۱ هفته پیش
2 بازدید

عصر هامون - جهش تولید در چنگال دیوان سالاری؛ بلاتکلیفی ۹۰۰ معدن در پهناورترین استان کشور/ بازارهای جهانی پارچه ایران با قاچاق "کُرک" از دست رفت

نمایندگان استان کرمان با تأکید بر اینکه «جهش تولید» بیشتر گرفتار دیوان سالاری و بروکراسی شده است، گفتند: در سال جهش تولید باید تکلیف 900 معدن بلاتکلیف روشن شود و استاندار جدید کرمان نیز در اولویت کاری خود موضوع فعال شدن معادن و رشد کشاورزی استان را قرار دهد.
به گزارشعصرهامونبه نقل از راه آرمان؛ بیش از یک دهه است که رهبر فرزانه انقلاب شعار سال ها را در راستای مسائل اقتصادی کشور نامگذاری می کنند. بسیاری از کارشناسان معتقدند دلیل این نامگذاری ها از سوی معظم له  را جلب توجه مردم و مسئولان به یک ارزش و یا نقیصه و مشکل بیان می کنند که مقام معظم رهبری با توجه به اِشراف نسبت به مسائل کلان کشور و همچنین دوراندیشی منحصر به فرد، بر روی آن تاکید می‌ورزند و آحاد مردم و مسئولان را دعوت به اهتمام و تمرکز بر روی آن امور می‌کنند.
شعار سال جاری که همزمان با شیوع بیماری کرونا در کشور بود در خصوص مسائل اقتصادی کشور«جهش تولید» نامگذاری شد؛ این شعار در راستای توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی، حمایت از کالای ایرانی و در پی آن بالا رفتن تولید و ایجاد اشتغال است که امسال نیز مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفت.
استان کرمان که از آن به عنوان پهناورترین استان کشور یاد می شود، از ظرفیت های بسیار بالا منابع خدادادی در حوزه های مختلف و به ویژه در زمینه معدن و کشاورزی برخوردار است که این مهم می تواند در راستای تحقق شعار سال تأثیر گذار باشد.
محمد مهدی زاهدی در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به انتقال آب از خلیج فارس به استان کرمان گفت: این موضوع کمک کننده به تبیین شعار سال جهش تولید است؛ چرا که آب اگر باشد، آبادانی خواهد بود و صنایعی که به آب نیاز دارند، ایجاد خواهند شد.
انتقال آب از خلیج فارس به استان کرمان، کمک کننده تبیین شعار سال است
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال جاری در راستای شعار سال اتفاق بزرگی با انتقال آب از خلیج فارس به استان رخ داد؛ چرا که این ابر پروژه به همت ایرانی ها عملیاتی شد، عنوان کرد: اقدامات خوبی در زمینه تبیین شعار سال در استان در بحث معادن و شرکت های بزرگ مس و فولاد صورت گرفته است.
وی ادامه داد: شرکت های مس شهید باهنر و فولاد بوتیا از نظر توسعه ای در حال تکمیل زنجیره هستند که تا سال آینده به مرحله بهره برداری خواهند رسید و این مسئله نشان می دهد که افق خوبی برای آینده استان و به ویژه شهرستان های کرمان و راور در راه است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شهرستان راور به همت شرکت گل گهر اقدامات خوبی آغاز شده است، تصریح کرد: فاز اول مجتمع فولاد در این شهرستان به اتمام رسیده و هم اکنون در حال برنامه ریزی فازهای بعدی هستیم و در حال حاضر نیز نزدیک به 100 نفر از نیروهای بومی راور در این مجتمع در حال کار هستند.
کُرک کرمان زمینه تبدیل شدن به پارچه های گرانقیمت در سطح دنیا را دارد
زاهدی با تأکید بر اینکه در حوزه صنایع سنگین در سال جهش تولید، استان عملکرد بسیار خوبی داشته است، اظهار کرد: اما در حوزه صنایع پائین دستی و به ویژه در زمینه کشاورزی به کار زیاد نیاز است؛ به ویژه در جنوب استان که دارای ظرفیت تولید مرکبات، خرما و سیفی جات است، به کارخانجات صنایع جنبی غذایی نیاز داریم تا بتوانیم به کشاورزان کمک کنیم.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کرک استان کرمان و به ویژه کرک شهرستان های بافت و ارزوئیه معروف است، ابراز کرد: کرک عمدتا با قیمت پائین صادر می شود و این صادرات به وسیله دلالان که عمدتا از اتباع بیگانه هستند، به صورت قاچاق انجام می شود؛ بنابراین باید جلوی قاچاق کرک گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه باید صنایع فرآوری کرک را در استان راه اندازی کنیم تا برای تولید پارچه اقدام کرد، عنوان کرد: کرکی که در ایران به پارچه تبدیل می شود از قیمت بسیار بالایی در دنیا برخوردار است؛ بنابراین باید در این زمینه کار کنیم.
مسئولان نسبت به احداث مجتمع تولید خودرو برقی در استان همت کنند
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما نباید صرفا به وضعیت صنایع سنگین در استان اکتفا کنیم، اظهار کرد: استان کرمان خوشبختانه از ظرفیت بالای مس نه تنها در کشور بلکه در خاورمیانه برخوردار است و با توجه به وجود ظرفیت منابع انسانی و نخبه ، می توانیم به سمت تولید خودرو برقی برویم.
زاهدی ادامه داد: برای تولید خودرو سواری برقی به مس، فولاد، منابع انسانی و معدنی نیاز داریم که همه این موارد در استان وجود دارد؛ البته تجهیزات الکتریکی و دیجیتالی آن را می توان از نقاط دیگر کشور تهیه کرد؛ بنابراین استاندار و نمایندگان باید نسبت به احداث مجتمع خودروی برقی در استان همت کنند.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: در این زمینه با وزیر سابق صمت صحبت داشته ایم و وی در این زمینه موافقت خود را اعلام کرده بود و پس از حضور وزیر جدید در در جلسه ای این مسئله را مطرح کردیم و قرار شده است که مطالعات میدانی و عملیاتی این طرح تا پایان آبان ماه آماده شود تا ببینیم که این حرکت را چگونه باید آغاز کنیم.
کوتاهی بانک پاسارگاد در احداث مجتمع پتروشیمی کرمان/ افزایش قیمت نهادههای کشاورزی با شعار سال در تعارض است
وی با بیان اینکه در خصوص احداث مجتمع پتروشیمی که از 5 سال گذشته آغاز شده بود متأسفانه توسط بانک پاسارگاد که سرمایه گذار اصلی این پروژه بود کوتاهی شده است و در این زمینه گلایه مندیم، خاطر نشان کرد: وزیر صمت در سفر اخیر خود به کرمان، قول داد که نسبت به احداث مجتمع پترو شیمی اقدام کنند.
ذبیح الله اعظمی در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به ظرفیت کشاورزی جنوب استان و بیان اینکه در زمینه تولیدات پیاز و سیب زمینی ان شاالله بازارهای داخلی را اشباع خواهیم کرد، گفت: در زمینه گلخانه ها به دلیل گران بودن نهاده های کشاورزی شامل بذر، کود، سم و ... بخشی از گلخانه ها زیر کشت نرفته اند.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه گران کردن نهاده های کشاورزی با تبیین جهش تولید در تعارض است، عنوان کرد: به منظور رفع این مسئله از وزارت کشاورزی سوال کرده ایم که آنان دلایل خاص خود را بیان کرده اند.
پیشرفت خوب معادن در جنوب کرمان
وی با بیان اینکه در بخش معادن پیشرفت خوبی داشته ایم، ابراز کرد: در آذر ماه چند طرح را با حضور وزیر، حتما افتتاح خواهیم کرد و چند پروژه کلنگ زنی خواهد شد و همچنین مناقصه برای دو معدن در حال انجام است که به محض انتخاب پیمانکار، فعالیت این دو معدن آغاز می شود.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تلاش کرده ایم آنچه که فرمایش رهبر معظم انقلاب بوده است را انجام دهیم.
منصور شکراللهی در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده در راستای جهش تولید از سوی مسئولان امر خوب بوده اما در این زمینه به حرکت بیشتر نیاز داریم، گفت: برای تولیدات به مقدمات و اعتبارات نیاز است، اما اعتبارات هم وضعیت مناسبی ندارند.
تحقق جهش تولید با در اختیار قرار دادن تسهیلات ارزان قیمت
نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با اعتبارات تخصیص یافته در بخش کشاورزی و گلخانه در حوزه های انتخابیه به مبحث جهش تولید کمک شده است.
وی با بیان اینکه در زمینه کشاورزی با وزیر مربوطه نشستی را داشته ایم که در این خصوص مقرر شده است که به این امر و در راستای جهش تولید کمک کنند، ابراز کرد: به تمامی وزرا عنوان کرده ایم که باید تسهیلات ارزان قیمت در اختیار مردم قرار گیرد؛ چرا که این امر در راستای جهش تولید می تواند بسیار کمک کننده باشد.
حجت الاسلام و المسلمین حسین جلالی در گفتگو با خبرنگار ما؛ گفت: متأسفانه تبیین شعار سال با نام «جهش تولید» در حوزه انتخابیه من بیشتر گرفتار دیوان سالاری و بروکراسی شده است و این در حالی است که تبیین شعار سال در صورتی شکل می گیرد که تمامی مجموعه ها همراهی کنند.
جهش تولید گرفتار دیوان سالاری و بروکراسی است/ ادرات مسئولیت گریز هستند
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که فردی برای تولید به سمت مجوزها، استعلامات، عوارض، وام بانکی و ... می رود، آنقدر اهرم فشار برای تولید کننده وجود دارد که فرد مأیوس و نا امید می شود؛ به همین جهت نمی توانیم میزان رضایت مندی از تبیین شعار سال اعلام کنیم.
وی بیان کرد: قوانین دست و پاگیر وجود دارد، مدیران ما انگیزه ندارند و سیستم قفل کننده است و ادارات به جای آنکه مسئولیت پذیر باشند، مسئولیت گریز هستند.
حجت الاسلام و المسلمین جلالی تصریح کرد: ما متأسفانه نتوانسته ایم در ادارات آن انقلابی را که مبتنی بر ارزش ها و باورها است ایجاد کنیم.
 ثبت رکورد در سال جهش تولید توسط شرکت جهان فولاد    
شهباز حسن پور در گفتگو با خبرنگار ما؛ با اشاره به اینکه در راستای تببین شعار سال جلساتی را مرتبا برگزار کرده ایم، گفت: در دو حوزه انتخابیه، شهرستان بردسیر در رتبه اول اشتغال و شهرستان سیرجان در جایگاه دوم قرار دارد؛ بنابراین ما توانسته ایم به تمام اهداف از قبل تعیین شده خود در زمینه اشتغال دست یابیم.
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در زمینه تحقق شعار سال، شرکت جهان فولاد توانسته بالاترین رکورد را به ثبت برساند و دیگر شرکت ها گل گهر و گوهر زمین نیز به همین ترتیب توانسته اند اقدامات خوبی در راستای جهش تولید انجام دهند.
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون بالغ بر 6 هزار نفر در سیرجان بیمه شده اند، تصریح کرد: آنچه که در موضوع جهش تولید در دو حوزه انتخابیه باید محقق می شد، انجام شده است.
در زمینه تبیین شعار سال در سطح کشور به اهداف خود نرسیده ایم/ بلاتکلیفی 900 معدن در استان کرمان
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در زمینه تبیین شعار سال در سطح کشور به اهداف خود نرسیده ایم و امیدواریم که دولت با تشکیل کارگروه هایی و مجلس در کمیسیون ویژه جهش تولید با برنامه های مدون به اهداف در زمینه تحقق شعار سال دست یابند.
وی افزود: نشست هایی را با حضور وزیر کشاورزی، صمت و معاون وزیر امور خارجه داشته ایم و از هر سه مجوعه خواسته ایم که با توجه به پتانسیل کشور و ظرفیت های استان باید با رویکرد جدی تری وارد عمل شویم.
حسن پور با تأکید بر اینکه متأسفانه در استان 900 معدن بلاتکلیف و راکد وجود دارد، اظهار کرد: در سال جهش تولید باید تکلیف این معادن روشن شود و استاندار جدید کرمان نیز در اولویت کاری خود موضوع فعال شدن معادن و رشد کشاورزی استان را قرار دهد؛ چرا که هر دو بخش می توانند تأثیر بسزایی در ارتقا مسائل اقتصادی استان داشته باشند.
انتهای پیام/


#‌اخبار #‌سیستان_و_بلوچستان
منبع: عصرهامون


مطالب پیشنهادی

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

از بین بردن چربی چای ساز | نکات درست کردن و از بین بردن چربی چای ساز

از بین بردن چربی چای ساز ونکات درست کردن چای و روش از بین بردن چربی چای ساز و روش های دم کردن چای و چگونه چای را دم کنیم را در پرشین وی بخوانید

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

مطالب مرتبط