راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

دیدار علی اف با پاشینیان لغو شد راهبرد معاصر

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان گفت دیدار وی با نخست‌وزیر ارمنستان که قرار بود هفتم دسامبر در بروکسل انجام شود، برگزار نخواهد شد.

به گزارش راهبرد معاصر،«الهام علی‌اف» رئیس‌جمهوری جمهوری آذربایجان گفت دیدار وی با «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان که برای هفتم دسامبر (۱۶ آذر) در بروکسل برنامه‌ریزی شده بود، برگزار نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری «اینترفاکس» روسیه، علی‌اف مدعی شد پاشینیان گفته تنها در صورتی در این نشست شرکت می‌کند که امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز در آن حضور داشته باشد.

پیش‌تر رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان طی سخنانی در مراسم سی‌امین سالگرد تاسیس حزب «آذربایجان نوین» در مرکز «حیدر علی‌اف» گفت کهفرانسهحامی ارمنستان است و آن‌ها یکدیگر را خواهر خوانده هم می‌نامند. الهام علی اف همچنین مدعی شد که اینک جمهوری آذربایجان به شریک ضروری برای بسیاری از کشورها تبدیل شده است. وی گفت: ما در سازمان پیمان امنیت جمعی دوستان بیشتری نسبت به ارمنستان داریم.

طی روزهای قبل رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در تماس با رئیس‌جمهور فرانسه از لزوم رویکرد بی‌طرفانه در عادی‌سازی روابط با ارمنستان سخن گفته بود.

سنای فرانسه چندی قبل با ۲۹۵ رای موافق، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از دولت فرانسه خواسته شده جمهوری آذربایجان را به دلیل حملات علیه ارمنستان در سپتامبر ۲۰۲۲ تحریم کند. این قطعنامه بر لزوم به رسمیت شناختن قره‌باغ و به کارگیری آن به عنوان ابزار مذاکره جهت برقراری صلح پایدار در منطقه تاکید می‌کند.

در این قطعنامه تاکید شده که اقدامات تهاجمی مکرر جمهوری آذربایجان علیه قره‌باغ کوهستانی امنیت و آزادی را به خطر می‌اندازد. این قطعنامه همچنین از جمهوری آذربایجان می‌خواهد نیروهای خود را از ارمنستان خارج کند و همچنین تضمین کند که وضعیت کریدور «لاچین» که منطقه را به ارمنستان متصل می‌کند، بدون تغییر باقی بماند.

علی‌اف همچنین پیش‌تر در دیدار با فرستاده ویژه اتحادیه اروپا ادعا کرد سخنان ایروان در مورد صلح واقعیت ندارد. نخست‌وزیر ارمنستان گفته بود که موضعروسیهدر قبال مذاکرات ارمنستان با جمهوری آذربایجان موجب تضمین و امنیت حقوق ارامنه ساکن قره‌باغ کوهستانی خواهد شد.

نیکول پاشینیان گفت ایروان در مذاکره با باکو، نه تنها از حقوق خود، بلکه حقوق ارامنه مستقر در قره باغ کوهستانی دفاع می‌کند و در حال پیشبرد مواضع خود در این زمینه است وی افزود به نظر می‌‌رسد در جامعه بین‌المللی نیز تفاهمی مبنی بر این وجود دارد که باید یک گفت‌وگوی شفاف بین نمایندگان قره‌باغ و جمهوری آذربایجان در مورد حق و حقوق ارامنه صورت گیرد / فارس#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیسی ادامه داد: امروز دانشگاه به دشمن ضربه زده و دشمن می‌خواهد دانشگاه را از تحصیل و علم آموزی و پیشرفت علمی بازدارد و بین دانشجویان رویارویی ایجاد کند، اما دانشجویان و اساتید دشمن را ناکام گذاشتند.اعتراضات را باید شنید و همواره ما برای شنیدن حرف‌های دانشجویان مصمم هستیم .اعتراض یا اغتشاش فرق دارد، اعتراض موجب اصلاح امور و کمال می‌شود و اغتشاش موجب تخریب و یاس آفرینی است.

7 ساعت پیش

نمایندگان مردم در مجلس یازدهم با کلیات طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.

6 ساعت پیش

در پی دریافت پیام هشدار زلزله در تلفن همراه برخی شهروندان، این خبر از سوی خبرگزاری میزان و شبکه خبر تکذیب شد. این تکذیب از سوی تلویزیون ستاد بحران و مخابرات انجام گرفته است.

7 ساعت پیش

دیابت یکی از بیماری‌های زمینه‌ای است که می‌تواند ناتوان‌کننده باشد و به مرور زمان کیفیت زندگی فرد را کاهش دهد؛ بنابراین شناحت این بیماری و کنترل آن می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود ببخشد.

4 ساعت پیش

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از پیگیری برای اجاره واگن به منظور حل مشکل کمبود قطارهای خطوط مترو شهر تهران خبر داد.

4 ساعت پیش

عکسی از جشن سالگرد ازدواج مهدی پاکدل و همسر سابقش، بهنوش طباطبایی را می بینید.

4 ساعت پیش

در صورتی که زیپ لباستان به هر دلیلی خراب شود می‌توانید با روشی ساده آن را تعمیر کنید و نیازی به تعویض آن نخواهید داشت.

4 ساعت پیش

با وجود تمام حواشی امروز مجلس و انتقادهای مخالفان مهرداد بذرپاش برای تصدی وزارت راه و شهرسازی، او امروز به‌ عنوان وزیر راه و شهرسازی در مجلس انتخاب شد.

7 ساعت پیش

مدیر مرکز سامانه اورژانس اجتماعی استان تهران اعلام کرد که بیشترین تماس با اورژانس اجتماعی به خاطر کودک آزاری، دختران فرار و دختران آسیب‌دیده است که از میان آن‌ها بیشترین تماس‌ها مربوط به گزارش موضوع کودک آزاری است.

6 ساعت پیش

بیشتر...