ایران آنلاین |
3 ماه پیش

باز پای فریدون در میان است ایران آنلاین

باز پای فریدون در میان است

دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت قطعه‌سازی کروز به عنوان یکی از بزرگترین پرونده‌های فساد اقتصادی کشور دیروز در شعبه ۴ دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در ابتدای دادگاه قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار بگیرد و کیفرخواست را قرائت کند.

روزنامه ایران:دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت قطعه‌سازی کروز به عنوان یکی از بزرگترین پرونده‌های فساد اقتصادی کشور دیروز در شعبه ۴ دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در ابتدای دادگاه قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار بگیرد و کیفرخواست را قرائت کند.

امیر فولادی نماینده دادستان ضمن قرائت کیفرخواست متهمان ردیف اول تا هجدهم این پرونده توضیحاتی را در‌خصوص تخلفات صورت گرفته از سوی آنان ارائه کرد. او گفت: سرمایه ثبتی شرکت کروز در سال ۸۳ مبلغ ۴ و نیم میلیارد تومان بوده و از سال ۸۹ خرید سهام شرکت‌های خودروسازی را آغاز کرده است.  این شرکت در ابتدا بلوک ۱۱.۳۲ درصدی سهام ایران خودرو را از طریق شرکت تدبیر سرمایه خریداری کرده و از همان ابتدا قصد به عضویت درآوردن یکی از افراد وابسته به خود را در هیأت مدیره شرکت ایران‌خودرو داشته است که شورای رقابت با این اقدام غیرقانونی کروز مخالفت می‌کند. وی گفت: در ادامه شرکت کروز یک شرکت صوری به نام شرکت پیشگامان گلیار تشکیل می‌دهد و سهام خریداری‌شده از ایران‌خودرو را در اختیار این شرکت قرار می‌دهد و فردی به نام امیری را به‌عنوان نماینده خود در هیأت مدیره ایران‌خودرو معرفی می‌کند.
میزان قرارداد شرکت کروز در سال ۷۶ با شرکت ساپکو مبلغ ۶ و نیم میلیارد تومان بوده و با توجه به رانت و انحصار ایجاد شده در شرکت ایران‌خودرو، در حال حاضر این رقم به بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت کروز با داشتن ۲۶.۹۲ درصد از سهام ایران‌ خودرو و تملک چند درصد از سهام سایپا و تملک ۶۲.۹۹ درصد گروه خودروسازی بهمن برای خرید این شرکت‌ها حق تقدم دارد. نماینده دادستان اضافه کرد: با استناد به گزارش سازمان بازرسی کل کشور، عدم تأمین قطعات از سوی شرکت ساپکو از تاریخ ۹۲/۱/۱۷ تا تاریخ ۹۲/۸/۲۹ برای شرکت ایران‌ خودرو منجر به کاهش تولید به میزان ۱۸ هزار و ۹۸۵ دستگاه خودرو شده است.
نقش برادر رئیس جمهور سابق
نماینده دادستان در ادامه گفت: حسب گزارش معاونت حقوقی سازمان اطلاعات سپاه حد فاصل تاریخ ۹۴/۹/۱۰ تا ۹۴/۱۰/۱۷ مجموعاً مبلغ ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال طی ۳۸ تراکنش بانکی از حساب محمد علی‌پور فطرتی -متهم ردیف دوم- به حساب آقای مسعود احمدی‌زاده در بانک صادرات از مرتبطین حسین فریدون واریز شده است.  استفادهحسین فریدوناز حساب‌های مسعود احمدی‌زاده جهت دریافت رشوه و حق حساب از رسول دانیال‌زاده -یکی از مفسدین اقتصادی- تأیید شده است و موجب محکومیت مسعود احمدی‌زاده به اتهام فراهم کردن بزه ارتشا از طریق دراختیار قراردادن حساب بانکی به حسین فریدون به ۱۵ سال حبس تعزیری شده است. او گفت که پرونده وجوه دریافتی حسین فریدون -برادر رئیس جمهور سابق- و مسعود احمدی‌زاده از شرکت کروز در شعبه بازپرسی در حال رسیدگی است و در حال حاضر مسعود احمدی‌زاده در خارج از کشور است. وی بیان کرد: در بازرسی از شرکت کروز مهر‌های جعلی و اسناد رشوه کشف شده است.
هزینه میلیاردی در انتخابات 94
نماینده دادستان اضافه کرد: طبق گزارش اطلاعات سپاه مبلغ ۶ میلیارد ریال در ۲ فقره، ۱۱ میلیارد ریال در یک فقره و یک فقره یک میلیارد ریال بابت انتخابات مجلس نهم توسط شرکت کروز انجام شده و به تأیید حمید کشاورز توچایی -متهم ردیف اول پرونده- رسیده است. طبق ردیابی‌ها مبالغ مذکور به منظور انتخابات به حسین فریدون و مرتبطین او پرداخت شده است.
نماینده دادستان بیان کرد: ردیابی چک‌های پرداختی شرکت کروز نشان می‌دهد مبالغ بعد از چند ماه به حساب مسعود احمدی‌زاده - از مرتبطین برادر رئیس جمهور سابق- واریز شده است. طبق بررسی‌ها مشخص شد وجوه واریزی به حساب مسعود احمدی‌زاده متعلق به حسین فریدون بوده و مسعود احمدی‌زاده به عنوان صندوق مالی حسین فریدون ایفای نقش می‌کرده است.  وی ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت کروز یک شرکت خصوصی بوده است نشان می‌دهد حمید کشاورز و فطرتی برای پیشبرد کار خود اقدام به پرداخت این مبالغ به مسعود احمدی‌زاده می‌کردند تا مسیر‌های کاری آن‍ها از طریق حسین فریدون هموار شود.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

توسعه مشاغل خانگی یکی از برنامه های مهم وزارت کار به شمار می رود و وزیر کار از سه برابر شدن منابع مالی مشاغل خانگی و افزایش تسهیلات آن تا سقف ۲۰۰ درصد در سال‌ جاری خبر داده است.

7 ساعت پیش

یک رسانه عبری از سفر وزیر خارجه ترکیه به اراضی اشغالی طی هفته آتی خبر داد.

6 ساعت پیش

امام جمعه موقت ارومیه گفت: توسعه زیرساختهای آذربایجان غربی مورد توجه رییس جمهور و هیات دولت قرار گیرد.

7 ساعت پیش

استاندار همدان با اشاره به اهمیت بهره‌وری و تأکیدان رهبر انقلاب در این موضوع، گفت: تولید خودرو ملی از مواردی است که بهره‌وری در آن رعایت نمی‌شود چون هوا را آلوده می‌کند، ایمنی ندارد و هزینه گزافی روی دست مردم می‌گذارد.

7 ساعت پیش

گردهمایی بزرگ باستانی کاران میبد پنجشنبه شب به مناسبت گرامیداشت روز فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای با حضور ۱۵۰ نفر ورزشکار رشته ورزشی پهلوانی در پارک غدیر میبد برگزار شد.

6 ساعت پیش

رئیس جمهور از طرح احیای دریاچه ارومیه و اقدامات انجام شده در این زمینه بازدید کرد.

6 ساعت پیش

استاندار خوزستان گفت: نظارت بر قیمت‌ها بطور مرتب انجام می‌شود تا از قیمت‌ مصوب دولت فراتر نروند؛ در حالی که قیمت مرغ و تخم مرغ در استان روبه پایین است و بازار به سمت آرامش حرکت می‌کند.

7 ساعت پیش

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت طی شبانه روز گذشته ۲۲۸ تن به کرونا مبتلا شده و ۹ نفر جان خود را از دست دادند.

7 ساعت پیش

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی وضعیت جوی استان تهران، آسمان صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد شدید برای استان تهران پیش‌بینی می‌شود.

7 ساعت پیش

بیشتر...