابق با وعده قبلی خود رژه مجلل و باشکوهی را در شهر قاهره برایانتقال اجساد مومییایی ۱۸ پادشاه و چهار ملکهمصر باستان برگزار کردند که به «رژه فراعنه» یا «رژه طلایی» مشهور شد.

این مراسم ۴۰ دقیقه ای از «موزه مصر» در نزدیکمیدان التحریر قاهرهبه سمت «موزه ملی تمدن» این کشور برگزار شد و در جریان آن، اجساد ۲۲ پادشاه و ملکه مومیایی به این موزه انتقال یافت.
انتقال این اجساد بر روی مرکب های طلایی رنگ تحت تدابیر شدیدی امنیتی و بر اساس فرایند تاریخی انجام شد؛ به گونه ای که جسد مومیایی «تائو دوم» از پاشاهان دودمان هفدهم در مصر باستان در اولین مرکب و جسد مومیایی «رامسس نهم» از پاشاهان دودمان بیستم در مصر باستان در آخرین موکب قرار داشت.
مطبوعات و رسانه های دولتی مصر به نوبه خود به بازتاب گسترده این اقدام دولت به ریاست «عبدالفتاح السیسی» پرداختند و بازتاب آن در رسانه های جهان را نیز به طور گسترده پوشش دادند.
اما واکنش کاربران در شبکه های اجتماعی به این رویداد متفاوت بود و از استقبال گرفته تا انتقاد و نکوهش را در برگرفت.
در همین راستا، هشتگ هایی نظیر "مصر جهان را شگفت زده کرد" و "مرکب های پادشاهی مومیایی ها" در شبکه های اجتماعی در چند کشور عربی ترند شد.
در مقابل، عده ای از کاربران نیز از هزینه های گزاف برگزاری این مراسم درشبکه های اجتماعیانتقاد کرده و نوشتند که دولت مصر محله های فقیر اطراف مسیر حرکت مومیایی ها را از دیدگان جهانیان پنهان کرد و به جای برگزاری اینگونه مراسم، باید به فقرا رسیدگی می کرد و اصلاحات واقعی را به نفع طبقه های فقیر در دستور کار قرار می داد.
برخی دیگر از کاربران نیز با نکوهش برگزاری این مراسم چند روز بعد از حوادث مرگبار شهر قاهره نوشتند که درست چند روز بعد از جان باختن مردم در حوادث برخورد دو قطار و زیر آوار ماندن آنها در جریان ریزش یک ساختمان، خیابان های قاهره تزیین و نورافشانی و صدای موسیقی در آن طنین انداز شد.
برخی کاربران درشبکه های اجتماعینیز با راه اندازی هشتگ «بدشگونی فراعنه» حوادث اخیر نظیر برخورد دو قطار و ریزش ساختمان در پایتخت مصر را ناشی تصمیم دولت برای انتقال این اجساد برشمردند؛ بویژه که برای این امر سابقه ای تاریخی نیز وجود داشت و کسانی که در دهه بیست میلادی قبر  «توت عنخ آمون» از فراعنه این کشور را کشف کردند، به طرز مرموزی جان باختند.
در سایه برگزاری این مراسم مجلل و بازتاب رسانه ای آن در داخل و خارج از مصر، این سوال مطرح است که اساسا اهداف دولت مصر از چنین اقدام بی سابقه ای در تاریخ این کشور چیست.
برخی تحلیلگران مسائل مصر بر این باورند که دولت السیسی با برگزاری این مراسم و تلاش هرچه بیشتر برای بازتاب یافتن آن در سطح داخلی و بین المللی در وهله اول - بدنبال تحریک احساسات ملی گرایانه در مصر با تمرکز برپیشینه تاریخی و باستانیاین کشور به جای تمرکز بر هویت دینی و فرهنگی آن به منظور تحکیم هرچه بیشتر جایگاه خود  و تلاش برای به حاشیه راندن جریان های دینی و فرهنگی مخالف خود بویژه گروه اخوان المسلمین - بوده که فعالیت آن در مصر ممنوع شده است و شمار زیادی از رهبران ارشد و اعضای آن به زندان افتاده اند.
به عقیده این تحلیلگران، عبدالفتاح السیسی همچنین با این رژه و نمایش مجلل پادشاهان و ملکه های مومیایی مصر باستان و بازتاب دادن گسترده رسانه ای آن در سطح جهان تلاش کرده است تا نگاههای خارج از مرزهای این کشور را به سمت کشورش جلب کرده و بتواند از این طریق گردشگران بیشتری را جذب کند.
این همان اهدافی است که خود مسئولان و کارشناسان مصری نیز از آن سخن گفته و بر تلاش برای پررنگ کردن هویت تاریخی و باستانی این کشور تاکید کرده اند.
دکتر «مجدی شاکر» باستان شناس ارشد وزارتآثار باستانی مصربرگزاری این رژه با حضور گسترده رسانه های داخلی و خارجی را منحصر به فرد در قرن کنونی دانست و به رسانه های این کشور گفت: این رژه در آستانه هجدهم آوریل روز جهانی میراث فرهنگی و در روزی ( شنبه) برگزار شد که در کشورهای اروپایی تعطیل بود و این امر باعث شد تا نگاهها از خارج به شدت به آن معطوف شود.
شاکر گفت: این رویداد می تواند به ریشه دار کردن هویت مصر در بین مردم کمک کند و تبلیغ بسیار خوبی برای کشور و توسعه معرفی تمدن فرعونی این کشور باشد و به تقویت گردشگری مصر بعد از پایان همه گیری کرونا بینجامد.
وی افزود: این مرکب های پادشاهان همگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و ما این امر را در وزارت آثار باستانی مصر با افزایش استقبال برای خواندن سرنوشت پادشاهانِ این مرکب ها شاهد خواهیم بود.
این درحالی است که به نوشته رسانه ها، رژه مرکب های فراعنه مومیایی شده با انتقاد شدید پایگاهای خبری و مطبوعات وابسته به گروه اخوان المسلمین روبرو شده و آنها برگزاری آن در سایه اوضاع سیاسی و اقتصادی کنونی مصر را نکوهش کردند.
با این حال، هدف دولت مصر از این رژه هرچه که باشد، واکنش های متفاوت به این رویداد به روشنی شکاف های گسترده و عمیق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در جامعه مصر را نشان می دهد که هر از گاهی خود را در چنین رویدادهایی نشان داده و در آینده نیز نشان خواهد داد.ایرنا


 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پوستر یازدهمین دوره‌ جوایز آکادمی فیلم کوتاه ایران با طرحی از آرمین رنگانی منتشر شد.

2 دقیقه پیش

کتاب «حوض خون؛ روایت زنان اندیمشک از رخت‌شویی در دفاع مقدس» با تدوین و نگارش فاطمه‌سادات میرعالی به‌تازگی توسط انتشارات راه‌یار منتشر و راهی بازار نشر شده است.

11 دقیقه پیش

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 4 تهران از برگزاری پویش 21 به صورت مجازی و با هدف ارتقاء سلامت دهان و دندان شهروندان این منطقه خبر داد.

یک ربع پیش

ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا ورزشگاه های میزبان برای مسابقات گروه سوم انتخابی جام جهانی 2022 را تایید کرد.

یک ربع پیش

با عدم صدور مجوز فرود در گوا، پرواز تیم فوتبال پرسپولیس به هندوستان لغو شد.

یک ربع پیش

گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه سوءمدیریت عامل اصلی افزایش آمار شیوع ویروس کرونا در کشور است، گفت: پیش از نوروز در زمینه شیوع گسترده کرونا در صورت رهاسازی سفرهای نوروزی هشدارهای لازم را به رئیس جمهور دادیم.

یک ربع پیش

واحدهای خدمات پس از فروش موبایل در مدت محدودیت‌های جدید کرونایی، مشغول به ارائه خدمات خواهند بود و اگر مدت گارانتی موبایل برخی مشتریان طی این دو هفته به پایان برسد، واحدهایی که امکان خدمت‌دهی در این ایام را ندارند، باید مهلت تعویض و تاریخ اتمام گارانتی دستگاه را تا دو هفته به تعویق اندازند.

نیم ساعت پیش

طرح پنجشنبه های نگهداشت شهر با هدف ارتقاء سطح خدمات رسانی شهری و افزایش رضایتمندی شهروندان در منطقه 3 اجرایی شد.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها - رئیس ستاد انتخابات استان اردبیل گفت: بیش از 3 هزار نفر در انتخابات شورای روستاها ثبت‌نام کردند.

نیم ساعت پیش

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از شناسایی ۱۹۹مورد تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در ایام تعطیلات نوروزی توسط گشت های حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی در سطح استان از ۲۹ اسفند ۹۹ تا ۱۴ فروردین ماه سال جاری خبر داد.

نیم ساعت پیش

رئیس دفتر ارتباطاتی نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که «یونان از سازمان تروریستی پ.ک.ک حمایت می‌کند».

نیم ساعت پیش

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: درخواست بازنشستگی یک هزار و ۷۸۳ کارگر این استان در مشاغل سخت و زیان‌آور سال گذشته تایید شد.

نیم ساعت پیش

ناوگان حمل و نقل عمومی در استان البرز به صورت رایگان دو گانه سوز می‌شود.

نیم ساعت پیش

سرماخوردگی می‌تواند سیستم دفاعی بدن را فعال کرده و بدن را برای مقابله با دیگر بیماری‌ها تجهیز کند.

نیم ساعت پیش

طبق پیگیری های باشگاه فولاد قرار است دیدار این تیم با العین از شبکه ورزش پخش شود.

نیم ساعت پیش

بیشتر...