بازارسرمایه بهترین محل برای حفظ دارایی های صندوق توسعه ملی سنا

سیدی

امیر سیدی: «صندوق توسعه ملی یک ثروت بین نسلی محسوب می شود و جایی برای اعطای تسهیلات بدون بازگشت نیست. درواقع از طریق این صندوق برای نسل‌های آینده در بهترین دارایی‌های موجود در کشور، سرمایه‌گذاری انجام می شود و قطعا بازدهی خوبی را هم برای صندوق ایجاد خواهد کرد، ضمن این که منابع آن در بازار فروخته می‌شود.»

به گزارش با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) به نقل از عصرمالی، مدیر عامل کارگزاری امین سهم با مثبت ارزیابی کردن بسته پیشنهادی سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت بهبود فضای این بازار، گفت: بندهای پیشنهاد شده در این بسته از مطلوبیت مناسبی برخوردارند که به نظر می رسد موارد مطرح شده از جمع بندی نظرات فعالان بازارسرمایه بوده است.

امیر سیدی اضافه کرد: بعضی از اجزای این پیشنهادات از مسایل کلیدی بود که در گذشته و در شرایطی خاص از بازار ایجاد شده بود، به این معنی که محدودیت هایی ایجاد شده بود که ممکن است در حال حاضر موضوعیت زیادی نداشته باشد. به طور مثال بحث خرید سهام توسط بانک ها در همه بازارهای دنیا اتفاق می افتد در حالیکه اگر نسبت‌های کفایت سرمایه یا بحث بنگاه داری مطرح نشود از این منبع می توان در بهبود فضای بازار استفاده کرد.

وی در ادامه با اشاره به استفاده از منابع صندوق تثبیت برای ثبات بازار، پیشنهاد کرد: بهتر است، زمانیکه منابع صندوق تثبیت تهیه شد و نیز اگر منابع دیگری هم در این بین تدارک دیده شد، مجموع منابع هم زمان با باز شدن دامنه نوسان در قیمتی که در حراج احتمالیِ کشف قیمت کل نمادهایی که در این مدت دچار نوسانات شدید قیمتی بودند، وارد بازار شود و اقدام به سفارش گذاری در صندوق تثبیت انجام شود.

این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: این موثرترین نوع حمایتی است که از بازار می توان انجام داد. به نظر من لزوما خریده شدن این منابع مهم نیست، این که ما بدانیم چنین اهرمی یک جایی از بازار را تثبیت کرده است و قیمت ها را کنترل کرده است، اتفاق بسیار مهمتری است که می تواند به موفقیت بسته پیشنهادی کمک کند.

ارایه تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری و سرمایه‌گذاری

امیر سیدی در ادامه بررسی بندهای بسته پیشنهادی افزود: نکته بعدی، موضوع امکان ارایه تسهیلات به شرکت های کارگزاری و سرمایه‌گذاری است؛ به نظر من این امکان در همه بازارهای دنیا به طور جدی دنبال می شود که البته ما در سال های اخیر این موضوع را با محدودیت در اختیار داشتیم؛ در حالیکه این موضوع با در نظر گرفتن شرایط کنترل ریسک می تواند کمک زیادی به بهبود فضای بازار داشته باشد.

این کارشناس بازارسرمایه گفت: به نظر من در زمینه استفاده از تسهیلات توسط کارگزاری ها، شرکت سرمایه گذاری یا سرمایه گذاران به عنوان معاملات اعتباری، نیاز بررسی بیشتری دارد. کل تسهیلاتی که شبکه کارگزاری دارد شاید حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است که نسبت به کل تسهیلاتی که سیستم بانکی بسیار اندک باشد. در حالیکه این تسهیلات از بهترین و با کیفیت ترین انواع تسهیلات محسوب می شود، زیرا تنها با ریسک بازار رو به رو است و ریسک شخص تسهیلات گیرنده با تکیه بر اوراق بهاداری که توثیق می شود در آن می تواند بسیار پایین باشد.

وی افزود: این تسهیلات می تواند برای سسیستم بانکی درآمد بسیار با کیفیتی را ایجاد کند چون بخش زیادی از وام ها عملکرد جریان وجوه نقد بسیار ضعیفی دارند ولی این موضوع در مورد اعتبارات بازارسرمایه صادق نیست.

سیدی عنوان کرد: استفاده از این تسهیلات با افزایش حجم معاملات و نقدشوندگی به ارتقای بازارسرمایه منجر می شود. البته باید در نظر داشته باشید که پیش شرط انجام معاملات اعتباری هم باز بودن دامنه نوسان در بازار است زیرا موضوع نقدشوندگی در پوشش ریسک معاملات اعتباری بسیار مهم است.

بازارگردانی؛ رکن قوی و جدی در بازارسرمایه

وی توضیح داد: مفهوم بازارگردان در حال حاضر به شکل صندوق اجرا می شود ولی با نگاهی به بازارهای پیشرفته در می یابیم که بازارگردان معمولا به عنوان یک رکن بسیار جدی تر و قوی تر از چیزی که ما شاهد آن هستیم وجود دارند و در این بین بسیاری از بانک ها به طور فعال در حوزه بازارگردانی به عنوان بازوهای سرمایه گذاری، فعالیت می کنند. به این ترتیب توجه به این موضوع برای بهبود فضای بازارسرمایه از اهمیت برخوردار است.

سیدی افزود: بازارگردانی اگر به شیوه علمی انجام شود که البته نیازمند وجود دامنه نوسان باز هست، فعالیت بسیار پرسودی است. به این ترتیب بانک ها به شرط داشتن پوشش ریسک می توانند بازاریابی مناسبی انجام دهند و خود نیز منتفع شوند.

   


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گروه استان‌ها- سال‌هاست بیماران خاص لرستان علاوه بر درد بیماری مجبوراند رنج کمبود دارو را در نبود داروخانه تخصصی هلال احمر برای ارائه داروهای تک‌ نسخه‌‌ای ویژه بیماران خاص را تحمل و با مشقت زیاد داروی خود را از استان‌های دیگر تهیه کنند.

8 دقیقه پیش

رئیس هیئت والیبال ورامین گفت: متاسفانه باشگاه‌های پولدار، کمر والیبال ایران می‌شکنند و کسی هم نمی‌خواهد حرفی بزند.

9 دقیقه پیش

مردم ولایتمدار سیستان وبلوچستان گفتند: فریاد آزادی قدس در جهان مجازی قوت قلبی برای مبارزان مقاوم فلسطینی است.

10 دقیقه پیش

از آنجا که صنایع دستی بیشتر به ­عنوان هدیه خریداری می شوند نیازمند بسته­ بندی ­هایی در خور ارزش هستند، اگر فعالان این عرصه به فکر بسته بندی نباشند، هیچ­ گاه نمی توانند این صنعت را جهانی کنند و به فکر صادرات آن باشند، زیرا در صادرات یکی از عوامل موفقیت فروش بسته ­بندی با کیفیت است.

13 دقیقه پیش

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان می‌گوید: وجود پایانه‌ بار اختصاصی‌ برای لرستان نیاز بود و عملکرد خوبی دارد.

14 دقیقه پیش

حسین فروغی، مدیر سازمان بسیج عشایری سپاه سلمان سیستان و بلوچستان از توزیع یکصد بسته‌معیشتی در منطقه عشایری چاه روستای "ذوالفقار" زاهدان خبر داد.

یک ربع پیش

قطر علاوه بر شرکتهای نفت بزرگ غربی مثل اکسون موبیل، شل و توتال، از شرکت‌های بزرگ چینی مثل پتروچاینا و سینوپتیک هم برای در اختیار گرفتن سهمی از بزرگترین پروژه گاز طبیعی مایع جهان دعوت کرده است.

یک ربع پیش

کارشناس مسکن با بیان "بخش مسکن به حالت نیمه‌کما رفته است" گفت: به دلیل کنترل بازار ارز توسط دولت و وضع بد بورس، سرمایه‌گذاران به بازار مسکن کوچ کرده‌اند.

یک ربع پیش

مطالعه اخیر محققان "انستیتو پاستور" نشان داده است که واکسیناسیون دوگانه موش‌ها در برابر یک جفت مولکول سیگنالینگ ایمنی، آنها را حداقل ۱۱ هفته در برابر آسم آلرژیک محافظت می‌کند.

یک ربع پیش

ارتش رژیم صهیونیستی آمار تلفات این رژیم در پی حملات موشکی مقاومت فلسطین از نوار غزه را اعلام کرد.

یک ربع پیش

علی نجفی زاده روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان، در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون ...

یک ربع پیش

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از مشکل جدی این صنعت در تامین مواد اولیه خبر داد و گفت: حتی اگر کاهش نرخ ارز استمرار داشته باشد و قیمت جهانی مواد اولیه از جمله محصولات پتروشیمی و فولاد نیز کاهش یابد و بر مواد اولیه تولید داخل اثر مثبت بگذارد، با توجه به افزایش ۳۹ درصدی دستمزد و تابعیت بازار از عرضه و تقاضا، نمی‌تواند تاثیر چشمگیری بر قیمت محصولات داشته باشد.

یک ربع پیش

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در خارج فلسطین تصریح کرد، هر عملیات زمینی که رژیم صهیونیستی در غزه آغاز کند، همچون تله‌ای برای ارتش آن رژیم خواهد شد.

نیم ساعت پیش

کل معاملات نفت و گاز در خاورمیانه و آفریقا در سه‌ماهه‌ اول 2021 مربوط به ادغام و تملیک شرکت‌ها بوده و 32.92 درصد نسبت به متوسطه معاملات فصلی کاهش یافته است.

نیم ساعت پیش

ستاره استقلال هدف نقل و انتقالاتی باشگاه الغرافه قرار گرفته است و شاید همکاری مجددی با استراماچونی پیش روی وی قرار گیرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...