تبعات زیست محیطی رها کردن ماسک در معابر طبیعت ایسنا

تبعات زیست‌محیطی رها کردن ماسک در معابر و طبیعت

با گذشت بیش از یک سال از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور به‌نظر می‌رسید مردم با روش‌های بهداشتی دفع ‌پسماندهایی که خطرناک محسوب می‌شوند آشنایی و آگاهی‌های لازم را ‌پیدا کرده باشند اما همچنان شاهد ماسک، دستکش و سایر وسایل بهداشتی رها شده در طبیعت و معابر هستیم. دبیر شبکه‌های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور ضمن تاکید بر لزوم دفع اصولی و بهداشتی این نوع کالاها می‌گوید: رها کردن وسایل بهداشتی در معابر و طبیعت تاثیرات منفی بر آب ، خاک، حیات وحش و ... می‌گذارد.

محمد الموتی در گفت و گو با ایسنابا اشاره به ‌پیامدهای زیست محیطی رها کردن ماسک و سایر لوازم حفاظتی در طبیعت و معابر اظهار کرد: آلودگی ناشی از رها کردن هرگونه اجناسی که متعلق به طبیعت نیست به‌ویژه وسایل حفاظتی که جزو ‌پسماندهای خطرناک به‌حساب می‌آیند علاوه بر ایجاد آلودگی در منابع آب و خاک که تاثیر مستقیمی بر سلامت جامعه، تولیدات کشاورزی و محیط زیست دارند، می‌توانند بسیاری از گونه‌های حیات وحش و حیوانات شهری را درگیر کنند و باعث از بین رفتن و تهدید جمعیت آن‌ها شود.  

دبیر شبکه‌های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه برخی وسایل بهداشتی مانند ماسک، ‌پد بهداشتی و … از منسوجات بی‌بافت و ترکیب مواد مختلفی تولید می‌شود که فرایند بازیافت و خالص‌سازی آن‌ها بسیار ‌پیچیده‌ است، اظهارکرد: در دنیا هنوز این وسایل بهداشتی به‌صورت فراگیر بازیافت نمی‌شوند و ماسک، ‌پدهای بهداشتی، دستمال‌های مرطوب و … در فرایند ‌پردازش و دفع ‌پسماند مستقیم دفن می‌شوند.

وی ادامه داد: در تمام دوران‌های ‌وقوع ‌پاندمی در دنیا معمولا توصیه قطعی این است که فرایند ‌پردازش، دفع و بازیافت حذف شود و تمام زباله‌های تر مستقیم دفن شوند.

دبیر شبکه‌های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه وسایل بهداشتی مانند ماسک، دستکش و … در دوران همه‌گیری ویروس کرونا جزو زباله‌های تر محسوب و همراه با آن‌ها به‌صورت مستقیم دفن می‌شود، ‌ گفت: دفن زباله‌های تر در دوران ‌پاندمی کمی متفاوت است. به‌منظور اینکه آلودگی این ‌پسماندها انتشار ‌پیدا نکند و این زباله‌ها زودتر تجزیه شوند آهک‌ و مواد دیگری به آن‌ها اضافه می‌شود.

وی تاکید کرد: ویروس کرونا نوعی ویروس است که می‌تواند برای مدت‌ها روی سطوح باقی و در هوا نیز برای مدتی معلق بماند و منتقل شود بنابراین باید همه ما این مسئولیت را بپذیریم که دفع وسایل بهداشتی مانند ماسک، دستکش، دستمال کاغذی و ... که مورد استفاده قرار می‌دهیم را با رعایت نکات ایمنی و در کیسه‌های در بسته جداگانه‌ای همراه با زباله‌های تر دفع کنیم تا در مرکز ‌پردازش به‌صورت بهداشتی دفن شوند.

الموتی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین عوامل شیوع ویروس کرونا و نوع‌های جهش یافته آن بی مبالاتی است که متاسفانه برخی افراد با انداختن ماسک در طبیعت و معابر انجام می‌دهند که علاوه‌بر تاثیرات مخربی که بر محیط زیست دارد، بر افزایش شیوع کرونا نیز موثر است.

به گزارش ایسنا، از ۱۸ فروردین تمامی مراکز استان‌ها در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند.#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از هفته سی و سوم رقابت های لیگ فوتبال بلژیک خنت در تقابل با شارلروا به پیروزی پرگل دست یافت.

3 دقیقه پیش

آمار ثبت شده در دیدار یکشنبه شب رئال مادرید - بارسلونا برتری تیم میهمان را در ال‌کلاسیکوی برگشت فصل ۲۱-۲۰۲۰ لالیگا نشان می‌دهد.

4 دقیقه پیش

اعضای تیم پرسپولیس امروز وارد خاک گوا شدند.

11 دقیقه پیش

پلیس فرانسه از بازداشت مدیر یک رستوران به اتهام پذیرایی مخفیانه از مشتریان به رغم مقررات قرنطینه خبر داده است.

11 دقیقه پیش

پلیس هند روز شنبه ۱۰ آوریل (۱۹ فروردین) دو مرد را که به کمک میمون‌ها در خیابان‌های پایتخت، دهلی نو دزدی کرده بودند، بازداشت کردند.

12 دقیقه پیش

سرمریی بارسا در نشست خبری پس از ال کلاسیکو معتقد بود داور به ضرر بارسا سوت زده است.

12 دقیقه پیش

دانشمندان موفق شده‌اند با استفاده از بقایای جمجمه یک زن که به بیش از ۴۵ هزار سال پیش بازمی‌گردد قدیمی‌ترین ژنوم انسان مدرن، موسوم به انسان خردمند، را که تاکنون به دست آمده بازسازی کنند.

13 دقیقه پیش

دنیله دروسی به ویروس کرونا مبتلا شده است.

13 دقیقه پیش

رئال مادرید موفق شد در غیاب راموس با نتیجه 2 بر 1 بارسلونا را شکست داده و به سمت فتح لالیگا حرکت کند.

13 دقیقه پیش

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با شرح جزئیات جلسه روز گذشته خود با مدیرعامل تامین اجتماعی گفت: اگر احکام بازنشستگان بر مبنای محاسبه‌ی متناسب‌سازی در مستمری اصلاح نشود، بازنشستگان اعتراض شدید خود را اعلام می‌کنند.

یک ربع پیش

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بازارنیوز به بررسی دیدگاه‌های اقتصادی نامزد‌های احتمالی ریاست جمهوری پرداخته است.

نیم ساعت پیش

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: باید به ۸۰میلیون نفر واکسن تزریق کنیم و سرعت ما برای این کار الان اصلا مناسب نیست. منابعی مثل بلومبرگ اعلام کرده‌اند که تزریق واکسن به شکل عمومی در ایران ممکن است که حدود ۱۰ سال طول بکشد.

نیم ساعت پیش

با شرایط جدید حق پخش مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، این رقابت‌ها خارج از کشور عربستان پخش نخواهد شد.

نیم ساعت پیش

خراسان نوشت: یک ماه دیگر ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز می شود. هرچند تاکنون کاندیداهای متعددی در جریان اصولگرا برای حضور در این عرصه اعلام آمادگی کردند اما وضعیت سعید جلیلی همچنان خاکستری است.

نیم ساعت پیش

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه بر این باور است که تنها راه اجماع دو شورای وحدت و شورای ائتلاف، پذیرفتن آقای رئیسی است اگر آقای رئیسی نپذیرند، طبیعتا اجماع روی سایر افراد، تا حدودی سخت و دشوار است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...