خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

خودبیمار انگاری ترسی در روزگار کرونا زده ایسنا

"خودبیمار انگاری" ترسی در روزگار  کرونا زده

یک روانشناس با اشاره به افزایش ترس‌های طبیعی و غیر طبیعی افراد در دوران پاندمی کووید ۱۹ مطرح کرد: در این ایام موضوعی به نام "خود بیمار انگاری" در افراد رسوب کرده است. ترس در حد طبیعی برای حفظ حیات بشر لازم است اما افزایش غیر طبیعی و مرض گونه آن مستلزم پیگیری و درمان است.

شبنم طلوعی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در برخی موارد اطلاعات اشتباه درباره موضوعی منجر به ایجاد ترس‌های غیر طبیعی و در نهایت مقابله با بروز عکس‌العمل درست در افراد می‌شود، اظهار کرد: کاهش ترس غیر طبیعی در ایام پاندمی کووید ۱۹ نیازمند دریافت اطلاعات درست از کانال‌های درست است. از سوی دیگر ما نیازمند داشتن ترس طبیعی از این بیماری هستیم چراکه عدم ترس می‌تواند عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را با خود به همراه آورد.

وی درباره نحوه بروز ترس و تفاوت آن با اضطراب، افزود: ترس در حضور تهدیدی که به راحتی قابل شناسایی است روی می‌دهد و در مقابل اضطراب یک احساس هراس یا خوف مبهم است که حتی بدون حضور هر گونه تهدیدی خود را بروز می‌دهد. اضطراب احساسی پیچیده‌تر از ترس، خوف، تنش و بی‌تابی است که از جمله دلایل آن پیش بینی کردن یک رویدار خطرناک و انتظار برای آن است.

به گفته طلوعی، ترس دارای نشانه‌های جسمانی نظیر مشکلات تنفسی، افزایش ضربان قلب، درد قفسه سینه، لرزش، عرق کردن و... است. همچنین در موارد شدیدتر می‌تواند دارای نشانه‌های هیجانی نظیر احساس وحشت و اضطراب فلج کننده، احساس نیاز به فرار، ترس از دست دادن کنترل، احساس مرگ قریب الوقوع و احساس عدم کنترل شرایط و واکنش‌ها است.

این روانشناس در بخش دیگر سخنان خود به فوبیا رایج نظیر ترس از فضای بسته، ارتفاع، رانندگی در اتوبان، حشرات بالدار، مار، گربه اشاره کرد و گفت: احتمالا افراد دچار فوبیا می‌دانند که ترسی غیر منطقی دارند اما نمی‌توانند احساسات خود را کنترل کنند. در چنین شرایطی افراد حتی با فکر کردن درباره آن موضوع دچار اضطراب می‌شوند و هنگام مواجهه واقعی با ترس‌ها دچار وحشت می‌شوند. چنین تجربه‌ای به حدی دشوار است که حتی می‌تواند فرد را مجبور به اجتناب از آن موقعیت و تغییر آن سبک زندگی کند.

وی معتقد است که آگاهی از فوبیا نخستین گام برای غلبه بر آن است. فوبیاها بسیار شایع و قابل درمان هستند. همچنین در بسیاری از مواقع افکار منفی و نحوه فکر کردن به موضوعات منجر به ایجاد احساسی خاص به آن موضوع می‌شود و همان احساس خاص نیز بروز رفتار خاصی را در پی دارد که می‌تواند عکس‌العملی نظیر اجتناب از روی ترس را به همراه داشته باشد.

طلوعی با اشاره تاثیر "شرطی شدن کلاسیک" در بروز بسیاری از ترس‌ها با ذکر مثالی گفت: برای مثال هنگام مشاهده یک سوسک، کودک از همایند شدن صدایی بلند و واکنش فرد همراه خود، ترس و صدای بلند هنگام مشاهده سوسک را می‌آموزد. از سوی دیگر اگر واکنش فرد همراه کودک عکس‌العملی شدید نباشد مسلما این ترس از سوسک و یا صدای بلند در کودک نهادینه نمی‌شود.

وی همچنین این را هم گفت که ذهن انسان قابلیتی دارد از کوچک ترین نکات، مسائل بزرگی را تلقی کند و بر اساس تصورات خود دایره احساسی متناسب با افکار غلط خود بسازد و رفتاری متناسب با همان افکار را بروز دهد.

این روانشناس در پایان با اشاره به تاثیر افزایش ترس بر افزایش آسیب‌های جسمانی، ادامه داد: از جمله توصیه‌هایی که در این ایام به افراد می‌شود، مراجعه به روانشناس برای صحبت درباره مشکلات خود و کسب آرامش و دریافت اطلاعات درست است، چراکه یکی از کانال‌های درست برای دریافت اطلاعات درست، مراجعه به روانشناسان برای استفاده از تکنیک‌های تنفس عمیق، تن آرامی و ذهن آگاهی است. ترس اگر مخرب و منجر به فلج زندگی شود باید برای درمان آن به روانشناسان و درمانگران مراجعه کرد.


انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با رتبه‌بندی معلمان و همچنین اعمال مدرک تحصیلی معلمان و پرداخت مطالبات معلمان مامور به مدارس خارج از کشور موافقت کردند.

14 ساعت پیش

اعضای مجمع فدراسیون فوتبال شهاب الدین عزیزی خادم را به عنوان رئیس چهار سال آینده این فدراسیون انتخاب کردند.

14 ساعت پیش

کانال تلگرامی جام جم چند اشتباه رایجی که در گفتگوی روزانه به آن مرتکب می‌شویم را منتشر کرد.

15 ساعت پیش

محققان روشی ابداع کرده اند که سن بیولوژیکی ارگانیسم را با دقت بی سابقه ای اندازه گیری می کند.

15 ساعت پیش

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: تا کنون ۳۴۴ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در کشور شناسایی شده اند.

15 ساعت پیش

یوونتوس در دیدار خانگی برابر لاتزیو اگرچه در ابتدا عقب افتاد اما به بازی برگشت و به برتری قاطعی دست یافت.

15 ساعت پیش

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در صورتی که در شورای حکام آژانس قطعنامه ای علیه ایران صادر شود واکنش مناسبی را نشان خواهیم داد.

15 ساعت پیش

فروش خودروی برقی کوچک در چین از فروش مدل‌۳ تسلا سبقت گرفته و حالا به ازای هر یک تسلایی که فروخته می‌شود، ۲ خودروی مینی هونگ‌گوانگ نیز به‌فروش می‌رسد.

15 ساعت پیش

کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود این شرایط ادامه یابد.

15 ساعت پیش

سمنان - استاندار سمنان گفت: با رعایت دقیق و گسترده پروتکل های بهداشتی توسط مردم و بر اساس نمودارهای اعلام شده از سوی ستاد ملی مدیریت مقابله با کروناTسمنان در وضعیت با ثبات تری از حیث میزان شیوع کرونا قرار گرفته است.

15 ساعت پیش

رئیس بنیاد شهید، از تعیین تکلیف پرونده ۱۴۴ شهید مدافع سلامت خبر داد

15 ساعت پیش

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران از طراحی و راه اندازی سامانه ثبت معاملات خودرو خبر داد.

15 ساعت پیش

صدها تن از شهروندان اسرائیلی عصر شنبه برای سی و هفتمین هفته متوالی تظاهرات کردند و خواستار برکناری بنیامین نتانیاهو از قدرت شدند.

15 ساعت پیش

پاپ فرانسیس در دیدار با مقامات اقلیم کردستان عراق در اربیل تأکید کرد که این اقلیم به خانه مسیحیان تبدیل شده است.

16 ساعت پیش

وزیر خارجه ونزوئلا گفت، کشورش با وجود تحریم‌های آمریکا و سایر اقدامات واشنگتن به دستاوردها و تحولات سیاسی‌اش ادامه می‌دهد.

16 ساعت پیش

بیشتر...