اکونا پرس |
3 ماه پیش

35 درصد تجارت گواهی بر وضعیت اسفبار تجارت ایران روسیه

0.35 درصد تجارت؛ گواهی بر وضعیت اسفبار تجارت ایران و روسیه

برخی از کشورهای بزرگ مانند روسیه با اقتصادهای قدرتمند در همسایگی ایران قرار دارند که بازارهای خوبی برای برای اقتصاد کشور محسوب می شوند.مهم این است که بتوان از این ظرفیت بالقوه استفاده شود.

0.35 درصد تجارت؛ گواهی بر وضعیت اسفبار تجارت ایران و روسیه
به گزارشاکونا پرس،

برخی از کشورهای بزرگ با اقتصادهای قدرتمند که در همسایگیجمهوری اسلامی ایرانقرار دارند بازارهای خوبی برای برایاقتصاد کشورمحسوب می شوند.مهم این است که ما بتوانیم از این ظرفیت بالقوه به خوبی استفاده کنیم. در مورد کشورروسیهبا سفر رسمیرئیس جمهورکشور همراه است این اتفاق رخ نداده و معمولاً روابط ما با کشور روسیه بسیار جلوتر از روابط اقتصادی ما است.

بر این اساسشاخصهای  اقتصادی کشور روسیه بدین ترتیب است که به عنوان یازدهمیناقتصادبرتر دنیا با ۱۴۴ میلیون جمعیت ، ۱۷.۳ میلیون کیلومتر مربع مساحت، ۱۱ هزار و ۷۸۷دلارتولید ناخالص داخلی سرانه، ۴.۳ درصد نرخرشدسرانه تولید ناخالص داخلی، ۸.۴ درصد تورم، ۴.۳۳ درصد نرخبیکاریو ۲۱ هزار و ۵۶ میلیون دلار تراز تجاری شناخته می شود.

با توجه به جایگاه اقتصادی کشور روسیه میزانتجارتایران با این کشور در سال ۲۰۲۰ قابل تامل است بر این اساس حجم کل تجارتایرانبا روسیه بالغ بر دو هزار و ۲۳۰ میلیون دلار است که از این رقم هزار و ۴۲۰ میلیون دلاروارداتو ۸۰۰ میلیون دلار صادرات می شود.

این ارقام نشان می‌دهد ایران ۳۵ صدم درصد حجم تجارت کشور روسیه را در اختیار دارد که گفته می‌شود این ظرفیت می‌تواند تا ۱۲ هزار میلیارد دلار افزایش یابد.طبقآمار و ارقامدر ۸ ماهه اول سال جاری ۳۷۱ میلیون دلار صادرات و هزار و ۲۵ میلیون دلار واردات  با روسیه انجام شده است که نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۹ در میزان صادرات ۲۸ درصد و در میزان واردات ۴۸% افزایش داشته ایم.

گفتنی است ۷۲ درصد از اقلام وارداتی ایران از روسیه شامل گندم، ذرت دامی، جو، چوب و روغن دانه آفتابگردان است.

جالب است بدانید کشوراکوادوربا فرسنگ ها فاصله حجم تجارت بیشتری نسبت به ایران با روسیه دارد یا کشورترکیهدر همسایگی روسیه بالغ بر ۲۲ درصد از حجم تجارت این کشور را به خود اختصاص داده است.این آمار نشان می‌دهد که وضعیت تجارتایران و روسیهدر جایگاه بسیار پایینی قرار دارد.

یک مقام ارشد روسی از همکاری این کشور با ایران برای یافتن جایگزین سامانه سوئیفت خبر داد.

وزیر انرژی روسیه اعلام کرد این کشور با وجود محدودیت‌های وضع شده از طرف آمریکا، به معامله نفتی با ایران ادامه می‌دهد.#‌اخبار منبع: اکونا پرس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در لایوی می‌گفت خدا جای حق نشسته است و در میان این همه آدم صاحب کرسی در فوتبال، درباره من مستند ساخته می‌شود!

نیم ساعت پیش

در چند دهه اخیر، مازراتی و پورشه و بنز‌های آخرین مدل زیادی در خیابان‌های پایتخت جولان می‌دهند.

13 دقیقه پیش

مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت با اشاره به اینکه ثبت‌‌‌نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در حال انجام است و سامانه قطع نشده است، گفت: اگر مشکل مقطعی در سامانه وجود دارد ناشی از کمبود پهنای باند است.

14 دقیقه پیش

خیلی مواقع برای شما اتفاق افتاده است که خودرو شما بد روشن می شود و نمی دانید علت آن چیست در ادامه شما را با علت های دیر روشن شدن ماشین آشنا می‌کنیم.

13 دقیقه پیش

خودروی دنا در نمایشگاه خودرو دچار خرابی شد و اعضای غرفه ایران‌خودرو با هل دادن؛ محصولشان را به بازدیدکنندگان معرفی کردند. منبع: خبرآنلاین

یک ربع پیش

معاون وزیر صمت با تاکید براین که هیچ تصمیمی در مورد تغییر قیمت کارخانه ای خودرو نگرفته ایم گفت: فعلا وقتِ تغییر قیمت خودرو در کارخانه نیست.

14 دقیقه پیش

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال برای صدور حکم دیدار نیمه تمام تراکتور تبریز و پرسپولیس تهران فرصت زیادی ندارد.

یک ربع پیش

خودروسازانی مثل فورد، فولکس واگن و مرسدس بنز، تا چند ماه آینده ظرفیت تولید خودروی برقی خود را فروخته اند.

یک ربع پیش

معاون باشگاه پرسپولیس گفت: قبل از شروع بازی نباید اجازه برگزاری آن را می‌دادند و باشگاه تراکتور می‌خواهد فرافکنی کند‌

یک ربع پیش

بیشتر...