ایران آنلاین |
1 ماه پیش

تشدید جنگ نیابتی امارات عربستان در جنوب یمن ایران آنلاین

تشدید جنگ نیابتی امارات و عربستان در جنوب یمن
فائزه سادات یوسفی

جنوب یمن دیگر بار شاهد نبردهایی جدی بین حامیان امارات و دولت مستعفی یمن بوده است؛ درگیری‌هایی که در طول جنگ یمن و بویژه در یکی دو سال اخیر بارها دیده شده است.

روزنامه ایران: به گزارش الجزیره ،از چند روز گذشته درگیری‌های شدیدی در منطقه «عتق» واقع در استان شبوه یمن،  بین نیروهای وابسته به شورای ریاستی وابسته به عربستان و گروه‌های مورد حمایت امارات آغاز شده که در آن چندین نفر کشته و زخمی شده‌اند. در آخرین خبر به نقل از یک منبع رسمی یمنی آمده است که  نیروهای امنیتی حزب الاصلاح وابسته به ریاض پایگاه ها و مراکز نظامی متعلق به نیروهای تحت حمایت امارات را در استان شبوه در شرق یمن تحت کنترل خود گرفته واحتمال اینکه کنترل شهر عتق رابه دست بگیرند وجود دارد.

این در حالی است که طی 7 سال جنگ یمن متحدین عربستان بجز امریکا و امارات از آن خارج شدند و عرصه به دو کشور عرب باقی مانده ائتلاف واگذار شد. این موضوع سبب شده است، دو کشور در سایه اختلافات و رقابت‌های  دیرین خود در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. ضمن آنکه ریاض و ابوظبی در آغاز جنگ یمن، اهداف مختلفی برای چگونگی تصاحب خاک این کشور جهت تأمین منافع خود در سر می‌‌پروراندند و پس از آن هر کدام سعی کردند سهم بیشتری را با غارت منابع و خاک یمن به عنوان غنایم جنگی به دست آورند.امارات بعد از مدتی از شروع جنگ مسیر خود را از سعودی‌ها جدا کرد و به منطقه و منابع جنوب یمن چشم دوخت و با پیاده سازی نیروها و تجهیزات جنگی در آنجا سکنی گزید. ابوظبی همچنین از شورای انتقالی جنوب که خواهان استقلال این منطقه از دولت مرکزی یمن است، حمایت می‌‌کند. عربستان هم سعی کرد با برکناری «عبدربه منصور‌هادی» رئیس ‌جمهور فراری یمن و تشکیل شورای ریاستی، گروه‌های وفادار به سعودی را با یکدیگر متحد کند که با توجه به اختلافات فیمابین،  برای ابوظبی زنگ خطر محسوب می‌‌شود.


در سال‌های اخیر و به دلیل سهم‌خواهی بیشتر هر دوطرف، تنش‌ها بیشتر شده و به درگیری‌های پراکنده در کانون‌های بحران آنها منجر شده است. آنچه مشهود است یمن به میدان بازی جنگ قدرت نیابتی دو کشور امارات و عربستان تبدیل شده و هر کدام سعی می‌‌کنند با غلبه بر دیگری خودنمایی کرده و پیروز بازی (چپاولگری) در یمن باشند. از سویی دیگر، گذر زمان و تشدید تنش‌ها میان نیروهای تحت حمایت ریاض و ابوظبی، سبب تضعیف درونی و ممتد آنها شده و بر چرایی آتش‌بس در یمن سایه انداخته است. اگر دامنه درگیری‌ها بین این دو نیروها افزایش یابد و مناطق بیشتری شاهد تبادل آتش میان آنها باشد، می‌‌توان انتظار داشت، درگیری از جبهه مقاومت-دولت مستعفی یمن به سمت منازعه بین این دو گروه تحت حمایت ابوظبی و ریاض چرخش پیدا کند. در مقابل نیز سرگرمی جبهه دشمن به اختلافات، فرصتی را برای ترمیم قوا و هدفگذاری‌های بلند مدت برای جنبش‌های مقاومت یمن فراهم می‌‌کند که سبب تقویت آنها خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خلاصه دیدار تیم های فوتبال مجارستان و ایتالیا در چارچوب رقابت های لیگ ملت های اروپا و پیروزی 2 بر صفر آبی ها را ببینید.

8 ساعت پیش

«به محض رسیدن به آبادان مستقیم از فرودگاه به پای دکل منتقل شدیم و در مقابل نگاه نگران همه به خصوص کارگردان، از دکل بالا رفتیم و وقتی پا به زمین گذاشتیم برق شادی را در چهره حاتمی‌کیا می‌دیدیم که گویی باری بزرگ از دوشش برداشته شده است.»

7 ساعت پیش

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم گفت: قانون جهش تولید دانش‌بنیان تکلیف استان‌ها را در زمینه توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری روشن کرده و بر اساس آن،استانداران سراسر کشور موظف هستند کلیه پتانسیل‌های موجود در دانشگاه‌ها را اعم از پارک‌های علم و فناوری، منابع استانی، پتانسیل شرکت‌های دانش‌بنیان، توانمندی‌های پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها را برای رفع چالش‌های استان و توسعه این زیست‌بوم و شرکت‌های دانش‌بنیان به کار گیرد.

9 ساعت پیش

وزیر امور خارجه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با وزیر خارجه کوبا ملاقات و درباره موضوعات مورد علاقه طرفین از جمله مناسبات دوجانبه و تحولات بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

8 ساعت پیش

مریم امیرجلالی، بازیگر پیشکسوت کشورمان که مدتی است در قاب سینما و تلویزیون دیده نمی شود، با تاکید بر اینکه هنوز در اوج است، دلیل غیبتش در سینما و تلویزیون را در مقطعی کرونا و پس از آن فیلمنامه های نامناسب می داند.

8 ساعت پیش

محمود فرشچیان ـ هنرمند نگارگر کشورمان ـ طی سه دهه دو تابلو درباره امام رضا (ع) خلق کرده است که هر دو با نام «ضامن آهو» شناخته می شوند؛ با این حال به رغم شباهت در نام، هر کدام از این آثار دارای ویژگی های منحصربه فرد خود هستند.

7 ساعت پیش

دیلی میل در گزارشی ۵ بازیکن خطرناک تیم ملی ایران را معرفی کرد.

9 ساعت پیش

سریال «هزاران چشم» به کارگردانی کیانوش عیاری از شبکه آی فیلم پخش می شود.

9 ساعت پیش

تفاهم نامه همکاری مشترک شرکت بیمه نوین و دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد تقویت و بهره مندی از ظرفیت‌های دوسویه در حوزه آموزش و اشتغال منعقد شد.

9 ساعت پیش

بیشتر...