جهان با دهه خطرناکی مواجه است all tv logo

موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک:
جهان با دهه خطرناکی مواجه است
بین‌المللاروپا و آمریکا

موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک (IISS) مستقر در لندن پیش‌بینی می‌کند که جهان در پس‌زمینه درگیری‌هایی که در قاره‌های مختلف شعله‌ور شده است احتمالا با «دهه خطرناک‌تری» مواجه است.

در بولتن سالانه «تراز نظامی» که توسط این مؤسسه تهیه شده است، آمده است: وضعیت کنونی در حوزه امنیت نظامی نشان می‌دهد که احتمالاً دهه خطرناک‌تری در راه است که مشخصه آن استفاده بی‌شرمانه از نیروی نظامی توسط برخی برای تحقق ادعای خود است.

به گفته این سازمان، وخامت امنیت منجر به این واقعیت شده است که هزینه‌های نظامی جهانی در سال ۲۰۲۳ به رکورد ۲.۲ تریلیون دلار آمریکا رسیده است که نشان دهنده افزایش ۹ درصدی نسبت به سال قبل است. این موسسه پیش بینی می‌کند که این میزان در سال جاری رشد داشته باشد.

به طور جداگانه مشخص شده است که بسیاری از کشور‌های اروپایی از سال ۲۰۱۴ هزینه‌های دفاعی خود را افزایش داده اند. بنابراین، از زمان الحاق کریمه به فدراسیون روسیه، کشور‌های ناتو، به استثنای ایالات متحده، هزینه‌های دفاعی خود را در این زمینه ۳۲ درصد افزایش داده اند.

مشخص شده است که ایالات متحده جایگاه اول در هزینه‌های نظامی را حفظ می‌کند. بنابراین، ایالات متحده ۴۱ درصد از هزینه‌های جهانی و ۷۰ درصد از هزینه‌های اتحاد آتلانتیک شمالی را به خود اختصاص داده است. به گفته این موسسه، هزینه‌های دفاعی در روسیه و چین نیز افزایش یافته است که همراه با ناتو بیش از ۷۰ درصد از هزینه‌های نظامی جهان را تشکیل می‌دهند.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللاروپا و آمریکا#‌اخبار_بین_الملل منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سد فریمان که براثر خشکسالی‌های اخیر خشک شده بود، پس از بارش‌های اوائل اسفند ۱۴۰۲ جان دوباره‌ای گرفت.

یک ربع پیش

طحان نظیف گفت: طبق شواهد درصد مشارکت خوب بوده است و حتی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم این مشارکت بهتر بوده است. اما آمار نهایی و تکمیلی را پس از اتمام فرایند اعلام می‌کنیم.

1 ساعت پیش

معاون استاندار و فرماندار مشهد گفت: اتاق وضعیت انتخابات برای پایش و رصد لحظه‌ای شعب اخذ رای و رفع نقایص موجود ایجاد شده است.

نیم ساعت پیش

رئیس ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی شهرستان بهارستان گفت: ۵ نفر که اقدام به خرید رأی می‌کردند دستگیر و پرونده قضایی برای آن‌ها تشکیل شد.

نیم ساعت پیش

دفتر آیت‌الله سیستانی مرجع شیعیان در عراق بیانیه‌ای را در خصوص روز آغاز ماه مبارک رمضان صادر کرد.

یک ربع پیش

وزیر امور خارجه در مسجد دانشگاه صنعتی شریف آرای خود را به صندوق انداخت.

1 ساعت پیش

سخنگوی شورای نگهبان روند نظارت شورای نگهبان بر برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان رهبری را تشریح کرد.

نیم ساعت پیش

فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل، گفت: برای امنیت برگزاری انتخابات در ادبیل بیش از 10 هزار نفر مشارکت دارند.

1 ساعت پیش

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: رای گیری در شعب سراسر کشور تمدید شد.

1 ساعت پیش

بیشتر...