خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

چین بزرگراهی جدید روی شن های روان می سازد خبرآنلاین

چین بزرگراهی جدید روی شن‌های روان می‌سازد<br>

رادیو بین المللی چین نوشت: یک بزرگراه جدید در قلب «تکلیمکان» بزرگترین بیایان چین واقع در منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ در شمال غربی این کشور در حال احداث است.

این جاده از سمت غربی شهرستان «چیه‌مو» به طول ۱۵۱.۷۶۴ کیلومتر شروع شده و شهرک «تاجونگ» در مرکز بیابان تکلیمکان را به «بزرگراه ملی جی ۳۱۵» در حاشیه جنوبی این بیابان متصل می کند.

بیابان تکلیمکان با طول هزار و عرض ۴۰۰ کیلومتر دومین بیابان شن‌های روان جهان محسوب می‌شود که ۸۵ درصد آن از شن‌های روان تشکیل شده است.

ساخت جاده در بیابان و صحرا کاری تقریبا غیرممکن است. نوسان دمایی بالا و بدی آب و هوا به سختی‌ها و پیچیدگی‌های ساخت و ساز جاده در صحرا می‌افزاید. در فصل تابستان، دمای هوای در گرمترین مواقع به ۷۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

«لی پان فنگ» سرمهندس پروژه فوق گفت: بزرگترین چالش ما در حال حاضر کار در شرایط طوفان‌های شنی شدید به ویژه در ماه آوریل و مه است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات تیم ساخت جاده در بیابان انتقال منابع مورد نیاز است، تاکید کرد: معمولا کار را از ساعت ۸ صبح شروع می‌کنیم تا بتوانیم قبل از شروع طوفان‌های شن کار را با کیفیت به پیش ببریم.

شهرک تاجونگ تنها منطقه مسکونیِ در وسط بیابان تکلیمکان است. این شهرک که سال ۲۰۱۵ تاسیس شده یک نقطه توقف مهم برای ترانزیت وسط بیایان محسوب می‌شود.

در حال حاضر سه بزگراره عظیم در بیابان تکلیمکان وجود دارد. «بزرگراه لون مین» بخش‌های «لونتای» وو «نیا» در لبه‌های شمالی و جنوبی بیابان را به هم متصل می‌کند؛‌ «بزرگراه آهه» از شهر «آرال» در منطقه «آکسو» شروع می‌شود و در ادامه به سمت جنوب به منطقه «هوتیان» می‌رسد و از شهر آرال به شهرک تاجونگ می‌رسد.

پیش بینی می‌شود یک بزرگراه بیابانی عظیم دیگر که بخش «یولی» را به بخش چیه‌مو متصل می‌کند تا ژوئن سال جاری میلادی افتتاح شود.

این بزرگراه جدید بخشی از بزرگراه «لون مین» خواهد بود و ساخت آن در ۲۶ دسامبر سال گذشته میلادی شروع شد.

این جاده ارتباطات و محیط زیست را در بیابان هنگامی که تکمیل شود (اکتبر ۲۰۲۳)، بهبود می‌بخشد.

بزرگراه لون مین که در سال ۱۹۹۵ ساخت آن پایان یافت طولانی‌ترین بزرگراهی بود که روی شن‌های روان ساخته شده بود. برای جلوگیری از ورود شن‌های روان روی سطح بزرگراه بوته‌ها و دیگر گیاهان مناسب در کناره‌های جاده کاشته شدند تا اجازه ندهند شن سطح جاده را بپوشاند.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایران آنلاین-فیلم/ صحبت های مسئولان در پی حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان : :

5 ساعت پیش

سوادکوه- پیکرهای مطهر هشت آلاله گمنام و خوشنام دوران دفاع مقدس با استقبال پرشور مردم سوادکوه به مازندران منتقل شد.

5 ساعت پیش

ایلام-مدیرکل مدیریت بحران ایلام گفت: به دلیل گرد و غبار، مدارس و ادارات ایلام فردا تعطیل هستند.

5 ساعت پیش

مشهد- قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: موزه های این آستان مقدس و گنجینه عظیم نهفته در آن یکی از بهترین راه ها و کانال ارتباطی برای انتقال معارف ناب رضوی به مردم جهان‌ است‌.

5 ساعت پیش

علیرضا زاکانی و جمعی از معاونان فرهنگی شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی کلان‌شهرهای کشور با نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی دیدار کردند

5 ساعت پیش

ایران آنلاین-فیلم/ روایت شاهد عینی از ترور شهید صیاد خدایی : :

5 ساعت پیش

ایران آنلاین-استاندار تهران: وضعیت جمعیت جوانی استان تهران نگران کننده است : :

5 ساعت پیش

ایران آنلاین-دیدار آیت‌الله رئیسی با نخست وزیر عمان در کاخ العلم : :

5 ساعت پیش

ارزش سهام عدالت، ۱٫۴درصد کاهش یافت.

5 ساعت پیش

بیشتر...