6 روز پیش
2 بازدید

علامه طباطبایی در کنار امام تحولی اساسی در حوزه به وجود آورد

علامه طباطبایی در کنار امام تحولی اساسی در حوزه به وجود آورد
امام جمعه تبریز گفت: علامه طباطبایی (ره) در کنار امام راحل (ره) تحولی اساسی در حوزه به وجود آورد و با تربیت شاگردان برجسته و خلق آثار کم‌نظیر، این تحول مبارک را تثبیت نمود.

به گزارشسراج24، به مناسبت ششمین ویژه برنامه‌های بزرگداشت علامه طباطبایی، نشست علمی با عنوان «تأملی پیرامون نظریۀ ادراکات اعتباری علامه طباطبایی» و «روش تفسیری علامه طباطبایی» برگزار شد.

مجمع عالی حکمت اسلامی تبریز در همگامی و همراهی با سیاست‌ها و برنامه‌های مجمع عالی حکمت اسلامی مرکز، در ششمین ویژه برنامه‌های بزرگداشت علامه طباطبایی (ره) مشارکت جدی داشت و نشستی را به صورت مجازی و با اطلاع رسانی قبلی در فضای دانشگاهی و حوزوی به مورد اجرا گذاشت.

در این نشست علمی ابتدا میکائیل جمال‌پور بحث خود را با عنوان: «تأملی پیرامون نظریۀ ادراکات اعتباری علامه طباطبایی» ارائه کردند که توسط جوان پور و حجت الاسلام والمسلمین نیازی از اساتید حوزه و دانشگاه مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

جمال‌پور از اساتید دانشگاه و صاحب چندین اثر علمی است که کتابی با عنوان: «تأملی پیرامون نظریه ادراکات اعتباری علامه طباطبایی» نگاشته است و در این نشست به تبیین و شرح اثر خویش پرداخت و دو نفر از اساتید حوزه و دانشگاه با مطالعه قبلی، نقاط قوت و ضعف آن را بیان کردند و مقرر شد با عنایت به اهمیت مسأله، نشست‌های دیگری در همین موضوع و در طول سال برگزار گردد. لازم به ذکر است که کتاب مزبور هنوز چاپ نشده است.

در ادامه جلسه نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم به سخنرانی پرداخت.

وی ضمن ابراز خرسندی از تشکیل شعبه مجمع عالی حکمت اسلامی در تبریز، از آیت الله فیاضی رئیس هیأت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی و سایر همکاران وی بابت توجه خاص به تبریز و خطه شهیدپرور و عالم‌پرور آذربایجان تشکر کرد و از تبریز به عنوان شهر علامه‌ها، عرفا، فیلسوفان، متکلمین، مفسرین، فقهای بزرگ و شهدای محراب یاد کرد.

امام جمعه تبریز با بیان ضرورت توجه به اندیشه‌ها و آثار علمی علامه طباطبایی، معظم له را جز نوادر جهان معاصر برشمرد و تأکید کرد: از جمله راه‌های رسیدن به معارف غنی اسلام در عصر غیبت و رفع خلأها، مطالعه و شناخت آثار و اندیشه‌های علمی بزرگان دین و علمای ربانی است و بدون شک، علامه طباطبایی یکی از برجسته‌ترین آنها به شمار می‌رود. علامه طباطبایی (ره) در کنار امام راحل (ره) تحولی اساسی در حوزه به وجود آورد و با تربیت شاگردان برجسته و خلق آثار کم‌نظیر، این تحول مبارک را تثبیت نمود و معارف فلسفی، اخلاقی و تفسیر قرآن را که در حاشیه بودند، به متن درس‌های حوزه وارد کرد.

وی در پایان متذکر شد که یکی از نوآوری‌ها و شاه کارهای علامه، (نظریه اعتباریات) ایشان است که به اذعان کارشناسان و صاحب نظران، ظرفیتی عظیم برای ایجاد تحول در عرصه‌های مختلف علوم انسانی به شمار می‌رود و می‌تواند مبنایی بنیادی برای حکمت عملی، فلسفه‌های مضاف؛ همچون، فلسفه فقه، فلسفه حقوق، فلسفه اخلاق، فلسفه تعلیم و تربیت، فلسفه سیاسی، فلسفه اجتماعی و عرصه‌هایی مانند معرفت شناسی، هستی شناسی و انسان شناسی باشد و ما از مجمع عالی حکمت اسلامی انتظار داریم که در این موضوع پیشگام باشد.

در ادامه نشست، آیت الله فیاضی رئیس هیأت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی در خصوص روش تفسیر علامه طباطبایی (ره) بحث مبسوطی را ایراد نمود و به شبهه کسانی که می‌پندارند تفسیر قرآن به قرآن کنار گذاشتن اهل بیت علیهم‌السلام در تبیین وحی آسمانی است، پاسخ داد.

گفتنی است متن سخنرانی آیت الله فیاضی به زودی در دسترس محققین قرار خواهد گرفت.
منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی


مطالب پیشنهادی

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

وا نرفتن کوفته تبریزی | نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید

وا نرفتن کوفته تبریزی و نکات مهم وا نرفتن کوفته تبریزی که باید بدانید و طرز تهیه کوفته تبریزی و چگونه کوفته خوشمزه ای درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

پخت کیک و شیرینی | نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن

پخت کیک و شیرینی و نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن و نکات لازم برای پف کردن کیک و شیرینی و روش پخت کیک را در پرشین وی بخوانید

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط