چطور |
6 روز پیش

فواید کمپینگ برای سلامت روح جسم دلیل برای اینکه بیشتر در طبیعت بمانید چطور

رالف والدو امرسون، فیلسوف و نویسنده آمریکایی، در کتاب خود به‌نام «طبیعت»، از قدرت‌های شفابخش طبیعت وحشی سخن گفت و معتقد بود علی‌رغم تمام اندوه و غم‌هایی که بشر آنها را حس می‌کند، طبیعت وحشی می‌تواند او را به وجد بیاورد. از این گفتۀ خردمندانه بیش از یک قرن می‌گذرد؛ اما نظریه او در دنیای امروز هم صدق می‌کند و مفهومش این است به‌جای اینکه غرق در خدمات شبکه‌های اینترنتی شوید، بهطبیعت بکربروید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. در این مقاله از «چطور»، به چند مورد از بی‌شمار فواید کمپینگ برای سلامتی اشاره شده است. با ما همراه باشید.

فواید کمپینگ

کمپینگ فواید متعددی برای روح و جسمتان دارد که در ادامه از آنها صحبت شده است:

۱. رهایی از مضرات تلفن‌ همراه

در دل ناکجاآباد، خبری از برج‌های آنتن تلفن‌های همراه نیست و صادقانه بگویم این موضوع اتفاقی عالی است. دائما به صفحه نمایشگر چشم‌دوختن اثر بسیار بدی روی سلامتی‌تان می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده بیش‌ازحد از فناوریاضطرابفرد را افزایش می‌دهد و از کیفیت خواب او می‌کاهد.

جداشدن از شبکه‌های اینترنتی و تلفن‌های همراه برای سلامت جسمتان هم مفید است؛ چراکه استفاده افراطی از نمایشگرها موجبگردن‌دردیا حتی برخی از مشکلات عصب‌شناختی می‌شود. وقتی دور از این ابزارها باشید، بدنتان از فشار آنها کمی خلاص می‌شود.

البته دورماندن از این نوع محرک‌ها آسان نیست و ما به این فضا مرتبط و متصل شده‌ایم. منتها اتصالی که اغلب از فناوری‌ها ناشی می‌شود، نه‌تنها مصنوعی است و رضایتی به دنبال ندارد، بلکه آژیر خطری است که نشان می‌دهد زمان آن رسیده به اتصال و رابطه‌های واقعی بیندیشیم. حتی باید گفت وضعیت وخیم‌تر از چیزی است که تصور می‌کنیم. در واقع، باید بگویم زمان آن رسیده که مغزمان را دوباره آموزش دهیم تا مهارت ما را در داشتن روابط واقعی بالا ببرد.

کمپینگ این فرصت را به‌ شما می‌دهد تا با دوری از گوشی‌تان به این ارتباط واقعی دست یابید. وقتی در محیطی دور از صفحه‌‌های نمایشی باشید که اطرافتان را احاطه کرده‌اند، می‌توانید با ذهنی باز و روشن به دنیای واقعی بازگردید و این بهترین و باارزش‌ترین فایده کمپینگ است.

کمپینگ بهترین زمان برای خاموش‌کردن تلفن همراه است تا بدین‌ترتیب، ذهن و بدنتان به آرامشی که لایقش‌اند برسند.

۲. داشتن خواب بهتر از فواید کمپینگ

داشتن خواب بهتر و تماشای طلوع صبح، یکی از فواید کمپینگ

طبیعت و جنگل‌ در بهبود خوابتان معجزه می‌کنند. بنا بر تحقیقی که سال ۲۰۱۳ در دانشگاه کلرادو بولدر انجام شد، هرچه بیشتر برنامه خوابتان را با نور خورشید تنظیم کنید، بهتر به خواب می‌روید و در زمان مناسب از خواب بیدار می‌شوید.

محققان یک هفته وضعیت خواب افرادی را که به اردو می‌رفتند بررسی کردند و دریافتند ریتم شبانه‌روزی بدن افراد، وقتی دور از نور مصنوعی و در دل طبیعت می‌خوابند، دوباره تنظیم می‌شود و آنها کمتر احساسخستگیوخواب‌آلودگیمی‌کنند.

ساعت اصلی مغز برای تعیین زمان روز، از نور استفاده می‌کند. وقتی بیشتر روزتان را در فضای داخلی خانه باشید، نور کمی از خورشید به شما می‌رسد. شب‌ها هم که در معرض نورهای شدید مصنوعی هستید. این شرایط باعث گیجی و گنگی ساعت بدنتان می‌شود و زمان خوابتان را ۱ ساعت یا بیشتر به تعویق می‌اندازد.

هنگام کمپینگ، حداقل ۱۳ برابر بیشتر از زمان معمولی در معرض نور روز قرار می‌گیرید، که پاداششخواب خوب شبانهاست.

۳. رسیدن به حال روحی بهتر

بودن در فضای بیرون از خانه و در طبیعت، به‌ویژه اگر شهرنشین هستید، برای حفظ سلامت ذهنتان ضروری است. محققان دانشگاه میشیگان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که فقط چند دقیقهپیاده‌روی در طبیعتاز علائمافسردگیکه در شهرنشینان رایج است می‌کاهد. در تحقیقی دیگر در این زمینه، محققان دانشگاه استنفورد دریافتند گذراندن وقت در فضای بیرون از خانه جلوینشخوار ذهنیرا نیز می‌گیرد. نشخوار ذهنی تفکر منفی وسواسی است که در نهایت به مشکلات ذهنی منجر می‌شود.

در واقع، طبیعت‌گردی سم‌زدای ذهن است. بنا بر تحقیقی از دانشگاه چیبا در ژاپن، محققان دریافتند پیاده‌روی در یک منطقه جنگلی از مقدارهورمون استرسکورتیزول در بدن و میزان ضربان قلب می‌کاهد وفشار خون بالارا درمان می‌کند. در واقع، تمام این مزایا فقط پس از ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در طبیعت رخ می‌دهد. حالا فرض کنید ۳۶ ساعت یا بیشتر در طبیعت باشید!

کمپینگ درست مانند ماساژ ذهن می‌ماند. حتی اگر در سفر همه‌چیز خلاف چیزی باشد که می‌خواهید، بازهم با احساس تازه و خوب به خانه برمی‌گردید.

۴. احساس شکوه و عظمت

احساس شکوه و عظمت از تماشای ستارگان در شب، یکی از فواید کمپینگ

ما انسان‌ها به‌دنبال شگفتی‌ها هستیم، تا جایی که مثلا هنگام غروب خورشید می‌ایستیم و غرق در تماشای آن می‌شویم یا در شب به ستارگان خیره می‌شویم. برای مشاهده شگفتی‌های دنیا، هیچ جایی بهتر از طبیعت و کمپینگ را نمی‌توانید بیابید. حتی تحقیقات نشان داده است که لحظات الهام‌بخش و باشکوه ما را شادتر و مبتکرتر می‌کند. شاید به همین دلیل است که کمپینگ در طبیعت می‌تواند درمانی برایخلاقیتازدست‌رفته باشد.

۵. سوزاندن کالری

پیاده‌روی روی زمین خاکی بخشی از تجربه کمپینگ و برای سلامتی‌تان عالی است. اینپیاده‌رویبه‌طور بالقوه می‌تواند به‌خوبی بیش از ۵۰۰ کالری از چربی‌های بدنتان را بسوزاند. ناگفته نماند که بررسی‌های علمی نشان می‌دهد این فعالیت حتی می‌تواند حال روحی‌تان را نیز بهبود بخشد.

بهتر است از کمپینگ و پیاده‌روی در مسیرهای شاد و دیدنی استقبال کنید.

۶. تقویت سیستم ایمنی بدن

دانشمندان دانشگاه ایلینوی در بررسی فواید طبیعت روی سلامتی بدن دریافتند کهنیروی ذِنیکه از طبیعت دریافت می‌کنید،سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می‌کند. ذِن در مکتب بودایی به‌معنای یافتن طبیعت اصلی و ذاتی خود است. وقتی در طبیعت آرام هستید، بدنتان انرژی موردنیاز سیستم‌های بدنتان (مانند سیستم ایمنی بدن) را تأمین می‌کند و در نهایت، سلامت بدنتان به‌مدت طولانی حفظ می‌شود.

بنا بر بررسی‌های محققان، قرارگرفتن در فضای بیرون از خانه شما را در معرض باکتری‌های سالم، ترکیبات ضدمیکروبی رهاشده از گیاهان (به‌‌نام فیتون‌سایدز/ Phytoncides) و نور خورشید (تولید‌کنندهویتامین دی) قرار می‌دهد که تمامی آنها برای سلامت‌تان مفیدند.

۷. پیاده‌روی در جنگل، ورزشی به‌‌دور از خستگی

پیاده‌روی، یکی از فواید کمپینگ

اگر در کمپینگ‌تان برنامه پیاده‌روی ودویدنبگنجانید، می‌توانید از این ورزش‌ بدون اینکه خیلی احساس خستگی کنید لذت ببرید. این ورزش را با ورزش در باشگاه مقایسه کنید. ورزش در فضای بیرون و طبیعت انرژی بیشتری به شما می‌دهد و شادترتان می‌کند.

محققان دانشگاه اینسبروک در اتریش می‌گویند وقتی در طبیعت ورزش می‌کنید، با وجود اینکه تحرکتان در مقایسه با فضاهای درونی بیشتر است، کمتر خسته می‌شوید و حال روحی خوب و بهتری دارید.

لوازم موردنیاز هنگام کمپینگ

برای اینکه هنگام کمپینگ دچار مشکل نشوید، بهتر است یکسری ازلوازم مناسب کمپینگرا با خود بردارید. این وسایل عبارت‌اند از:

 • زیرانداز؛
 • پشه‌بند؛
 • کیسه‌خواب؛
 • چراغ شارژی؛
 • چادر مسافرتی؛
 • اجاق‌گاز شارژی؛
 • کفش و لباس مناسب و کافی؛
 • قابلمه، بشقاب، کاسه، لیوان (هر وسیله‌ای که برای تهیه و صرف غذا نیاز دارید).
برای شروع، یک چادر مسافرتی کوچک ۲نفره و مقاوم در برابر باران مناسب است؛ اما اگر تعدادتان بیش از ۲ نفر است، چادر مسافرتی بزرگ‌تری نیاز خواهید داشت.

حالا که به آخر مطلب رسیدیم، از سفرهایتان برایمان بگویید! چقدر اهل طبیعت‌گردی و کمپینگ هستید؟ شخصا فواید کمپینگ را لمس کرده‌اید؟ خوب است از بهترین تجربه‌هایتان و احتمالا بعضی تجربه‌های ناخوشایندتان صحبت کنید.

منبعshapehuffingtonpost
اعتماد به نفسسلامت روانطبیعت گردی
نادیا زکالوند
  بر اساس رای1نفر از بازدیدکنندگان

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

  برای حمایت از محتوایی که می‌پسندید، به اشتراک بگذارید:

  اشتراک‌گذاری  #‌معرفی_کتاب منبع: چطور

  بیشتر...


  تبلیغات

  تبلیغات

  مطالب مرتبط

  سفالکسین به گروهی از آنتی‌بیوتیک‌ها به‌نام سفالوسپورین‌ها تعلق دارد. با سفالکسین، موارد، نحوۀ مصرف و عوارض جانبی آن آشنا می‌شوید.

  10 ساعت پیش

  اولین رابطه جنسی برای بعضی‌‌ خوشایند است. بعضی‌ها هم از آن دل خوشی ندارند. با اطلاعات کافی ترس دلهره و تجربه‌های ناخوشایند نخواهید داشت.

  3 روز پیش

  تاتو‌کردن بیشتر از گذشته‌ها رواج یافته و طرفداران زیادی دارد. برایتان از عوارض تاتو، نکات مهم آن و البته مراقبت‌های بعدی خواهیم گفت.

  4 روز پیش

  بعید است آدمی را پیدا کنید که تا به حال دروغ نگفته باشد. چه عامل یا عواملی باعث می‌شوند که گاهی دروغ را بر حقیقت ترجیح دهیم؟

  6 روز پیش

  گاهی ممکن است ساختار قرنیه به‌‌اندازه کافی قوی نباشد که بتواند حالت گنبدی‌ چشم را حفظ کند. این باعث مخروطی شدن قرینه و قوز قرنیه می‌شود.

  ۱ هفته پیش

  هنگام سخنرانی، به‌ویژه در سخنرانی‌های طولانی، ایجاد تنوع حیاتی است. از مواردی که می‌توانید با تغییر آن به سخنرانی تنوع ببخشید، زبان است.

  ۱ هفته پیش

  یکی از موارد مهمی که هنگام سخنرانی باید مراقب آن باشید، تعصب در بیان است. در جایگاه سخنرانی معتبر نباید دچار تعصب شوید.

  ۱ هفته پیش

  در هر گفت‌وگویی به‌ویژه هنگام سخنرانی، شناخت زبان مناسب در کنار مدیریت عوامل پیرامونی به افزایش تأثیرگذاری شما بر مخاطب کمک می‌کند.

  ۱ هفته پیش

  لیفت ابرو با نخ؟ چیزی درباره‌اش شنیده‌اید؟ این روزها به‌جای عمل‌هایی مانند لیفت صورت، از روش‌هایی با کمترین میزان از تهاجم بهره می‌برند.

  ۱ هفته پیش

  با تمرین سخنرانی فرصت داریم تا بخش‌های گوناگون سخنرانی را اجرا کنیم و از این راه دریابیم که انجام چه کارهایی مؤثر است و چه کارهای اضافه.

  ۱ هفته پیش

  در دوران کرونا پیگیری درس‌ها چالشی برای والدین و بچه‌هاست. دانش‌‌آموزان بدون همکاری والدین نمی‌توانند از پس چالشهای آموزش انلاین برآیند.

  ۱ هفته پیش

  بیشتر...