ایران آنلاین |
۱ هفته پیش

سفر ظریف به بغداد همچنان سوژه مهم خبری عراق منطقه ایران آنلاین

سفر ظریف به بغداد همچنان سوژه مهم خبری عراق و منطقه

سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که از یکشنبه گذشته ۵ اردیبهشت ماه به مقصد قطر آغاز شد و سپس عراق، عمان و کویت را در برگرفت موجب شد تا ایستگاه دو روزه بغداد (ششم و هفتم اردیبهشت ماه) همچنان در بردارنده مهمترین سوژه های خبری باشد.

رسانه های عراقی، منطقه و بین الملل به علاوه صاحب نظران و مقامات عراق همچنان خبرها و اطلاعات جدیدی از حضور دو روزه محمد جواد ظریف در بغداد و دیدارهایی که داشته، ارائه می‌کنند.

در داخل ایران نیز سوژه خبری ظریف به نوع دیگری مورد توجه رسانه ها و صاحب نظران قرار گرفته که به باور ناظران با جدول پرکاری که  رییس دستگاه دیپلماسی ایران این روزها در منطقه و اروپا (وین) دنبال می کند، بی ارتباط نیست.

یکی از منابع خبری عراق بعد از اینکه اعلام کرد که سعودی ها از عراق خواستند برای فراهم کردن فضای دیدار آنها با مقامات ایرانی پادرمیانی کنند، دیروز پنجشنبه ادعاهای تازه ای در خصوص دیدار بین مقامات سعودی و ایرانی در بغداد مطرح کرد.

کانال خبری «صابرین نیوز» در واکنش به ادعای سابق نشریه انگلیسی «فایننشال تایمز» درباره دیدار محرمانه بین مقامات سعودی و ایرانی در بغداد در نهم آوریل گذشته (۲۰ فروردین ماه) مدعی شده است که این دیدار در دو نوبت و به مدت دو روز متوالی در بغداد برگزار شد و هر دور از مذاکرات بین طرف های ایرانی و سعودی نیز سه ساعت به طول انجامید.

این منبع خبری نزدیک به گروه های مقاومت در عراق همزمان با سفر منطقه ای ظریف افزوده است که سعودی ها در این دیدار خواهان توقف حملات یمنی ها به عربستان سعودی و بازگشایی سفارتخانه ها شدند.

از طرفی خبرگزاری بین المللی «اسپوتنیک» روسیه بر خلاف صابرین نیوز در خبری دیگر به نقل از منابع مطلع ادعا کرده است که در دیدار وزیر امور خارجه ایران و «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق، ظریف خواهان وساطت بغداد برای دیدار مقامات ایرانی با سعودی ها شده است.

در بغداد صاحب نظران مختلفی پیرامون سفر ظریف به بغداد و تلاش عراق برای تنش زدایی در منطقه سخن گفته اند.

«یزن الجبوری» عضو حزب «وطن» و فرزند «مشعان الجبوری» شخصیت سیاسی اهل سنت عراق به تلویزیون «العهد» عراق گفته است که دور اول گفت وگوها بین ایران و عربستان سعودی موفقیت آمیز بوده و بغداد نقش اساسی را در این گفت وگوها بازی کرد.

از طرفی «ابراهیم بحرالعلوم» وزیر پیشین نفت عراق درباره دیدار ظریف با رهبران سیاسی شیعه در بغداد در اولین روز حضورش در بغداد به خبرگزاری «بغداد الیوم» گفته است که ظریف در این دیدار تاکید کرد که تحولات مثبتی در منطقه در حال رخ دادن است و عراق نقش مثبتی در نزدیک کردن دیدگاه بازی می کند.

«حسین علاوی» از مشاوران سیاسی نخست وزیر عراق نیز به تلویزیون دولتی عراق «العراقیه» گفته است: وساطتی که عراق در زمان حاضر دنبال می کند، احتمالا به ۳۱ سال کشمکش بین سعودی - ایرانی پایان دهد.

یک عضو حزب اتحادی میهنی کردستان عراق نیز به تلویزیون «الاتجاه» گفته است که سفر ظریف برای بستر سازی برای دور دوم گفت وگوها با سعودی ها بود که  قرار است بازهم در بغداد برگزار شود.

وی افزوده است که سفر ظریف به اقلیم کردستان عراق نیز در همین راستا صورت گرفته تا امکان مدیریت برخی جریان ها در کردستان عراق که از این روند تنش آفرینی در منطقه بین ایران و سعودی ها و بین ایران و آمریکایی ها نگران هستند، فراهم شود.

به گفته وی، اصل روابط بین اقلیم کردستان عراق و ایران نیز حائز اهمیت است و بی ارتباط با انتخابات آینده پارلمانی عراق و جبهه بندی های سیاسی نیست.

از این رو به باور ناظران، تمرکز رسانه ای و تحلیل های کارشناسان و شبکه اجتماعی بر این دور از سفر منطقه ای ظریف به ویژه به عراق نشان می دهد که این سفر حائز اهمیت بوده و پرونده های مهمی در حال بحث و تبادل نظر است که همان طور که طرف های عراقی گفته اند، احتمالا چهره منطقه را تغییر خواهد داد.

از دیگر سو آنچه که بیشتر از زبان مقامات یا بیانیه های رسمی عراق بیرون آمد حاکی از آن است بغداد تمایل به میانجی گری در موضوع حل اختلافات سعودی و تهران داشته است ؛ موضوعی که ایران به سیاق همیشگی و برای وحدت جهان اسلام از آن استقبال کرده و در مقابل عربستان با رویکردی جدید به آن تمایل نشان داده است.

در همین رهگذر دیدارهای پی در پی این روزهای مشاور امنیت ملی دولت عراق با شخصیت های مرتبط برای ناظران امور و رسانه های عراقی جلب توجه کرد.

قاسم الاعرجیپس از بازگشت از تهران با سفیر عربستان سعودی ملاقات و کرد؛ او پس از آن میزبان ظریف بود و در ادامه با سفیران آمریکا و اتحادیه اروپا هم دیدار و گفتگو داشت.

دیدارهای جداگانه مشاور امنیت ملی دولت عراق با ظریف و سفیر آمریکا برای دومین بار طی دو هفته بود که از نگاه کارشناسان سیاسی عراق به مذاکرات وین هم بی ارتباط نیست؛ جایی که احتمال دارد اختلاف ایران با ایالات متحده همزمان با عربستان حل و فصل شود و این می تواند رویدادی مهم، جدید و تحول آفرین در منطقه باشد./ ایرنا 

 

 

 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وقتی چراغ هشدار بنزین روشن می‌شود به این معناست که شما حدودا ۲ الی ۴ لیتر بنزین دارید. البته در خودرو‌های جدید این مقدار از ۵ الی ۸ لیتر است و دلیل این هشدار این است که راننده باید به فکر باشد.

1 دقیقه پیش

حجت الاسلام موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب، توضیحات جدیدی درباره چگونگی رویت هلال ماه شوال ارائه داد. ‌

3 دقیقه پیش

عید فطر را عید بازگشت به فطرت خوانده اند . پس از یک ماه ضیافت الهی و مهمانی حضرت احدیت که در پرتو نور رحمانی گویی یک مسلمان از نو زاده می شود اینک گاه عید است و هنگامه شادی ، ولوله ای در قلب های نه فقط مسلمانان که در بین موحدان و خدا پرستان عالم گیتی برپاست و ندایی از آسمان بر زمین می رسد که هلهله کنید هنگامه عید است و سرور .

3 دقیقه پیش

معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش با صدور اطلاعیه‌ای در مورد حذف برخی از بندهای احکام کارگزینی فرهنگیان اطلاع‌رسانی کرد.

7 دقیقه پیش

نتانیاهو با افسران مسئول گنبد آهنین دیدار کرد.

8 دقیقه پیش

یحیی گل‌محمدی سرمربی در نشست خبری پیش از دربی از شرایط تیمش، وضعیت مصدومان و اقدام استقلالی‌ها در واکنش به انتخاب داور گفت.

8 دقیقه پیش

دانشمندان ناظر بر وضع نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل در اوکراین از آغاز واکنش های هسته ای در سوخت هسته ای باقی مانده در این مرکز هسته ای خبر دادند.

13 دقیقه پیش

تصویری دلخراش از جنایات وحشیانه تروریست های کودک کش صهیونیست ببینید.

14 دقیقه پیش

رایان تفضلی مدافع بلند قامت تیم ‌ویکامب واندررز، با انتشار یک پست اینستاگرامی از سفر به ایران خبر داده است.

یک ربع پیش

محمد شهلی بر، مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سلامت صیادان تاثیر مستقیم بر روی ماهی دارد، گفت: ویروس جهش‌یافته هندی به دلیل قدرت سرایت بالا میزان تلفات بیشتری دارد، باید تمهیدات لازم و عملی برای جلوگیری از ورود این نوع ویروس به دلیل هم مرزی با کشورهای همسایه شرقی گرفته شود.

یک ربع پیش

سنگربان باتجربه یوونتوس اعلام کرد که قصد خداحافظی ندارد و در حال بررسی پیشنهادهایی است که دارد.

یک ربع پیش

بیماری قارچ سیاه این روزها با شیوع گسترده ویروس کرونا در هند تشدید شده است.

یک ربع پیش

همزمان با عید سعید فطر و با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری چهار طرح زیرساختی و اقتصادی با اشتغالزایی ۶۷۵ نفر در منطقه آزاد چابهار به بهره‌برداری رسید.

یک ربع پیش

ستاره رئال مادرید بعد از حذف تیمش به خوش و بش و قهقهه زدن با هم تیمی های سابقش پرداخت.

یک ربع پیش

نرخ دلار در صرافی‌های رسمی با قیمت ۲۲ هزار و ۳۴۶ تومان معامله می‌شود.

نیم ساعت پیش

بیشتر...