خبرآنلاین |
1 ماه پیش

اعلام مهلت اعتراض بورسیه های راه نیافته به هیات علمی دانشگاه ها خبرآنلاین

اعلام مهلت اعتراض بورسیه‌های راه نیافته به هیات علمی دانشگاه‌ها

ایرنا نوشت: رییس مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بورسیه‌هایی که دانشگاه‌ها از جذب آن ها به عنوان هیأت علمی استنکاف می کنند فقط ۲ ماه مهلت اعتراض دارند.

حجت الاسلاممحمدرضا رضوان طلببه این سوال که گفته می شود برخی دانشگاه ها در جذب بورسیه های دکتری به عنوان هیات علمی به بهانه قابل قبول نبودن سطح علمی متقاضیان یا تکمیل بودن رشته ها همکاری نمی کنند، اظهارداشت: در هیات مرکزی جذب هیأت علمی وزارت علوم به صورت مستمر در هر جلسه ای که حداقل هر ۲ هفته یک بار برگزار می شود تعدادی پرونده تبدیل بورسیه به پیمانی مطرح می‌شود که به طور عَمده رای مثبت می‌گیرند.

وی با ارایه آماری از جذب بورسیه ها خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰ به طور دقیق چهار هزار و ۸۵ بورسیه (راتبه) تبدیل به پیمانی شده اند. در صورتی که دانشگاهی بدون داشتن دلیل موجه و قانونی از جذب بورسیه ها استنکاف ‌کند، بر اساس ماده ۲۱ مقررات رسیدگی به شکایات و مستند به شکایت متقاضی، هیات مرکزی جذب هیأت علمی وزارت علوم به طور مستقیم در مورد شکایت آنان ورود و تصمیم مناسب اتخاذ می کند.

معاون وزیر علوم با بیان این که بورسیه ها باید بلافاصله پس از رای منفی دانشگاه و در قالب زمانی کمتر از ۲ ماه نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند، تاکید کرد: در غیر این صورت، پس از مهلت قانونی شکایت آنان قابلیت رسیدگی ندارد.

ماجرای بورسیه های بلاتکلیف مربوط به سه هزار بورسیه سال ۹۲ هستند که هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از همان سال موظف به تعیین تکلیف وضعیت این بورسیه ها در زمینه صحت سنجی حکم بورسیه و جایابی در دانشگاه ها شد.

جایابی بورسیه ها در چند سال اخیر با حاشیه های زیادی مواجه شد چرا که برخی از این بورسیه ها به دلیل نبودن رشته مرتبط با مدرک تحصیلی آنها یا سطح مورد نظر علمی، امکان جذب در دانشگاه نداشتند که در نهایت با همکاری هیأت عالی جذب وزارت علوم تعداد زیادی از آنها در دانشگاه های دولتی و غیردولتی به عنوان هیأت علمی جذب شدند.

۳۹ هزار پرونده بی تکلیف جذب هیأت علمی

رضوان طلب در ادامه این گفت و گو درخصوص علت تعیین تکلیف نشدن ۳۹ هزار پرونده جذب هیأت علمی از ۱۰ سال گذشته تاکنون، اظهار داشت: علت این تعداد پرونده کم توجهی هیات های جذب دانشگاه ها به تکالیف قانونی است. مهلت رسیدگی به پرونده‌ها در دانشگاه ها و هیات اجرایی ۹۰ روز است که در برخی موارد به هزار و ۷۴۱ روز هم رسیده است.

وی افزود: البته در سال‌های اخیر میانگین توقف پرونده‌ها در دانشگاه ها بین ۲۵۰ تا ۱۵۰ روز در حال کاهش است که به نظر می رسد با توصیه و پشتیبانی بیشتر به حد نصاب برسد.

رییس مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم به راهکاری برای کاهش مدت زمان بررسی پرونده ها اشاره و خاطرنشان کرد: راهکار کنترل و مدیریت زمان توقف پرونده ها در رده ها، برخورد قانونی با دانشگاه‌هایی است که جدول زمانی را رعایت نمی کنند.

رضوان طلب همچنین گفت: البته گاهی فرافکنی شده و وقتی به صورت کلی گفته می شود جذب هیات علمی با اشکال مواجه است، اشکال را متوجه مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم می دانند، در حالی که اگر از سال ۹۴ همه اقدامات انجام شده در سامانه، صحت نداشتن این اظهارات را اثبات می‌کند.

به گفته معاون وزیر علوم، میانگین توقف پرونده ها در چند ساله اخیر در مرکز جذب بین ۲۸ روز تا ۴۵ روز بوده است.

47231#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خراسان نوشت: معمولا هر نام گذاری، داستان و ماجرای مخصوص به خودش را دارد. حالا اگر این نام گذاری برای نام رسمی یک کشور با میلیون‌ها جمعیت انسانی باشد، داستان‌های تاریخی و فرهنگی به قدمت صدها و هزاران سال خواهد داشت.

پریروز

ایسنا نوشت: منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران گفت: تکمیل بزرگراه یادگار امام و افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی مهمترین برنامه های ما در حوزه حمل و نقل است.

پریروز

ایران نوشت:چند روز قبل ساکنان یک ساختمان با شنیدن صدای مهیبی به کوچه دویدند و ناگهان با پیکر در هم شکسته و خونین زن جوان همسایه رو به رو شدند که روی زمین افتاده بود.

پریروز

خراسان نوشت:شاید این جمله معروف را بارها شنیده باشید که محتوای یک کتاب را بر اساس جلد آن قضاوت نکنید اما واقعیت این است که گاهی برداشت‌های نخستین ما از شخصیت افرادی که با آن‌ها روبه‌رو خواهیم شد، اغلب برداشت‌های قابل تاملی هستند.

پریروز

روزنامه ایران نوشت:بعد از گذشت تقریباً ۶ ماه از آغاز اجرای طرح واکسیناسیون در ایران؛ خبرها حکایت از پیوستن بخش حمل‌ونقل عمومی از این هفته به طرح واکسیناسیون دارد. تاکنون ۷۰۰ راننده تاکسی در کشور بر اثر کرونا فوت کرده‌اند و ۱۰ هزار نفر نیز به کرونا مبتلا شده‌اند.

پریروز

ایران نوشت: مدتی قبل مرد جوانی به اداره پلیس رفت و از اسیدپاشی همسرش شکایت کرد و گفت من نقاش ساختمان هستم. هفت سال قبل عاشق دختر خاله‌ام شدم و با او ازدواج کردم و یک فرزند هم داریم.

پریروز

باشگاه خبرنگاران نوشت: متخصصان معتقدند برخی غذاها می توانند از وقوع التهاب جلوگیری یا روند بهبود آن را تسریع کنند.

3 روز پیش

ایسنا نوشت: رییس سازمان حج و زیارت گفت: اعزام محدود و هوایی زائران ایرانی به عراق برای ماه‌های محرم و صفر، با توجه به موافقت مشروط وزارت بهداشت و مذاکره با طرف عراقی درحال پیگیری است.

3 روز پیش

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سخنگوی سازمان آتش نشانی از نجات ۸ نفر در آتش سوزی در یک ساختمان مسکونی خبر داد.

3 روز پیش

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: محققان در جدیدترین مطالعات خود به تاثیر نوشیدن قهوه بر کوتاهی قد پرداخته اند.

3 روز پیش

ایسنا نوشت: احتمال وقوع طوفان شن در ۱۰ استان/ از تردد غیرضروری خودداری کنید

3 روز پیش

فارس نوشت: مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت از جان‌باختن ۲۱۰ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

3 روز پیش

ایرنا نوشت: معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: واکسیناسیون اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌ها با اعلام وزارت بهداشت از مردادماه آغاز می‌شود

3 روز پیش

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: متخصصان حوزه غذا و بهداشت از وجود ۶ ماده غذایی که پس از ۵۰ سالگی پیری را به تاخیر می‌اندازد خبر دادند.

3 روز پیش

میزان نوشت: سازمان غذا و دارو اعلام کرد: بیماران پروانه‌ای نگران کمبود پانسمان نباشند

3 روز پیش

بیشتر...