خبرآنلاین |
3 روز پیش

تخت روانچی: طالبان هنوز نتوانسته کاری برای تشکیل تضمین حکومت فراگیر انجام دهد خبرآنلاین

تخت روانچی: طالبان هنوز نتوانسته کاری برای تشکیل و تضمین حکومت فراگیر انجام دهد<br>

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت در مورد افغانستان با ابراز همدلی با مردم افغانستان و خانواده قربانیان زلزله اخیر در افغانستان گفت: ما در این زمان سخت در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ایم و تاکنون دو محموله هواپیمای کمک‌های بشردوستانه را به مناطق زلزله زده ارسال کرده‌ایم.

به گزارشخبرآنلاین، مجید تخت روانچی سفیر کشورمان در ادامه با اشاره به تحولات افغانستان و اهمیت تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان گفت: نیاز مطلق به تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان که نماینده واقعی جامعه چند قومیتی کشور باشد، کاملاً واضح است. مردم افغانستان از پیشینه‌های مذهبی و قومی مختلف، به ویژه نسل جوانی که در آینده رهبری افغانستان را بر عهده خواهند داشت، باید مطمئن باشند که در امور کشور خود حرفی برای گفتن دارند. این امکان‌پذیر نخواهد بود، مگر اینکه یک حکومت فراگیر ایجاد شود و توجه کافی به ساختارهای سیاسی و اجتماعی افغانستان مبذول شود که بتواند مردم را از هر طبقه از جمله قومیت‌ها، مردان، زنان و جوانان مشارکت دهد. با این حال، علیرغم درخواست‌های مکرر بین‌المللی، طالبان هنوز نتوانسته است تلاش های قابل توجهی برای تضمین فراگیری قومی و سیاسی واقعی حکومت انجام دهد. تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان یک پیش نیاز و جزء حیاتی برای شناسایی بین المللی است.

نماینده دائم کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌ عنوان همسایه با افغانستان، در کنار مردم افغانستان ایستاده و از ظرفیت‌ها و منابع خود برای غلبه بر چالش‌هایی که در چهار دهه گذشته با آن‌ها مواجه بوده‌اند، استفاده کرده است.

وی گفت: ایران میزبان میلیون ها پناهنده بوده است که متأسفانه در ۴۰ سال گذشته کمترین کمک بین المللی را دریافت کرده اند. آخرین نمونه از تلاش های ایران، واکسیناسیون گسترده علیه کووید-۱۹ افغان های مقیم ایران بوده است.

نماینده ایران تاکید کرد: همسایگان افغانستان، از جمله ایران، نباید تمام فشارهای مربوط به پذیرش پناهجویان افغان را تحمل کنند و سایر کشورها نیز باید از پناهجویان استقبال کنند.

سفیر ایران در سازمان ملل بر اهمیت تعامل مستمر جامعه جهانی با افغانستان به ویژه در حمایت از نیازهای بشردوستانه مردم تاکید کرد و از جامعه بین المللی به ویژه کشورهای کمک کننده خواست که به ارائه همه کمک های ممکن و ضروری به مردم افغانستان ادامه دهند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در چند ماه گذشته بیش از ۳۰ محموله کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان ارسال کرده است.

نماینده ایران در این نشست همچنین تاکید کرد دارایی‌های مسدود شده افغانستان متعلق به مردم بوده و آزادی آنها که برای کمک به اقتصاد افغانستان حیاتی است، نباید به هیچ وجه سیاسی و مشروط گردد.

وی گفت: ما بر نیاز به انجام اقداماتی همچون بازگشایی کانال‌های حمایت مالی و غیرنقدی و منابع برای مردم افغانستان و همچنین بررسی جایگزین‌های واقعی برای آزادسازی دارایی‌های مالی افغانستان و بهبود دسترسی به خدمات قانونی بانکی تاکید می‌کنیم.

نماینده دائم ایران تاکید کرد که تحریم های اعمال شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد بر افراد و نهادهای خاص در افغانستان نباید مانع همکاری های بشردوستانه، اقتصادی یا توسعه ای با افغانستان شود.

تخت روانچی در ادامه با ابراز نگرانی از اقدامات تروریستی اخیر در افغانستان گفت: حملات منتسب به داعش و گروه های وابسته به آن در افغانستان گسترش یافته است. این روند بر درخواست مستمر جامعه بین‌المللی تاکید می‌کند که طالبان باید به مبارزه با تروریسم متعهد بوده و اطمینان حاصل کنند که افغانستان دیگر پناهگاه امنی برای گروه‌های تروریستی مانند داعش و القاعده نیست که نه تنها در افغانستان، بلکه مسئول اعمال وحشیانه تروریستی در سراسر منطقه و فراتر از آن بوده‌اند.

سفیر ایران گفت: به همان اندازه ضروری و حیاتی است تا تلاش برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر نیز در اولویت قرار گیرد. هر ساله ایران مستقیماً تحت تأثیر این تهدید قرار می‌گیرد و هزینه زیادی برای آن می پردازد. ما از تصمیم طالبان برای غیرقانونی کردن مواد مخدر استقبال می کنیم. با این حال، با توجه به این واقعیت که طالبان اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام نداده و همچنین به دلیل فقدان اطلاعات در مورد کشف و ضبط مواد مخدر و دستگیری قاچاقچیان، نگرانی ها در مورد تأثیر تجارت غیرقانونی مواد مخدر همچنان باپرجا است.

دیپلمات ارشد ایران گفت: گزارش دبیرکل نشان می دهد که بسیاری از تصمیمات طالبان حقوق اساسی بشر، به ویژه زنان و دختران را تضعیف کرده است. طالبان باید از حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها و همچنین حق تحصیل حافظت کنند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به مشورت با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه ای و بین المللی از جمله سازمان ملل ادامه می‌دهد تا به افغانستان در دستیابی به صلح، امنیت و ثبات درازمدت کمک نماید.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سیاست ایران همکاری با سازمان‌های منطقه‌ای، بین المللی و کشورهای جهان است، گفت: ظرفیت‌های زیادی در کشورهای «دی ۸» برای افزایش تبادلات تجاری و ترانزیت کالا وجود دارد که مغفول مانده است.

5 ساعت پیش

گروه صنعتی ایران خودرو ظهر روز یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ با حضور وزیر صمت، از اولین کراس اوور ملی خود با نام « ری را » رونمایی کرد. ری را کراس اوور جمع و جور این خودروساز ایرانی بوده که بر اساس پلفترم IKP۱ توسعه پیدا کرده است.

5 ساعت پیش

شرکت خودروسازی پورشه اعلام کرد ساخت نمونه اولیه اسپورت ۹۶۳ را به پایان رسانده است که از سال آینده از این خودروبرای کسب بیستمین پیروزی کلی در مسابقات ۲۴ ساعته Le Mans استفاده خواهد کرد.

5 ساعت پیش

استقلال در جدیدترین رده بندی جهانی با یک پله سقوط در جایگاه 168 ایستاد.

7 ساعت پیش

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در هر شیطنت و فتنه‌ای در کشور جای پای نفاق دیده می‌شود،گفت: جریان انقلاب باید آگاه باشدتا جریان نفاق نتواند اهداف پلید خود را دنبال کند.

7 ساعت پیش

بررسی نوسانات قیمتی در بازار خودرو حاکی از ریزش قیمت خودروهای پراید و پژو و افزایش قیمت خودروهای سمند و دنا است.

5 ساعت پیش

سری جدید «خارج از دید» از امشب ششم تیر هر روز ساعت ۱۹:۴۵ روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

6 ساعت پیش

شرکت بیمه دی، غرامت فوت بیمه شده بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری را به ذینفعان این بیمه نامه پرداخت کرد.

7 ساعت پیش

عضو کمیسیون صنایع اظهار داشت: وزیر صمت در بحث کنترل قیمت کالاهای صنعتی هم عملکرد قابل قبولی نداشته است و امروز در این حوزه هم گرانی بیداد می‌کند و بازار آن بی‌سرو سامان مانده و از کنترل خارج شده است.

5 ساعت پیش

بیشتر...