خودروتک |
۱ هفته پیش

رانت ناموفق در بازار خودرو

رانت ناموفق در بازار خودرو

با اجرای طرح جوانی جمعیت و حمایت از فرزندآوری، طی چند سال اخیر خودروسازان موظف به فروش بخشی از محصولات خود به مادران شدند. در حالی که ۸۲۰ هزار نفر در طرح خودرو مادران اقدام به خرید در سامانه یک‍‍‍‍پارچه کردند، اما خودروسازان در رفع تعهدات خود ناکام مانده‌اند.

به گزارشخودروتکبه نقل از تجارت‌نیوز، در حالی که بسیاری از مشتریان عادی سال‌ها برای خرید خودرو از کارخانه، پشت صف‌های قرعه‌کشی مانده بودند، ناگهاندولتبا سردمداری وزارت صمت تصمیم گرفت به دنبال سیاست حمایت از طرح جوانی جمعیت و فرزندآوری عرضهخودرورا هم به محلی برای رانت تبدیل کند. مادران دارای بیش از 2 فرزند یکی از قشرهایی بودند که صاحب این رانت شدند و صرفاً به دلیل داشتن فرزند در اولویت دریافت خودرو‌های دولتی قرار گرفتند.

اما حالاخودروسازاندر اعطای این رانت به مادران ناکام مانده‌اند و نتوانسته‌اند به بسیاری از تعهدات خود عمل کنند.

ناکامی خودروسازان در اعطای خودرو به مادران

طرح اختصاص خودرو به مادران از سوی مجلس در سال 1401 تصویب شد و طبق این طرح در هر دوره ثبت‌نام 50 درصد ظرفیت محصولات شرکت باید در هر دوره فروش، به طرح مادران اختصاص می‌یافت. اما این ماجرا با چالش‌هایی همراه شد.

آن‌طور که آمار‌ها نشان می‌دهد، از یک‌طرف خودروسازان نمی‌توانند به تعهدات‌شان به‌خوبی عمل کنند و از طرفی دیگر هنوز بخشی از مادران موفق به دریافت خودرو نشده‌اند.

برخی دیگر از مادران گلایه می‌کنند طرح‌هایی که از سوی خودروسازان ارائه می‌شود مطابق سطح معیشت ومنابع مالیخانواده‌ها نیست؛ به این معنا که خودروهایی برای ثبت‌نام ارائه می‌شوند که بیش از حد گران‌اند و مادران توان خرید این نوع خودرها را نخواهند داشت. برخی دیگر بر این باورند که چون خودروساز‌ها قصد تخصیص خودرو ندارند، خودرو‌های گران‌قیمت عرضه می‌کنند.

سال گذشته وزارتصنعتبا ارائه آماری اعلام کرد: 820 هزار خودرو به طرح جوانی جمعیت اختصاص یافته است. یعنی وزارت صمت 820 هزار دستگاه خودرو را برای مادران مشمول این طرح کنار گذاشته است؛ با وجود این آمارها، تازه‌ترین اطلاعات نشان می‌دهد بسیاری از مادران هنوز موفق به دریافت خودرو خود نشده‌اند.#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در پی انتشار مطلبی در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو، پیگیری‌ها و بررسی‌های خبرگزاری ایسنا نشان می‌دهد که قیمت‌ محصولات این شرکت منطبق با آخرین قیمت‌های مصوب شورای رقابت است.

نیم ساعت پیش

باشگاه پرسپولیس به مناسبت روز درختکاری مراسم کوچکی را برگزار کرد.

1 ساعت پیش

قیمت ارز در بازار آزاد تهران در جریان معاملات امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ مشخص شد.

نیم ساعت پیش

فرمان خودرو ازجمله بخش‌هایی است که راننده به‌صورت مداوم با آن سروکار دارد. بنابراین توجه به آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و عملکرد مناسب فرمان خودرو علاوه بر راحتی راننده موجب حس امنیت و عملکرد دقیق خودرو می‌شود.

نیم ساعت پیش

بررسی های آماری نشان میدهد حدود ۲۰۰ میلیون دلار از محموله مونتاژ کاران با وجود اظهار امکان ترخیص پیدا نکرده است. وزارت صمت به عنوان متولی حوزه خودرو همچنین گمرک ایران، در خصوص علت عدم تکمیل تشریفات مربوط به ترخیص این کالاها بایستی شفاف سازی کنند.

نیم ساعت پیش

در یک ماه اخیر قیمت دام زنده رشد چشمگیری کرده است. این رشد از اوایل دی ماه رقم خورد. در تمام این مدت هم مسوولان تنظیم بازار، وعده کاهش قیمت را دادند. اما برخلاف وعده‌های دولت روند افزایشی قیمت گوشت قرمز اعم از گوشت گوسفندی و گوشت گاو نه تنها کاهش نیافت، بلکه طی یک هفته اخیر، جهش عجیبی پیدا کرده است.

نیم ساعت پیش

خودرو کوییک قرار است با تغییراتی در بازار آفریقا عرضه شود. چندی پیش خبری در خصوص صادرات کوییک به آفریقا در فضای مجازی منتشر شد. اینطور که مشخص است سایپا قصد دارد با شرکت خودروسازی مورزا در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی اقدام به تولید کوییک کند که خودروسازی مطرح در سطح قاره آفریقا محسوب می‌شود. بنابر اعلام این شرکت، خودرو کوییک با نام Mureza Prim 8 به تولید خواهد رسید و در فاز اول در کشور زیمباوه به فروش خواهد رسید./ باشگاه خبرنگاران

نیم ساعت پیش

معاون وزیر صمت از ثبت نام ۱۴۰ هزار نفر برای خرید خودروی برقی خبر داد و گفت: تاکنون ۱۰ هزار خودروی برقی وارد کشور شده، بنابراین برای تحویل به متقاضیان از شیوه قرعه‌کشی استفاده می‌کنیم.

نیم ساعت پیش

با انتخاب«جو بایدن» و اتمام دوره ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، خوش‌بینی به رفع ناگهانی و یک‌شبه مشکلات بین‌المللی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور حاکم شده است. صنعت خودرو همپای صنعت نفت، آسیبی جدی از تحریم‌های امریکا دیده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...