تیتر برتر |
1 ماه پیش

هر چند وقت یکبار باید موهای خود را بشوییم سایت تیتربرتر TitreBartar com

هر چند وقت یکبار باید موهای خود را بشوییم؟

تیتربرتر:هیچ قانون جهانی برای دفعات شستشوی مو وجود ندارد. برای انواع مو و پوست سر متفاوت است. برخی ممکن است نیاز به شستن موهای خود هر روز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر با یک روال هفته ای یکبار خوب هستند. شستن مکرر می تواند پوست سر را تحریک کند و موهای شما را خشک کند و شامپو زدن کمتر ممکن است باعث تجمع و مشکلات دیگر شود. نگران نباش ما به شما کمک می کنیم تا روتین شستشوی موهای خود را تنظیم کنید.

دفعات شستشوی مو بر اساس انواع مو

1. موهای ضخیم

موهای ضخیم می توانند رطوبت را برای مدت طولانی حفظ کنند و زمان بیشتری برای جذب روغن نیاز دارند. بنابراین هفته ای یکبار آن را بشویید.

2. موهای نازک و چرب

این نوع مو به سرعت چرب می شود. علاوه بر این، محصولات حالت دهنده مو می توانند به سرعت روی پوست سر جمع شوند، چربی مو را تشدید کرده و موها را صاف کنند. از این رو می توانید هر روز آن را بشویید. با این حال، مطمئن شوید که از یک نرم کننده برای مرطوب کردن رشته ها استفاده کنید.

3. موی با تخلخل بالا

این نوع مو دارای شکاف هایی بین لایه های کوتیکول است، به این معنی که به سرعت رطوبت را جذب کرده و از دست می دهد. بسته به میزان چرب شدن موها، می توانید هفته ای یکبار موهای با تخلخل بالا را بشویید.

4. موی کم تخلخل

موهای با تخلخل کم رطوبت را به سرعت جذب نمی کنند، بنابراین اشباع کردن آن در هنگام شستن سخت است. علاوه بر این، محصولات مو روی سطح باقی می مانند و باعث ایجاد تجمع می شوند. هفته ای یکبار آن را بشویید. با این حال، از استفاده بیش از حد از محصولات یک ظاهر طراحی شده برای به حداقل رساندن تجمع خودداری کنید. شستن مکرر موهای کم تخلخل ممکن است به آن آسیب بیشتری وارد کند.

5. موهای خشک و آسیب دیده

فرکانس بستگی به میزان آسیب دارد. معمولاموهای خشکو آسیب دیده باید هفته ای یکبار شسته شوند.

نحوه شستن موهایتان به اندازه دفعات شستشوی مو مهم است و چیزی فراتر از تمیز کردن پوست سر و موهایتان است. به پایین پیمایش کنید تا متوجه شوید که آیا آن را به روش صحیح می شویید یا خیر.

نکاتی برای شستن موهای خود مانند یک حرفه ای

1. موهای خود را با آب گرم بشویید

قبل از شامپو زدن موهای خود را با آب ولرم اشباع کنید. شامپو به خوبی روی موهای کاملا مرطوب کف می کند و پخش شدن آن راحت تر است. علاوه بر این، اگر موهایتان خیس باشد، به شامپوی کمتری نیاز خواهید داشت. آب ولرم به باز شدن کوتیکول های مو کمک می کند و به محصولات و رطوبت اجازه می دهد تا به عمق بیشتری نفوذ کنند.

2. شامپو را با آب رقیق کنید

ما تمایل داریم از شامپوها مستقیماً روی پوست سرمان استفاده کنیم. از این کار اجتناب کنید و آن را با آب مخلوط کنید و سپس بمالید. به این ترتیب می توانید از کاربرد یکنواخت و هدر رفتن کمتر محصول اطمینان حاصل کنید. شامپوی زیاد باعث خشکی مو می شود.

3. پوست سر را ماساژ دهید

هنگام شامپو زدن، تمرکز باید روی پوست سر باشد نه موهایتان. پوست سر حاوی تمام کثیفی و چربی است و شستشوی انتهای مو با شامپو می تواند باعث خشکی بیشتر شود. از ریشه کف کنید، پوست سر را به آرامیماساژدهید و سپس به سمت انتهای موها بروید.

4. از ناخن های خود استفاده نکنید

شستن پوست سر با ناخن باعث اصطکاک، خراش و عفونت می شود و ممکن است به فولیکول های مو آسیب برساند. از نوک انگشتان خود برای ماساژ پوست سر خود استفاده کنید. همچنین به عقب و جلو مالش ندهید زیرا ممکن است باعث گره خوردن شود. یک حرکت دایره ای را دنبال کنید.

5. موهای خود را بشویید و حالت دهید

موهای خود را به طور کامل آبکشی کنید تا مطمئن شوید که باقی مانده شامپو وجود ندارد. موهای خود را از قد وسط تا انتها حالت دهید. هرگز نرم کننده را به پوست سر نزنید زیرا باعث چرب شدن ریشه ها می شود. نرم کننده را به مدت 5 تا 10 دقیقه بگذارید (هرچه طولانی تر بهتر) و بشویید.

هنگام شامپو کردن موهای خود می توانید این نکات را رعایت کنید. در حالی که هیچ قانون مشخصی برای دفعات شستن مو وجود ندارد، اما علائمی وجود دارد که نشان می دهد شما آن را به دفعات زیاد می شویید.

چگونه بفهمیم که آیا بیش از حد موهای خود را می شویید؟

موهای شما احساس خشکی و وز می کند:شامپو زدن مکرر بر بافت مو تأثیر می گذارد و آن را خشک و مستعد شکستن می کند.

رنگ موهای شما به زودی محو می شود:اگر اخیراً موهای خود را رنگ کرده اید و تنها در عرض چند روز شروع به محو شدن می کند، به طور مکرر شامپو می شویید.

نوک دوشاخه:انتهای دوشاخه نشان دهنده موهای آسیب دیده است و اغلب به دلیل شستن بیش از حد مو ایجاد می شود.

پوسته پوسته شدن پوست سر:نه، اینشوره سرنیست. شامپو زدن بیش از حد می تواند روغن های طبیعی را از بین ببرد، پوست سر را خشک کند و باعث پوسته پوسته شدن پوست سر شود.

وز مو:شستن بیش از حد باعث از بین رفتن رطوبت و وز می شود.

اگر متوجه هر یک از این نشانه‌ها شده‌اید، زمان آن رسیده است که روتین شستشوی موهای خود را بازسازی کنید. اما چگونه متوجه شوید که زمان شستن موهایتان است؟ بعدی را بیابید.

بدانید زمان شستن موهایتان چه زمانی است

مراقب این علائم باشید:

موهای شما چرب و صاف می شود:این زمانی اتفاق می افتد که پوست سر شما چربی اضافی داشته باشد. موهای شما سنگین شده و شروع به ریزش می کنند.

موهای شما بوی عجیبی می دهد:تجمع چربی و کثیفی بیش از حد باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود.

لحظه ای که احساس کردید موهایتان بوی تازگی نمی دهد، وقت آن است که موهایتان را تمیز کنید.

بافت تغییر کرده است:وقتی بافت موی شما "خاموش" است، می توانید احساس کنید. ممکن است صاف‌تر، صاف‌تر یا بنددارتر به نظر برسد.

به راحتی گره می خورد:تجمع و گریس باعث گره خوردن می شود. لحظه‌ای که موهایتان بیشتر از حد معمول گره‌ پیدا می‌کنند، متوجه شوید که زمان آن است که بطری شامپو را بگیرید.

شستشوی مکرر ممکن است برای همه انواع مو مناسب نباشد. با این حال، شرایطی وجود دارد که ممکن است نیاز به شستشوی مکرر موهای خود داشته باشید.

چه کسانی باید روزانه شامپو بزنند؟

1. شما پوست سر بسیار چرب دارید

پوست سر چرب و چرب، کثیفی و گرد و غبار را جذب می کند و باعث تجمع آن می شود. برای حفظ بهداشت پوست سر، ممکن است لازم باشد روزانه یا هر روز متناوب شامپو بزنید.

2. شما زیاد ورزش می کنید

اگر هر روز با تمرینات شدید عرق می کنید، ممکن است لازم باشد روزانه شامپو بزنید. موهای خیس از عرق می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند و رشد میکروبی را افزایش دهند.

3. شما در یک منطقه مرطوب زندگی می کنید

رطوبت می تواند باعث تعریق بیش از حد شود. بهتر است برای شستشوی معمولی ملایم، مخصوصاً در تابستان و فصل بارانی بروید. این به جلوگیری از تجمع باکتری کمک می کند.

برعکس، برخی از افراد ممکن است چند روز بدون شستن موهای خود بمانند.

آیا می توانید چند روز بدون شستن مو بمانید؟

بله، می توانید اگر:

  • موهای بسیار متخلخل دارید.
  • موهای خشک و آسیب دیده دارید.
  • شما از داروهایی استفاده می کنید که تولید سبوم را کاهش می دهند، مانند آکوتان، آنتی آندروژن ها یا قرص های استروژن.
  • در جاهای سرد می مانید.

اگر نگران این هستید که چگونه موهای خود را در طول روزها شاداب نگه دارید، ما چند راه حل برای کمک به شما داریم. به پایین اسکرول کنید.

نکاتی برای شاداب نگه داشتن موهای خود در طول روز

1. از شامپوهای خشک استفاده کنید

شامپوهای خشک با جذب روغن های پوست سر کار می کنند. به این ترتیب می توانید از موهای چرب جلوگیری کرده و آن ها را شاداب نگه دارید.

2. از استفاده از محصولات مو بر روی پوست سر خودداری کنید

از استفاده از سرم یا اسپری مو بر روی پوست سر و ریشه مو خودداری کنید. بیشتر این محصولات ضخیم هستند و پسماند از خود باقی می گذارند. در عوض، سعی کنید از نرم کننده خشک برای مقابله باموخورهو کدری اواسط هفته استفاده کنید.

3. از اسپری تنظیم کننده استفاده کنید

به تازگی موهای خود را از یک سالن آرایش کرده اید و می خواهید چند روز بدون شستشو دوام بیاورید؟ برای نگه داشتن آن در جای خود از اسپری تنظیم کننده استفاده کنید. اسپری های تنظیم کننده از تأثیر رطوبت روی رشته های شما جلوگیری می کند.

4. از عرق کردن بی مورد خودداری کنید

در شرایطی که نمی توانید موهای خود را بشویید اما باید برای چند روز سرحال به نظر برسید، از فعالیت های شدیدی که ممکن است باعث تعریق شود خودداری کنید. تمرین خود را رها کنید یا اگر در مکانی مرطوب هستید، در مناطق دارای تهویه مطبوع بمانید.

دفعات شستشوی مو به عوامل متعددی بستگی دارد. بهترین راه این است که موها و پوست سر خود را مشاهده کنید و ببینید که چگونه رفتار می کنند. لیست های بی پایانی از بایدها و نبایدها و هک های مو پیدا خواهید کرد، اما ممکن است همه آنها برای موهای شما مناسب نباشند.

*این مطلب صرفا جهت افزایش اطلاعات شما می‌باشد و به هیچ وجه به منظور توصیه پزشکی یا درمانی نیست، لطفا برای دریافت اطلاعات دقیق به پزشکتان مراجعه کنید.

نویسنده: زهرا فرامرزی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون صدا در حکمی، مهدی شهاب تالی را به‌ عنوان سرپرست رادیو پیام منصوب کرد.

5 روز پیش

گاهی اوقات افراد هنگام ازدواج یا پس از آن تصمیم می‌گیرند تا ملک مسکونی را به نام همسرشان کنند. در این مطلب به پس گرفتن ملک از همسر می‌پردازیم.

5 روز پیش

میل جنسی به چه معناست؟, مراحل مختلف میل جنسی زن, میل جنسی خیلی بالاست؟ آیا چنین چیزی وجود دارد؟

5 روز پیش

در اینجا 10 ارتش برتر جهان در سال 2021 را فهرست کرده ایم.

5 روز پیش

بوتاکس مو چیست؟, چه کسانی باید برای بوتاکس مو مراجعه کنند؟, مزایا و معایب بوتاکس مو چیست؟

5 روز پیش

خشکی پوست گوش چیست؟, علائم و نشانه های خشکی پوست در گوش

6 روز پیش

نامزدهای مراسم Grammy 2022 مهمترین مراسم اهدای جوایز موسیقی اعلام شد.

6 روز پیش

پیش از این حضور لیلا زارع، محمد امین و رضا بهبودی در این پروژه قطعی شده بود و لیست تکمیلی بازیگران و عوامل این پروژه بزودی اعلام خواهد شد.

6 روز پیش

کلاهبرداری‌ها به این دلیل موفق می‌شوند که شبیه امور واقعی هستند. امروز به موضوع کلاهبرداری با اینترنت رایگان می‌پردازیم.

6 روز پیش

نخستین مجموعه آثار وحید پویان آهنگساز و نوازنده فلامنکو با عنوان جهان در دستان من پیش روی شنوندگان قرار گرفت.

6 روز پیش

فریبا کوثری همزمان با سالروز تولدش نقش خودش را در فیلم کن - پامنار به کارگردانی اشکان درویشی و تهیه‌کنندگی شیما جبرائیلی‌پور بازی کرد.

6 روز پیش

بلفاروپلاستی چیست؟, فواید بلفاروپلاستی, قبل و بعد از  جراحی بلفاروپلاستی

6 روز پیش

ماسک حباب چیست؟, مزایای استفاده از ماسک حباب دار چیست؟

6 روز پیش

چه چیزی باعث لوپوس می شود؟ عوامل خطر آن چیست؟ درمان طبیعی برای مدیریت لوپوس

۱ هفته پیش

بیشتر...