راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

دلایل مخالفت کارگران با طرح استاد شاگردی راهبرد معاصر

نماینده کارگران در شورای عالی کاردرباره اجرای طرح "استاد-شاگردی"گفت: تشکل های کارگری به خاطر سواستفاده برخی کارفرمایان با اخراج راحت کارگران مخالف اجرای این طرح هستند.

به گزارش راهبرد معاصر؛ محمدرضا تاجیک, نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به طرح "استاد-شاگردی"در برنامه هفتم توسعه گفت: مجمع عالی نمایندگان کارگران مخالف جدی طرح استاد شاگردی است.

وی با انتقاد از عدم اجرای ماده 7قانون کار گفت:کارگران امنیت شغلی ندارند اما با اجرای این طرح نیز دیگر امنیت شغلی برای کارگر باقی نمی ماند. کارفرما به راحتی شرایط اخراج کارگران را دارد. کارگری که هر 2سال یکبار از سوی کارفرما اخراج و در محیط کار دیگری مشغول فعالیت شود نه بیمه ای داشته باشد نه قرارداد درستی داشته باشد, چگونه می تواند با روحیه قوی کار کند.

نماینده کارگران در شورای عالی کاربا اشاره به ضرورت مهارت آموزی گفت: کارگر ماهر بیکار نمی ماند. اما روش مهارت آموزی استاد شاگردی نیست. در کشورهای توسعه یافته افرادی که فارغ التحصیل می شوند باید یک مهارت فرا گرفته باشند و نسبت به این مسئله نظارت می شود. در نظام قدیم کشور نیز یک روز در هفته در مقطع متوسطه دانش آموزان باید سر کار می رفتند و حرفه ای می آموختند و نظارت از طریق مدرسه به طور منظم انجام می گرفت و نتیجه آن بعد از گذشت چند سال این بود که حداقل در کاری که به آن تمایل و علاقه داشت و آن را انتخاب کرده بود بدون هیچ اجباری وارد بازار کار می شد.

تاجیک اظهار داشت: اکنون نیز این روش در کشورهای توسعه یافته هم انجام می شود. دانش آموزان باید حتماً در دوران متوسطه یک شغل یا حرفه را بیاموزند، ولی متأسفانه در نظام جدید این موضوع حذف شده است. وزارت کار و متولیان مربوطه در دهه اخیر دو طرح استاد شاگردی و کارورزی را ارائه کردند که تشکل های کارگری به خاطر سوء استفاده برخی کارفرمایان از این طرح با آن مخالفت هستند.

براساس بند الحاقی 2برنامه هفتم توسعه به منظور ترویج نظام استاد-شاگردی و ارتقای مهارت آموزی، بنگاه‌ها و اصناف دارای حداکثر چهار نفر شاغل بیمه شده در پایان شهریور 1402، می‌توانند تا حداکثر چهار نفر را با پرداخت دستمزد توافقی و بدون الزام به پرداخت حق بیمه بیکاری و بازنشستگی و صرفاً با پرداخت حق بیمه درمان و از کار افتادگی به‌کارگیری نمایند. به‌کارگیری اشخاص موضوع این بند برای هر فرد حداکثر دو سال و مشروط به حفظ تعداد شاغلین بیمه شده در تاریخ صدر این بند توسط بنگاه یا صنف در مدت استفاده از مزایای این بند است./ تسنیم#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

منابع مطلع از تحرکات آمریکا برای انتقال سفارت این کشور در دمشق به مناطق تحت کنترل شبه نظامیان وابسته به آن در شمال شرق سوریه در چارچوب اجرایی کردن طرح های تجزیه طلبانه واشنگتن در این کشور پرده برداشتند.

یک ربع پیش

هزاران نفر از شهرک‌نشینان صهیونیست شنبه شب بار دیگر به خیابان‌های تل‌آویو آمده و به تصویب لایحه جنجالی کابینه نتانیاهو درباره تغییرات قضایی اعتراض کردند.

یک ربع پیش

وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه از آغاز مذاکرات فنی با مقامات عراق برای اجرای «کریدور راه توسعه» خبر داد و اجرای این پروژه را «گذر دالان طلایی از ترکیه» خواند.

یک ربع پیش

مصاف سفیدپوشان لندن با شاگردان یورگن کلوپ در هفتمین هفته لیگ برتر جزیره با برتری تیم میزبان همراه بود.

یک ربع پیش

آرواره شگفت‌انگیز بومسلنگ تا ۱۸۰ درجه باز می‌شود و با این توانایی خارق‌العاده مار قادر است به راحتی دندان‌های نیشش را در بدن هر جانداری فرو ببرد.

یک ربع پیش

ده‌ها هزار نفر از ساکنان سرزمین‌های اشغالی روز شنبه برای سی‌ونهمین هفته متوالی علیه نخست وزیر این رژیم تظاهرات برگزار کردند.

یک ربع پیش

فاینورد در هفته هفتم لیگ هلند و در روزی که فرصت بازی به هافبک ایرانی‌اش نرسید، برابر ایگلز به پیروزی رسید.

یک ربع پیش

مهاجم ایرانی هال سیتی در لیست بازی امروز این تیم در هفته نهم چمپیونشیپ انگلیس حضور ندارد.

یک ربع پیش

نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی همچنان در وحشت وقوع عملیات ضد صهیونیستی به سر می‌برند و این وحشت بنیامین نتانیاهو را بر آن داشته است تا فردا یک شنبه جلسه‌ای را برای بررسی اوضاع امنیتی این رژیم برگزار کند.

یک ربع پیش

بیشتر...