بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری در دانشگاه آزاد خبرنامه دانشجویان ایران

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، سازمان نظام پرستاری کشور پیرامون موضوع افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری بیانیه صادر کرد.

در این بیانیه آمده است:پرستاری با توجه به آموزه‌های دینی همواره یکی از نیکوترین اعمال  در طول تاریخ  بوده است و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)  می‌فرمایند :پرستاری ترکیبی از یک مجموعه‌ ارزش‌های اخلاقی و فضایل انسانی است. ایشان در طول سال‌های گذشته در دیدارها و پیامهای  تاریخی خود؛ بر تقویت همه جانبه پرستاری و ارج نهادن بر خدمات پرستاران تاکید فرموده اند.  

 رئیس محترم جمهور و سایر روسای قوا نیز همواره بر رسیدگی به جامعه پرستاری  تاکید داشته‌اند.

ولی متاسفانه جامعه پرستاری این روزها در اثر برخی نامهربانی‌ها و کج سلیقگی‌ها از جانب برخی نهادها و سازمانها دستخوش التهاب و نگرانی‌هایی  شده است که ادامه این روند و عدم اصلاح  این روند؛ عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت. 

یکی از مسایلی که باعث نگرانی شده، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پرستاری در دانشگاه آزاد است که بعد از مصاحبه رئیس محترم دانشگاه آزاد و  اعلام رسمی آن، موجی از اعتراضات و نگرانی‌ها را پدید آورده است. 

با توجه به  زیر ساخت‌های موجود و استانداردهای فضاها و امکانات آموزشی ؛ تعداد و هرم هیات علمی، نسبت استاد به دانشجو، کمبود شدید  فضاهای آموزشی، این افزایش نه تنها هیچ گونه توجیه منطقی  نداشته، بلکه به سبب کیفیت  پایین خروجی‌ها وفارغ التحصیلانی که از آموزش‌های علمی وعملی استاندارد بهره نبرده اند، تبعات زیادی خواهد داشت  و سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان رشته‌های گروه پرستاری در دانشگاه آزاد از ابعاد مختلفی زیانبار است:

۱.افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری مستلزم  فراهم آوردن امکانات آموزشی  وعمل بالینی مختلف و به روز و توسعه زیرساخت‌های آموزشی از قبیل فضای آموزشی، بیمارستان، امکانات آموزش مجازی، کتابخانه، پراتیک،خوابگاه و غذاخوری و در راس آن  جذب کادر آموزشی و هیات علمی دارد که در حال حاضر نه تنها این امکانات  به خصوص عضو هیات علمی متناسب؛ بیمارستان و… ؛ در بسیاری از نقاط کشور  فراهم نشده، بلکه به علت افزایش بی رویه ظرفیت پذیرش دانشجویان پرستاری در سالیان گذشته، فاصله عمیقی بین امکانات موجود و حداقل استانداردها شکل گرفته است و متأسفانه شاهد افت شدید کیفیت آموزشی در زمینه تربیت و آموزش دانشجویان رشته‌های گروه پرستاری هستیم تا جایی که مجوز برخی از واحدها تعلیق یا در آستانه تعلیق است.

۲. نگاه صرفاً انتفاعی به امر آموزش؛ درحوزه  پرستاری جایگاهی ندارد. 

تحصیل در این رشته ؛ نیازمند نگاه انسان مدارانه و اخلاق محور  است،در سالیان اخیر نگاه انتفاعی در این حوزه باعث تغییر رویکرد دانشگاه آزاد و تعطیلی برخی از رشته ها و جایگزینی آنها با رشته های گروه پرستاری بوده است، در حالی که سرمایه گذاری در این حوزه بایستی بر اساس نیازهای واقعی و امکانات موجود و به صورت استاندارد صورت گیرد تا سلامت جامعه در مخاطره قرار نگیرد.

۳. در حال حاضر تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان رشته های گروه پرستاری، آماده به کار هستند که به علت عدم توانایی جذب در سیستم بهداشت و درمان و و نظام سلامت کشور نه تنها استفاده مناسب و متناسب از این سرمایه‌های بی بدیل  نمی‌شود، بلکه باعث بی انگیزگی دانشجویان و سرگردانی این نیروها و نهایتا مهاجرت تعداد زیادی از این عزیزان و به هدر رفتن سرمایه‌های مادی و انسانی کشور می‌شود. 

لذا با توجه به موارد پیشگفت، افزایش دو برابری ظرفیت پذیرش با وضعیت و واقعیت های موجود تبعات زیادی را در پی خواهد داشت و سازمان نظام پرستاری کشور بنابر رسالت و جایگاه حرفه‌ای خود و با توجه به مفاد قانون سازمان و بجا دانستن دغدغه‌های صاحبنظران، دانشجویان پرستاری و تشکل‌های صنفی؛  قویا مخالفت خود را با این افزایش ظرفیت اعلام داشته و از مسئولین محترم دانشگاه آزاد و معاونت محترم آموزشی  وزارت بهداشت می‌خواهد،در این تصمیم تجدید نظر نمایند و قبل از هر تصمیمی نظرات نهادهای پرستاری مانند معاونت پرستاری‌، بورد پرستاری و سازمان نظام پرستاری را اخذ و مدنظر قرار دهند، همچنین  از معاونت پشتیبانی وزارت متبوع می‌خواهد ابتدا در جذب  فارغ التحصیلان فعلی ‌فعالیت کرده و سپس با نیاز سنجی دقیق نیاز به نیروی انسانی را تعیین کرده و در صورت نیاز  به نیروی به نهادهای ذیربط اعلام شود تا مقدمات افزایش ظرفیت بر اساس ظرفیت و امکانات مراکز به صورت پلکانی فراهم شود.

در پایان بار دیگر، عواقب و تبعات تصمیمات غیر منطقی و نسنجیده را گوشزد کرد و امیدواریم بیش از این خاطر جامعه شریف پرستاری آزرده نشود.#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گروه استان‌ها- مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه گفت: مکتب فتح خرمشهر همان مکتب اسلام و سردار شهید سلیمانی است که باید برای جوانان بازگو شود.

4 ساعت پیش

آیا می‌دانستید که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی برای انجام هرگونه فعالیت اقتصادی قانونی به کد اقتصادی نیاز دارند و بدون داشتن این کد از لحاظ قانونی با مشکل مواجه خواهند شد؟

4 ساعت پیش

گروه استان‌ها - امام جمعه بوشهر شهادت را پدیده‌ای شگرف دانست و با بیان اینکه شهادت سبب تحول و پویایی جامعه می‌شود گفت: شهدای فرهنگی نماد علم و عمل هستند و نهادینه کردن آرمان‌های آنها وظیفه اصلی آموزش و پرورش است.

4 ساعت پیش

گروه استان‌ها - مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گفت: سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش نقشه راهی جامع جهت تحقق حیات طیبه و طی مسیر است.

4 ساعت پیش

مربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: با اینکه اسکوچیچ بارها و شفاف گفته است کادر فنی باید به کارش ادامه بدهد، اما هیچ مسئولی از فدراسیون با ما صحبت نکرده است.

4 ساعت پیش

روز گذشته انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، به اقتصاد آنلاین از ممنوعیت واردات تمامی مدل‌های برند آیفون بدون آماده سازی زیرساخت‌ ها خبر داد. ساعاتی پس از آن محمدجواد آذری جهرمی، وزیر پیشین ارتباطات در اینستاگرام نوشت: آخرین باری که تصمیم داشتند واردات آیفون را ممنوع کنند، یک شرکت حجم زیادی گوشی آیفون وارد کرده بود! سخنان مطرح شده سبب افزایش شائبه در این تصمیم شده و بر احتمال دست‌های پشت پرده ممنوعیت وارادات دامن زده است.

4 ساعت پیش

گروه استان‌ها- رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: بسیاری از پرونده‌های قضائی به دلیل همین فقدان دانش حقوقی شکل می‌گیرد و به همین خاطر باید طرح و برنامه مدونی برای افزایش دانش حقوقی آحاد مردم داشته باشیم.

4 ساعت پیش

در شبانه روز گذشته ۷ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست داده است.

4 ساعت پیش

گروه استان‌ها- چهلمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با تصویب اعطای تسهیلات 400 میلیون ریالی برای بازسازی ناوگان تاکسیرانی و طرح استفاده رایگان از پارک حاشیه‌ای و غیر‌حاشیه‌ای برای خانواده شهدا و جانبازان برگزار شد.

4 ساعت پیش

بیشتر...