خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

پایان بهار تابستان بدون جهش نرخ ارز چشم انداز مبهم بازار ارز در نیمه دوم سال اخبار اقتصاد ایران اخبار اقتصادی تسنیم Tasnim


پایان بهار و تابستان بدون جهش نرخ ارز/ چشم انداز مبهم بازار ارز در نیمه دوم سال

درحالی که نرخ ارز در نیمه ی اول سال جاری با توجه به اعمال سیاست های تثبیت ارزی کنترل شد و در مسیر نزولی قرار گرفت اکنون باید دید عقب نشینی بانک مرکزی از سیاست تثبیت چه تاثیری در بازار ارز طی نیمه دوم سال خواهد داشت.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، پدیده ای که در سال های اخیر به معنای واقعی اقتصاد ایران را آزار داده است، "انتظارات تورمی" است. اگرچه به طور طبیعی در اقتصادی که سال ها با تورم های دو رقمی دست و پنجه نرم می کند، شکل گرفتن انتظارات تورمی کاملا طبیعی است اما به هر حال یکی از فاکتور هایی که یقینا می تواند به عنوان عاملی درونزا چه به افزایش و چه به کاهش تورم دامن بزند قطعا "انتظارات تورمی" است.

گفتنی است اگرچه برخلاف سایر مباحث اقتصادی همانند تورم، تولید یا سرمایه گذاری، پدیده ی انتظارات، ملموس و مشهود نیست و شاید هنور روش مشخصی برای محاسبه ی آن بدست نیامده باشد اما به طور محسوس تاثیرات آن را در تمامی پدیده های اقتصادی را می توان مشاهده کرد. از ابتدای سال جاری بود که با توجه به ثبت اعداد بالای تورمو به تبع آن افزایش انتظارات تورمی برخی از تحلیل گران و کارشناسان اقتصادی از پیش بینی جهش های عجیب و غریب درنرخ ارزخبر می دادند.

سیاست تثبیت عامل اصلی کنترلنرخ ارز

اگرچه در ابتدای روند نزولینرخ ارزغیر رسمی، برخی معتقد بودند که روند کاهشینرخ ارزدلایلی سیاسی دارد و تحولات منطقه ای و اخبار مثبت سیاسی که از گوشه و کنار به گوش می رسید، علت اصلی کاهشنرخ ارزغیر رسمی در بازار است اما تداوم روند نزولی ارز تقریبا این ادعا را کمرنگ می کند و به نظر می رسد ادامه دار بودن روند نزولینرخ ارزغیر رسمی، دلایل اقتصادی و بنیادی مهم و قابل تاملی دارد.

مشخصاتغییر رویکرد بانک مرکزی از سیاست تعدیل در زمان مدیریت سابق، به سیاست تثبیت در زمان فرزین، ریل سیاست گذاری ارزی کشور را به وضوح تغییر داده است و اگر امروز شاهد ترکیدن حباب قیمت ها (خصوصا در بازار هایی که ذات سفته بازانه دارند) هستیم، باید بپذیریم که تحولات کلان در سیاست گذاری اقتصادی کشور پدید آمده است. لازم به ذکر استبهواسطه ی سیاست های تعدیلی که به نوعی تشدید کننده ی انتظارات تورمی بود، برخی بازار ها همچون بازار خودرو و مسکنچنان حباب های قیمتی بزرگی پیدا کرده بودند، که حتی نرخ آن ها بانرخ ارزغیر رسمی نیز هیچ انطباق و سنخیتی نداشت.

پیش بینی درست تسنیم از عدم افزایشنرخ ارزدر نیمه اول سال در فروردین ماه امسال

همانطور که در گزارش های مختلف بارها اشاره شد، تا زمانی که بانک مرکزی به اعمال سیاست های تثبیت با سه محور1- اقدامات صورت گرفته برای کنترل تقاضای کاذب در حوزه واردات رسمی، 2-تغییر سازوکارها برای تسریع بازگشت ارزهای صادراتی و 3-تعیین نرخ تسعیر ارز مناسب برای محاسبه قیمت پایه در بورس کالا، بتواند تقاضای کاذب برای ارز را به حداقل برساند و با مدیریت ارز مورد نیاز واردات، سیاست های تجاری و ارزی را هماهنگ تر از گذشته کند طبیعتا نمی توان انتظار رشدنرخ ارزدر نیمه ی اول سال را داشت.

بر همین اساس بود که تیم اقتصادیخبرگزاری تسنیم، در سلسله گزارشاتی که در خصوص سیاست تثبیت اقتصادی منتشر کرد بارها به این موضوع اشاره کرد که بانک مرکزی بر خلاف اکثر پیش بینی ها با تغییر دست فرمانی که به سیاست تثبیت داده، یقینا قادر است در نیمه ی اول سال جارینرخ ارزرا کنترل کند.

عقب نشینی بانک مرکزی از سیاست تثبیت عامل تحریکنرخ ارزخواهد شد

اما به نظر می رسد پیش بینینرخ ارزبرای نیمه ی دوم سال نسبت به نیمه ی اول از پیچیدگی های بیشتری برخوردار است و برخی اقدامات بانک مرکزی می تواند شرایط با ثباتنرخ ارزدر این روزها را تهدید کند. عقب نشینی بانک مرکزی از یکی از ارکان مهم سیاست تثبیت یکی از اقداماتی است که می تواند شرایط با ثباتنرخ ارزرا در نیمه ی دوم برهم زند.

براساس برآوردهای انجام شده پس از افزایش نرخ تسعیر محاسبه قیمت پایه محصولات پتروشیمی از 28.500 تومان به نرخ مرکز مبادله طلا و ارز بانک مرکزی، 37.500 الی38.500 تومان (افزایش 30 درصدی) در دسته کالاهای ملتهب شاهد افزایش 14 درصدیقیمت‌ها خواهیم بود.این میزان افزایش قیمت در دسته کالاهای غیر ملتهب حدود 24 تا 30 درصد خواهد بود.

همچنین لازم به ذکر است نکته ایکه در تحلیل افزایش نرخ تسعیر محصولات پتروشیمی و به‌تبعافزایش قیمت این محصولات، وجود دارد که کمتر به آن پرداخته شده است و از جهتی به‌نظر می‌رسد تبعاتی سنگین‌تر نسبت به افزایش قیمت نهایی تولید داشته باشد، افزایش قیمت سایر کالاها تحت عنوان پدیدۀ "سرایت" است که منجر به افزایش قیمت سایر کالاهایی که شاید مستقیما مواد پتروشیمی در آن ها به کار رفته باشد، شود. بنابراین می توان گفت اقدام اخیر بانک مرکزی می تواند زمینه ساز افزایش انتظارات تورمی و به تبع آن افزایشنرخ ارزشود مگر آن که اقدامات مناسبی در جهت خنثی کردن این اثر انجام شود.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تیم ملی والیبال ایران در دومین دیدار خود از مسابقات انتخابی المپیک به مصاف اوکراین رفت و در یک بازی پر انتقاد شکست خورد.

نیم ساعت پیش

نمایشگاه دائمی «در لباس سربازی» در محل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در معرض دید عموم علاقمندان فرهنگ جهاد و مقاومت قرار گرفته است.

نیم ساعت پیش

ایلنا نوشت: یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:باتوجه شرایط اخیری که در کشور به وجود آمده است و هجوم زیاد مهاجران که بعضاً هم به صورت غیرقانونی وارد کشور ما می‌شوند، نگرانی‌هایی را برای مردم ما به وجود آورده که نگرانی‌های به حقی هم هست.

نیم ساعت پیش

روز نهم بازی‌های آسیایی آغاز شده و ورزشکاران کشورمان به مصاف رقبای خود رفته‌اند. در این خبر با نتایج لحظه‌به‌لحظه این مسابقات همراه ما باشید.

نیم ساعت پیش

دو منبع مطلع اعلام کردند که تویوتا موتور قصد دارد سومین کارخانه خودروسازی را در هند بسازد و ظرفیت تولید را در این کشور برای اولین‌بار در بیش از یک دهه افزایش دهد زیرا مشارکت آن با سوزوکی موتور باعث افزایش حجم داخلی شده است.

1 ساعت پیش

مایکل کریزو که نسبت به فصول قبل آمادگی بهتری دارد، امیدوار است که این اقدامات در نهایت در بزرگترین صحنه ورزش به ثمر برسد.

13 دقیقه پیش

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنج‌شنبه (۶ مهر) اعلام کرد «هکرهای چینی به حدود ۶۰ هزار ایمیل وزارت خارجه آمریکا دسترسی پیدا کرده‌اند». «مایکروسافت»، اعلام کرده که در این حملاتِ هک مخفیانه، از نرم‌افزار ایمیل این شرکت سوء‌استفاده شده است. روابط آمریکا و چین از چند ماه قبل با تنش‌های بی‌سابقه‌ای مواجه شده است که سرنگونی بالن جاسوسی چین در خاک آمریکا، به افزایش این تنش دامن زده است.

1 ساعت پیش

«بنگاه تئاترال» نمایش‌نامه‌ای به قلم علی نصیریان است که به کارگردانی هادی مرزبان و بازیِ مجید مظفری روی صحنه می‌رود.

نیم ساعت پیش

فیلم پرش از ارتفاع بسیار بلند با موتور سیکلت را ببینید.

نیم ساعت پیش

بیشتر...