خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

سخنرانی مطلوب در مراسم مذهبی چگونه است ایسنا

سخنرانی مطلوب در مراسم مذهبی چگونه است؟

ایسنا/خراسان رضوییک سخنران و کارشناس مذهبی به تشریح سخنرانی مطلوب و ویژگی‌های آن در مراسم مذهبی و عزاداری پرداخت.

حجت‌الاسلام حمیدرضا ویژه در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص ویژگی‌ها و استانداردهای سخنرانی مطلوب در مراسم مذهبی و عزاداری اظهار کرد: سخنران باید جامعه‌شناس و انسان‌شناس خوبی باشد تا بتواند اتفاقات و مناسبات جامعه را رصد کرده، قدرت تجزیه و تحلیل داشته باشد و به تبع آن بتواند متناسب با شرایط جامعه و افراد حاضر در جامعه راهکار ارائه دهد و به حل مسئله بپردازد. 

وی افزود: به نوعی محتوای سخنرانی باید متناسب با اتفاقات، مناسبات و شرایط جامعه آماده شود و به تعبیری سخنرانی به‌روز باشد. البته حتما باید در این تجزیه و تحلیل‌ها و ارائه راهکارها همواره قرآن و روایات مورد توجه قرار گیرد و از تفسیر به رأی پرهیز شود؛ زیرا سخنرانی با نگاهی دینی همراه است. 

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: برخی از سخنرانان کاملا مسلط بر شرایط اجتماعی جامعه خود هستند و مسائل اجتماعی و مناسبات انسانی را کاملا تشخیص می‌دهند و منطبق بر آن و با استفاده از منبع قرآن و روایات راهکار ارائه می‌دهند. اما آنچه در برخی سخنرانی‌ها مشاهده می‌شود، چندان نزدیک به ایده‌آل مباحث سخنرانی‌ها نیست. شاید بتوان نمره قبولی را دریافت کرد اما تا ایده‌آل آن فاصله زیادی وجود دارد. 

معرفت‌افزایی مهم‌ترین بخش سخنرانی است
 
ویژه در خصوص محتوای سخنرانی‌ها بیان کرد: در گام نخست به دنبال معرفت‌افزایی هستیم یعنی بایستی سخنرانی‌ها به گونه‌ای باشد که مخاطب را از نظر معرفتی رشد دهد. به تعبیری معرفت‌افزایی، مهم‌ترین بخش سخنرانی‌ها محسوب می‌شود که سپس نتیجه آن محبت‌افزایی و اطاعت‌افزایی را به دنبال خواهد داشت. 

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم هنوز دستیابی به قله معرفت‌افزایی محقق نشده و باید در راستای معرفت‌افزایی بر اساس قرآن و روایات حرکت کنیم. به‌کارگیری و استفاده از آیات قرآن و روایات در سخنرانی‌ها وجود دارد اما متاسفانه با استانداردها فاصله زیادی داریم. سخنرانی‌های امروزی توانسته‌اند شور بسیار خوبی را ایجاد کنند اما همواره باید توجه کرد که شور بدون شعور می‌تواند بسیار خطرناک باشد. 

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: سخنران‌ها در بخش شورافزایی خوب عمل کرده‌اند اما در بخش شعور همچنان فاصله‌ای وجود دارد و اگر بتوانیم این تعادل و تناسب را ایجاد کنیم، به موفقیت‌های بسیار خوبی دست خواهیم یافت. لذا لازم است نگاه معرفت‌افزایی منطبق بر آیات و روایات مورد توجه قرار گیرد. 

ویژه خاطرنشان کرد: بنابراین می‌توان اشاره کمتر به نهج‌البلاغه، رساله حقوق امام سجاد(ع)، روایات و قرآن را از جمله نکات منفی سخنرانی‌ها دانست. به عنوان مثال برای صحبت در خصوص تربیت فرزند، منشور تربیتی فرزند در قرآن وجود دارد و بنابراین بسیار خوب است که مورد استفاده قرار گیرد. 

شورآفرینی نکته مثبت سخنرانی‌ها است 

وی ادامه داد: سخنرانی‌ها به گونه‌ای بوده که شورآفرینی و محبت‌افزایی را ایجاد کرده و می‌توان آن‌ها را از جمله نکات مثبت سخنرانی‌ها دانست. بنابراین لازم نیست تنها به دنبال معرفت‌افزایی بود بلکه محبت‌افزایی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر محبت‌افزایی اتفاق می‌افتد اما در برخی موارد معرفت‌افزایی نیز لازم است مورد توجه ویژه‌ قرار گیرد. 

این کارشناس مذهبی با بیا اینکه به نظر من سخنران خوب، فردی است که از آمادگی علمی برخوردار باشد، اظهار کرد: در بسیاری موارد دیده می‌شود که محتوای سخنرانی بار علمی لازم را ندارد. لذا به نظر می‌رسد که متاسفانه سخنران آمادگی علمی لازم جهت سخنرانی را ندارد. در خصوص ویژگی‌های دیگر سخنران می‌توان این‌گونه بیان کرد که بتواند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند. سخنران موفق لازم است در کنار آمادگی علمی خود ارتباط خوبی نیز برقرار کند و مخاطب بتواند با او ارتباط بگیرد و سوألات خود را مطرح کند. ویژگی سوم را می‌توان افزایش قدرت تحمل عنوان کرد؛ چراکه ممکن است کسانی سخنان و محتوای سخنرانی او را نپسندند و با او مخالفت کنند؛ لذا باید توان تحمل انتقادات را داشته باشد. 

ایجاد فضای گفت‌وگو محور راهی تأثیرگذار برای مدیریت افکار جوانان است 

ویژه تصریح کرد: در برخی از سخنرانی‌ها ممکن است نتوان فضای گفت‌وگو محور را ایجاد کرد، زیرا ممکن است فضا از کنترل خارج شود، اما اینکه بتوان پس از سخنرانی نگاه گفت‌وگو محور را مهیا ساخت‌ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه از طرفی در برخی مکان‌ها امکان ایجاد فضای گفت‌وگو محور وجود دارد، اضافه کرد: در واقع گفت‌وگو محوری به معنای ارتباط دوطرفه میان مخاطب و سخنران است و گفت‌وگو تأثیر بسزایی در مخاطب ایجاد می‌کند. همچنین موضوعات و مباحث پخته‌تر پیش می‌رود زیرا ممکن است موضوعاتی بیان شود که مورد توجه سخنران نبوده است. بنابراین اگر گفت‌وگو با مخاطب ایجاد شود، نور علی نور می‌شود. این شرایط جوانان را نیز جذب می‌کند زیرا جوانان کانون سوالات هستند و ایجاد فضای گفت‌وگو محور، راهی تأثیرگذار برای مدیریت افکار جوانان خواهد بود. 

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

داده‌های اداره کل آمار عربستان سعودی نشان می‌دهد که شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) در ماه ژوئیه ۲۰۲۲ نسبت به ژوئیه ۲۰۲۱ به میزان ۲.۷ درصد افزایش یافت.

5 ساعت پیش

رییس قوه قضاییه گفت: در اجرای احکام از هجمه‌های حقوق بشری واهمه نداریم اما توجه به رافت‌ اسلامی و سرنوشت یک زندانی دغدغه من است.

5 ساعت پیش

انتخاب بالش برای خواب هر شب یک کار بسیار مهم است. شاید متوجه آن نشوید ، اما نوع بالشی که انتخاب می کنید و نحوه مراقبت از آن بر کیفیت خواب و سلامت کلی شما تأثیر خواهد گذاشت.

4 ساعت پیش

صادق ستاری فرد درباره رتبه بندی معلمان گفت: پیش بینی می شود مدت زمان بررسی رتبه بندی تا اعمال حکم یک ماه تا یک ماه و نیم زمان نیاز داشته باشد.

5 ساعت پیش

ایسنا نوشت : جلسه مسئولین عالی قضایی به ریاست معاون اول قوه قضاییه با حضور وزیر اطلاعات و معاونین در وزارت اطلاعات تشکیل شد.

6 ساعت پیش

با صدور حکمی از سوی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، حسین طارمی به عنوان مدیرکل دفتر هیئت مدیره و مدیرعامل، روابط عمومی و امور بین الملل این شرکت منصوب شد.

6 ساعت پیش

فارس نوشت : هم‌بند مقام معظم رهبری در کمیته مشترک ساواک می‌گوید: پاسبان در را باز کرد و پرسید: فامیلی‌ات چیست؟ آقا فرمود: حسینی. گفت: پیراهنت را بینداز روی سرت و بیا. ایشان را بردند. ساعتی بعد دیدیم ایشان را در حالی که حسابی زده بودند آوردند.

6 ساعت پیش

جذب بازیکن در روزهایی که استقلال هنوز سرمربی خود را انتخاب نکرده بود، چالش بزرگی را برای «ریکاردو ساپینتو» به وجود آورده و مرد پرتغالی برای خالی کردن فهرست تیمش و گنجاندن بازیکنان جدید، باید تصمیم سختی بگیرد.

5 ساعت پیش

امشب جمع‌بندی و پاسخ ایران به پیشنویس توافق هسته‌ای که توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده بود اعلام می‎شود.

6 ساعت پیش

بیشتر...