فلسفه عزاداری عاشورا چیست all tv logo

محمدهادی مشیری خراسانی، کارشناس مذهبی درمورد فلسفه عزاداری عاشورا بیان کرد: آن چه که در فلسفه‌ی عزاداری عاشورا برای ما بیان کرده‌اند این است که ما خودمان را برای دفاع از امامت و ولایت و حقیقتاً پیرو اهل بیت شدن علیه‌السلام آماده کنیم. سوالی که پیش می‌آید این است که چطور خادم اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیرو این بزرگان شویم؟ جواب این است که باید ببینیم اصحاب خاص اهل بیت علیهم‌السلام چگونه بوده‌اند. مثلاً حضرت علی علیه السلام درمورد پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم چگونه رفتار می‌کرده‌اند؟ رفتار امام حسن مجتبی علیه السلام و امام حسین علیه السلام درمورد حضرت علی علیه السلام چگونه بوده است؟

وجود مبارک حضرت ابوالفضل العباس علیه‌السلام درمورد وجود نازنین امیرمومنان، حضرت علی علیه السلام و حسنین علیه‌السلام چه رفتاری داشته‌اند؟

اگر به درستی به این موارد دقت کنیم پی می‌بریم وظیفه ما به عنوان کسی که می‌خواهد ارادتمند اهل بیت علیهم السلام و عزاداران این عزیزان و شیعه و یاور آنها باشد و کوفی‌مسلک نباشد، چیست و باید از چه ویژگی‌هایی برخوردار باشیم؟

این کارشناس مذهبی گفت: یکی از این ویژگی‌ها، وفاداری و اطاعت و دوم، دفاع و سوم، خدمت صادقانه و چهارم، تبیین و تبلیغ امامت است که امام رضا علیه‌السلام در روایت مشهور خود «خدا رحمت کند کسی که امر ما را زنده کند». به این موضوع اشاره کرده‌اند که زنده کردن امر ما (اهل بیت علیهم السلام) به این است که علوم ما فراگرفته شده و به دیگران یاد داده شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی ادامه داد: یادگیری علوم اهل بیت علیهم السلام و انتقال و یاد دادن آن به دیگران به تعبیر اهل بیت (ع) یکی از بالاترین خدمات به این عزیزان است و برای این خدمت و علمیت نیز، برکات و آثاری شمرده شده است. از جمله این که اهل بیت علیه‌السلام فرموده‌اند اگر مردم برکات و حسنات کلام ما را بدانند قطعاً از ما تبعیت خواهند کرد.

این کارشناس مذهبی یادآور شد: ما می‌بینیم افرادی در ادیان دیگر، وقتی با علوم و کلمات و دانش اهل بیت علیهم السلام روبرو می‌شوند و آنها را یاد می‌گیرند به شدت مجذوب این عرصه می‌شوند و بعضاً در آن، قلم‌فرسایی می‌کنند و کتاب‌های فراوانی در عظمت و شأن خاندان اهل بیت علیهم السلام و کرامات آنها می‌نویسند. پس، اگر بخواهیم یک خدمت ناب و ویژه به اهل بیت علیهم السلام کنیم یک راه جدی و ویژه‌اش این است که علوم خاندان اهل بیت علیهم السلام را فرا بگیریم و به دیگران یاد دهیم.البته علم آموزی و یاد دادن باید مقدمه عمل باشد چراکه عمل انسان بسیار مهم است و علم و عمل در کنار هم می‌توانند مفید واقع شوند.#‌اخبار_فرهنگی_هنری منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فشار افکار عمومی در هفته های اخیر برای تمدید قرارداد مهدی قایدی باشگاه را به تکاپو واداشت.

7 ساعت پیش

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌های خودرو گفت: حادثه‌ای که چندی پیش دررابطه با مونتاژی‌های ام‌وی‌امx۵۵ اتفاق افتاد، بازار خودروهای چینی را هم خراب کرده است.

7 ساعت پیش

جدیدترین محصول ایران خودرو، یک هاچبک چهاردر با کد مدل TF21 است. ظاهرا طراحی این خودرو، برگرفته از تولیدات چینی نیست و توسط مهندسان داخلی به اتمام رسید است. براساس اطلاعات موجود، TF21 در تابستان سال آینده تولید انبوه خواهد شد.

6 ساعت پیش

در پی انتشار مطلبی در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو، پیگیری‌ها و بررسی‌های خبرگزاری ایسنا نشان می‌دهد که قیمت‌ محصولات این شرکت منطبق با آخرین قیمت‌های مصوب شورای رقابت است.

7 ساعت پیش

حکم نهایی پرونده شرکت «مدیران خودرو» درباره غیر استاندارد بودن قطعه اکسل عقب خودروی ایکس ۵۵ تولیدی این شرکت ۳۱ اردیبهشت اعلام می‌شود.

6 ساعت پیش

رئیس پلیس راهور فراجا اعلام کرد که علیرغم قطعی شدن نرخ‌های جدید جرائم رانندگی، زمان قطعی اجرای آن هنوز مشخص نشده است.

7 ساعت پیش

وزیر صمت بیان کرد: آنچه که وزارت صمت دنبال می‌کند این است که زمینه را برای تامین نیاز فراهم کند؛ حال نیاز چه بخواهد از داخل تأمین شود، چه از خارج.

6 ساعت پیش

گران‌ترین خودروی جهان از سوی شرکت انگلیسی رولزرویس به ارزش بیش از ۲۸ میلیون دلار رونمایی شد. این خودرو رولزرویس Boat Tail یا دم قایقی نام دارد.

6 ساعت پیش

در روزهای اخیر نام خودروهای وارداتی به صورت غیررسمی در محافل خودرویی مطرح می شود. خودرو سئات یکی از این خودروها است که قرار است در دور جدید واردات خودرو چرخ هایش خیابان های ما را لمس کند. مدلی از سئات که برای عرضه در ایران در نظر گرفته شده خودرو سئات ایبیزا است. یک خودرو هاچبک که با همکاری فولکس واگن ساخته شده است.

7 ساعت پیش

بیشتر...