خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

شادی اضطراب کمتر با استشمام بوهای طبیعی ایسنا

شادی و اضطراب کمتر با استشمام بوهای طبیعی

ایسنا/خراسان رضویبوهای موجود در طبیعت به ما کمک می‌کنند تا احساس آرامش و نشاط بیشتری داشته باشیم.

به نقل از ارث، نتایج مطالعات قبلی نشان داده است که طبیعت برای سلامت جسمی و روانی مهم است اما یک شکاف در این تحقیق وجود دارد زیرا کارشناسان هنوز باید تعیین کنند که کدام جنبه‌های طبیعت مانند بوها، صداها، رنگ‌ها بر سلامتی تأثیر می‌گذارند و چرا این اتفاق رخ می‌دهد.

تحقیق جدید به رهبری دانشگاه کنت در انگلستان تا حدودی این موضوع را روشن کرده است. محققان به این نتیجه رسیدند، رایحه‌هایی که در طبیعت تجربه می‌کنیم به ما کمک می‌کنند کمتر مضطرب و شادتر باشیم.

این مطالعه در یک محیط جنگلی در ماه‌های فوریه، آوریل، ژوئن و اکتبر ۲۰۱۹ انجام شد.

محققان دریافتند که شرکت‌کنندگان لزوما ارتباطی با بوی جنگل‌ها را تجربه نکرده‌اند. در عوض، آنها بوهای موجود در جنگل‌ها را با رویدادهای قابل‌توجه زندگی خود مرتبط می‌کردند که باعث واکنش‌های احساسی به خاطره می‌شد.

بوی چمن تازه چیده شده می‌تواند یادآور تعطیلات تابستان در کودکی همچنین، بوی درختان کاج یادآور مراسم جشن کریسمس باشد.

محققان نوشتند: ما متوجه شدیم که بوها بر حوزه‌های متعددی از رفاه تأثیر می‌گذارند و سلامت جسمانی مرتبط با آرامش، آسایش و تجدید قوا را در بر خواهند گرفت.

از آنجایی که آرامش باعث کاهش استرس و کاهش سطح کورتیزول می‌شود که با بیماری‌های مختلف مرتبط است، متخصصان این نتایج را دارای اهمیت ویژه‌ می‌دانند. این مطالعه یافته‌هایی را ارائه می‌دهد که می‌تواند پزشکان، متخصصان، سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزانی که به دنبال بهبود نتایج رفاه از طریق طبیعت هستند را آگاه کند.

محققان خاطرنشان کردند که افراد فرهنگ‌های مختلف، بوها را به روش‌های یکسانی تجربه نمی‌کنند و مطالعات بیشتری برای بررسی چگونگی تأثیر سن و مناظر مختلف بر تفسیر رایحه را تشویق می‌کنند.

نتایج این مطالعه در نشریه Ambio منتشر شده است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رسانه‌های دولتی از پایان دور اول سفرهای استانی آقای رئیسی در سال اول ریاست‌جمهوری خبر داده‌اند و وعده جدید این است که این اتفاق از سر گرفته می‌شود.

6 ساعت پیش

کرفس طرز تهیه آب کرفس آب کرفس را کی بخوریم مضرات کرفس آب کرفس و هویج برنامه کرفس خورشت کرفس خواص کرفس برای پوست خواص کرفس کوهی کرفس حداقل هشت ترکیب ضد سرطانی را در خودش جای داده است و از رشد تومورهای سرطانی پیشگیری می کند و می تواند تخریب ناشی از رادیکال های آزاد را به حداقل برساند.گیاه کرفس منبعی فوق العاده از ویتامین ث است.

5 ساعت پیش

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا همزمان با طرح اتهامات علیه خودش هشدار داد که اگر وضعیت آرام نشود، اتفاقات وحشتناکی در آمریکا رخ خواهد داد.

6 ساعت پیش

نور نیوز نوشت: در جلسه فوق‌العاده بعد از ظهر امروز دوشنبه‌ شورای عالی امنیت ملی که به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل شد، گزارش مبسوطی از سوی علی باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در خصوص گفتگوهای مرتبط با رفع تحریم‌ها به اعضاء شورا ارائه شد.

7 ساعت پیش

معاون گمرک از کشف ۱۰۰ کیلوگرم مواد مخدر شیشه که به صورت ماهرانه‌ای در سقف کابین راننده کامیون جاساز شده بود خبر داد.

6 ساعت پیش

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان مراسم خاکسپاری استاد هوشنگ ابتهاج روز جمعه ساعت ۹ صبح در رشت برگزار می شود.

7 ساعت پیش

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس گفت:اگر سری به دفتر ازدواج و طلاق بزنید و یک کار پژوهشی کنید به بحث طلاق‌های صوری می رسیدیم گفته شده است حدود ۳۰ درصد طلاقها صوری است. از کجا به این نتیجه رسیدند از اینجای که طبق گفته مسوولان دفاتر همان افرادی که طلاق می گیرند بلافاصله درخواست صیغه ۹۹ ساله می کند تا به زندگیشان ادامه دهند؛ طلاق می گیرند تا طلاقنامه ارائه کرده و زن حقوق پدر فوت شده را بگیرد.

6 ساعت پیش

احمد صادقی عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بر هیچ کس پوشیده نیست که ما بدون استفاده از توان مردمی و ظرفیت تشکل های مردم نهاد توان رویارویی با بحران ها را نداریم لذا باید هر چه بیشتر جایگاه این تشکل ها را در اسناد با لادستی تبیین کنیم و مشکلات و موانع را از سر راه آنان برداریم‌‌.

5 ساعت پیش

تیم ملی والیبال ایران با شکست ۳-۱ کامرون برای چهارمین‌بار قهرمان بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی شد. این نخستین طلای تیمی ایران در قونیه است.

6 ساعت پیش

بیشتر...