ایران آنلاین |
4 روز پیش

تغییر مشی بودجه ریزی از 1401 ایران آنلاین

تغییر مشی بودجه‌ریزی از 1401
مهشید عبدالسلامیپژوهشگر اقتصادی

فرایند تنظیم لایحه بودجه سالانه، با احراز جنبه های دقیق اقتصادی و منطقی می‌تواند عامل مهمی در توسعه اقتصادی یک کشور باشد.

روزنامه ایران:فرایند تنظیملایحه بودجه سالانه، با احراز جنبه های دقیق اقتصادی و منطقی می‌تواند عامل مهمی در توسعه اقتصادی یک کشور باشد. در اقتصاد ایران همواره بودجه دولت با کسری مواجه بوده است و از آنجایی که اگر کسری بودجه در جهت ساخت زیربناهای اقتصادی، تحقیق و توسعه و بهداشت و... باشد که می‌تواند فرایند رشد اقتصادی در سال‌های آتی را ایجاد کند، می‌تواند برای هر اقتصادی مفید واقع شود. از سوی دیگر اگر در فرایند توسعه زیرساخت‌های اقتصادی نباشد و صرفاً به خاطر هزینه‌هایی که هیچ توجیه اقتصادی ندارند باشد، می‌تواند معضل خطرناک برای اقتصاد محسوب شود. اقتصاد ایران همواره با کسری بودجه مواجه بوده است و در بیشتر سال‌ها این کسری ناشی از بیشتر بودن اندازه دولت بوده که این کسری همواره با انتشار پول پوشش داده شده و نتیجه‌ای جز تورم بر اقتصاد نداشته است. بررسیلایحه بودجه 1401و توجه به موارد قابل تأمل می‌تواند در اصلاح و تقویت بودجه مفید واقع شده و اثرات مخرب کسری بودجه 1401 بر اقتصاد را کاهش دهد و نقاط قوت آن منجر به تقویت اثرات مثبت شود.

یکی از ضعف‌های اصلی اقتصاد ایران که منجر به بروز کسری بودجه در ایران می‌شود اتکای بیش از حد به درآمدهای نفتی است که منجر به عدم توجه به مالیات‌گیری در اقتصاد شده است. بررسی سهم نفت از بودجه ایران بعد از سال‌های 1393 تا 1400 حاکی از این است که مقدار مصوب تا سال1397 با مقدار محقق شده منطبق بوده و کسری بودجه از این طریق بر کشور تحمیل نشده است ولی در سال 1398 ، 1399 و 1400 مقدار محقق شده بسیار کمتر از مقدار مصوب بود که اثر زیانباری بر بودجه و کلیت اقتصاد برجای گذاشت. بنابراین پیشنهاد می‌شود در بودجه 1401 با نگاه واقع‌بینانه درآمد نفتی سه سال اخیر مدنظر قرار بگیرد و هزینه‌ها طبق همین درآمد تنظیم شود. بودجه 1401 دارای نقاط قوت قابل تأملی است که باید بدان توجه کرد. به‌عنوان مثال کاهش در میزان انتشار اوراق است. کم بودن میزان انتشار اوراق در وهله اول میزان بازپرداخت اصل و سود اوراق در سال 1402 را کاهش خواهد داد.

می‌توان اذعان کرد بالا بودن میزان انتشار اوراق در سال 1400 سبب می شود دولت مقدار بیشتر و قابل توجهی نسبت به سال‌های قبل در سال 1401 اصل و سود اوراق را پرداخت کند و هزینه‌های دولت در سال 1401 را افزایش دهد که در این راستا کاهش در انتشار اوراق در سال 1401 بالطبع از هزینه‌های دولت در سال 1402 خواهد کاست. از سوی دیگر کم بودن انتشار اوراق در سال 1401 سبب می‌شود دولت از میزان نرخ بهره بکاهد؛ که نتیجه‌ چنین رویکردی می‌تواند رونق در بازار بورس تهران باشد که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم منبع درآمدی برای دولت محسوب می‌شود و رونق در بازار سهام هم مالیات معاملاتی دریافتی دولت را افزایش خواهد داد و هم افزایش تقاضا برای سهام شرکت‌های بورسی - که بیشترشان نیز دولتی هستند - سبب سودده شدن این شرکت‌ها و کاهش در بدهی این شرکت‌ها خواهد شد. سومین مسأله مهم در رونق بازار بورس، جذب نقدینگی توسط این بازار است که می‌تواند در کاهش تورم نیز مفید واقع شود. یکی دیگر از نقاط قوت لایحه بودجه 1401، افزایش در هزینه‌های عمرانی است. همان‌طور که اشاره شد اگر کسری بودجه به سبب هزینه‌کرد در زیرساخت‌های اقتصادی باشد، می‌تواند برای اقتصاد مفید واقع شده و اثرات مخرب نداشته باشد و از سوی دیگر رونق در فعالیت‌های عمرانی به سبب پیشران بودن فعالیت‌های عمرانی در اقتصاد ایران می‌تواند سبب افزایش تولید در کل اقتصاد شود و افزایش در تولید نیز می‌تواند در محقق شدن درآمد مالیاتی مؤثر باشد.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 دقیقه پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

5 دقیقه پیش

پس از کاهش دما به زیر صفر، برف روی شن‌های عین صفراء در الجزایر نشسته است.

1 ساعت پیش

امروز در زنجان راهدارانی که در حال برف‌روبی جاده بودند با سقوط بهمن، زیر برف گرفتار شدند. درنهایت افراد گرفتارشده، توسط نیروهای امدادی نجات یافتند.

1 ساعت پیش

یکی از ستاره‌های فعلی فوتبال ایران مهدی طارمی است که جدای از قابلیت‌های فنی، حاشیه‌های زیادی را هم داشته است.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها- نگهداری از افراد مبتلا در مراکز ترک اعتیاد، یکی از سیاست‌های کلی دولت‌ها، در مبارزه با شیوع اعتیاد و کاهش آمار معتادان است.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها - این گزارش روایتی از یک زن کارآفرین دوخت لباس محلی در چهارمحال و بختیاری است، کسی که هم دغدغه گسترش فرهنگ و هویت اقوام را دارد و هم با کارآفرینی خود موجب مشغول به کار شدن چند نفر دیگر شده است.

1 ساعت پیش

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: ساختارهای کشور آمادگی اجرای سیاست حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد پرداخت یارانه به جای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب پول‌پاشی شده و فاصله طبقاتی را بیشتر می‌کند.

1 ساعت پیش

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران ۱۲ میلیون تومان است.

1 ساعت پیش

رییس پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به پیامدهای استفاده بیش از حد از بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان و نوجوانان هشدار داد.

1 ساعت پیش

رئیس جمهور آمریکا، روسیه را به تحریم های بی سابقه در صورت حمله به اوکراین تهدید کرد و از حصول پیشرفت هایی در مذاکره با ایران در وین خبر داد.

1 ساعت پیش

آبخیزداری موثرترین اقدام برای کاهش آثار خشکسالی و خسارات سیل است.

2 ساعت پیش

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به ضرورت سازوکار بیمه کیفیت خودروی ایرانی اشاره کرد و از طرحی در کمیسیون صنایع و معادن خبر داد که بندی از آن به بیمه کیفیت خودروهای ایرانی اشاره می‌کند.

2 ساعت پیش

گروه استان‌ها ـ نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ‌گفت: بودجه عمرانی کشور برای سال 1401 بیش از دو برابر افزایش داده شد.

2 ساعت پیش

تهران- مراسم اهدای جوایز گرمی با دو ماه تاخیر، فروردین سال ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

2 ساعت پیش

بیشتر...