خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

دبیرکل اتحادیه عرب به بیروت می رود تلاش کشورهای عربی برای روی کار آوردن مهره خود در پست ریاست جمهوری لبنان اخبار آسیای غربی اخبار بین الملل تسنیم


دبیرکل اتحادیه عرب به بیروت می‌رود/ تلاش کشورهای عربی برای روی کار آوردن مهره خود در پست ریاست‌جمهوری لبنان

دبیر کل اتحادیه عرب به منظور حضور در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه فردا وارد لبنان می‌شود.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌المللخبرگزاری تسنیم، منابع لبنانی گزارش دادند که روز شنبه هفته آینده این کشور میزبان نشست دوره‌ای با حضور وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب خواهد بود. بعد از نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در مارس گذشته به ریاست لبنان در قاهره، این بار نشست مشاوره‌ای این طرف‌ها قرار است در بیروت برگزار شود.

منابع دیپلماتیک لبنان در این خصوص گزارش دادند برنامه خاصی در دستور کار این جلسه وجود ندارد و همچنین بیانیه‌ای نیز در پایان صادر نخواهد شد. بنابراین وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب یا نمایندگان آنها قرار است در این جلسه مواضعی که قبلا درباره آن توافق کرده بودند را مورد بررسی قرار دهند.

این منابع تصریح کردند، همه کشورهای عربی-چه در سطح وزرا و چه سفیر با حضور «احمد ابوالغیط» دبیر کل اتحادیه عرب در این نشست مشارکت می‌کنند. عناوینی که لبنان تمایل دارد در جلسه مذکور درباره آنها صحبت کند حول موضوع آوارگان خارجی در لبنان و بحث امنیت غذایی خواهد بود. البته قرار نیست به مسائل داخلی لبنان در این نشست پرداخته شود و جلسه مذکور صرفا ویژه این کشور نیست.

بر اساس این گزارش احتمالا احمد ابوالغیط فردا (جمعه) به بیروت می‌آید و روز شنبه با «میشل عون» رئیس جمهور و «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر مکلف به تشکیل دولت و نیز «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان دیدار خواهد کرد.

در همین چارچوب روزنامه الاخبارگزارش داد که سفرای یکی از کشورهای مهم عربی در دیدارهایی که با برخی شخصیت‌های لبنانی داشت اعلام کرده که قبل از قرار گرفتن «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المرده در خط نامزدی برای ریاست جمهوری آینده، باید «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی و «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی را به یکدیگر نزدیک کرد.

این درحالی است که جعجع و باسیل و احزاب متبوع آنها اختلافات ریشه‌ای با یکدیگر دارند و به نظر می‌رسد برخی طرف‌ها و سفاررتخانه‌های خارجی تلاش دارند با این تحرکات، رئیس جمهوری را جایگزین میشل عون کنند که از مخالفان حزب‌الله باشد. به ویژه اینکه اخباری درباره تمایل جعجع برای نامزدی ریاست‌جمهوری لبنان منتشر شده است.

منابع لبنانی: نجیب میقاتی روش سعد حریری را در روند تشکیل دولت پیش گرفته است
هاشم صفی‌الدین: واشنگتن تنها به فکر منافع اسرائیل است/ لبنان نباید منتظر آمریکا در ترسیم مرزها بماند
میقاتی لیست اعضای پیشنهادی دولت لبنان را تحویل میشل عون داد

سمیر جعجع در این زمینه طی سخنانی اعلام کرد که متحدان میشل عون می‌خواهند روند تشکیل دولت و انتخاب رئیس جمهور را به یکدیگر مرتبط کنند، زیرا جبران باسیل می‌داند که شانس زیادی برای تصدی منصب ریاست جمهوری ندارد و هدف آنها سیطره بر ارکان دولت بعد از دوره ریاست جمهوری میشل عون است.

رئیس حزب نیروهای لبنانی در ادامه اظهارات خصمانه خود علیه میشل عون و تیم آن گفت، میثاق ریاست جمهوری سیاه است و عواقب بدی برای لبنان داشت. باید از تشکیل دولتی که مطابق میل میشل عون و جبران باسیل است جلوگیری کنیم. هیچ توافق و تفاهمی بین ما با نبیه بری یا نجیب میقاتی وجود ندارد.

سمیر جعجع که رد پای او در همه فتنه‌جویی‌ها در داخل لبنان دیده می‌شود در ادامه گفت، طبیعتا من نامزد ریاست جمهوری آینده هستم اما وقت خودم را برای جمع‌آوری رای تلف نمی‌کنم.

پیشتر منابع آگاه لبنانی در گفتگو با وب سایت النشره اعلام کردند که سمیر جعجع، رئیس حزب نیروهای لبنانی فرصت جدید برای روی کار آوردن نخست وزیر مورد نظر خود را از دست داد و بنابراین همچنان در تلاش برای تاثیرگذاری بر آرای نمایندگان پارلمان است و همچنین اظهاراتی را علیه میشل عون مطرح کرده و گفته که بیشتر وعده‌های او تو خالی بوده و اجرا نشده است.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فرماندار فیروزکوه از وقوع سیلاب مجدد خبر داد و گفت: منطقه تنگه واشی و سایر مراکز تفریحی فیروزکوه تعطیل است اما افرادی از دستگاه های خدمات رسان و محیط بانان در این مناطق خدمت رسانی می کنند لذا تیم های ارزیاب در این مناطق حضور یافتند.

4 ساعت پیش

مجلس شورای اسلامی در هفته آینده جلسه علنی دارد که در مهم‎‌ترین بخش‌ها، قرار است ضمن سؤال از وزیر بهداشت، گزارش حادثه متروپل آبادان نیز قرائت شود.

4 ساعت پیش

بسته خبری فرهنگ و هنر امروز را در ادامه می توانید ببینید.

3 ساعت پیش

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: به صورت شفاف باید عرض کنم ما نمایندگان به دلیل وضعیت معیشت مردم از دولت گلایه مند هستیم و نارضایتی خودمان را در جلسات مختلف اعلام کرده ایم.

4 ساعت پیش

نمایندگان کانون های بازنشستگی فرهنگیان به رییس جمهور نامه نوشتند و در این نامه درخواست های خود را مطرح کردند.

4 ساعت پیش

رهبر جریان صدر در عراق از دستگاه قضایی این کشور درخواست کرد که حداکثر تا پایان هفته آینده پارلمان عراق را منحل کند.

4 ساعت پیش

متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد بالارفتن سن ازدواج و ازدواج‌های دیرهنگام در جامعه هستیم و به نظر می رسد این موضوع در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی است،

2 ساعت پیش

برخی از افراد کاملاً سمی هستند وگاهی اوقات نشانه های آنها خیلی نامحسوس است .

3 ساعت پیش

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به ایرنا گفت: بسته اینترنت خبرنگاری بر اساس اطلاعاتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه داده است، برای خبرنگاران فعال می‌شود.

2 ساعت پیش

بیشتر...