گلستان ما |
3 روز پیش

گلستان ما خلیجی که دیگر خلیج نیست عروس خزر حال روز خوشی ندارد

به گزارش گلستان ما، این روزها عروس خزر حال و روز خوشی ندارد؛ حال ناخوش او دامنگیر خلیج گرگان شده است که این منطقه به نوعی آبرو، اعتبار و نیز یکی از مهمترین ظرفیت های گردشگری در استان گلستان و محلی برای امرار معاش حاشیه نشینان محسوب می‌شود.

با وجود تصویب ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای نجات خلیج، متاسفانه امسال هیچ اعتباری برای این امر در دستگاه های متولی پیش بینی نشده است.

خلیج گرگان با وسعت حدود ۴۰۰ کیلومتر مربع در جنوب شرقی دریای خزر واقع شده و این خلیج با حداکثر عمق سه متر، خلیجی کم‌عمق محسوب می‌شود و تراز آب آن وابسته به دریای خزر است.

در سال‌های اخیر با کاهش سطح تراز آب دریای خزر، روند خشک شدن خلیج گرگان نیز آغاز شد و بر اساس آخرین بررسی صورت گرفته، حدود ۲۷ درصد از خلیج گرگان نسبت به زمان پرآبی آن خشک شده است و نیز تداوم افزایش روند گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی، نگرانی‌ها نسبت به تداوم روند کاهش سطح تراز آب دریای خزر و به دنبال آن خشک شدن خلیج گرگان را دو چندان کرده است.

در سال‌های نه چندان دور خلیج گرگان از طریق دهانه آشوراده و کانال خزینی با دریای خزر در ارتباط بوده اما در حال حاضر تنها از طریق دهانه آشوراده به عرض تقریبی ۲.۲ کیلومتر با دریای خزر در ارتباط دائمی بسر میبرد، البته این نقطه از طریق ناحیه کم‌عمقی موسوم به چاپاقلی واقع در منتهی‌الیه جنوب شرقی دریای خزر با دریای مادری در ارتباط است.

اما داستان خلیج گرگان حکایت های عجیبی دارد شاید نگاه های مسولین استان نسبت به این موضوع مهم در سطح بالایی نباشد و انگیزه ای هم برای احیای آن احتمالا وجود ندارد.

متأسفانه برخی از مسولین مقابل دوربین ها و خبرنگاران فقط ژست توسعه و دلسوزی برای منطقه می گیرند، اما آن روی سکه چیزی دیگری را نشان می‌دهد که بی توجهی و ناکارآمدی مسولین نمایان است.

بدون شک عدم پیش بینی اعتبار برای نجات خلیج در لایحه بودجه سال جاری تنها یک دلیل دارد و آنهم کوتاهی نمایندگان گلستان به ویژه نماینده غرب گلستان میباشد.

حال سوال اینجاست، ایری نماینده مردم غرب استان در طول مدت نمایندگی تاکنون چه اقداماتی را برای تصویب بودجه و احیای خلیج انجام داده است.

این بار گروه های مطالبه گر انقلابی استان سخت پیگیر مطالبات به حق مردم منطقه و عوامل ناکارآمدی برخی مسولین شدند تا مشخص شود علت این ناکارآمدی توسط چه سازمانی و مسولینی خلیج گرگان را به این روز انداخته است.

قطعا مسولین ناکارآمد از این پس دیگر خواب راحت ندارند چون چندین بار مقابل رسانه ها وعده وعیدهای زیادی دادند و تا بحال هیچ اتفاقی هم رخ نداده است.

امیدواریم مسولین محترم استان مخصوصا استاندار، مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه نماینده غرب استان هر چه سریعتر نسبت به این موضوع مهم ورود کنند، تا دیگر شاهد مشکلات و معضلات تلخی در این حوزه نباشیم.

نگارنده: مهدی عموزاد

انتهای پیام /
 #‌خبری #‌اخبار منبع: گلستان ما

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیر کل خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه انحصار در واردات نهاده‌های دامی را قبول نداریم گفت: امسال بیش از ۹۱ شرکت، نهاده‌های دامی وارد کشور کردند.

2 ساعت پیش

نفت صرفاً یک ماده سیاه نیست که از پوسته کره زمین به دست می‌آید بلکه یک کالای مهمی است که بخش عمده از اقتصاد کشور‌های دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.

3 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

4 ساعت پیش

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو در 24 مهر اعلام شد برای مشاهده لینک اسامی فروش فوق العاده ایران خودرو به سایت تیتربرتر مراجعه کنید.

5 ساعت پیش

سهام عدالت در معاملات امروز بورس و با قرار گرفتن شاخص کل بر مدار صعودی، بخشی از ضرر و زیان‌های خود را جبران کرد و ارزشش با رشد ۲.۵ درصدی همراه شد.

5 ساعت پیش

با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز، قیمت طلا و سکه در بازار امروز روند افزایشی داشتند.

5 ساعت پیش

رئیس سازمان بورس در خصوص برنامه بازار سرمایه برای بازار بدهی و فروش اوراق توضیحات جدیدی را بیان کرد.

5 ساعت پیش

شرایط دریافت وام ۱۵۰ میلیون تومانی با سود یک درصد از آبان 1400 اعلام شد.

5 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

6 ساعت پیش

پنجمین دور گفتگو‌های سیاسی ایران و اتریش امروز به ریاست معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و دبیر کل وزارت امور خارجه اتریش در تهران برگزار شد.

6 ساعت پیش

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد ۷۹.۲ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه تلویزیونی «افرا» از شبکه یک با ۴۶ درصد مخاطب و کسب رضایت «در حد زیاد» ۸۲.۹ درصدی پربیننده‌تر از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی در صدر سریال‌های سیما قرار گرفت.

7 ساعت پیش

بیشتر...