خبرگزاری ایسنا |
۲ هفته پیش

پشتوانه مردمی، قدرت نرم هر کشور در روابط بین المللی است ایسنا

پشتوانه مردمی، قدرت نرم هر کشور در روابط بین المللی است

ایسنا/کرمانعضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان این مطلب که در روابط بین الملل اگر کشوری پشتوانه مردمی نداشته باشد، نمی‌تواند در فضای بین المللی اهداف خود را پیش ببرد، گفت: همیشه حمایت مردمی از اقدامات در نظام‌های حکومتی بسیار مهم است و هرچه این پشتوانه مردمی قوی تر و قدرتمندانه‌تر باشد، تاثیرگذاری کنش آن دولت می‌تواند بارزتر و مشخص تر باشد.

دکتر محمود بابایی در گفت و گو با ایسنا درباره اقدام اخیر رژیم صهیونیستی و حمله به سفارت ایران در سوریه اظهار کرد: این اقدام نسبت به اقدامات دیگر این رژیم خاص‌تر و مشابه مورد هدف قراردادن نیروهای سازمان ملل است.

وی ادامه داد: اسرائیل به منافع ملی کشور ما تعرض کرده لذا محکوم کردن آن کاملا منطقی است و شاهد واکنش مقامات کشورهای مختلف در زمینه محکوم کردن این اقدام رژیم صهیونیستی هستیم.

استاد روابط بین الملل دانشگاه باهنر کرمان با اشاره به اتفاقات چند ماه اخیر در منطقه تصریح کرد: در شش ماه اخیر شاهد عدم کنش نهادهای بین‌المللی نسبت به مسئله غزه بودیم و نتوانستند نقش تاثیرگذار بازیگری خود را ایفا کنند لذا این اقدامات رژیم صهیونیستی که روز به روز خشن تر و جنایات آن مبرهن تر می‌شود به دلیل عدم کارایی نهادهای بین المللی است.

وی با اشاره به شکایت ایران از رژیم صهیونیستی در نهادهای بین المللی ادامه داد: به نظر می‌رسد که اقدام جدی و بازدارنده‌ای از طریق نهادهای بین المللی رخ نخواهد داد.

بابایی درباره اینکه سیستم نظام آمریکا از این اقدام مطلع بوده یا نبوده است، نیز گفت: به نظر می‌رسد که این اقدام اسرائیل با هماهنگی آمریکا انجام شده، زیرا صهیونیست‌ها وقتی در حال درگیری با غزه و لبنان هستند، بنابراین خودسرانه دست به چنین کاری نخواهند زد چون برایشان خطرناک است و خویشتن داری ایران تاکنون برای جلوگیری از گسترش دامنه بحران در منطقه بوده است.

این استاد دانشگاه با یادآوری حمایت‌هایی که کشورهای دیگر از اسرائیل می‌کنند، تاکید کرد: رژیم صهیونیستی باید پاسخگوی این اقدامش باشند.

وی در ادامه سخنانش با بیان این مطلب که در روابط بین الملل اگر کشوری پشتوانه مردمی نداشته باشد، نمی‌تواند در فضای بین المللی اهداف خود را پیش ببرد، گفت: همیشه حمایت مردمی از اقدامات در نظام‌های حکومتی بسیار مهم است و هرچه این پشتوانه مردمی قوی تر و قدرتمندانه‌تر باشد، تاثیرگذاری کنش آن دولت می‌تواند بارزتر و مشخص تر باشد و به عنوان قدرت نرم در روابط بین المللی از پشتوانه مردمی یاد می‌شود.

استاد روابط بین الملل ادامه داد: ابتکار امام راحل در خصوص راهپیمایی روز جهانی قدس بدیع است تا فلسطین از اذهان جامعه جهانی پاک نشود و در حاشیه‌های متن روابط بین الملل گم نشود و اصل بماند. ضمن اینکه روز قدس امسال حساس تر از گذشته است و شاهد حضور گسترده مردم ایران در راهپیمایی قدس خواهیم بود.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کارشناس فوتسال ژاپن در مورد حذف مدافع عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا از این رقابت‌ها، سامورایی آبی را به یک کشتیِ در حال غرق شدن تشبیه کرد.

نیم ساعت پیش

آیین تعویض پرچم گنبد حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در سالروز وفات این حضرت، عصر سه‌شنبه (۴ اردیبهشت) توسط خادمان حرم و با حضور زائران و مجاوران آشهر ری برگزار شد.

نیم ساعت پیش

استاندار سمنان معتقد است رشد ۴ برابری درخواست های مردمی نشان اعتماد به دولت مردمی است.

نیم ساعت پیش

مربی پیشین پرسپولیس با جدایی از کادر فنی تیم‌ملی تا حل شدن مشکل گل‌محمدی، هدایت تراکتور را برعهده گرفت.

نیم ساعت پیش

نظامیان آمریکایی ۴۴ سال قبل یعنی پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ برای آزادی جاسوسان خود که در سفارت سابق این کشور در تهران نگهداری می‌شدند، قصد داشتند با استقرار نیروها و هواپیماهای خود در صحرای طبس عملیات پنجه عقاب را اجرا کنند که اسیر طوفان شن شدند.

نیم ساعت پیش

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به دولت عراق درباره ادامه حملات علیه نیروهایش هشدار داد و تهدید کرد «پاسخ خواهد داد».

1 ساعت پیش

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: حفظ دین در آخرالزمان بسیار سخت و دشوار است.

نیم ساعت پیش

یک نویسنده اسرائیلی اعلام کرد، رویکردی که نتانیاهو در پیش گرفته منجر به نابودی اسرائیل خواهد شد.

نیم ساعت پیش

نشریه آمریکایی گزارش داد رهبران آفریقایی دیگر نمی‌خواهند شاهد تحمیل ارزش‌های به‌اصطلاح «دموکراتیک» غرب باشند و آمریکا در این مسئله به شکست سیاست‌های خود پی برده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...