۱ هفته پیش
2 بازدید

عصر هامون - بازارچه مرزی پسابندر؛ عامل رواج اقتصادی و امنیت پایدار در منطقه/ تجهیز زیرساخت ها گره گشای مشکلات عمرانی و آبادانی چابهار

بازارچه مرزی پسابندر به دلیل موقعیت استراتژیک جغرافیایی با کشورهای همسایه و منطقه، داشتن ظرفیت های متفاوت در حوزه صنایع شیلات و آبزی پروری، گردشگری فرصتی برای توسعه و آبادانی جنوب سیستان و بلوچستان و آینده درخشان ایران اسلامی است.
به گزارشعصرهامونبه نقل ازچهاربهاران، سواحل مکران نگینی زیبا و دلنشین در جنوب ایران است که ظرفیت ها و پتانسیل های آن حیرت انگیز بوده و کشورهای منطقه را متقاعد کرده تا برای گسترش و توسعه اقتصادی و تجاری بندر اقیانوسی چابهار را انتخاب کنند.

هند، چین، پاکستان، افغانستان و عمان از جمله کشور و اقتصادهای مهم منطقه و دنیا هستند که برای افزایش بهره وری اقتصادی و مبادلات خود با سایر ملت ها، سرمایه گذاری و تفاهم نامه سیاسی و تجاری در بندر چابهار انجام دادند.

منطقه آزاد چابهار و بنادر سواحل مکران راه نوین تجارت جهانی هستند که کشورهای منطقه برای اتصال به هم و سایر نقاط جهان آن را انتخاب کردند و ایجاد بازارچه های مرزی آبی یک فرصت بی نظیر برای کارآفرینی و توسعه صنعت و اشتغالزایی مردم و منطقه است که می تواند سهم بسزایی در حل مشکلات و محرومیت زدایی ایفا کند.

بازارچه مرزی پسابندر؛ عامل رونق اقتصادی در کنار امنیت پایدار سواحل مکران است

سروش کیانی قلعه نو؛ کارشناس امور اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره به توان ظرفیتی واردات و صادارت بازارچه مرزی در اقتصاد منطقه بیان کرد: اصولا بازارچه های مرزی در تجارت نقش مهمی را ایفا می کنند و تقویت یا تضعیف آنها می تواند به همان میزان بر تجارت و در ادامه آن اقتصاد منطقه اثرگذار باشد.

وی ادامه داد: در این میان بازارچه های مناطق کمتر توسعه یافته مرزی از نقش چند وجهی و اساسی تری به نسبت سایر بازارچه های مرزی برخوردار هستند و علاوه بر اثرگذاری بر وضعیت اقتصاد، رونق آن به بهبود و پایداری امنیت نیز کمک قابل توجهی می کند و  بر این اساس برای بازاچه مرزی پسابندر می توان نقشی مهم و اساسی در ابعاد گوناگون اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی قائل شد.

این کارشناس با بیان اینکه این بازارچه می تواند تحولی عظیم در تولید و صادرات محصولات مختلف آبزی و صنایع شیلات ایجاد کند، تصریح کرد: از شرایط ویژه شهرستان چابهار می توان به عنوان یک فرصت در دو بعد یاد کرد؛ بعد اول فرصت استفاده از ظرفیت موجود برای افزایش تولید، صادرات و واردات بر مبنای مزیت های نسبی و بعد دوم ایجاد فرصت برای رشد و توسعه همه جانبه بازارچه پسابندر است در نتیجه این دو بعد مزیت¬های مختلف از جمله شیلات و صنایع فراساحل می تواند جهش بسیار خوبی برای مردم جنوب استان داشته باشد.

وی افزود: دسترسی به چابهار باتوجه به مکان جغرافیایی آن برای بسیاری از کشورهای همسایه دارای مزیت بسیاری است امری که سبب شده تا رقابت هایی نیز در این باره میان کشورهایی مانند هند و چین در ارتباط گیری با ایران شکل بگیرد نتیجه این اتفاق توسعه و بهبود روابط و همکاری های اقتصادی ایران با کشورهای مذکور خواهد بود.

کیانی با اشاره به نقش این بازارچه برای تردد و مراودات تجاری از کشورهای آسیایی به کشورهای CIS و اروپایی یادآور شد و بیان کرد: زیرساخت هایی مانند بازارچه های مرزی باتوجه به موقعیت جغرافیایی به پررنگ تر شدن نقش آفرینی چابهار در حمل و نقل بین المللی و مراودات تجاری منجر خواهد شد و این مساله بویژه در مورد توسعه تردد میان شرق و غرب بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

وی گفت: به هر میزان که زیرساخت هایی مانند راه آهن، جاده، بانکرینگ در مناطق این چنینی توسعه پیدا کنند قطعا گسترش تجاری و ترانزیتی نیز اتفاق خواهد افتاد و سهم بنادری مانند چابهار را در اقتصاد منطقه پررنگ تر خواهد کرد.
 
کارشناس امور اقتصادی با اشاره به اهمیت این بازارچه برای صادارت محصولات داخلی و تولید ملی اظهار کرد: بازارچه های مرزی آبی باتوجه به پتانسیل و امکانی که فراهم می سازند می توانند به خوبی به ویژه در تامین کالاهای پر متقاضی کشورهای همسایه نقش آفرینی کنند و این امری است که به رونق تولید و افزایش صادرات منجر خواهد شد.

وی افزود: این بازاچه ها اگر چه خود یک زیرساخت اساسی برای منطقه محسوب می شوند، اما از یکسو ایجاد و توسعه فعال آنها نیازمند ایجاد زیرساخت های دیگری از جمله در زمینه راه سازی، آب آشامیدنی و مسکن است و از سوی دیگر به توسعه سایر زیرساخت ها نیز کمک قابل توجهی می کند.

وی ادامه داد: یک بازارچه مرزی برای آنکه بتواند نقش مهم و اثرگذاری ایفا کند به امکانات زیرساختی نظیر راه، شبکه آبرسانی، خدمات اقامتی، بهداشت و درمان و... نیاز دارد و از سوی دیگر ضرورت ایجاد این بازارچه ها خود به بهبود وضعیت دسترسی به این موارد منجر می شود.

کیانی بیان کرد: بازارچه های مرزی با ایجاد امکان عرضه بیشتر و عوامل وابسته به این عرضه از تولید تا خدمات پس از فروش، شرایط را برای ایجاد اشتغال و توسعه آن فراهم می سازد و قطعا اثرگذاری این مراکز به بهبود وضعیت اشتغال در استان با توجه به مشکلاتی که در زمینه کار و درآمدزایی است، منجر خواهد شد.

وی با اشاره به نقش اثر گذار بازارچه پسابندر در کنار منطقه آزاد برای توسعه اقتصاد و سواحل مکران گفت: این بازارچه در کنار منطقه آزاد چابهار سرعت بسیار بیشتری در روند دست یابی به توسعه تجاری را خواهد بخشید. خدمات مختلف وابسته به توسعه تجاری اعم از بسته بندی، انبارداری، حمل و نقل و... نیز در پی آن شکل گرفته و در نتیجه اقتصاد منطقه ای و کشوری از این امر منتفع خواهد شد.

کارشناس امور اقتصادی با بیان اینکه ظرفیت ها و پتانسیل های این بازارچه در جذب توریست و گردشگر داخلی و خارجی نقش بسزایی دارد، خاطرنشان کرد: امروزه بازارچه های مرزی یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شوند و با توجه به ظرفیت بسیار خوب جمعیتی و کالایی که در حوزه همسایگان ما در شرق کشور وجود دارد، این بازارچه می تواند یکی از عوامل بسیار اثرگذار توسعه گردشگری داخلی و خارجی شود.

انتهای پیام/


#‌اخبار #‌سیستان_و_بلوچستان
منبع: عصرهامون


مطالب پیشنهادی

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

مطالب مرتبط