خبرآنلاین |
1 ماه پیش

خطر جانی در کمین کسانی که در خواب خروپف می کنند خبرآنلاین

خطر جانی در کمین کسانی که در خواب خروپف می‌کنند

ایسنا نوشت: رییس مرکز تحقیقات اختلالات خواب دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه خروپف به تنهایی خطری ندارد، گفت: زمانی که این عارضه همراه با وقفه های تنفسی باشد می تواند بسیار خطرآفرین شود.

دکتر حبیب الله خزایی با اشاره به شیوع بالای خرو پف در سطح جامعه، گفت: خروپف حالت شایعی است که طی آن مسیر تنفسی فرد هنگام خواب به درستی باز نیست و جریان هوا به خوبی در آن برقرار نمی‌شود و همین امر موجب می شود بر اثر فشاری که وجود دارد تارهای صوتی و عضلات حنجره اصواتی را از خود تولید کنند که آن را به صورت خروپف می‌شنویم.

خزایی با بیان اینکه عوامل مختلفی در ایجاد خروپف دخیل است، گفت: جنسیت، سن، چاقی، قطر دور گردن، کوتاهی گردن و... از جمله عواملی هستند که در بروز خروپف اثرگذارند.

وی افزود: خروپف به تنهایی خطری نداشته و چندان اهمیتی ندارد و بیشتر جنبه مزاحمتی است که برای دیگران هنگام خواب ایجاد می کند، اما زمانی این عارضه خطرناک می شود که خروپف همراه با وقفه های تنفسی باشد.

خزایی گفت: اگر فرد در طول شب خروپف داشته و در طول روز علائمی مانند کسلی، خواب آلودگی، خستگی، سردرد و... داشته باشد، به احتمال زیاد این فرد خروپف همراه با وقفه های تنفسی دارد و نیاز است تست تشخیص اختلالات خواب برای این فرد صورت گیرد.

وی افزود: در صورت تایید وجود وقفه های تنفسی باید هرچه سریعتر روند درمان آغاز شود، چرا که وجود این وقفه های تنفسی به تدریج موجب کاهش سطح اکسیژن خون شده و عوارض خطرناکی به دنبال دارد.

خزایی گفت: در حال حاضر درمان های خوبی در این زمینه وجود دارد و حتی در برخی موارد افراد تحت جراحی قرار می گیرند.

رییس مرکز تحقیقات اختلالات خواب دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص راهکارهای درمانی خروپف معمولی، گفت: با توجه به اینکه عوامل مختلفی که بعضا غیرقابل کنترل هستند در بروز خروپف نقش دارند، بهترین راهکار درمان آن کنترل وزن است.

وی افزود: میان عوامل مختلف، چاقی مهمترین عاملی است که افراد می توانند آن را کنترل کنند و کنترل وزن نقش بسیاری در کاهش میزان خروپف دارد.

خزایی گفت: علاوه بر این طرز خوابیدن افراد هم در ایجاد خروپف موثر است و افرادی که به صورت طاق باز(روبه بالا) می خوابند بیشتر با معضل خروپف مواجه هستند.

رییس مرکز تحقیقات اختلالات خواب دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تاکید بر اصلاح شیوه خوابیدن افراد جهت رفع خروپف، گفت: در این زمینه لباس های مخصوصی وجود دارد که مانع خوابیدن افراد به شیوه رو به بالا می شود و استفاده از آنها در زمینه اصلاح این شیوه خواب می تواند موثر واقع شود.

بیشتر بخوانید:

راهکارهای غلبه بر استرس امتحانات

چه موادغذایی باعث کاهش انرژی می‌شوند؟

47231#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران اعلام کرد که عملکرد قرارگاه اجتماعی شهرداری تهران رضایت بخش نیست و مبارزه مواد مخدر نیازمند بسترهای مناسب فرهنگی و اجتماعی است.

17 ساعت پیش

فارس نوشت: معاون اجتماعی فرمانده انتظامی غرب استان تهران از فوت یک کودک و مصدوم شدن ۳ نفر در حادثه‌ای در ملارد بر اثر انجام رسم نادرست تیراندازی در عروسی خبر داد و گفت: داماد و پدرش بازداشت شدند.

1 روز پیش

روایت محسنی اژه‌ای از برگزاری یک جلسه بی‌سابقه در تاریخ انقلاب؛ وقتی رؤسای هر سه قوه همزمان در یک همایش به سخنان یکدیگر گوش فرا دادند.

1 روز پیش

ایسنا نوشت: رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به خیزش گرد و خاک در نقاط مختلف کشور از ماندگاری هوای گرم تا اوایل هفته آینده خبر داد.

17 ساعت پیش

تسنیم نوشت: پیرزن ثروتمند در جریان سرقت از خانه‌اش در منطقه گیشا، هدف ضرب و جرح قرار گرفت و به کام مرگ فرو رفت‌.

13 ساعت پیش

سازمان آتش‌نشانی ‎تهران در راستای ارتقای سطح ایمنی شهری اقدام به برگزاری همایش بین‌المللی آتش‌نشانی ‎و ایمنی شهری می‎نماید که از برگزاری اولین دوره این رویداد مهم حوزه ایمنی، قریب ۷ سال می‌گذرد. متاسفانه طی دو سال گذشته به دلیل شیوع پاندومی کرونا و در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی، همایش تعلیق گردید. خوشبختانه در سال جاری به همت مسئولین و مدیران مدیریت شهری و همچنین فعالان عرصه ایمنی و آتش نشانی، پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش نشانی و ایمنی شهری در تاریخ ۲۰ لغایت ۲۲ تیرماه در محل هتل المپیک تهران به مدت سه روز برگزار می‌شود.

1 روز پیش

ایسنا نوشت: رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا با بیان اینکه مشمولان غایب در صورت قبولی در آزمون سراسری حق ثبت نام ندارند گفت: آن دسته از مشمولانی که در کنکور سراسری شرکت کرده‌اند، توجه داشته باشند، غیبت سربازی مانع پذیرش قبول شدگان آزمون سراسری دردانشگاه ها و موسسات آموزشی است.

13 ساعت پیش

فارس نوشت: استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:براساس مقالات علمی هر فرد باید برای وزن کم کردن در هفته نیم تا یک کیلو و در ماه دو تا 4 کیلوگرم وزن کم کند.

17 ساعت پیش

فارس نوشت: استاد چشم پزشکی گفت: نزدیک‌بینی درمان راحتی دارد؛ به خصوص برای سنین بالا؛ خوبی چنین حالتی این است که برای دیدن دور از عینک استفاده می‌کنند و برای نزدیک‌ دیدن هیچ مشکی ندارند.

1 روز پیش

بیشتر...